Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages « < 34 35 36 37 38 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie masina

wolfin
post 8 Jan 2021, 21:34
Post #1051


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pai era prin alta parte..acu e la bursa..ar trebui mutat la cafenea

https://www.reno.ro/Achizitie-masina-t296607.html

Aici e locul...nu la bursa



This post has been edited by wolfin: 8 Jan 2021, 21:35


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 21 Feb 2021, 18:20
Post #1052


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Se apropie momentul sa schimb si eu Megane-ul din dotare, are deja venerabila varsta de 15 anisori.
Nu ma grabesc, vreau sa studiez bine piata, vreau sa iau masina noua in vara-toamna.
Ca buget sunt dispus sa dau undeva intre 25000-30000 pe noua masina.
Caroseria o prefer Sedan pentru spatiul din portbagaj si pasagerii din spate.
Imi trebuie un motor pe benzina, avand in vedere ca fac 15000 km anual, 75% in Bucuresti
La primele cautari, vad ca se incadreaza Megane Sedan echiparea Intens cu TcE 140 EDC la 27000 E, Honda Civic Sedan 1.5 VTEC echiparea Executive la 28000 E si Octavia Style 1.5 TSI DSG in jur de 30000.
Nu am facut test-drive inca cu niciuna dintre ele.
Despre Renault deja stiu cam cu ce se mananca, as vrea ceva pareri despre TSI de la Skoda si DSG-ul lor, si despre motorul 1.5 VTEC de la Honda
Parca cel mai mult ma tenteaza Honda avand in vedere fiabilitatea din trecut, dar in ultimul timp vad ca au aparut probleme cu dilutia uleiului la motuorul asta, cunoasteti detalii?


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 21 Feb 2021, 19:01
Post #1053


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da la Honda e problemă cu dilutia uleiului la mersul urban mai ales. Și nu numai...se pare că motorul asta nu e chiar monument de fiabilitate. Dacă vrei Honda cu cvt musai test drive in afara orașului...senzația dată de cvt e ciudată, eu unul nu aș putea să mă obișnuiesc cu ea dar altora le place. Altfel, în combi cu manuala motorul ăla se mișcă excelent. Calitatea interiorului de la Honda însă e mai puțin grozavă decât te-ai aștepta...chit că ăsta e noul trend.

Nici Octavia nu mai are materiale fine decât prin unul două locuri în rest plastic tare și destul de ieftin. Dsg sunt deja mature acum nu mai sunt probleme cu fiabilitatea și se mișcă ok. Habar n-am cum e motorul 1.5 că nu am mers dar presa îl laudă.

Despre megane facelift nu știu dar varianta pre facelift pe mine nu m-a convins acum doi ani jumătate si am ales altceva. Nici fiabilitate bună nici calitate de fabricație și, atunci, nici motor pe benzină ok...acum am înțeles ca 1.33 e altceva și probabil ca pe lângă facelift au mai rezolvat din problemele modelului. Însă edc Renault nu cred că e alta și mie mi s-a părut cam cea mai modesta transmisie cu dublu ambreiaj...fără finețea unele cutii clasice cu convertizor, cam ca toate cele cu dublu ambreiaj, însă fără rapiditatea unui dsg. Cred că era totuși vorba de calibrarea din soft însă nu m-a impresionat.

La 30k Euro cred că găsești și alternative din clasa medie, ținând cont că vânzările în segment sunt la pământ...probabil nu cu dotările maxime dar mașini "chele" nu mai există și diferența dintre clase e mare de tot când vine vorba de confort


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 21 Feb 2021, 19:32
Post #1054


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




75% oras? 25-30k buget? Te incadrezi si la electrica. Arunca un ochi, fa un test drive


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Feb 2021, 19:43
Post #1055


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Preturile sunt de pe site și cam mari, sigur iei mașina mai ieftin. Doar ce și-a luat o cunoștință Skoda Octavia 1.5tsi, dsg, destul de dotată bănuiesc la 25k. La 30k, m-aș uita mai degrabă la Superb...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Feb 2021, 19:48
Post #1056


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(hepea @ 21 Feb 2021, 19:32)
75% oras? 25-30k buget? Te incadrezi si la electrica. Arunca un ochi, fa un test drive
*




