Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Campus versus Opel Corsa, Diesel mic de oras

AlexC
post 3 Apr 2006, 19:18
Post #1


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Oricat m-am scremut in ultimele zile, tot nu prea ies banii de Clio III, mai ales ca trebuie platit si CASCO si benzina sad.gif.

Am gasit o oferta zilele astea la Opel Corsa Optima 1,3 CDTi 70CP la 9335 CIP pe care vreau sa ma ajutati sa o compar cu Clio II (vechiul Clio) 1,5 dci 65CP la aprox. 9750 CIP.

Corsa vine la 9335 CIP cu ABS, aer conditionat manual, airbag-uri frontale, culoare metalizata, scut motor si incalzire centralizata.
Clio ofera la 9750 CIP in plus 2 airbag-uri, casetofon cu CD, computer de bord, oglinzi electrice, degivrante si in culoarea caroseriei, volan din piele, jante de aliaj si volan reglabil pe inaltime.

Motorul de pe Corsa este renumitul si premiatul Multijet de la Fiat, motorul anului 2005. Stiu ca este fiabil, am o prietena care este foarte multumit de el. Consumul in Bucuresti iarna a fost de 6,5%, fara AC (drumuri scurte si rare). Vara consuma cam 6%.
Motorul de pe Clio stiu ca merge in maxim 6% in Bucuresti, vorbesc mult cu taximetristii care conduc Symbol :-)).

Intretinerea e relativ ieftina la Opel si probleme majore nu am auzit sa fie. Piese sunt multe, service-uri si mai multe. La Clio cum sta treaba?

Citind specificatiile instinctul spune Clio, dar ratiunea nu stiu de ce ma tine un pic in spate. Am mers cu amandoua si nu am o optiune clara vizavi de confort, cu un plus catre Clio. De motor si fiabilitate sunt mai incantat de Corsa.

Este ceva ce nu am luat in calcul? (Nu am fost la dealerul Renault sa vad daca mai sunt asemenea modele pe stoc si ce dotari)


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Artanis
post 3 Apr 2006, 19:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 March 06




Motorul de pe Corsa este superior, e cu 16 supape, distributie pe lant si are un cuplu de 170Nm. Este silentios si rafinat pt. un diesel. Fiabilitatea acestui micut diesel common-rail de generatia a 2-a este incontestabila, este de provenienta Fiat, si e montat pe multe masini: Punto, Panda, Swift, Ignis, etc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Apr 2006, 19:59
Post #3


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




D-asta stau si eu in dubiu, nu stiu daca sa aleg confortul sau fiabilitatea.

Dpdv tehnic nici DCI-ul nu sta prea rau, are 160Nm la 2000 rpm, fata de CDTI care are 170 intre 1750-2500 rpm.

Pe mine m-ar interesa mai mult care masina se tine mai bine in timp, daca devine zgomotoasa. Stiu un Focus I care dupa 30.000 este pur si simplu tractor. Nu pot sa nu ma uit la toate dotarile alea in plus la Clio, dar nici la motorul mai bun de pe Corsa

Are cineva un Clio Bicorp cu motorul asta care poate povesti mai multe dspre masina lui?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 3 Apr 2006, 20:04
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Du-te la dealer si fa un drive-test.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Apr 2006, 20:23
Post #5


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




greu greu...io as merge pe opel.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 3 Apr 2006, 20:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(AlexC @ Apr 3 2006, 08:59 PM)
D-asta stau si eu in dubiu, nu stiu daca sa aleg confortul sau fiabilitatea.

*




nu cred ca se poate vorbi de lipsa de fiabilitate la dci, pe forumul asta nu am vazut mari probleme discutate

finisarea interioara a corsei (plasticele dpdv vizual) mi se pare sub cea a lui clio II


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 3 Apr 2006, 21:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Daca te hotarasti la Clio iti recomand motorul dCi de 80 cp. Eu am 65 cp si visez la 80...


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Apr 2006, 21:07
Post #8


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Nu se mai poate comanda Clio bicorp cu motorul de 80 CP, ca la ala imi era si mie gandul...

iar Symbol nu imi place deloc sad.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chrome
post 4 Apr 2006, 10:11
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 October 05




Ia un plan de service de la ambele masini. Mie Opel mi se parea mai scump la intretinere. Tine cont si de cele 2 airbaguri in plus. Nu iti doresc sa ai nevoie, dar ar fi bine sa fie.

La motor categoric CDTI.

Nu te "coafeaza" un 1.2 benzina (Opel sau Renault)?

