Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence, Fluence or Megane

ssilviu
post 10 Jan 2011, 18:15
Post #91


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Dacă aș vrea mașină fiabiliă, mi-aș lua Logan.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 10 Jan 2011, 18:55
Post #92


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(ssilviu @ 10 Jan 2011, 19:15)
Dacă aș vrea mașină fiabiliă, mi-aș lua Logan.
*


up.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Jan 2011, 09:48
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




nu toate Loganurile sunt fiabile, si nu toate Megane-urile se strica repede (depinde si de cum il nimeresti).
As prefera un Renault facut in Spania sau Franta, dar atat Megane III (care se comercializeaza la noi) cat si Fluence sunt asamblate in Turcia. Doar Laguna se asambleaza la francezi.
Rog pe cineva de pe forum sa imi spuna ce masini Renault, care pot fi achizitionate de la dealerii din Romania, sunt asamblate in Franta sau Spania.
Merci!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Jan 2011, 09:55
Post #94


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(ssilviu @ 10 Jan 2011, 18:15)
Dacă aș vrea mașină fiabiliă, mi-aș lua Logan.
*


foarte adevarat wink.gif
QUOTE(theodor2004 @ 11 Jan 2011, 09:48)
1.nu toate Megane-urile se strica repede (depinde si de cum il nimeresti).
2.As prefera un Renault facut in Spania sau Franta
*


1.renault nu a fost o masina fiabila..si nici nu va fi (ma refer la tot in afara de motor si cutie)... foloseste un Logan si un Megane in acelasi ritm..o sa vezi ca Loganul duce...meganul nu duce... baga o intrebare la taxi cobalcescu...si vezi fiabiliatea renault si fiabilitatea logan.. wink.gif
2.da..tu esti cu mitul Franta si Spania...in turcia nu au standarde de calitate? daca loganul se face in alta parte decat romania inseamna ca este mai bun ori mai prost? (spun eu care am megane facut in Spania)


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jan 2011, 10:10
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




foarte mult conteaza si felul in care folosesti o masina. Eu unul nu ma pot plange de fiabilitatea renault din simplu motiv ca in 60kkm acumulati pana acum cu doua masini renault (37kkm cu un clio III si 27kkm cu un m3) nu am schimbat absolut nimic la masina. Deci pot sa spun ca au fost fiabile. La nici o masina nu am avut si nu am celebrii greieri, cu exceptia unui singur individ pe care l-am rezolvat repede cu banda adeziva (la clio in usa fata dreapta exista un manson de cauciuc care nu era bine dimensionat, la anumite viteze datorita aerului care trecea pe acolo cred ca misca o sarmulita sau ceva in usa care mai chitaia). Cu clio am urcat pana sus la ghetarul Scarisoara- cine stie drumul cunoaste - la un moment am crezut ca biata masinuta o sa se rupa, dar cand am ajuns inapoi pe drum curat nu a comentat chiar nimic. Din ce punct de vedere e loganul mai fiabil? Ca te simti pe drumurile noastre ca si in caruta in el? Ca pe locurile din spate, ma corectez cam pe toate topai ca o maimuta? Hai sa fim seriosi daca ajungem sa afirmam ca loganul e bun taica decat reno inseamna ca avem o anumita problema. Nu m-am nascut in Mercedes, cam 100kkm am circulat cu dacie 1300 din 75, dar nici ipocrit nu am ajuns. Clio era "turcesc" m3 e "iberic" - nici o diferenta calitativa din punctul meu de vedere intre ele.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Jan 2011, 10:18
Post #96


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 10:10)
La nici o masina nu am avut si nu am celebrii greieri
*


mda...m-am lamurit... wink.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 11 Jan 2011, 10:20
Post #97


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




fiabil nu are nicio legatura de generalizarea 'mai bun'....


