Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Turcia vs Spania vs Franta, diferentele dintre calitatea modelelor

ssilviu
post 3 Jan 2008, 17:58
Post #61


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(billabong @ 3 Jan 2008, 17:50)
e la fel de buna ca a lui 'George' din franta care da cam cu 2500 mai mult.Difera o gramada de lucrui:bucse,telescoape...etc toate sunt alese ca sa coste cat mai putin => ca sa ne putem lua si noi cei din est masini noi.


In Danemarca un Megane costa cu vreo 10.000 de euro mai mult ca in Franta. Pesemne ca ala are bucse si telescoape din cine stie ce aliaje de la NASA.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 3 Jan 2008, 18:15
Post #62


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




asa e ssilviu. un megane hatch expression in Danemarca e 226 000 coroane, adik vreo 30 000 euro. wacko.gif sedan-ul nici macar nu e prezentat pe site biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 3 Jan 2008, 18:20
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Ce vorbeam eu si ce exemplu dai.In suedia spre exemplu sunt cele mai scumpe masini din cauza taxelor exagrat de mari asa incat pentru a-si cumparat masini sport multi producaotri le transforma in puck-up pentru a scapa de acele taxe.Nu asta vroiam sa zic cu sedanul ci ca in europa de est costa mult mai putin decat in vest nu numai din cauza taxelor ci din cauza compromisurilor care se fac asupra unor componente


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris77ro
post 3 Jan 2008, 18:52
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 14 December 07
From: Bucuresti




sunt si eu posesor megan sedan de un an de zile si pot sa spun ca sunt super incantat de masina(1.5 dci/100cp, luxe privilege,consum, confort, look,ergonomia comenzilor).Nici macar modul de amplasare a pedalelor de frana si acceleratie sau a levierului pt faza scuta-lunga(care la altii provoaca neplaceri) nu ma deranjeaza.Cred ca tine si de experienta soferului si de modul in care stie sa-si foloseasca masina.Are 10 mii si pana akum nu au aparut greierasi, sau alt fel de pb citite pe forum.la banii platiti pe ea e super.Pachetul de drumuri grele e super pt drumurile romanesti.Am facut cu ea grecia si s-a comportat extraordinar pe serpentine si pe autostrada, are stabilitate buna.Faptul ca nu am luat un motor de 1.9 dci/130cp si xenon ar fi singurul regret.Dar in ce priveste xenonul, la iesirea din garantie am sa-i pun unul ofmarket(cel de la firma 450 eur, iar un bec 200)
un model similar german depaseste repede bariera de 20000 EUR.
sunt constient ca turcii si-au facut un renume in romania datorita comertului cu lucruri de slaba calitate luate de la Istambul prin anii 90, dar in partea asiatica a continentului gasesti si lucruri de calitate,calitate pt care treb sa platesti.
in paralel circul cu o fabie de 3 ani jumate si are 140k si pot spune ca are greierasi(dar sa vezi pe ce coclauri intra masina, cateodata anfibie, cateodata in offroad), confortul se simte la drum lung, ac nu face suficient de bine fata comparativ cu clima de pe megane(testate in ambele conditii climaterice).service-ul mai lasa de dorit dpdv al perceptiei personalului(daca nu le comunici pb masinii nu le rezolva, ex bec pozitie ars la revizie neinlocuit, pb bucse bascula - inlocuite dupe ce am mers pete ei in service fara programare si facut scandal).
pb aparute la un passat de un an:ars contact in bord si ramas fara comezi (claxon, navi, radio) fara air-bag-uri.asteptare pana la rezolvarea pb 3 sapt.
pana la urma conteaza si cum intretii masina si cum o conduci, fie ca e facuta in romania, turcia,franta ,germania.fenomenul se numeste globalizare si atat timp cat societatile de consum cresc, cum vreti sa traiasca producatorii?
De ce credeti ca unii producatori americani cat si europeni produc in China(mana de munca ieftina).si asta nu se intampla doar in ind auto, ci si in alte ramuri industriale.
La Pitesti masinile pt Asie sunt trimise pe garnituri de tren,in containere ca si subansamble, tocmai pt ca la destinatie se vor plati taxele pt subansamble nu pt autoturisme.


