Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Latitude, pareri si impresii

Tihan_2006
post 22 Jan 2012, 20:12
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 January 12




Salut.sunt new posesor de latitude 3.0,240cva.am si eu cateva intrebari sad.gif
Stiti cumva ce jante pe 17 se potrivesc ca am fost sa cumpar jante si nu le apar modelul e masina in sistem.de la renault nu vreau sa achizitiomez.....au nizte preturi wub.gif ea este dotata acum cu jante pe 18 si cauciucuri de vara 235/45/18si pt iarna am cauciucurile de la l3 215/55/17 le am masurat si comparat pe un site si se potrivesc ca dimensiuni si nu stiu ce jante ar trebuis sa folosec....

22 Jan 2012, 20:17:
Si cea de a doua problema este despre navigatie...are navigatie carminat .mi a dat la cd un cod de activare care nu stiu ce sa fac cu el...din ce am mai vazut pe alte situri exista si alta varianta la mapa.....cum trebuie sa fac ca sa beneficiez si eu de servicii mai noi la navigatie.? Va multumesc

This post has been edited by Tihan_2006: 22 Jan 2012, 20:17


--------------------
Renault Latitude 2012..3.0.240 cva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 22 Jan 2012, 23:42
Post #122


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




In primul rand felicitari pentru masina si pentru motor wub.gif , legat de Navigatie:

La Navigatia Carminat DVD trebuie sa cumperi DVD-uri cu harti si firmware pentru aparat. Dar cum suntem in Romania, sunt sanse sa existe variante ocolitoare, daca nu, da fuga/suna la un dealer preferat tie si vezi cum sta treaba. Te sfatuiesc sa ai la indemana acel cod si talonul masinii.

Raspuns dat de mine pe aria Megane3.

Legat de jante, intra aici :
Selectezi Renault, pe urma Latitude si de acolo, sa inceapa joaca blink.gif


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tihan_2006
post 23 Jan 2012, 01:04
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 January 12




Merci.incerc intai la ei la renault si pe urma....

23 Jan 2012, 18:41:
sal.azi am intrat pe situ care imi scria pe codu de activare sa activez codul dat de renault impreuna cu cd de navigatie...(www.renault.navigation.com/radar).am urmat pasii impusi acolo si din ce am inteles eu imi vor trimite cei de la renault franta alt dvd cu versiunea mai noua 31.02 in schimbu la 27 euro taxe transport..eu am acum versiunea 30.1....situ este in franceza si m am descurcat cam greu deabia dupa ce am terminat am vazut ca pot modifica limba(era prea tarziu).......cand intri iti arata ca costa 199 euro dupa ce bagi codu dat de renault iti arata pretul 0 euro dupa ce completezi campurile cerute iti cer o taxa de transport...eu am platit 27 euro pt un transportmai mai rapid......cand imi ajunge revin cu detaliiii

This post has been edited by Tihan_2006: 23 Jan 2012, 18:41


--------------------
Renault Latitude 2012..3.0.240 cva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 23 Jan 2012, 19:35
Post #124


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Te asteptam cu detalii la cald.

Ai scapat iefitn, pentru upgrade-ul la o navigatie de Toyota, pentru toata Europa am platit 150E, deci foarte ieftin si comod.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 25 Jan 2012, 17:48
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




Eu, azi i-am adus o "imbunatatire" ...i-am montata un carlig de remorcare...dar chiar imi este util.


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Jan 2012, 19:50
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




radmasa.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 29 Jan 2012, 19:30
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Un articol laudativ pe "Auto, motor si sport", numarul din februarie.
Trecand peste faptul ca se refera la motorizarea V6, impresia e, in general, pozitiva si pentru restul ofertei.
Poate concluzia este putin trasa de par (o plaseaza ca optiune pt manageri si business, ceea ce romanasii nu vor accepta in veci de la un Renault) dar important e ca masina puncteaza din nou la categoria presa.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 30 Jan 2012, 01:26
Post #128


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Si o face mai bine in defavoarea noului Avensis si Passat, care nu mai au nicio treaba cu inaintasii lor si asta in ciuda dotarilor noi.

