Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Help Am anulat turbo la un espace 2 diesel, Ce surprize pot aparea in cazul asta la drum lung

andrei cristian
post 31 Aug 2010, 22:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 August 10




Poate unii or sa rada altii or sa se minuneze dar sint sigur caci nu sint singurul care a facut asta si anume am anulat turbosuflanta la un espace 2 diesel,am astupat orificiul de ungere compus din acea conducta flexibila ce ducea de la blocul motor la turbina,am demontat apoi turbosuflanta de pe galeria de evacuare si de pe saxofon,bineinteles am facut-o bucati demontand-o,si apoi am lasat decat partea de evacuare fara corpul cu axul si cele 2 turbine adm-ev fara nimic iar in locasul unde venea corpul cu ax am astupat cu tabla de 2 si cu gaurile aferente am prins-o fara sa scape gaze,astfel eliberand evacuarea ea fiind libera,am saracit debitul la pompa de injectie un pic de avans si merge bine trage bine,logic nu ca inainte dar nu e deloc o masina puturoasa mai ales acum cu motorul facut rk,am recurs la aceasta metoda caci nu imi pot permite o noua turbosuflanta si reparatia ei costa peste 1000 ron deci si la mine precum si altii e criza si astfel sintem nevoiti sa ne adaptam.....mai ales caci m-au secat la bani pesele pt rk la motor,acum in speranta ca or mai fii si altii care au facut asta sau alti mecanici care sint mai batrani in meserie ca mine...poate ma poate ajuta cineva eu urmeaza sa plec la un drum destul de lung 4000 km cu masina asta si asta fiind un experiment ce nu l-am mai facut pina acum la ce surprize ma pot astepta caci nici nu as vrea sa raman cu ea cine stie prin ce tara sa mesteresc pe la ea pe vre-o autostrada asa mai bine o dreg de acasa si cu asta ba asta ......astept parerile si sfaturile voastre va multumesc anticipat...


--------------------
Renault Espace 1996 2068 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianrizescu
post 1 Sep 2010, 20:25
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 16 November 07
From: Bucuresti




Daca motorul trage bine nu ai nici-o problema poate un pic mai puturoasa.. atat Regleaza bine debitul la pompa de inj sa nu scoata fum prea mult dar nici sa nu traga ,probeaza inainte de a pleca la drum si .....drum bun


--------------------
renault Espace 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei cristian
post 1 Sep 2010, 21:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 August 10




multumesc mult...


--------------------
Renault Espace 1996 2068 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei cristian
post 4 Sep 2010, 21:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 August 10




altcineva...pareri obiectii sfaturi.....nimic?


--------------------
Renault Espace 1996 2068 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei cristian
post 23 Sep 2010, 21:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 August 10




se poate inchide


--------------------
Renault Espace 1996 2068 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 15:16
Dacia