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege 2007 1.5dci/100CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur7901
post 3 Jan 2008, 18:58
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 20 October 07




03.01.2008


http://www.renault.de/RenaultSITe/puma/opt...gcfkmdfkjdfnj.0
cu megane de 22.200 euro (Germania)

http://www.renault.ro/configurator/finantare.php cu megane de 16.600 euro (Romania)
http://www.renault.fr/RenaultSITe/puma/opt...gcfkmdfkjdfnj.0
cu megane de 22.800 (Franta)

http://www.renault.com.au/docs/megane/sedan/sedan.asp cu megane de 32.400 euro (Australia)

http://www.renault.ch/RenaultSITe/cars/meg...0%5Cnull%5C%404 cu megane in 5 usi la 26.000 CHF adica 15.860 euro!!!!!!!!!!!!!!!! Elvetia


si se poate continua ....


--------------------
renault megane 1.6 16V 2007, privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 3 Jan 2008, 19:34
Post #66


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(billabong @ 3 Jan 2008, 18:20)
Ce vorbeam eu si ce exemplu dai.In suedia spre exemplu sunt cele mai scumpe masini din cauza taxelor exagrat de mari asa incat pentru a-si cumparat masini sport multi producaotri le transforma in puck-up pentru a scapa de acele taxe.Nu asta vroiam sa zic cu sedanul ci ca in europa de est costa mult mai putin decat in vest nu numai din cauza taxelor ci din cauza compromisurilor care se fac asupra unor componente
*



Nu ai priceput unde vreau sa bat. Pretul masinii nu depinde doar de fiscalitatea locala. Ci de piata financiara locala. Altfel spus, acolo unde puterea financiara este mare si preturile sunt mai mari la autoturisme. Esti liber sa vezi ca Meganul are preturi diferite peste tot in toata europa si nu doar din cauza unei fiscalitati diferite. Poti sa iei preturile fara taxa ca sa te convingi singur.

Pretul mic in romania este cauzat de imaginea proasta a Renault in Romania sau poate altfel spus, imaginea prea buna a nemtestilor in Romania. Vezi la Volkswagen, unde diferentele fata de Germania la pret sunt aproape de zero. Sau vezi BMW or Mercedes. Ambele cu preturi uneori mai mari ca in Germania. Pretul nu il pune Renault de capul lui ci este stabilit de piata de multe ori. Si cum la noi mentalitatea de masina germana=tanc inca mai este prezenta, acest lucru forteaza Renault sa vanda masina cu un pret foarte mic, urmand ca ulterior sa castige la volum si prin serviciile post vanzare.

In vest un Megane costa similar cat un Golf. Si vinde, de asemenea similar. Daca si la noi in tara pretul ar fi similar nu ar mai cumpara nimeni Megane.

This post has been edited by ssilviu: 3 Jan 2008, 19:42


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 23:09
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Nu poti sa compari la pret un Privilege din Ro cu unul spre exemplu din Australia, ca tot s-a dat linkul. Daca cititi bine o sa vedeti ca echiparea Privilege include standard ESP, bandouri vopsite, si un singur motor 2.0 VVT pe benzina + unul singur pe motorina, +senzori de parcare.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 4 Jan 2008, 03:29
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




meganus_bicorpus Nu stiu cum e cu sedanu facut in turcia dar a mea e facuta in spania si nu are capac la motor si nici la baterie sa vede bateria normala firele sunt stranse frumos nu stiu care e treaba dar ma si avertizat cand am ridicato sa nu spal motoru asa ca nu stiu ce sa mai zic sper ca daca e facuta in spania si pt ca e extreme sa fie mai atent facuta macar manerele sa nu ma lase unsure.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 08:50
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Indiferent de parerea anumitor colegi forumisti, inclin sa cred in continuare ca meganul facut in franta e mai bun fata de restul altor tari producatoare.Am doar o intrebare:daca ati putea sa alegeti intre doua meganuri noi, identice la dotari si la pret, unul produs in franta si unul in Guadalupe (zic si eu..), pe care l-ati alege?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 4 Jan 2008, 09:33
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




meganus_bicorpus de accor cu tine

4 Jan 2008, 10:36:
problema e ca aici pe forum sunt peste 90% de posesori de seadanuri facute in turcia si care nu o sa recunoasca niciodata ca ale lor sunt mai prost calitativ decat cele care se vand in Germania.
Chestia asta ca in Ro, Renault este perceput ca o marca nefiabila si deaia se vinde mai ieftin...hai sa o lasam balta.Adica in Germania vreti sa ziceti ca Renault tine la pret pentru ca nemtii stiu ca Renault este o marca fff fiabila...si asta la ei acasa printre milioane de VW,BMW,Audi.Si daca e tot asa dece Peugeot in Ro nu scade preturile fata de cele din Franta...ca si Pgt la noi e similar cu Renault la fiabilitate?