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 11 Jan 2011, 10:24
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Si eu! Lasati fratilor astea cu fabricatul in alta tara ca nu tin! Plasticul din care se fabrica e acelasi peste tot! Doar ca aia care au Megane din Belgia il conduc in Belgia si acolo nu sunt gropi si d'aia pare Meganeul nava amiral!Iar Megane-ul turcesc vine in Romania unde isi da examenul fiabilitatii!
Ca ex: Am avut la Megane un scartait la bancheta din spate toti anii cat l-am avut! Indiferent ce i-am facut tot scartaia! Am mers cu taxi Logan cu sute de mii de km, ma refer ca pasager, si nu scartaia nimic! Cum mama masii, nu stiu! Deci Loganul se tine mai bine ca Meganeul!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Jan 2011, 11:26
Post #99


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 10:10)
La nici o masina nu am auzit si nu aud celebrii greieri


Am corectat eu.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jan 2011, 12:15
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




prin corectura facuta userul respectiv si-a dat masura caracterului.
Am facut referire la greieri deoarece primul lucru pe care il invoca majoritatea celor de pe aici este gramada sau oare??? lipsa acestor specimene. Altfel spus la capitolul fiabilitate nu am ce sa scriu - nu am avut probleme cu celebra clapeta, cu bobine, fulie, flanse etc, etc, cu care, sincer imi pare rau, ca voi posesori de megane II v-ati confruntat.
Am circulat cu logan care avea la momentul respectiv onorabila varsta de 4 ani si in jur de 60kkm. Pe langa faptul ca arata groaznic de prafuit, invechit si fara nici o forma in interior- nu tine de fiabilitate, se scutura din toate balamalele, scartaia si restul de zgomote specifice unei masini din grupul reno. M-am plimbat de multe ori si cu un mII, taxi si sincer- am ramas uimit cum m-am simtit in el si cat de silentios era motorul diesel pe la 140kkm. Toate astea nu pot sa fie un criteriu pe baza caruia sa cataloghezi fiabilitatea, cu atat mai putin daca ti cont de faptul ca masina e folosita pe post de taxi.
Spusele unor persoane trebuie luate in seama asa cum iei si respectiva persoana in general, si sa-mi fie cu iertare dar pentru mine taximetristi fac parte din (si imi asum raspunderea pentru ceea ce spun) pleava societatii.
Pentru mihai si ssilviu va invit odata cand sunteti in trecere prin zona la o tura ca zdreanta mea - poate asa o sa ajung si eu la concluzia logica a unor posesori de renault ca sufar cu aparatul auditiv.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 11 Jan 2011, 12:21
Post #101


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:15)
Altfel spus la capitolul fiabilitate nu am ce sa scriu - nu am avut probleme cu celebra clapeta...
*


Da' cine a avut probleme cu clapeta? unsure.gif

P.S: E cam devreme sa vorbesti despre fiabilitate la 27 de mii de km sleep.gif .

This post has been edited by Hack: 11 Jan 2011, 12:21


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Jan 2011, 12:25
Post #102


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:15)
prin corectura facuta userul respectiv si-a dat masura caracterului.
daca ti cont
*


să mai băgăm o corectură?
am mers cu trei megane pana acum...megane 3..si cu doua fluansss... ssilviu cred ca a mers la greu cu megane 3...nu cred ca mai are nevoie de test drive.. pe piatra cubica ce zic greierasii? Ce masina se strica in 30 k? sa fim seriosi...

This post has been edited by M i h a i: 11 Jan 2011, 12:26


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 11 Jan 2011, 12:31
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 10 Jan 2011, 18:15)
Dacă aș vrea mașină fiabiliă, mi-aș lua Logan.
*


up.gif
spre deosebire de altii care au audi a6 "full tedei cu cuatro si bizonica" eu unul as prefera 2 masini, ceva gen megane2 + un sandero de fataiala tavaleala


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 11 Jan 2011, 12:33
Post #104


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




hai sa nu exageram acum...cine ar da un a6 pentru un sandero sau chiar megane? blink.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jan 2011, 12:45
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(Hack @ 11 Jan 2011, 12:21)
Da' cine a avut probleme cu clapeta? unsure.gif
sunt destule postari vis-a-vis de respectiva clapeta; daca nu ma insel si cu descriere amanuntita a rezolvarii problemei. Daca gresesc  greseala mea sa fie.
P.S: E cam devreme sa vorbesti despre fiabilitate la 27 de mii de km sleep.gif .
*


la drumurile noastre, combustibilul nostru eu cred ca si 10kkm sunt suficienti sa-ti pice directia, capacul torpedoului, etc,etc, daca ne referim la fiabilitate pe parte asta, caci despre flanse, bobine am citit cum ca s-au manifestat mai repede simtomele de fiabilitate.

