Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

demontare bara fata laguna

kaferfan
post 6 Mar 2009, 21:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 16 January 08




daca ma poate ajuta cineva in problema mea si anume demontarea barii fata la Laguna 2
as dori sa stiu ce suruburi sau cleme trebuie desfacute ptr a da jos bara, asta ptr a nu rupe ceva in cautarea lor
imi cer scuze moderatorilor daca s-a mai discutat aceasta problema insa n-am avut timpul necesar ptr a cauta, si-i rog sa stearga postul si sa ma indrume corect
multumesc


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCI 2003 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 6 Mar 2009, 22:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




http://www.reno.ro/Proiectoare-ceata-t1047...ml#entry1728599
Am descris eu aici dar cred ca mai era si in alta parte.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 6 Mar 2009, 23:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Vezi ca suruburile le ai dedesupt,Daca vrei sa o dai jos,trebe sa o ridici pe un elevator ( lift de ridicat masinile la service-uri auto ) sau sa o ridici cu cricul si sa pui 2 bucati de lemn gros sub praguri ca sa ai acces mai lejer.

Sub masina ai si suruburile care sunt prinse de scut,care trebuiesc desfacute si alea.In dreptul rotilor,sper ca nu insel,mai e prinsa si in cateva cleme/suruburi de plastic.Trebe putin desfacute si aparatorile de noroi,pt ca la inceputul barii langa aripa de la roata ai un surub.

Nu uita sa dai jos si protectia aia de plastic din dreptul radiatorului,situat intre faruri.
In partea de jos ai numai suruburi,iar in partea de sus,bara este prinsa prin clipsare,acolo mare grija,pt ca putin trebe fortata ca sa iasa din clipsare.Trebe tras cu grija si ai sa vezi ca bara iase imediat.

Sper ca ti-am fost de ajutor,si ca ai inteles ceva din explicatiile mele,la care nu prea ma pricep bine.

Baftalo!!


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_ovi
post 15 Feb 2014, 07:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 21 May 08




As dori si eu sa demontez bara spate laguna2 hachback dar nu stiu cum se face. Ma ajuta cineva cu indicatii ?


--------------------
Renault laguna 2001 privilege - MS 07 VOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 15 Feb 2014, 08:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Bara spate la hatchback am demontat eu saptamana trecuta. Incepi prin a da jos stopurile de pe aripile spate, si sub fiecare stop gasesti 2 suruburi. Dedesupt (sub masina), bara mai este prinsa cu niste clipsuri de plastic in 3 puncte (un clips in centrul barei, unul in stanga si unul in dreapta). Dupa asta trebuie date jos si contraripile de la rotile spate, si sub contrararipi mai gasesti cate un clips in stanga si unul in dreapta (clips de plastic care fixeaza chiar coltul barei). Dupa ce s-au desfacut toate astea, bara se trage catre inapoi si cam asta e. Cred ca mai era cate un surub si pe colturile de jos a barei


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_ovi
post 16 Feb 2014, 19:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 21 May 08




Multumesc foarte mult pentru indicatii gsalexandru ! Esti un coleg de forum deosebit ! Ai raspuns repede si la obiect si iti multumesc. Deci am demontat bara spate dar....la remontare nu stiu de ce dar partea de sus a barei nu a vrut sa intre la locul lui!M-am uitat cu atentie, dar tot nu intra, adica nu sta la locul lui si nu stiu de ce ! Urechile sunt intregi si totusi, nu intra asa cum trebuie nu sta aproape de caroserie cum statea inainte. Oare de ce ?


--------------------
Renault laguna 2001 privilege - MS 07 VOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 16 Feb 2014, 20:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Din cate stiu sunt si acolo niste urechi, dar nu pot sa fiu sigur pentru ca eu inca nu am montat bara. O astept sa ajunga de la vopsit, si probabil abia in weekend o voi monta


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_ovi
post 17 Feb 2014, 08:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 21 May 08




Am vazut urechile de sus, intra in urechile respective dar problema este ca nu se agata si nu inteleg de ce!


--------------------
Renault laguna 2001 privilege - MS 07 VOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 17 Feb 2014, 10:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




daca e vreme buna sambata, voi monta bara spate si am sa vad daca intampin si eu aceleasi probleme


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 23:55
Dacia