This post has been edited by billabong: 4 Jan 2008, 09:36


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 09:52
Post #71


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Pai tocmai asta e faza. Ca nu se tine cont de fiabilitatea reala a masinilor sau de calitatea lor, ci de imaginea pe care o au. Duh!


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 4 Jan 2008, 10:00
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




@Ssilviu - hai sa fim seriosi si sa nu vorbim aiurea.Daca e asa atunci de ce Fiat-ul in ro se vinde scump?Sta bine la fiabilitate si Peugeot-ul?


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 4 Jan 2008, 10:24
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




La sfrsitul lunii ian sau inceputul lui feb, am sa fac un drum in Franta. Vecinul sorei mele, este dealer renault si are si un mare garaj service Renault. Ma stiu bine cu el si am sa-l rog sas arunce o "geana" la Sedanul meu. Atuinci am sa fiu in masura sa va dau un raspuns autorizat din partea unui concesionar Renault autentic. Am sa va tin la curent cu cele aflate, dar mai dureaza.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 10:27
Post #74


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




billabong, ce zic eu si ce pricepi tu radmasa.gif . Pe o piata handicapata de la noi pretul nu reflecta fiabilitatea modelelor, ci imaginea pe care o au la public. Dar ce zic la noi, peste tot asa e. Numai ca daca la altii imaginea e asemanatoare cu realitatea, la noi sunt discrepante mari.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 4 Jan 2008, 11:33
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Pe oricepiata din lume cat platesti atata ti se da :si la restaurant si la piata la orice produs.Nu zic ca tot ce este sump este si bun dar in mare parte asa e.Arata o masina ieftina mai buna decat una mai scumpa?Ce vrei mai mult decat diferenta dintre bicorp si si symbol? amandoua se vand in romania si amandoua sunt facute de renault..doar ca una e exclisuv pentru estul europei(facuta in turcia) si e mai ieftina si de aici => 2 masini diferite cam 40%.Nu e vorba de imaginea marcii de piata respectiva e vorba pur si simplu de costuri.Cat dai atat ti se da.Ca si la Logan.


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 12:02
Post #76


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(billabong @ 4 Jan 2008, 11:33)
Nu zic ca tot ce este sump este si bun dar in mare parte asa e.Arata o masina ieftina mai buna decat una mai scumpa?


Te cam contrazici. Plus de asta, nu uita ca scopul oricarui vanzator este sa faca profit, nu sa-ti dea tie marfa pe care o meriti pe banii pe care tu i-ai dat. Uite un exemplu:
Producatorul x vinde 10 masini cu profit total de 10 lei.
Producatorul x hotaraste sa mareasca pretul pe unitate cu 1 leu. Astfel profitul se va dubla la fiecare unitate, dar din cauza pretului mai mare va vinde doar 8 unitati. Insa cresterea profitului total va fi de 60%. Ti se pare cumva ca acum aceeasi masina care costa cu un leu mai mult iti ofera mai mult? Ca doar dai mai multi bani pe ea. Evident ca nu ofera mai mult. Pentru ca valoarea unui produs pe piata nu este valoarea intrinseca a lui, ci valoarea pe care piata i-o atribuie.

In ceea ce priveste masina ieftina mai buna decat aia mai scumpa, vezi doar kia ceed, care e cea mai ieftina compacta dar in nici un test comparativ nu am vazut-o pe ultimul loc. qed.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 12:13
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Cand vreau sa mai rad un pic intru pe clubkia, ce de probleme sunt si acolo cu c'eed... te iei cu mainile de cap!masina asta e una destul de bine gandita si cu potential, in prezent insa e in plina testare pe clienti,c'eedul nu este evolutia unui model deja testat, este un prototip ce asteapta evolutia
ssilviu, raspunde la intrebare, ce model ai cumpara, cel fabricat in Franta sau cel fabricat in alta tara?Raspunsul e simplu...
O fabrica nu vinde intr-o tara mai ieftin doar ca sa isi faca imagine de marca,nici aceasta nefiind prea favorabila, vinde ca sa iasa clar in profit!daca scade pretul prfitul trebuie sa iasa din costuri, asta inseamna de la mana de lucru si pana la calitatea materialelor.eu cred sincer ca in 90% din cazuri pretul reflecta realitatea.


4 Jan 2008, 12:16:
referitor la turci..vorbe prea urate nu am sa le zic, nu cred ca o asamblare este maibine facute de unturc decat de un neamt, samd.Este vorba de o linie tehnologica, omul asta face acea asamblare de cateva sute de ori pe zi, e imposibil sa o faca de tot atatea ori prost!

