Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

easy parking

adiaircta@yahoo.com
post 12 Jul 2021, 07:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 July 21




A incercat sa monteze cineva easy parking?? (parcare automata) Optiunea era undeva la 200 Euro dar eu nu o am, am cumparat masina la mana doua ....

12 Jul 2021, 07:55:
Eu am un Kajar 2019 15 dci ad blue. Sunt super multumit de masina si mi-ar place si parcare automata.... Inainte am avut un Megane 3 si in 5 ani nu am avut nici o problema cu el . De aceea am optat pt ceva mai nou si anume Kajar.

This post has been edited by adiaircta@yahoo.com: 12 Jul 2021, 07:55


--------------------
renault kajar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 12 Jul 2021, 10:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Costurile te vor descuraja.
Gandeste-te ca iti mai trebuie cel putin 4 senzori (cei de pe lateral), ECU/BCM reprogramat in cel mai bun caz, daca nu chiar schimbat(e), caseta de directie.
Asta asa... la prima strigare


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiaircta@yahoo.com
post 12 Jul 2021, 12:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 July 21




credeam ca este ceva mai simplu....senzorii ai am, inclusiv unghi mort, ma gandeam ca va fi doar mai mult de aplicatia soft a masinii.. avand in vedere ca directia este asistata electric...


This post has been edited by adiaircta@yahoo.com: 12 Jul 2021, 12:23


--------------------
renault kajar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 12 Jul 2021, 12:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Casetei de directie ii trebuie si un soi de motoras care sa invarta singura volanul nu doar sa faca presiune pe circuit pt a invarti TU mai usor.
Poti pune o intrebare la un dealer Reno si daca iti va da un pret sa stai jos - asta DACA iti va da pret, pt ca 99% din dealer-i nu se baga sa faca retrofit-uri


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 13 Jul 2021, 16:29
Post #5


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Despre ce presiune vorbesti, daca motorul electric invarte direct axul volanului?
La Renault putini stiu sa se aventureze la retofituri...dar daca gasesti omul potrivit cu aparatura necesara -> se poate.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 13 Jul 2021, 21:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Optiunea o incearca toti de cateva ori si apoi o abandoneaza. Mai scurt, nu merita deranjul de nici un fel.
Eu o am din oficiu si nici nu am incercat sa vad cum merge. Ii trebuie marcaje bune si timp destul sa poata parca.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 14 Jul 2021, 06:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(janos @ 13 Jul 2021, 17:29)
Despre ce presiune vorbesti, daca motorul electric invarte direct axul volanului?
*


Directia este asistata electric. Adica un "motoras" creaza presiune pt ca tu sa invarti usor.
La servodirectie se crea presiune din motorul termic pt ca tu sa invarti usor.

Sincer nu cred ca acel "motoras" poate sa si invarta volanul de unul singur.

Dar DA pt un anumit pret totul se poate smile.gif


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 14 Jul 2021, 19:03
Post #8


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Motorasul poate invarti axul fara probleme. Nu e nici un "servo" de tip vechi unde motorul termic invartea o pompa si crea presiune in sistemul hidraulic al directiei.
E o tehnologie nu foarte noua... cel putin 15 ani.
Ca s-a integrat pilotarea automata la parcare, da, este mai noua.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 19 Jul 2021, 20:52
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 18 February 19




nu se merita...decat pentru cei care nu stiu sa parcheze neam...eu am luat optiunea de fun,uneori nici macar nu o parcheaza bine,o parchez eu...sunt situatii limita in care te poate parca,sau te poate scoate din parcare,daca nu ai chef sa iti bati capul...dar,de cele mai multe ori e de fun...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeopardSurd
post 20 Jul 2021, 07:10
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 6 December 20
From: Germania




QUOTE(nicu suciu @ 19 Jul 2021, 20:52)
nu se merita...decat pentru cei care nu stiu sa parcheze neam...eu am luat optiunea de fun,uneori nici macar nu o parcheaza bine,o  parchez eu...sunt situatii limita in care te poate parca,sau te poate scoate din parcare,daca nu ai chef sa iti bati capul...dar,de cele mai multe ori e de fun...
*


Când ultimele tale mașini auf fost compacte și "minicompacte" nu mai e așa "fun" să încerci să parchezi Kadjar-ul în oraș, chiar și cu fața. Cel puțin la început.

Dar nici eu nu m-aș arunca la opțiunea asta "easy parking". Doar camera spate originală și montajul costă 500 € într-o filială Renault din Germania. Dacă ai toți senzorii tot trebuie oricum să te duci la ei să întrebi dacă se poate. Este dependentă de R-Link 2 toată treaba și funcția ar trebui deblocată de ei.


--------------------
Renault Kadjar XMod 1,5 dCi EDC (2015)
R-Link 2 Vers. 2.2.19.300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 20 Jul 2021, 13:12
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




Dacă Renault trebuie să facă ceva, orice, chiar și să mai pună un colier de plastic sau să facă o setare în 10 secunde luați-vă adio!

Ei nu vor să pună lumină în torpedou, luând lampa de la un Kadjar versiune nouă că cică "nu se pot face modificări la instalația electrică în perioada de garanție". Dar după garanție? am întrebat.... "Nu avem procedură pentru așa ceva. Oricum instalația electrică nu a fost calculată pentru consumatori suplimentari!" 🤬


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 20 Jul 2021, 15:45
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 18 February 19




QUOTE(LeopardSurd @ 20 Jul 2021, 07:10)
Când ultimele tale mașini auf fost compacte și "minicompacte" nu mai e așa "fun" să încerci să parchezi Kadjar-ul în oraș, chiar și cu fața. Cel puțin la început.

Dar nici eu nu m-aș arunca la opțiunea asta "easy parking". Doar camera spate originală și montajul costă 500 € într-o filială Renault din Germania. Dacă ai toți senzorii tot trebuie oricum să te duci la ei să întrebi dacă se poate. Este dependentă de R-Link 2 toată treaba și funcția ar trebui deblocată de ei.
*




cand mi-am luat kangoo,nu mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu el pentru parcare...e adevarat ca dupa un an,pentru mai buna siguranta,i-am pus camera pe spate.


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:30
Dacia