This post has been edited by connectorxp: 30 Jan 2012, 01:26


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tihan_2006
post 2 Feb 2012, 19:23
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 January 12




acum doua zile mi a ajuns cd de la navteq prin curierat...are dvd pt navigatie si un cd pt radarele fixe..este vesiunea v31.2...deabia azi am intrat in posesia lui ca am fost plecat din localitate....o sa il pun in funciune si revin cu detalii..

3 Feb 2012, 08:44:
am facut proba ieri cu noile cd uri...si vad ca mapa este mult mai detaliata....de radare fixe nu pot sa vb ca nu mi a aratat nimic....pe teritoriu tarii noastre nu prea exista radare fixe... wub.gif sau daca sunt, sunt foarte putine si nu stiu daca sunt date cum trebuie....

This post has been edited by Tihan_2006: 3 Feb 2012, 08:44


--------------------
Renault Latitude 2012..3.0.240 cva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 3 Feb 2012, 14:13
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




La mine a fost mai simplu, am platit harta v8.8 69 euro, am bagat cardul original si am download-at noua harta. Nu a functionat pt ca sd original era de 2gb asa ca am luat unul de 4, l-am bagat in gps ul masinii ca sa-l recunoasca domnii de la Tomtom, apoi s-a incarcat singur prin tomtom home. Harta Romaniei est la fel de saraca..14%, bulgarii stau mult mai bine...55%.


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 3 Feb 2012, 14:55
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@Tihan
Radarele fixe le-am luat ca upgrade gratuit direct de pe site de la TomTom. Pe DN1 le are pe toate, chiar si pe cele care nu mai sunt actve. Eu nu l-am luat in seama si m-a luat radarul la Sinaia sad.gif.

@byl11
Bulgaria e mai mica si au si drumuri mai putine smile.gif

This post has been edited by dili: 3 Feb 2012, 14:56


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tihan_2006
post 3 Feb 2012, 16:17
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 January 12




pt dili...cea cu motor de 2.0 are navigatie de la tom tom cu sd...a mea cu motor de3.0 are navigatie carminat de la navteq....la voi este mai simplu bagi sd in calculator instalezi tom tom home si de acolo bagi si scoti ce vrei si cum vrei..la ori mine pun piraterii facute de baieti ori apalez la navteq sa imi trimita ei dvd cu harti mai noi si radare...

3 Feb 2012, 16:23:
daca ai schimbat cardul si ai bagat unul mai mare sa ai mare grija ca eu am patit la un gps tom tom...avea card de 2 g si am bagat eu de 4g a mers instalat tot imi arata horti tot si cand l am inchis prima data nu sa mai deschis ....a trebuit sa bag iar card de 2 g sa instalez tot in ele si pe urma a mers fara probleme

This post has been edited by Tihan_2006: 3 Feb 2012, 16:23


--------------------
Renault Latitude 2012..3.0.240 cva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 6 Feb 2012, 21:00
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




Multumesc, momentan nu sunt probleme cu recunoscutul SD-ului, am bagat de proba mai multe locatii din europa de vest si le-a calculat corect dpdv al nr de km, a zis el ca nu stie toate drumurile pina la destinatie da a calculat pina la sfirsit.