This post has been edited by meganus_bicorpus: 4 Jan 2008, 12:16


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 12:16
Post #78


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Aleg modelul mai ieftin, simplu.

This post has been edited by ssilviu: 4 Jan 2008, 12:19


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 12:20
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




ce fel de ex?


4 Jan 2008, 12:21:
2 meganuri noi, identice la pret si dotari dar produse in fabrici diferite, una in Turcia si una in Franta...care o alegi?

This post has been edited by meganus_bicorpus: 4 Jan 2008, 12:21


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 12:24
Post #80


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Pe ala mai ieftin, ti-am zis.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 12:26
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am zis clar, identice la pret si dotari


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 4 Jan 2008, 12:27
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Alege modelul mai ieftin a spus-o smile.gif aici nu e de condamnat nimeni ca e vorba de pret si nu toti ne permitem BMW sau Mercedes.Dar nu are rost sa aberam sa zicem ce meganul facut in turcia cu 13000euro care arata cu PDG hidos e la fel ca si celelalte din vest.Asta numa l anoi la romani se poate pentru ca ne credeam mai desteptii decat restul....mama am dat lovitura am luat masina din turcia mai ieftina si la fel de buna ca a neamtului.Deci suntem tari si smecheri.Gandire de bananier


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 12:28
Post #83


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Si exista exemplul asta in realitate? Nu! Si daca nu exista ce sens are discutia pe marginea lui? Doar ca sa te imbarbatezi?

This post has been edited by ssilviu: 4 Jan 2008, 12:30


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 13:14
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




k, fiecare cu parerea lui si respect asta.
nu am nimic cu sedanurile produse la turci, arat si merg bine.Nici cel care a cumparat asa ceva nu s-a tepuit, de banii dati exact atat a primit.
Tot ce am vrut sa arat este ca ceea ce se vinde acum la Bursa difera destul de mult fata de ceea ce vinde franta.Sunt adaptarile specifice pt fiecare tara, buget, public tinta,etc.Eu nu vreau sa fac parte din acest public tinta, eu vreau sa am ceea ce are si francezul obisnuit, sa pot sa aleg linistit, fara sa maduc in Franta sau prin nu mai stiu eu ce parcuri dubioase din afara


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 4 Jan 2008, 13:32
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




asa cum s-a mai zis, sedanul se face numai in turcia. nu exista diferenta calitative intre sedanul vandut in romania si sedanul vandut in franta. Daca ati vazut macar si la televizor cum arata o linie de productie pentru suruburi, v-ati da seama ca este posibil, dar improbabil, sa reconfigureze linia ca sa schimbe materia prima. Cati bani ar pierde reno daca ar reconfigura presiunile, fortele, tipurile de sudura, materialele utilizate pentru fiecare tara?

Este absurd sa presupui asa ceva.

iar preturile sunt diferite pentru ca politica de pret difera in functie de o multitudine de factori, incepand cu veniturile si terminand cu traditiile locale. La noi inca sunt cei care si-au adus masini germane si vai ce buna e masina germana. Eu am avut o lada. Nu vreti sa va vorbesc de fiabilitate si rezistenta in conditii pe care nici un bmw de serie 7, nici un ferarri nu le-ar duce. Da, nu se pot compara la confort, viteza consum, nimic. Dar nici nu ma transform intr-un fan al Lada doar ca a fost o eroina masina aia.

Asta cu masinile germane sunt cele mai bune este o fita romaneasca, pentru ca nici un popor civilizat din lumea asta nu gandeste ca noi: luam un brand si il ducem la absolut.

Sunt masini diferite, cu costuri de productie diferite, cu tehnologii diferite etc. Nu se pot compara decat prin prisma faptului ca merg pe patru roti.

