Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Laguna 3 - 2.0dci Privilege, Plina de optionale, plina de satisfactii :)

spy_oh_joy1389
post 14 Jan 2010, 08:14
Post #61


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




a mea-i plina de zgarieturi, si cele mai multe sunt stranse la incuietorile de la usi. Cele mai multe dintre ele sunt stranse la pasagerul din dreapta unde mama deschide usa cu unghiile si inelele tinand de vopsea laugh.gif
Acum ma gandesc ca mai bine luam tot beige poivre, ca nu se vede nici jegul nici zgarieturile nu le poti deosebi pe culoarea aia.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bahrim II
post 20 Jan 2010, 10:31
Post #62


Urat!


Group: Members
Posts: 271
Joined: 26 February 09
From: Pitesti




So stapanesti sanatos!


--------------------
Renault Megane II Bicorp 1.4 16 V 2005 - Ag----
Capitan' de judet!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dogy_10
post 20 Jan 2010, 17:19
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 901
Joined: 17 December 06
From: Timisoara




interiorul e.......no comment, daca era si negru inebuneam

intrebare, cum stai in masina, lafel de sus ca in orice renault sau ai o pozitie ceva mai joasa?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 21 Jan 2010, 00:06
Post #64


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




E o intrebare foarte buna. Merg intotdeauna cu scaunul aproape de maxim jos si cu luminatorul deschis (nu cu trapa deschisa, insa "obiectul" ala care se poate trage pentru a bloca lumina este mereu tras, pentru mai multa lumina in masina), si abia acum vreo 2 saptamani am observat ca in felul asta castig cativa centimetri pentru cap.

Atunci am facut ceva experimente, eu avand 1.90m:
- cu scaunul maxim jos - nici o problema la cap - nu vad botul masinii - stau confortabil.
- cu scaunul ridicat la o treime - nici o problema cu luminatorul deschis - vad botul masinii - stau bine; folosesc modul asta cand e drum accidentat ca sa vad fiecare pas
- cu scaunul ridicat la doua treimi - ating cu freza de plafon - pozitie prea inalta, deja pierd din vizibilitatea lateralo-ambientala
- cu scaunul maxim sus - nu incap in masina, nu am incercat prea mult. Sotia are ~1:65 si ea sta perfect undeva intre 2/3 si maxim sus.

Per ansamblu n-as zice ca e o pozitie inalta pentru ca asa cum am reglat eu scaunul stau foarte bine, vad tot, ma simt confortabil. Cred ca o persoana mai scunda nu ar putea sa stea cu scaunul maxim jos, insa nu cred ca ar avea probleme, pentru ca in orice masina ar trebui sa-si ridice scaunul.

Comparativ cu Megane-ul sotiei la pozitia maxim jos a scaunului, in Laguna stau mai jos, in Megane e evidenta pozitionarea mai inalta a scaunului. In Megane ma simt mai "implicat" in trafic, mai "calare pe situatie", pe cand in Laguna ma simt mult mai relaxat si mai detasat de trafic...

Sper ca nu am aberat prea mult si ca info au fost de folos tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 28 Jun 2010, 22:22
Post #65


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




ce iti mai face machineta?


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 29 Jun 2010, 08:51
Post #66


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Mananca kilometrii pe paine.

De la ultima postare am ajuns la 14.500km, si se apropie prima revizie. A vazut multe drumuri lungi (Bucuresti-Istanbul-Bucuresti in februarie si de mai multe ori drumuri pana la Sibiu, Bran, Piatra Neamt), si eu sunt foarte multumit de cum merge.

Pe autostrada acum pot merge linistit cu 130-140km/h, cu consumuri mai mici decat la Megane. Pe drumurile nationale insa cateodata simt nevoia sa trec pe modul semi-automat, pentru ca la automat schimba cam aiurea in unele situatii. Masina nu stie de ex. ca tu mergi usor in spatele unei masini si vrei sa tasnesti, si atunci pierzi 1-2 secunde. Pentru situatiile astea e mai fain sa trec pe modul semi-auto si sa tasnesc cand vreau eu smile.gif

Consumul s-a asezat la ~7% la drumuri lungi si 9% zi-de-zi in regim semi-urban. La dimensiuni si capacitate cred ca e foarte OK, mai ales ca in carte ei zic de 10.6% in oras.

La interior arata inca foarte aproape de cum arata in prima zi, insa juniorul si-a lasat cateva urme prin masina, care nu ies probabil decat cu multa migala sau la vreun atelier specializat.

Acum a venit primavara si vara (unii zic ca deja si toamna), si ma bucur de trapa in fiecare zi (chiar si pe ploaie). E mult mai multa lumina in masina, la viteze mici poti baga aer curat in masina fara insa sa deranjeze pe nimeni, si pe ansamblu da o impresie de spatiu si mai mare si mai aerisit.

Chiar daca a mai luat ea ceva zgarieturi in parcare, atunci cand iese de la spalatorie arata foarte fain, si inca sunt de parere ca a fost cea mai buna decizie ca am luat masina asta smile.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 30 Jun 2010, 20:31
Post #67


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Frumoasa tare alba. Vechea masina a fost alba, iar acum vroiam o schimbare. Albul e mai usor de intretinut decat negrul, desi inainte credeam invers laugh.gif Sa o stapanesti sanatos, este o bijuterie


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 12:12
Dacia