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexVAM
post 12 Feb 2012, 21:22
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 February 12




Buna seara,

Am decis sa schimb Meganutu care 5 ani de zile si-a facut treaba ca la carte si ma gandesc la un frate mai mare: Latitude blush.gif lux 175CP CVA sau manual excl.gif

Sincer ma incanta cutia automata desi pana acum nu am incercat nici una deci astept si eu pareri de la posesori
1) cum se comporta CVA ( am auzit ca are un lag destul de suparator pt unii sau normal pt altii); se simte lipsa butonului Sport?
2) in conditii de iarna pe CVA cum se pune frana de motor?
3) masina in general cum se comporta la un condus mai agresiv ( si despre megane la vremea lui sa spus ca este facut pt condus linistit ca nu sta bine in curbe luate mai in forta si sincer nu am observat asa ceva cand am tras pe serpentine. S-a descurcat onorabil.)
4) referitor la navi se poate instala harti complete pt romania? ( de la producator, de la baietii destepti? a incercat cineva ( eu la megane am pus un UMM de la baietii de la A....- nu facem reclama- si am IGO primo sau ceva de genul, DVD, TV, NAVI si multe alte cele...) sincer as dori ca si asta sa aiba full RO macar daca nu DVD /TV
5) acum pe gerurile astea cum se comporta dezaburirea/ se dezgheata rapid mai ales la -20 grade...nu stiu de ce nu au ca optiune macar parbriz incalzit? ( la megane pe gerurile astea lua ceva vreme pana era parbrizul curat
6) are xenon sau bixenon cu functia cornering light? ( la un dealer , sincer nu a stiut d-soara de acolo ce sa imi spuna referitor la detalii tehnice)

va multumesc si sper sa va scriu cat de curand despre noua achizitie...




--------------------
Renault megane sedan 2.2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 13 Feb 2012, 17:37
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




In primul rand, felicitari pentru decizie. Nu o vei regreta, iar ca trecere de la Megane o sa fie o placere. O spun in cunostinta de cauza, pt ca eu am luat Latitude dupa 3 ani de Megane II si dupa alti 3 de Laguna III.
Hai sa le luam pe rand:

1. eu am varianta 175CP cu CVA; in conditiile in care masina este orientata eminamente spre confort, cutia automata este un "must". La inceput poate vei avea o perioada de acomodare dar, dupa ce o inveti, te vei intelege cu masina fara repros. Ca dinamica este impecabila: calma si ascultatoare prin oras dar devine "bestie" la apasarea pedalei la fund. La plecarea de pe loc, daca vrei, te baga-n scaun iar la drum retrogradeaza si are un cuplu de invidiat. Cu toata greutatea ei, am facut niste depasiri din scurt de nu-ti vine sa crezi. Nici Megane, nici Laguna (benzina amandoua), nu s-au comportat asa.
2. frana de motor se face simtita destul de tarziu dar este suficienta; la nevoie (coborare pe zapada), treci cutia pe manual si ai frana de motor cat cuprinde, vii cu nasul de volan. Eu am ajuns pana la Pestera (Padina) si te rog sa ma crezi ca acolo e un fel de off-road extrem. Cu cutia pe manual am facut fata destul de onorabil, desi masina nu e facuta pt astfel de drumuri forestiere cu zapada. Citeste posturile mele anterioare. Prin oras (e zapada in Cta de 2 sapt) nu am simtit nevoia de cuplare pe manual niciodata. Masina e grea dar asta e un avantaj si raspunde brici.
3. nu e facuta pt asa ceva dar daca vrei, mananca soseaua. Ai cuplu si putere sa te tot duci, si pe serpentine, si la depasit coloane. Are insa si balans destul, pt ca suspensia e setata pe confort. Un minus este si sprijinul lateral al scaunelor fata; la Laguna 3 Dynamique era mult mai bun dar la scaunele de piele de pe Privilege (Luxury), sprijinul e mai mic. Te inveti si cu asta.
4. sistemul e TomTom, are 14% Romania si nu ai de unde sa iei altceva. Acest 14% include apropae toate strazile (avea pana si forestierul spre Padina) iar orasele mari sunt OK. Mare parte din informatia lipsa nu se refera neaparat la drumuri ci la adrese sau alte chestii de detaliu. Ca drumuri, e OK iar daca citesti putin, vei vedea ca TomTom e unul din sistemele cu cea mai buna cotare. E mult mai prompt decat iGo. Nu degeaba vor cei de la Apple sa-l cumpere.
5. am sa trezesc multi carcotasi dar se incalzeste aproape mai repepde ca Laguna pe benzina. Parbrizul se dezgheata rapid iar scaunele incalzite isi fac simtita prezenta in maxim 3-4 minute. In 5 minute deja frig la fund si trebuie sa dai a o valoare mai mica.
6. nu ma pricep dar cred ca e xenon (nu bi-) cu functie cornering.