Daca poate astepta putin..poate chiar o tesla sleep.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Feb 2021, 19:53
Post #1057


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Nu as lua electrică dacă ar fi singura mașină a familiei...
Plus că poate omul stă la bloc, nu mi se pare practică încărcarea in acest caz...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 21 Feb 2021, 20:00
Post #1058


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




M-am gandit si la electrice, chiar nu ma grabesc, si o sa mai vad cum evolueaza lucrurile.
In plus, de incarcat m-as descurca mai greu, (stau la bloc), poate la munca sa ma inteleg cu angajatorul sa imi monteze contor sau sa platesc un fel de abonament cumva
Totusi, aia 25% sunt in concedii, si am nevoie de autonomie.
O varianta este PHEV, dar nu sunt prea multi care ofera asta, si producatorii care le ofera cer niste preturi cam mari, de exemplu Octavia PHEV cu optionalele pe care le cautam sare de 38 de mii. E adevarat ca sunt preturi de pe site.
Aproppos, multa lume spune ca preturile de pe site sunt mai mari, ca exista oferte etc. Unii spun chiar ca au obtinut discounturi de 3500 E la masini de 25-30 de mii.
Eu nu am cumparat niciodata masina noua, ce trebuie sa stiu, si cum se face sa obtii o reducere cat mai mare? Ce le spun oamenii aia dealerilor de le ofera asa reduceri?
Teach me unsure.gif

This post has been edited by dr.nils: 21 Feb 2021, 20:02


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Feb 2021, 20:05
Post #1059


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Te duci la dealer, intrebi de masina, optiuni, perfomante, detalii, apoi o configurezi si intrebi de pret, intrebi direct ce oferte se fac fata de preturile de catalog.
De asemenea daca este o masina noua dar in stoc deja (cu livrare imediata) este mai probabil sa obtii o reducere mai mare.
Aceste masini in stoc sunt listate si pe net (de exemplu la Skoda, Vw, Renault) - de obicei sunt masini cu 0km dar produse in anul anterior (2020). Daca iti gasesti ceva cu dotarile si motorizarea ta e o varianta.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Feb 2021, 20:11
Post #1060


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Eu am cochetat cu ideea de Octavia 4, însă momentan parcă aș încerca un talisman second benzina. Revenind, am testat la brady Octavia 4 în echipare ambition, 1.5 tsi cu 150 cp. Mașina pare bine insonorizata, se mișcă bine, dar nu excelează la capitolul dinamică... Silențioasa, peste generația veche ca senzație la bord. Ca idee am făcut test drive în aceeași zi cu un megane sedan 1.3 140 cp echipare Zen, care era mai fasneata un pic, dar nu la fel de bine insonorizata. Dacă la skoda nu auzeai zgomote de la suspensii, la megane erau sesizabile și dc ma întrebi îți spun sincer ca Octavia e mai ok decât megane ul. Acum referitor la Octavia, am o oferta foarte bună pt cea de 1.5 dsg mild hibrid cu pachete care includ faruri Matrix, stopuri led, clima pe 3 zone, sașiu adaptiv, vopsea speciala, pilot adaptiv, etc....putin peste 24000 cu rabla inclus (prețul de lisata fără discount depășește 30000 euro). Dacă ar fi sa renunț la sașiu, vopsea și motor, as putea lua 1.0 tsi dsg undeva pe la 21000 e, însă momentan, dc găsesc talisman cu km puțini, parca n as lua noua. Alta varianta ar fi hyundai i30 fastback n line 1.5 160 cp dct 7, care e undeva la 20700 cu rabla inclus și metalizata, dar nu are dotările și spațiul octaviei. Am mers și cu fastback și mi a plăcut, mașina mi s a părut că agilitate peste Octavia deși datele tehnice sunt mai ok la skoda. Ca și reno ul, Hyundai suferă la antifonare, însă dc nu ai nevoie de peste 450 l de portbagaj, o consider un best buy...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aer Curat
post 21 Feb 2021, 21:18
Post #1061