QUOTE(M i h a i @ 11 Jan 2011, 12:25)
să mai băgăm o corectură?
am mers cu trei megane pana acum...megane 3..si cu doua fluansss...  ssilviu cred ca a mers la greu cu megane 3...nu cred ca mai are nevoie de test drive..  pe piatra cubica ce zic greierasii?  Ce masina se strica in 30 k? sa fim seriosi...
*


nu era vorba de test drive era vorba de o plimbare sau ce nu ai inteles.
Pe piatra cubica face ce face si alta masina si anume iti transmite prin articulatii, tie si mie sub cur diverse forme de masaj. Daca mergi ceva mai repede masajul se poate sa fie facut si la scafarlie. Iti este chiar asa de greu sa accepti faptul ca nu am greieri. Chestia e ca tu nu ai facut nici o corectura tu ai scris o concluzie trasa de tine, lucru pe care si eu il pot face si anume, faptul ca eu poate am avut noroc caci mi-am luat masinile cu sufletul pe cand voi cei care incercati tot la doua postari sa va varsati frustrarea, ati cumparat masina doar luand in calcul faptul ca la acea data posibil era cea mai ieftina.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 11 Jan 2011, 12:48
Post #106


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:45)
la drumurile noastre, combustibilul nostru eu cred ca si 10kkm sunt suficienti sa-ti pice directia, capacul torpedoului, etc,etc, daca ne referim la fiabilitate pe parte asta, caci despre flanse, bobine am citit cum ca s-au manifestat mai repede simtomele de fiabilitate.
*


Pai daca e sa punem problema asa ne luam direct tancuri laugh.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Jan 2011, 13:00
Post #107


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:15)
poate asa o sa ajung si eu la concluzia logica a unor posesori de renault ca sufar cu aparatul auditiv.
*



Nici nu e nevoie. Noi știm că așa e și e suficient.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Jan 2011, 13:06
Post #108


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:15)
daca ti cont
*


QUOTE(tatimeu @ 11 Jan 2011, 12:45)
1.Iti este chiar asa de greu sa accepti faptul ca nu am greieri.
2.Chestia e ca tu nu ai facut nici o corectura
*


1.am inteles ca nu îi auzi..... smile.gif apropo...o curiozitate am...ce masina ai avut inainte de megane 3?
2.ce corectura trebuie facuta in treaba de mai sus? ''daca ti cont'' unsure.gif

This post has been edited by M i h a i: 11 Jan 2011, 13:07


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jan 2011, 13:07
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Hack - am inserat in text si chestia asta "daca ne referim la fiabilitate pe parte asta". Eu unul nu iau in calcul aceste aspecte cand e vorba de fiabilitatea unui autoturism, decat daca vorba ta mi-am luat tanc in loc de masina. Ca exemplu o buna cunostinta a luat din draga Germanica un ford mondeo care la vremea respectiva avea 112kkm. Acum dupa mai bine de 4 ani si 50kkm in plus are schimbate doua randuri de articulatii fata-spate. Nu e fiabila masina? Ba da e fiabila dar canalul din Romania e mai des, mai adanc si din pacate tot mai des neacoperit.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Jan 2011, 13:12
Post #110


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Cred că mai degraba gâtul celui dintre volan și scaun e tot mai descoperit de dă în gropi așa des.

Eu am cu Megane-ul meu 94.000 de km, perioadă în care am investit în reparații 100 de lei pe un tampon motor. Asta acum vreo 4000 de km. Așadar, frustrarea pe care tu ți-o închipui nu există în realitate. Nu are cum să existe, sunt foarte mulțumit de mașina mea. În schimb, ea este închipuită cu scopul direct de a te convinge singur, că în ciuda unor afirmații pertinente enunțate de alții, ai făcut totuși o alegere bună. Și poate funcționează. Cu greierii văd că a funcționat biggrin.gif Lucru de altfel valabil la mulți posesori de Fluence și Megane low-cost de pe acest forum. Majoritatea chiar aș spune.