Daca la final renunti la CVA, atunci poate ca varianta diesel de "doar" 150CP devine o optiune si iesi mai bine si la bani si la consum. Daca iei varianta 175CP, e pacat sa nu iei CVA.

Deci, daca vrei un sfat si ai banii, eu zic ca merita. Important e sa tragi de dealer si sa obtii un discount baban, mai ales ca ai Megane, deci poti sa dovedesti ca esti client fidel.
Si tot ca sfat, mai asteapta putin sa intre "Rabla 2012". E asteptata in martie si mai ciugulesti si de acolo ceva. Eu deja am vorbit sa schimb Megane-ul nevesti-mii pe un Koleos si chiar cei de la Renault m-au sfatuit sa astept.

This post has been edited by dili: 13 Feb 2012, 17:40


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 13 Feb 2012, 18:58
Post #136


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Tot ca veni vorba de discount, un cunoscut de la un dealer bucurestean, ma suna, asa ca sa-mi faca acra viata, ca au oferta pe Latitude benzina 2.0 echipare Privilege, la 13.630 cu TVA si 3 voucher-e incluse.

Oare e ceva putred la mijloc, sau doar ca e benzinar este asa de ieftin? Tin minte in 2010 au facut la fel cu Laguna Expression 1.6 16V si 2.0 16V si aveau discounturi "babane".

Masina din oferta este in dotare standard (nu au niciuna cu vre-o dotare extra) si au inclus in pret "spoiala" metalizata.

Legat de drumul catre "Pestera" - Padina, cand da sa ninga acolo, este un adevarat infern pentru masina si cand am facut ultima oara drumul am avut sansa sa il fac cu un Prius blink.gif ... si a fost de pomina.

This post has been edited by connectorxp: 13 Feb 2012, 18:59


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexVAM
post 13 Feb 2012, 20:54
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 February 12




Buna seara ,

@dili, multumesc mult...suna tentant CVA

ei bine nu stiu probabil ca o sa fac test drive cu amundoua sa vedem ce si cum- nu este o problema diferenta de bani intre manual si automat in varianta luxury. acum sunt 50-50 stiind ca 70 % din timp va fi omorata in oras...

nu stiu ce reducere sau program rabla pe 2012,dar cand am fost la dealer in 2011 ajunsesem la 24500 cu 3 tichete si reducerea de 2000e pt masina cu CVA, o fi bine nu o fi vedem acum in martie, se poate sa mai negociez si mai jos de atat? excl.gif cu atat mai bine- o sa vad pe la jumatatea lunii cand planuiesc sa le fac o vizita.


--------------------
Renault megane sedan 2.2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 13 Feb 2012, 22:39
Post #138


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Tu mergi si pune mana pe un acont, daca esti hotarat de un TD. Dar atentie, vezi sa aibe, la noi in Romania nu au prea multe Megane 3 1.4 TCe, deci un Latitude CVA cam greu, poate cu interventii pe la Renault Romania si sa aduca o masinia de acolo.

De evitat drive-test-ul pe vremea asta, iti afecteaza perceptia asupra masinii, aceasta greseala am facut-o eu cand am luat Octavia si ulterior am constatat ca nu este atat de stralucita ca tinuta de drum.

Ca o completare, nu stiu daca s-a postat, dar uite aici: Review Latitude 2.0 CVA Luxury. Il cunosc pe om si ce a spus acolo e pe bune, fara favoritisme and stuff.

