Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pozitia la volan

rty745
post 1 May 2009, 17:15
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




am masina asta din august anul trecut, si desi per total sunt multumit, am o mare problema cu pozitia la volan. Multa vreme am zis ca e o problema de obisnuinta...dar dupa atata timp nu reusesc sa-mi gasesc pozitia ideala.

problema nu atat pozitia inalta, cat faptul ca am impresia ca pedalele sunt prea sus. Ca urmare in orice pozitie as pune scaunul, trebuie sa tin virful piciorului prea sus fata de calcaiul pe care il sprijin de podea. Mai mult, pedala de frana e si mai sus, si in traficul din oras cand schimbe de multe ori frana/aceleratie devine obositor. Dupa un drum de 1 ora in oras ma doar muschii piciorului.

Singura pozitie mai convenabila e sa ridic scaunul, dar asta nu rezolva complet problema iar pozitia de condus devine pur si simplu prea inalta.

As fi curios sa stiu daca mai au si altii senzatia asta, cum au rezolvat-o, si daca eventul se pot regla in vre-un fel pedalele.

Mentionez ca am 1.84 , si ca nu am avut problema asta in alte masini pe care le-am condus extensiv (Symbol, Megane 1, Vectra C)


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 1 May 2009, 17:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Aceeasi masina, aceleasi dotari, aceeasi inaltime, am gasit pozitia destul de greu, dupa vreo luna de incercari, mai ales ca din anumite pozitii volanul masca vitezometrul. Totusi, acum am gasit o pozitie comoda din toate punctele de vedere. Pacat ca nu are memorare automata si de fiecare data cand conduc dupa sotie trebuie sa o iau de la capat - regleaza distanta, regleaza inaltimea, regleaza inclinarea spatarului... Totusi, confortul oferit la drum lung este exceptional!


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 1 May 2009, 17:42
Post #3


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




La mine a fost mai simplu scaunul complet jos, volanul sus si impins, am 1,78, am gasit repede pozitia convenabila


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bula69
post 7 May 2009, 21:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 May 09




Nu asa este cu pozitia la volan. Si mi-e mi se pare ciudata . Dar te obisnuiesti.


--------------------
Renault Laguna III 2008/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 7 May 2009, 21:58
Post #5


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




@Bula69: ceva poze cu masinutza ta? poate impresii pe Jurnal de Bord?
looking 4ward.. tongue.gif


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 21 May 2009, 23:00
Post #6


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Si eu m-am linistit doar dupa ce am tras de volan la mine si l-am ridicat in sus. Apoi am putut sa duc scaunul mai in spate (ca este loc berechet) si sa stau comod cu picioarele. 1.87m, 100kg.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 23:55
Dacia