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 05




Benzinarele cu injecție directă sunt predispuse la fenomenul "oil dilution". Treabă la care contribuie, într-o anumită măsură, uleiurile recomandate de producător. Din considerente de obținere a unor emisii mai scăzute, reducere a frecărilor și alte eco bullshit. Uleiuri recomandate mai ales pentru filtrul de particule, dar, dpmdv, mai puțin indicate pentru protecția motorului pe termen lung. Din gama uleiurilor sintetice, bune, oricând aș alege un 5w-40 (nu mai spun de 5w-50) în detrimentul unui 0w-20; pentru utilizarea în RO.
Unele suferă mai mult, altele mai puțin; sau mai puțin sesizate de clienți. Cine vrea să se lămurească exact, merge la un laborator de testare a uleiului și lasă o probă din motor (ideal și una din uleiul nou pus în motor).
Honda cu al său 1.5 turbo, în special la începutul generației X a Civicului, a suferit destul de mult la acest capitol. Desigur și mediatizarea a contribuit la percepția publică.
Honda va lansa noua generație de Civic anul acesta, nu știu când ajunge și-n Europa. Nu aș scoate-o complet din discuție, dar nici nu mi-aș face iluzii.
Dpmdv, calitatea materialelor ar fi Toyota < Honda < Mazda.
Skoda a scăzut destul de mult, cost reduction fiind mai agresiv decât la Vw. Poate Superb să mai fie cât de cât. La câte tâmpenii a făcut Vwag cu motorizările, plus politica de preț și opționale, mai bine altceva.
La Renault calitatea fabricației, a asamblării, electronica și materialele nu au fost niciodată punctul lor forte. Păcat, că-i un motorist foarte bun, dar mno mai bine nu.

La un buget de ~30k euro m-aș uita la Toyota Camry 2.5L hibrid (păcat că-i cvt), sau, cel mai bine, la Mazda 6 2.5L automată clasică, convertizor de cuplu (doar că nu-i hibrid, iar impozitul nu-i chiar mic).
La 20-25k euro cel mai probabil o mașină din clasa compactă. La 25-30k euro sunt șanse bune pentru a obține o ofertă avantajoasă pentru o mașină din clasa medie. Vorbind de mașini noi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Feb 2021, 22:20
Post #1062


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




N am nimic împotriva japonezelor, însă sunt triste în interior, display urile au calitate slăbuța, nici acum nu au lumini la toate butoanele pt geamuri. Toyota sunt anoste rău în interior, corolla cel puțin... Civic sedan am condus, multe butoane, stil american, cu automată și 182 cp nu m a dat pe spate și nu as lua asa ceva. Doar pt fiabilitate nu as lua asa ceva, mai trebuie sa îți placă și sa te atragă cu ceva... Cvt ul oricum este moartea pasiunii, se tureaza și mult zgomot... Camry facelift depășește 33000 euro. Exterior arata bine și cam atât.

This post has been edited by speedman: 21 Feb 2021, 22:20


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aer Curat
post 22 Feb 2021, 00:29
Post #1063


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 05




Camry într-o echipare medie și peste, sare chiar binișor de 30k euro, dar să nu excludem vreo campanie promoțională. Că de la dealer cam slăbuț, într-o conjunctură bună undeva în jur de 1,5-2%.
Civic doar cu manuală ! Cu cvt doar pentru cei care apreciază această cutie și implementarea Honda.
La Toyota Corolla am observat un regres fată de generația anterioară (sedan, că hatch-ului îi schimbaseră numele în Auris). Mai mică la interior, în special locurile spate. Și nici materialele folosite nu m-au impresionat cu nimic, dimpotrivă. Atât la sedan, cât și la TS.
Materiale mai bune, asamblare mai bună și mai ales, în zilele noastre, motor și cutie (plus un setup rezonabil al trenului de rulare) la Mazda.
Se poate arunca o privire și la Seat, dar mno tot Vwag.
Kia Stinger ar fi fost interesantă, ca mașină, dar mai este oferită doar cu motorul de 3.3 t-gdi echipare GT, dar 49k euro o scoate din discuție. Prețul intrând în segmentul premium.
Apropos de premium, nu aș exclude existența anumitor oferte punctuale, cum ar fi pentru Bmw seria 2, sedan coupe.
Oferta europenilor nu-i chiar strălucită momentan, iar incertitudinile domeniului auto sunt mari. Nimeni nu știe la ce să se aștepte peste 3-5 ani, reglementări, interdicții, prețuri în continuă creștere. Electricul este viitorul, dar personal nu cred că în varianta actuală. Astfel, să cheltui acum o sumă de ~30k euro pentru o mașină nouă, este o chestiune destul de temerară.