This post has been edited by connectorxp: 13 Feb 2012, 23:26


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 14 Feb 2012, 09:03
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@connectorxp
Cu TVA si metalizare incluse mi se pare un pret suspect de mic, dar nu imposibil. Banzina Privilege metalizata este 20600 de euro cu discount-ul de la Renault inclus. Mai scade vreo 2000 de euro de la "Rabla", ajungi la 18600. Deci intrebarea este: de unde inca 5000 de euro discount?
Nu spun ca e imposibil, sunt doar curios.
In plus, vezi ca benzinara s-ar putea sa sara calul cu consumurile, ca sa nu mai zic de performante. Nu stiu pt ca nu am condus-o, dar am avut mototrul ala pe Laguna 3 si cei 140 CP erau cam la limita.

@AlexVAM
24500 cu 3 tichete inseamna ca tu vei plati undeva in jur de 25700 in total, in loc de 29600. Nu e rau, dar cred ca mai poti cobora putin.
In plus, trebuie sa ai in vedere pretul tichtelor in 2012; de obicei, la lansarea programului, sunt ceva mai scumpe.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexVAM
post 14 Feb 2012, 10:01
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 February 12




@dili

Vedem ce va fi in martie cand ii voi vizita, nu ma grabesc mai pot astepta o periaoda vedem poate chiar vor implemanta si ei in 2012 sistemul start stop ( au pus pe laguna coupe si modus parca) . Citind posturile tale si cunoscandu-ma si pe mine cum conduc m-a cam pus pe ganduri consumul tau 13,4 cand eu pe meganel nu am trecut de 6 ( 5,8 iarna trecuta) si sincer nu prea am talpa usoara...- va fi un efect psihologicmai mult caci e normal mai multi cai - mai multa "apa" bauta...

de ex cu meganula am putin peste 50K Km in 5 ani...si nu am simtit o lipsa acuta de putere la 82 cai (exceptand o data sau de doua ori) , sincer cred ca si 150 ar fi OK pt ce "hautostrade" avem.

App- cum ti se pare oglinda care am vazut ca nu mai este electrocrom acum dupa ce banuiesc ca ai avut-o in ultimii ani pe celelalte masini? Se poate cumpara separat si monta sau... aici tre sa le dam o bila neagra?
cum se simte pe 17'' ? simti nevoia sa pui 18'' macar pe perioada de vara? asa am la megane cele orig au ramas pe iarna si alt set mai mare am pe vara...si se cam simt gropile mai bine vara...





--------------------
Renault megane sedan 2.2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 14 Feb 2012, 12:17
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@AlexVAM
1. Consumul e asa cum e, nu are rost sa ma rup in figuri si sa zic ca e mai mic. E o masina grea, cutia automata probabil ca mai "suge" si ea, asta e. Plus ca si "elementul" dintre scaun si volan are o mare raspundere, daca nu cea mai mare smile.gif . Nu stiu pt ca nu am verificat, dar inclin sa cred ca varianta 150CP si cutie manuala ar consuma ceva mai putin. Cu cat mai putin si in ce conditii de exploatare sau pierderi la capitulul dinamica e insa foarte greu de spus.
2. Lipsa oglinzii electrocrom pe dotarea ""Luxury" e una din meschinariile clasice ale Renault. Ma gandesc ca, daca o puneau, nu aveau ce sa mai ofere in plus pe "Initiale" radmasa.gif .
3. Nu stiu cum s-ar putea comporta pe 18''. Eu am si vara si iarna jante si anvelope pe 17. Pe iarna le-am pus pe cele ramase de la laguna (215/55/17) si e absolut OK. Masina e oricum setata pe confort si, daca pe Initiale se pun jante de 18'', nu cred ca ar fi o problema acuta.
4. O problema pe care nu am luat-o in calcul: trapa panoramica. La ce confort ofera masina, astazi, sincer imi pare rau ca nu am luat-o. Cand mi-au livrat mie masina era inca una care avea si trapa. Atmosfera in habitaclu era cu totul speciala. Daca ai banii, sfatul meu ar fi sa o comanzi cu trapa de sticla.
Inca ceva, cred ca ar trebui se urmezi sfatul lui connectorxp si sa te interesezi la dealer. Eu am asteptat in jur de 2 luni de la achitarea avansului si pana a ajuns masina din Coreea in Romania, adica un interval in care "Rabla" se lanseaza oricum.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 14 Feb 2012, 13:41
Post #142


