Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bandou hayon break, s-a desprins din capse

radunre
post 17 Apr 2008, 09:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




in urma cu ~4 luni m-am apucat sa scot greierasii din hayon si am demontat (decapsat) bandoul de plastic, am desfacut capacul/curatat de diverse mizerii adunate si am incercat sa-l montez la loc doar ca nu prea a mers cum am vrut... am reusit sa rup 3-4 capse de prindere si sa pierd o groaza de vreme. Azi dimineata, iubita mea consoarta wub.gif s-a prins de el si a incercat sa ridice hayon-ul dar bineinteles bandoul s-a desprins si pe mine m-au trecut frigurile wacko.gif
- S-a mai luptat cineva cu problema bandou ?
- Se gasesc undeva capse din plastic pentru a le inlocui pe toate ?
- Ceva solutii ?

<span class='edit'>17 Apr 2008, 19:58:</span>
revin cu noutati smile.gif
m-am interesat la RR pt pretul capselor si am primit raspunsul... 16RON/buc. si sunt 9 (vin la pachet de 10), absurd...
m-am apucat si am demontat blana de pe interiorul haionului si am studiat posibilitatile, cu aceasta ocazie am observat si motivul existentei apei in interiorul haionului pe timp de ploaie, se infiltra pe la capsele acestea...
Am cumparat citeva suruburi de 4 cu cap hexagonal, saibe cauciucate si am inlocuit citeva capse cu acest sistem, in prealabil am aplicat o "dira" de adeziv siliconic in partea de sus a bandoului pt. a contrabalansa lipsa a 3 capse si a inlatura cativa greieri care au cauzat zgarierea vopselei aproape pina la tabla in anumite puncte sub bandou !
Practic am trecut suruburile prin jumatatea capsei din bandou, in prealabil am extras jumatatile de capse din haion si dupa aplicarea siliconului si alinierea capselor originale ramase am montat bandoul la loc iar pe interiorul haionului am inserat pe surub cite o saiba cauciucata si piulita, spatiul este fff. strimt si de citeva ori am lucrat la 4 maini (sus mentionata consoarta wub.gif ), totul a durat cam 3 ore si sper ca am scapat de grija aceasta. Nu uitati sa etansati toate gaurile (de prindere a numarului si cele ramase dupa extragerea capselor) si sa puneti putin silicon pe capetele suruburilor pt. e evita slabire piulitiei de la vibratii.
Cine se afla in situatii similare si doreste detalii suplimentare, i-mi trimiteti un PM si vorbim.

This post has been edited by radunre: 17 Apr 2008, 20:06


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:00
Dacia