Orice mașină este o sumă de compromisuri, depinde de fiecare să decidă ce-i mai important pentru el și ce poate trece cu vederea. Alegerea unuia nu-i mai bună și nici mai proastă decât alegerea altuia, reprezintă optimul fiecăruia la un anumit moment dat, cu particularitățile situației respective.
Dpmdv aș prefera măcar un V6 benzină hibrid (pentru o eficientă a consumului/exploatării și, mai ales, un impozit diminuat), dar conduc altceva și mă bucur în fiecare zi de ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Feb 2021, 05:18
Post #1064


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Prietene, nu te supara, bati campii cu o gratie infioratoare.
Ii recomanzi Kia Stinger unuia care se uita la un Megane sau Civic? Pe ce considerent? Ca 49K Euro nu-i decat dublul bugetului lui?

In plus, nimic din ce ai zis tu nu-i obiectiv, sunt doar pareri personale sustinute pe afirmatii nefondate. Uite un exemplu: "Skoda a scăzut destul de mult, cost reduction fiind mai agresiv decât la Vw." Ia-o de buna cand iti spun ca habar n-ai despre ce vorbesti. Lucrez in Germania la un furnizor tier one pentru mai multi OEM cu care avem si proiecte de dezvoltare si iti spun doar atat, ca n-am chef de detalii suplimentare: n viata mea n-am vazut asa cost cutting ca la VW. Nu in tot VAG, ca Audi mai intelege cand le zici ca exagereaza, insa aia de la VW reduc uneori cheltuielile dincolo de limita rezonabila.
Ma rog, in rest, da-i mai departe cu impresii si pareri ca fiecare avem dreptul la opinie, insa incearca sa nu le atribui valoare de argument obiectiv

This post has been edited by Bwwlan: 22 Feb 2021, 05:21


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Feb 2021, 09:19
Post #1065


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(speedman @ 21 Feb 2021, 20:11)
Eu am cochetat cu ideea de Octavia 4, însă momentan parcă aș încerca un talisman second benzina. Revenind, am testat la brady Octavia 4 în echipare ambition, 1.5 tsi cu 150 cp. Mașina pare bine insonorizata, se mișcă bine, dar nu excelează la capitolul dinamică... Silențioasa, peste generația veche ca senzație la bord. Ca idee am făcut test drive în aceeași zi cu un megane sedan 1.3 140 cp echipare Zen, care era mai fasneata un pic, dar nu la fel de bine insonorizata. Dacă la skoda nu auzeai zgomote de la suspensii, la megane erau sesizabile și dc ma întrebi îți spun sincer ca Octavia e mai ok decât megane ul. Acum referitor la Octavia, am o oferta foarte bună pt cea de 1.5 dsg mild hibrid cu pachete care includ faruri Matrix, stopuri led, clima pe 3 zone, sașiu adaptiv, vopsea speciala, pilot adaptiv, etc....putin peste 24000 cu rabla inclus (prețul de lisata fără discount depășește 30000 euro). Dacă ar fi sa renunț la sașiu, vopsea și motor, as putea lua 1.0 tsi dsg undeva pe la 21000 e, însă momentan, dc găsesc talisman cu km puțini, parca n as lua noua. Alta varianta ar fi hyundai i30 fastback n line 1.5 160 cp dct 7, care e undeva la 20700 cu rabla inclus și metalizata, dar nu are dotările și spațiul octaviei. Am mers și cu fastback și mi a plăcut, mașina mi s a părut că agilitate peste Octavia deși datele tehnice sunt mai ok la skoda. Ca și reno ul, Hyundai suferă la antifonare, însă dc nu ai nevoie de peste 450 l de portbagaj, o consider un best buy...
*