M-am uitat putin pe ofertele celor 2 masini. Clio dynamic e la 9575 cip (serus) iar pt corsa optima nu trebuia data comanda pana la 31.03?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 2005
Ford Focus 1.6 tdci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Apr 2006, 11:21
Post #10


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Oferta Corsa Optima continua in aprilie.

Am verificat azi stocurile de Clio prin Bucuresti si am gasit unul argintiu metalizat cu dotarile respective la 9671 CIP. Mai aveau si altele, dar rosu visiniu sau negru metalizat. De la Opel nu am primit inca nici un raspuns.

Prefer diesel pentru consum. Am plecat de la un Clio III pe benzina, dar am calzulat cat as da efectiv pe luna pe masina+combustibil si ies mai avantajos cu diesel. Un benzinar la 75 CP consuma cel putin 8% in Bucuresti, pe cand dieselul asta nu ia mai mult de 6%.

Cam cat e prima revizie la Clio dci? La Corsa CDTI stiu sigur ca a fost 700 RON, dar sunt la fiecare 15k km.

This post has been edited by AlexC: 4 Apr 2006, 11:23


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Apr 2006, 11:24
Post #11


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Uite aici revizii http://www.reno.ro/index.php?showtopic=43345 ... din cate imi aduc aminte e ceva mai ieftina in comparatie cu cea de la opel (daca e asa cum spui tu).

This post has been edited by cmandrei: 4 Apr 2006, 11:25


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 4 Apr 2006, 11:35
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Corsa e mai mare la interior.In spate se sta mult mai bine.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
letitia
post 4 Apr 2006, 11:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




Offtopic - vezi ca la Symbol (desi are fundul urat) este reducere de 800 EUR - astfel, CIP devine in loc de 9310 - 8510 smile.gif. Daca ii pui jenti din aliaj mai adaugi inca 205 EUR si daca mai pui si vopsea metalizata inca 179 EUR - ma refer aici la o Symboala de 80cp diesel.

CIP-ul cu tot cu acciza de 1% pt un Symbol 80cp cu vopsea metalizata fara jenti Al este 8776 iar DDP este 10443 - preturi de ieri. In cazul unui leasing pe 3 ani avans 30% fara valoare reziduala cu taxa de administrare negociata de la 2% la 1,5% valoarea totala a contractului este de 12.200 EUR. Se mai poate negocia si asigurarea - daca o platesti anual de la 5,6% la 5,21% (eu zic ca nu se merita). In functie de dealer poti avea si o alarma inclusa in pret. Fii evreu si negociaza la sange, se poate!


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
Fiat Seicento, 899cmc, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Apr 2006, 12:49
Post #14


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Nu vreau Symbol, desi pretul stiu ca e mai mic. Vreau Clio Bicorp sau Corsa, o masina mica cu consum si mai mic :-)


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 4 Apr 2006, 14:46
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




gandeste-te si la costurile postvanzare. nu stiu cum este in bucuresti, dar la iasi, cei de la opel au un service care lasa foarte mult de dorit si pe langa asta este printre cele mai scumpe. nu stiu daca preturile sunt impuse de opel sau gandite de fiecare service... e totusi un aspect care consider ca trebuie sa-l ai in vedere atunci cand cumperi o masina.

DUPA OCHI... as merge pe Clio


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3xtreme
post 4 Apr 2006, 14:48
Post #16


Fraier incepator


Group: Members
Posts: 100
Joined: 31 January 06




Eu am un Clio II cu dCi 65CP.
Motorasul e de treaba, adica nu face figuri, are doar 20k deocamdata, dar pare a fi in mare forma. Mie imi place adica, si consuma putin putin. Mie acum, de cand a venit caldura, nu-mi ajunge la 6, sta undeva la 5.6-5.7, probabil ca in functie de aglomeratie. Ma refer la urban, prin Buc.
Iar la interior nu se compara cu nici un Symbol, e altfel finisat, priveste atent, sunt si alte materiale. De-aia e si mai scump, bineinteles.
Eu inainte am avut masini mai mari, dar m-am obisnuit cu asta mica si cred ca o sa continui sa optez mereu pentru masini de talia ei pentru mersul in oras.
Cat despre locul in spate, ca e mai mare sau mai mic, hai sa fim seriosi, in oricare din ele nu stai foarte confortabil si trebuie sa te gandesti si cat % ai locurile din spate ocupate de adulti. La mine in spate sta numai piciul si el e multumit smile.gif de locul pe care il are.
Eu nu te indrum spre una sau alta, ai cerut mai demult opinia unuia cu dCi 65.... asta e tot.