Megane este o masina foarte buna. Da, auzi la tot pasul de probleme la Megane, dar oare nu din cauza ca are un volum de vanzari la care BMW doar viseaza (alta pozitionare ca brand, nu comparati) si atunci e normal sa fie? Cate masini a vandut reno si ce procentaj au defecte? Ca nu cred ca este mai mare decat la alt brand.

masinile sunt aceleasi, indiferent de tara de fabricatie. pentru ca de fapt nu se fabrica in turcia, in sudan sau in china. acolo se asambleaza. de roboti. si o mana de oameni.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 4 Jan 2008, 13:40
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Stau si maintreb, la cate masini la care se stie de o anumita problema la pompele de injectie nu s-a remediat defectul sau nu s-a incetat contractul cu acea firma, vezi cazul Peugeot romania care a terminat cu delphi colaborarea.
Probleme de fiabilitate sunt mai multe la reno nu din cauza vanzarilor, neaparat, dar conteaza sa fii client si dupa vanzare, procent din piesele vandute tot la ei ajung...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jan 2008, 13:43
Post #87


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Bhal @ 4 Jan 2008, 13:32)
asa cum s-a mai zis, sedanul se face numai in turcia. nu exista diferenta calitative intre sedanul vandut in romania si sedanul vandut in franta. Daca ati vazut macar si la televizor cum arata o linie de productie pentru suruburi, v-ati da seama ca este posibil, dar improbabil, sa reconfigureze linia ca sa schimbe materia prima. Cati bani ar pierde reno daca ar reconfigura presiunile, fortele, tipurile de sudura, materialele utilizate pentru fiecare tara?

Este absurd sa presupui asa ceva.



Exact, in cel mai rau caz, piesele care ar pica CTC-ul ar putea fi montate pe masinile destinate Romaniei. Sau tarilor mai sarace. Nu cred totusi ca se face asa ceva. Si chiar daca s-ar face, este mai bine sa imparti toate piesele alea stricate la toate pietele in parte pentru o repartizare cat mai uniforma astfel incat procentajul in vanzari sa fie cat mai mic si mai insignifiant decat sa le pui pe toate pe masinile destinate unei singure piete sau pietelor sarace, practicand sacrificandu-si imaginea acolo, cu atat mai mult cu cat acele piete sunt in curs de dezvoltare si au un potential semnificativ iar producatorul se afla in plin proces de creare de imagine. Sau de refacere.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 4 Jan 2008, 14:14
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Apropos de un reply de mai sus....vb de o masina ieftina mai buna decat una scumpa:kia ceed care in teste bate tot.E foarte simplu pentru un jurnalist sa faca un test si per ansamblu sa bata kia:spatiu,habitabilitate,costuri de intretinere,si chiar performante.E ok.Problemele la o masina sa vad in timp.E ca si atunci cand a aparut fordul focus I care batea rau de tot la teste pe golf IV si toata lumea, a primit fel si fel de premii de fiabilitate.Si acum dupa vreo 7 ani de la aparitie daca intrebi pe mecanici iti spun ei cum sta treaba.Se vede clar tot golful a ramasa mai fiabil mai durabil si la interior si la tot.Asa este si cu kia cee'd.Scuze de offtopic faceam doar o abatere pentru a vedea ca pretul conteaza mult la achizitionarea unei masini si nu tot ce se vede la tv trebuie sa luam de bun.


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 4 Jan 2008, 15:11
Post #89


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




cred ca se poate inchide...


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 4 Jan 2008, 15:19
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




QUOTE(ssilviu @ 4 Jan 2008, 13:43)
Exact, in cel mai rau caz, piesele care ar pica CTC-ul ar putea fi montate pe masinile destinate Romaniei. Sau tarilor mai sarace. Nu cred totusi ca se face asa ceva.
*



Nu cred ca face cineva asa ceva. pur si simplu este un consum prea mare de energie ca sa faci asa ceva. si asta se traduce la un moment dat in bani. Apoi, CTC-ul se da la producator, nu pe linia de asamblare (unde se face un al doilea control). Sa iei o piesa, sa zicem.... o pompa de frana, care a cazut la CTC, dar tu - probabil in acord cu reno - trimiti pentru montare pe o masina destinata unei anumite piete. Crezi ca isi asuma cineva un asemenea risc? Pentru o companie de talia renault (si este ditai compania), o asemenea manevra transformata in sistem de lucru i-ar duce la faliment si inchisoare rapid.

Chestia asta cu vai ce masini proaste sunt reno ca am vazut eu la taticu un bmw misto... ar trebui ignorate. vrei BMW? ia-ti bmw si lasa-ne. vrei reno facut in franta? ia-ti hatch si vezi mai sus. Eu am schimbat bielete de directie, ma pregatesc pentru ambreiaj, imi intra apa in masina ca nu era bine prins un plastic si ma astept sa mai apara si altele. si abia am facut 15.000 de km. Sunt defecte de fabricatie, mi-au fost rezolvate in garantie, in mod civilizat, fara scandal.

Oare de ce este asa o mare drama pentru unii? E o bucata de tabla. Mai si rugineste, ca sa vezi...


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 22:07
Dacia