Vezi ca vinde @Dantes Talismanul lui care este pe benzina si are vreo 40K... chiar ieri mi a trimis link un prieten cu anuntul de pe autovit si l am recunoscut din poze...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 22 Feb 2021, 09:22
Post #1066


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Da, știu, mersi... Am vb ieri cu el. smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 22 Feb 2021, 11:35
Post #1067


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Eu m-as orienta catre ford focus/mondeo sau mazda 6.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 22 Feb 2021, 12:33
Post #1068


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Si noi ne uitam dupa o masina noua, dar dupa ce trece pandemia. Printr-o conjuctura fericita,
am avut ocazia sa merg cu un Kodiaq(2L benzina) in echiparea LAURIN & KLEMENT timp de 8 zile. Targu Jiu-Ranca si prin zona. Ne cam depaseste bugetul dar are absolut tot ce iti trece prin cap. Masina a fost luata de noua si a costat 44000euro(Luxembourg, nu Romania)

kodiaq.jpg


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 22 Feb 2021, 13:25
Post #1069


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Va tot vad ca vorbiti de cvt-uri si de cat de ciudat se simt. N-am mers cu unul, asa ca va intreb pe cei care ati mers. Ce anume se simte ciudat la cvt?

Din principiul de functionare al unui cvt stiu ca n-ar trebui sa existe rapoarte, adica cam cum e o electrica. Motorul ar trebui sa fie tinut constant la turatia de consum mic...sau la cea de putere maxima, in functie de cum vrei sa mergi cu el, iar demultiplicarea sa se faca "seamless" din cutie.
Asta ar fi teoria.

Dar mai stiu ca marketingul si obisnuinta soferului de a simti schimbari de trepte a facut ca cvt-urile sa fie din constructie (sau soft), simulate ca o cutie cu trepte.

Cum mai sunt acum? Ce e ciudat la ele?

This post has been edited by vallixx: 22 Feb 2021, 13:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Feb 2021, 14:55
Post #1070


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Depinde de la marca la marca si de la piata la piata. Am condus unul care simula trepte in modul automat era geniala, ziceai ca e dsg. Dar strategia nu face bine la CO2 din ce stiu.
Insa as fi cumparat asa ceva.

This post has been edited by einstein1984: 22 Feb 2021, 14:58


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 22 Feb 2021, 14:55
Post #1071


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Cred ca motorizarile "subdimensionate" smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Feb 2021, 18:05
Post #1072


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu știu dacă neapărat motorizările sunt problema...mai degrabă faptul că apeși pedala de accelerație și ai o senzație ca si cum ai fi piatra dintr-o praștie care urmează să fie lansata.. dacă ai de gând să ieși din ritmul de mers super potolit durează un moment două până sare turația motorului la un nivel ridicat (cu tot zgomotul de rigoare) și apoi ai iarăși niște momente de așteptare până când începi să prinzi viteza, accelerația fiind liniara dar niciodată nu simți ca mașina chiar "trage". La mers urban normal sau dacă nu ai de gând să faci depășiri nu ar fi probleme dar pe DN sau pe un traseu montan cvt e moartea pasiunii. În teorie e o soluție foarte confortabila și foarte economică dar în practica nu prea e grozavă...și mai au și reputație proasta în materie de fiabilitate


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Feb 2021, 22:09
Post #1073


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




True.

Daca te uiti putin pe youtube la oameni ca Mat Watdon sau Alexander Bloch, carora le-aubtrecut prin mana zeci de mii de masini, in cel mai bun caz au o parere rezervata despre CVT.
Am condus asa ceva pe un X-Trail benzinar si sincer, m-am bucurat cand am predat cheile. Tot timpul am avut senzatia ca "vitezele" erau schimbate cumva defazat fata de cum mergea masina. Cand acceleram, motorul se tura pana aproape de redline si aveam senzatia ca ramane acolo chiar si dupa ce luam piciorul de pe pedala, sau cand incetineam, urcau turatiile iar de ziceai ca are nevoie de ditai frana de motor. Nu stiu, ciudata senzatie, pe mine unul nu m-a incantat.
Prefer oricand o automata clasica cu convertizor de cuplu sau un DSG/EDC.