This post has been edited by ssilviu: 11 Jan 2011, 13:15


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jan 2011, 13:38
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




mihai citeste si o sa gasesti raspunsul. Imi cer scuze dar chiar am dat cu degetul pe langa tastatura de rusine cand am realizat ca ai de facut o corectura.
ssilviu la noi aici in provincie, asta, mai de prin centru, drumurile nu sunt la nivelul celor din buricul targului, asta poate ca este si explicatia, sau poate ca originea controlata a subansamblului nemtesc nu a fost asa de controlata. Iti urez km multi fara probleme in continuare, dar faci o mare greseala si anume te grabesti sa dai calificative fara sa cunosti personajul, si esti si intr-o confuzie totala. " În schimb, ea este închipuită cu scopul direct de a te convinge singur, că în ciuda unor afirmații pertinente enunțate de alții, ai făcut totuși o alegere bună." Aici ai facut referire la frustrarea ta pe care eu am simtit-o din scrierile tale? caci eu unul nu inteleg.
Nu sunt sigur nici ca exista Dumnezeu dar cum pot sa fiu sigur ca am facut alegerea buna? Intotdeauna exista o alegere mai buna.
Totusi, din punctul meu de vedere, este o alegere mai buna decat megane II, si asta numai tinand cont ca nu e low-cost - termen atat de drag tie.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Jan 2011, 14:00
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




deci tatimeu, sa inteleg ca ai fost multumit de Megane III..
Pana la urma si eu am fost relativ multumit de Clio Symbol (nu am avut greieri decat in clema de la centura de siguranta, dar i-am facut sa taca cu un ulei pt mecanisme fine). A fost masina buna 4 ani, apoi au aparut problemele.
Oricum, din toate discutiile voaste m-am lamurit: si Megane III si Fluence sunt in trendul general Renault: confortabile, silentioase, dar poate oricand sa te lase o piesa, mai scumpa sau mai ieftina.
Bafta multa la toata lumea, dar eu cred ca o sa astept promotiile la Opel Astra.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprians
post 11 Jan 2011, 14:17
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 12 September 08




QUOTE(ssilviu @ 11 Jan 2011, 13:12)
Cred că mai degraba gâtul celui dintre volan și scaun e tot mai descoperit de dă în gropi așa des.

Eu am cu Megane-ul meu 94.000 de km, perioadă în care am investit în reparații 100 de lei pe un tampon motor. Asta acum vreo 4000 de km. Așadar, frustrarea pe care tu ți-o închipui nu există în realitate. Nu are cum să existe, sunt foarte mulțumit de mașina mea. În schimb, ea este închipuită cu scopul direct de a te convinge singur, că în ciuda unor afirmații pertinente enunțate de alții, ai făcut totuși o alegere bună. Și poate funcționează. Cu greierii văd că a funcționat biggrin.gif Lucru de altfel valabil la mulți posesori de Fluence și Megane low-cost de pe acest forum. Majoritatea chiar aș spune.
*



Eu presimt ca pe tine nici o masina nu te va multumi, niciodata, indiferent de ce spui. Si probabil cand apare o masina mai noua, vei avea grija sa o denigrezi rapid, indiferent de marca/comportament/fiabilitate. Pana la urma, sa nu uitam ca megane-ul tau e cel mai bun wink.gif . Facem schimb?


QUOTE(theodor2004 @ 11 Jan 2011, 14:00)
deci tatimeu, sa inteleg ca ai fost multumit de Megane III..
Pana la urma si eu am fost relativ multumit de Clio Symbol (nu am avut greieri decat in clema de la centura de siguranta, dar i-am facut sa taca cu un ulei pt mecanisme fine). A fost masina buna 4 ani, apoi au aparut problemele.
Oricum, din toate discutiile voaste m-am lamurit: si Megane III si Fluence sunt in trendul general Renault: confortabile, silentioase, dar poate oricand sa te lase o piesa, mai scumpa sau mai ieftina.
Bafta multa la toata lumea, dar eu cred ca o sa astept promotiile la Opel Astra.
*



Pai cam asa e. Masinile noi se comporta ok cat inca mai sunt in perioada de garantie, cu ceva marje. Este o industrie in care sunt facute multe calcule, nu mai sunt masinile de acum 15-20 ani care mergeau mult si bine(comparativ cu cele de azi). Totul e gandit pe termen scurt. Daca treci de acel termen, scoti bani din buzunar. E interesul producatorului sa se intample acest lucru, altfel ar avea probleme serioase. Money talks.