--------------------
Renault Clio Extreme dCi 65 CP/Scenic II 1.5 dCi 85 CP 2004 / 2007
Clio II bicorp Extreme 2004, 1.5 dci 65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Apr 2006, 15:14
Post #17


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Daca tii casetofonul inchis, cat de zgomotoasa e masina la relanti si in mers? Cum spuneam si mai sus, in Focus I dupa 28k km fara casetofon dat la volum normal (nu la maxim) nu puteai sa stai in masina la semafor sau sa mergi cu peste 100km/h.

Mersi pt. feedback.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 4 Apr 2006, 17:03
Post #18


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




@AlexC

socra-miu are un dci de 65cp (pe Symbol) si are vreo 4 ani si nu e "tractorash", dpdv al zgomotului se aude ca e dizel, dar nu e TRACTOR.....am mers cu el cand avea 5km la bord si acum cand are....nu mai stiu exact cat, dar are destui dupa 4 ani smile.gif
motorul nu e sportiv deloc, dar este economic, daca vrei sportivitate
ia opelul corsa 16v e cool biggrin.gif

iar ca top speed am mers cu el si cu 165km/h pe soseaua spre Bacau.


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 4 Apr 2006, 23:03
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




La relanti diesel-ul e clar mai zgomotos,dar in mers nu mai e nici odiferenta.La turatii mari diesel-ul e mai linistit.Fazele cu diesel=tractoras tin de domeniul refularilor.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3xtreme
post 7 Apr 2006, 10:05
Post #20


Fraier incepator


Group: Members
Posts: 100
Joined: 31 January 06




@alexC: dinauntru nu se aude. De afara, poate. E antifonata si ea, mai, ce naiba! La viteze mari, nu motorul se aude, e zgomotul de la vant. Iar la ralenti la stop, nu simti nik. Poate la fordul ala erau ceva probleme, altfel nu are cum sa se auda, e masina noua, totusi.


--------------------
Renault Clio Extreme dCi 65 CP/Scenic II 1.5 dCi 85 CP 2004 / 2007
Clio II bicorp Extreme 2004, 1.5 dci 65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kekemes
post 7 Apr 2006, 13:06
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 March 06




vezi ca si clio campus are un discount de vreo 900 euro!!!...asa mi-a zis nenea ala de la ipso cand am facut tetsdrive la clio3 (btw...symbolul e uraaat rau de tot)
in concluzie campus diesel e cu 900 euro mai ieftin, ia-l..si pe mine ma bate gandul, dar cred ca mai astept si iau direct clio3.

This post has been edited by kekemes: 7 Apr 2006, 13:08


--------------------
Renault Clio III 2006 Dynamique 1.4 16V, bleu gri, senzor parcare, climatronic, mp3, jante aliaj, FR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 7 Apr 2006, 13:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Care e mult mai scump.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 7 Apr 2006, 13:39
Post #23


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Asta este si dilema mea, ca banii ar ajunge de Clio 3, dar dupa aia mi-e frica ca stau weekendurile si ma uit la ea in fata casei, ca nu mai am bani si de drumuri sad.gif

D-asta am ajuns la surata mai mica si la concurenta directa la banii aia.

Fordul ala nu avea el in mod special o problema, Fordurile diesel sunt recunoscute pentru "silentiozitatea" lor. Taxiurile din Bucuresti la 60k km sunt mult mai silentioase si am inteles si de la voi ca asa e la toate, deci nu are rost sa imi fac griji legat de zgomot.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
javaguru
post 19 Apr 2006, 13:41
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 7 December 04




Taica-miu are de 3 ani un clio bicorp dci 65cp pe care il conduc ocazional si eu. Are 70 000 de km la bord si motorul e la fel de silentios ca la inceput, adica mai silentios decat bicorpul meu de 80cp care avand turbina putin mai mare e o idee mai zgomotos chiar dc are doar 27 000 la bord al meu.


--------------------
clio bicorp extreme 1.5 dci 80cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 22 Apr 2006, 21:39
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




Eu zic ca la calcule sa tii cont si de revizii. Nu te uita numai la pretul de vanzare. Aduna costul masinii cu cu cel al reviziilor (inclusiv cea de 60000) si vezi cum stai cand tragi linie.
Clio este o masina cu pret de vanzare mic, insa cu piese f.f. scumpe. M-am ingrozit cand am citit pe aici preturi de planetare, pivoti si multe altele.
Eu sunt f. multumit de ea, insa o tin numai cat am garantie.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 21:26
Dacia