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Oglinda electrocromatica costa ~40E ca optiune de dealer, dar pentru cei care nu o au, la Privilege lipseste cu desavarsire, se poate comanda pe baza unui cod VIN de Initiale/alta echipare ce o are in standard. Oglinda in sine costa ~100E si se monteaza foarte usor in locul celei clasice (doar se mufeaza si atat).

La Privilege nu am vazut, cel putin la cea expusa, portul aux, ca USB am inteles ca nu are, in meniu are optiunea de AUX, dar prin bluetooth am vazut ca o acceseaza direct:

Pe ecran aparea asa:
Nume Telefon ...
Nume Telefon ...
Auxiliary connection (sau ceva de genul), cinstit sa zic nu am deschis cotiera, ca era blocata ohmy.gif si mi-a fost frica sa nu-mi cumpar prematur o masina noua smile.gif, in rest instalatia audio era suficienta si desi bass-ul nu era el tocmai cel mai "rotund", se facea auzit.

Atasez oferta primita, fara date de identificare dealer (pentru a se elimina suspiciunea de reclama mascata), ca pe Renault.ro nici urma de oferta.

Latitude.jpg ( Size: 195.3k ) Number of downloads: 1007


Oricum pentru omul de rand are suficiente dotari.

Ce ma socheaza pe mine la Renault este faptul ca au pus ecran color la CB, dar cei de la dezvoltare produse nici nu s-au agitat sa il exploateze la maximum.

This post has been edited by connectorxp: 14 Feb 2012, 13:42


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 14 Feb 2012, 14:43
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




1. Poti sa dai mai multe detalii privind inlocuirea oglinzii? 100 de euro nu e o suma exagerata. Ce inseamna "se mufeaza"? O exista acolo deja vreo priza, ceva, un contact sau trebuie "trase fire" in stil romanesc.
2. AUX e mufa aia cu 2 jack-uri, unul alb si unul rosu? Eu nu am asa ceva, am un USB si o gaura gen jack de casti.
3. Pret super, deja nu te mai gandesti la cat ar putea consuma ca benzinara, etc. Iar ca dotari, si Privilege este peste media obisnuita, asa ca merita clar fiecare leut.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 14 Feb 2012, 15:58
Post #144


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Oglinda, din experienta cu un Megane2 din familie, se schimba relativ usor si rapid, masina aceea ca si Latitude, sunt prevazute cu senzori de lumina. In cazul asta procedura e simpla: Se comanda oglinda, care vine cu tot cu axul de prindere, mufa alimentare si carenajul care protejeaza senzorul de lumina si ploaie. Oglinda de Megane era similara cu cea de la Laguna 3, cea de Latitude este asemanatoare cu cea de coleos. Oricum, bazat pe experienta anterioara, este vorba doar de declipsat si scos oglinda veche si fixat cea noua, la Megane nu a fost nevoie de activare functie in UCH sau altele.

Poti lua legatura cu utilizatorul Espacern, el te poate ajuta cu codul de piesa al ei, eventual o fotografie-schita a ei.

Unde este mufa la tine?, eu nu am cautat in cotiera, de frica sa nu rup ceva, fiind intepenit capacul.

Pretul e super, vreau sa-l conving pe senior sa-si schimbe masina si asta i se potriveste, fiind fan al segmentului D. Consumul e maricel intre 11-12 vara, in stilul smuls, asta imi spunea vecinul meu ce detine o Laguna 3 2.0 140CP. Dar pe forum nu am gasit nicaieri cifre de la alti utilizatori, chiar si de Lagune.