This post has been edited by ciprians: 11 Jan 2011, 14:23


--------------------
. . . - .
Megane III Rouge Dyna /Dynamique/2009/1.6/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Jan 2011, 15:07
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




pai cam asa a fost la Symbolul meu: cea mai buna masina timp de 4 ani si 50 000 km, apoi au inceput problemele: flansele, pivotii, caseta de directie, bielete, cap bara, cablul de ambreiaj, senzorul de temperatura a apei, si altele care nu imi vin acum in minte.
Un coleg cu Ford Mondeo si altul cu Skoda Octavia Tour, cumparate odata cu mine, nu au schimbat nimic la ele, in afara de consumabile.
Dar ma rog, una e sa dai 9500 EUR, alta e sa dai 18 000 EUR.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 11 Jan 2011, 15:49
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Pe site-ul RFI scrie ca "În programul "Entry" al grupului Renault, care cuprinde mărcile low-cost, Renault a vândut anul trecut aproape șapte sute de mii de mașini." Dacia a vandut 350.000 masini. Care or fi modelele low cost ale Renault? Symbol, Fluence, Megane?


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Jan 2011, 16:24
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




ai uitat Clio III.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 11 Jan 2011, 16:34
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




discutia asta nu o sa se termine niciodata..tot comparati aici mere cu pere. Ok nu se justifica sa treci de la M2 la Fluence, ca ala are, dar celalalt nu are, si ca al drege si ala nu, dar sa-l vezi pe ala. Pana la urma Megane 1 o sa iasa invingator iar eu o sa-mi cumpar dragostea din copilarie: un Renault 5.

Eu vad acum Renault-ul, Dacia, ca un fel de Volkswagen(in sensul de masina poporului, in conceptul original).
Nu am avut inainte M2, daca aveam nu l-as fi schimbat. Acum nu am avut bani de VW sau SKoda, sau altele, pentru ca nu ma avut bani. Mi-am cumparat o masina rezonabila, care arata bine(cel putin mie imi place, deci e destul pt mine), se misca bine si are dotari foarte bune la cati bani am dat. Ok, e downgrade, si ce? sa-mi cumpar M2? Daca Fluence-ul ar fi fost facut ca la carte, nu ar mai fi costat cat costa acum si nu mi l-as fi permis acum asa cum nu mi-am mermis M2 la momentul potrivit. Se vad unele dintre compromisuri, dar le accept pentru ca mi se par rezonabile. Un 1Euro in productie inseamna 10Euro pe piata, asa ca nu ma deranjeaza prea mult ca am o "sarma ordinara" in loc de nu stiu ce maner.

OK, SKoda e mai buna, si ce sa fac, sa dau 4000 Euro in plus in speranta ca peste 50000km se strica mai greu?

Cat de capitolul cand se strica, conteaza mult si cum o conduci, si cata grija ai de ea. Am vazut Megane-uri care au mers 100k fara probleme si Skode care au crapat dupa 20.000. No Comment despre masinile super-fiabile cumparate din Germania vs cele varza rulate in Ro. (cred ca un Logan rulat in Germania da clasa unei Skode rulate in Ro)

Topicul a fost pornit de un posesor de Megane, nu stiu in ce scop. Trebuia deschis la rubrica de Megane2 si acolo lumea sa-si laude masina cat vrea. Nu vad rostul sa-i intrebi pe posesorii de Fluence, e logic ce parere au.. Daca ar fi dupa mine as inchide topicul.


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 12 Jan 2011, 10:23
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




mie topicul mi se pare interesant, fiecare vine cu argumentele lui. Important e sa fie logice.
Pana la urma vad ca Fluence nu e un pas inainte fata de Megane II. Totusi, mie pe interior mi se pare mai confortabil Fluence, e mai sic, mai elegant, dar pe exterior imi place mai mult Megane II (ma rog, aceasta e parerea mea)
As vrea sa ii intreb pe posesorii de Fluence, care inainte au avut Megane II: acum, dupa peste 6 luni de condus Fluence, vi se pare mai confortabil Fluence decat Megane II? Scsunele sunt mai moi, si mai confortabile la drum lung? In curbe masina se aseaza mai bine decat Megane II? E mai usor de condus?
Mentionez ca ma intereseaza modelul 1.6l si 110 CP.

12 Jan 2011, 12:30:
PS: Fluence cum are transmisia la pedalele de acceleratie si de ambreiaj? (adica pe cablu, cum am la Symbol, sau hidraulica?) La Megane III e tot pe cablu?

This post has been edited by theodor2004: 12 Jan 2011, 12:30


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jan 2011, 12:49
Post #119


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Actionarea acceleratiei nu e hidraulica, e electrica.
Actionarea ambreiajului este hidraulica.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 12 Jan 2011, 15:06
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




ohho, au evoluat.
Si afirmatia e valabila atat pt Fluence, cat si pt Megane?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 14:32
Dacia