Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amortizoare Renault Megane 3

caty2k
post 2 Oct 2010, 10:13
Post #1


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Buna ziua tuturor, ma confrunt si eu cu o problema la megane 3 (fabricatie 2009). Problema este urmatoarea: De circa 3luni am montat arcuri sport pe masina, iar de atunci am aflat ca amortizoarele pe fata sunt pe gaz(nu te poti apasa pe masina), iar pe spate sunt pe ulei(cand te apesi, face ca barca).

p.s: Intre roata si aripa din fata este un spatiu de circa 5cm, iar intre roata si aripa din spate daca sunt 0.5cm e bine, arata destul de ciudat cu partea din fata ridicata, daca pun 2-3 bagaje arata de parca am 2tone in portbagaj!! E posibil sa fi cedat asa repede amortizoarele din spate ??

Ce tip de amortizoare imi recomandati? Sunt mai bune cele pe GAZ sau pe ULEI? Tin sa precizez ca masina vreau sa fie mai sport.'

p.s2: Credeti ca pot reface amortizoarele stock? Sa le fac pe toate pe ulei si sa le mai intaresc ?

Multumesc si astept sfaturi - arogante - orice smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 2 Oct 2010, 11:02
Post #2


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Diferenta de garda la sol fata-spate e data de arcurile pe care le-ai pus. Alea sunt aiurea, nu amortizoarele.
De obicei la Reno amortizoarele sunt ulei pe fata si gaz pe spate. Cel putin asa e la Laguna 2. Esti sigur ca la tine e invers? blink.gif
Amortizoarele se evalueaza la un test simplu. Costa vre-o 30 de lei. Primesti o fisa cu eficacitatea pe fiecare in parte si diferenta pe punti. Dar eu estimez ca ale tale nu au nimic, sunt ok.

Ce amortizoare recomand, sa fie "mai sport"? Cele dintr-un kit de suspensie, care vin impreuna cu arcurile. De ex. Bilstein. Kit-ul e o solutie testata. Daca pui cine stie ce arcuri si amortizoare fara legatura intre ele, nu stiu ce o sa iasa.
Amortizoarele nu se mai repara de pe vremea bunicii. Uita de treaba asta. wink.gif Si apropo, crezi ca poti sa transformi un amortizor pe gaz intr-unul pe ulei? blink.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 2 Oct 2010, 11:50
Post #3


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Din cate am citit pe un thread, cica cel pe gaz nu e doar pe gaz, ci e si pe ulei, ca sa nu faca "spuma" biggrin.gif ... acum ce sa mai cred?

Arcurile sport nu sunt diferite de cele de fabrica, doar ca sunt mai "elastice" ... prima oara cand le-am dat pe cele stock de pe fata, era sa musc din ele ca au sarit ca din pusca biggrin.gif ... iar cele sport le-am pus doar apasandu-ma pe ele, nemai avand nevoie de prese!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 2 Oct 2010, 13:30
Post #4


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




chiar daca amortizorul e dus , masina nu se "lasa" de spate cand stai pe loc daca arcul nu e rupt.
problema la tine cred ca e , la fel ca si la mine cand am schimbat arcurile cu unele sport , sistemul Pdg - pe care cred ca il are si mgn-ul 3 si care , pe fata are sudat talerul de pe amortizor pe care sta arcul cu vreo 3 cm mai sus decat la cele fara Pdg.solutia in cazul meu a fost comandarea unor amortizoare de mgn fara pdg , solutie care s-ar aplica cred si la tine daca ai acest sistem.

nu cred ca arcurile sport sunt mai elastice ( s-au nu ar trebui sa fie ) ci din contra mai dure , faptul ca le-ai montat mai usor cred ca e din cauza faptului ca de obicei cele sport sunt mai scurte.

This post has been edited by adrian mgn: 2 Oct 2010, 21:06


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 2 Oct 2010, 15:30
Post #5


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Da, cel mai probabil si-a luat arcuri sport mai scurte, de aceea i-a fost mai usor la montaj. Se rezolva usor cu amortizoare non-PDG


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 3 Oct 2010, 23:44
Post #6


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




si unde pot gasi amortizoare NON-PDG pentru megane 3? stie cineva? mi-ar fi de foarte mare ajutor, tinand cont ca masina e prea "cocotata" !!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 4 Oct 2010, 11:08
Post #7


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




pai in principiu la orice magazin de piese auto , care aduce amortizoare echivlente cu cele de origine. eu cand le-am comandat , am mers pe Kayaba excel-g , dar am dat pentru siguranta datele de la un mgn adus din Germania. insa l-am pus pe baiat sa verifice si chiar daca as fi dat datele masinii mele tot acelasi tip de amortizor primeam adica fara pdg.programul lui de calculator pe baza caruia facea comanda indifentent de datelel masinii genera acelasi cod de produs ... de unde am tras concluzia ( nu stiu daca e buna sau rea ) ca variantele de amortizor cu pdg le gasesti doar in reprezentante.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 4 Oct 2010, 17:28
Post #8


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




am cautat thread-uri pe profilul acesta si am aflat ca cele mai bune ar fi bilstein B12 ... kitul undeva intre 2500 si 4000 lei, depinde de firma care le aduce! Este kit complet de amortizoare + arcuri sport!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 25 Dec 2010, 09:33
Post #9


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




Cele mai multe accesorii vei gasi la http://www.k-tecracing.com/. Momentan nu e nimic la suspensii pentru m3, dar cand vor aparea le gasesti pe site.


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 21:11
Dacia