Pe de alta parte, sunt unii pentru care primul lor contact ever cu o automata a fost un CVT, s-au obisnuit si acum restul cutiilor le par aiurea, dunno...

This post has been edited by Bwwlan: 22 Feb 2021, 22:10


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 22 Feb 2021, 23:24
Post #1074


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Am în minte două modele de cvt care se situează diametral opuse ca și comportament. Am cvt pe mini cooperul din semnătură. Super cutie, nici nu știu când schimbă treptele, niciodată nu mi s-a turat mai mult decât era necesar. Trage liniar precum troleul. Totul se întâmplă "flawless". În schimb, am mers vreo 600 km, cu un Suzuki Vitara, 2018, motor 3 cilindri. Apăi ăla e fix cum zice AndreiMR. În oraș e ok, însă cum am ieșit cu el pe A2 spre Constanța, la viteză constantă de 130km/h, deodată s-a dus în limitare, a stat acolo puțin, după care și-a revenit cumva turația. Tocmai retrogradase, pentru că de fapt drumul era ușor la deal. De la un moment dat m-am și speriat că nu știam ce rahat pățise de se turase în halul ăla. Gândește-te că mergi relax, la drum lung, fără depășiri, turometrul îți stă pe la 2.5k, când deodată, din cauza cilindreei reduse și o adiere de vânt din față, îți sare turometeul la 6k. Pentru mine a fost ciudat tare, parcă preț de-o secundă, mașina devenise posedată și urla motorul la mine, deși nu mișcasem din pedala de accelerație, viteza era setată pe CC.

This post has been edited by Avani: 22 Feb 2021, 23:33


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 22 Feb 2021, 23:38
Post #1075


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




1.0 turbojet.

Logic ca e anemic. Dar sigur cvt? Pe vitara...parca aveau doar jatco clasica

Nu zic nu...dar oricum..l au scos repede de pe piata.

This post has been edited by wolfin: 22 Feb 2021, 23:39


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Feb 2021, 00:07
Post #1076


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 22 Feb 2021, 23:24)
Super cutie, nici nu știu când schimbă treptele, niciodată nu mi s-a turat mai mult decât era necesar. Trage liniar precum troleul. Totul se întâmplă "flawless".
*



La cum descrii nu pare ca simuleaza schimbarea de trepte, ci merge ca un CVT normal ca sa zic asa.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 23 Feb 2021, 00:49
Post #1077


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Am condus un Pathfinder 3.5l benzina, V6. Nici nu am realizat ca are CVT, pana nu m-am gandit de ce nu se simte nici cea mai mica schimbare de treapta.

Se "infigea" bine, functiona corect, placut, chiar m-a suprins.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 23 Feb 2021, 07:19
Post #1078


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(wolfin @ 22 Feb 2021, 23:38)
Dar sigur cvt?
*


Așa reținusem de la proprietar. Dacă nu e cvt, my bad. Dar cutia aia, pe motorul ăla, e de evitat total.

QUOTE(St @ 23 Feb 2021, 00:07)
La cum descrii nu pare ca simuleaza schimbarea de trepte, ci merge ca un CVT normal ca sa zic asa.
*


Păi, da, e cvt clasic, prima versiune pusă pe R50/R53.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 23 Feb 2021, 08:37
Post #1079


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Fix moartea pasiunii CVT ul... poate or fi si care functioneaza cat de cat mai aproape de realitate dar eu n am vazut/condus. Prin urmare nu zic ca nu exista dar eu n as cumpara CVT niciodata.
P.S.: am mers ultima oara cu o Corolla parca si simula vitezele... avea pana si padele parca sa zic io... ce sa mai!... o nebunie! radmasa.gif
L.E.: automata clasica cu convertizor este parerea mea cea mai reusita.

This post has been edited by solidconvert: 23 Feb 2021, 08:39


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 24 Feb 2021, 12:06
Post #1080


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Duminica a vandut cumnatul meu masina,passat din 2016 full cu 10600€,cumparatorul a studiat masina cm cu cm adica 3 ore nu s-a miscat de langa ea,dupa prima ora noi am intrat in casa si l-am lasat sa studieze.


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages « < 34 35 36 37 38 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:19
Dacia