This post has been edited by connectorxp: 14 Feb 2012, 16:00


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 14 Feb 2012, 16:19
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Cred ca ma duc direct la service; informatia e excelenta, multumesc.

Mufa e in cotiera, in spatele prizei de 12V; mai are un capacel deasupra.



Revenind la Latitude benzina. Eu am avut Laguna 3 cu motorul ala si pot sa-ti spun ca, la stilul smuls, vara sarea usor de 11-12 in oras. 10-11 avam la mers batranesc.
Nu sunt carcotas dar nu cred ca, date fiind gabaritul lui Latitude si caracteristicile motorului 140CP benzina, consumul va putea fi controlat in zona 11-12. Cu riscul de a fi injurat, cred ca un 15 in oras e mai realist.
Eu, acum, daca ma mentin la 11 in oras cu dieselul de 175CP ma consider fericit. De cand cu gerul am avut zile si cu 14/100 in oras.
Poate ca un drive test (in masura in care masina e disponibila), ar fi edificator.

Poate daca s-ar pastra marja asta uriasa de discount, un diesel de 150CP cu cutie manuala, ar deveni o optiune interesanta.

This post has been edited by dili: 14 Feb 2012, 16:22


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 14 Feb 2012, 18:11
Post #146


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




La diesel nu au nicio oferta buna + ca seniorul vrea sa treaca pe benzina, satul fiind de PD-urile germane smile.gif si mirosul aferent. In 2004 a avt si Logan si nu s-a plans prea tare, conduce linistit si regulamentar in oras, afara ce o mai dispera.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexVAM
post 14 Feb 2012, 21:25
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 February 12




Buna seara,
vazand ce sa discutat, hmmm merita intrebat la dealar despre oglinda electrocroma pe luxury fiind foarte utila, daca connectorxp ne ajuta cu schita/ cod ar fi nemaipomenit,

cu siguranta consumul la 150 CP va fi mai mic dar depinde de stilul de sofat si cat va fi procentul de utilizare urban/ extraurban= probabil 1-1,5 Lin minus la valoarea medie

vad ca nu sunt singurul care ma interesez de cifre, consum si alte amanunte in speranta ca voi fi bine informat de ceea ce vreau sa cumpar

domnule adymateo daca nu nu sti care este scopul unui forum nu mai trimite mesaje jignitoare ( tocmai acesta este scopul unui forum de a fi informat de a schimba opinii si pareri intre persoanele care detin aceeasi tip de masina/ pasiune...) deci chestii de genul esti sclav ca te interesezi de consum cand dai pe o masina peste 20 mii sau alte cele nu isi au rostul. Tie nu ti se pare normal sa te interesezi si sa cumperi acelasi produs mai ieftin sau sa cauti sa reduci costurile de operare?

o seara buna


--------------------
Renault megane sedan 2.2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 14 Feb 2012, 22:35
Post #148


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Pentru problema cu PM, pastreaza mesajul si da raport la moderator/administratia forumului. Ei sunt singurii care ii pot demonstra ce inseamna 7 ani de acasa.

Legat de oglinda, eu nu am schema, pentru asta noua, dar incearca sa-l contactezi pe Espacern, el poate sa ajunte cu coduri si scheme. Eu am atatea legaturi cu Renault, cat bunica cu boxul.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgian.iorga
post 24 Feb 2012, 22:29
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 19 October 11




salut!

am dat si eu astazi avansul pentru un latitude 2.0 benzina. sper sa fi facut alegera corecta. nu stiu nimic despre acest motor. masina imi place la nebunie.


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 25 Feb 2012, 00:34
Post #150


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Motorul este unul reusit, doar ca orice benzinar de 2.0 ii cam place benzina, indiferend de cum o apesi... accelaratia. In rest o masina de top la pret de compacta facuta in Turcia/tarile din Est.

This post has been edited by connectorxp: 25 Feb 2012, 00:35


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:24
Dacia