Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

419 Pages « < 417 418 419 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Telefoane mobile, ce avem, ce vrem sa ne luam

psychoo
post 9 May 2024, 13:45
Post #12541


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Dap, BT, Revolut si ING, altele nu am folosit dar ma astept sa mearga.
Are si google pay dar nu vreau eu sa il folosesc, platile contactless le fac prin aplicatia bancii momentan
Iar cand nu vor mai fi suportate aplicatiile, crezi ca browserul nu stie sa acceseze?
Ca e un icon care duce la o aplicatie sau un bookmark, pentru mine e irelevant wink.gif

Nevasta are S22 si nu exista ceva care sa mearga la ea si sa nu mearga la mine, nici ceva care sa mearga mai bine la ea sau mai rapid. Cred ca are refresh rate mai mare la ecran ca e alta senzatie cand scrollui, dar pe mine nu ma intereseaza deloc asta (nu sunt gamer), ba din contra, e mancatoare de baterie aiurea

This post has been edited by psychoo: 9 May 2024, 13:46


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 9 May 2024, 14:20
Post #12542


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(psychoo @ 9 May 2024, 10:50)
Eu inca am S8 din 2018 si nu am de gand sa il schimb prea repede.


Am și eu un Pocophone din 2019 pe care îl pregătisem să înlocuiesc telefonul mamei, dar între timp a crăpat (efectiv) al tatălui meu. Pocophone-ul a rămas la mine, are LineageOS (Android 14) și efectiv nu am ce face cu el. De curiozitate am instalat câteva aplicații pe care le folosesc uzual (non-banking) și se mișcă decent. Din păcate nu mai are ecranul original, iar touch-ul de pe cel cu care l-am înlocuit merge greoi, dar ar fi utilizabil.
Nici eu nu sunt adeptul schimbării telefoanelor decât atunci când efectiv nu mai pot fi utilizate (nu mai suportă hardware-ul noul software, sau sunt defecte fizic și nu mai pot fi reparate).


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 9 May 2024, 19:12
Post #12543


Forumist


Group: Members
Posts: 2.908
Joined: 23 July 09




Majoritatea oamenilor inlocuiesc telefonul cand nu mai tine bateria (dupa 2-3 ani) sau se plictisesc de tel. Dar hardware-software telefonul duce mult mai mult (cu un schimb de baterie).


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 9 May 2024, 21:19
Post #12544


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Din telefonul ăsta de ziceam, singurul element original mai e placa de bază. Displayul e schimbat de două ori, iar bateria o dată. Sunt curios dacă mai poate duce încă o iterație de LineageOS.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 10 May 2024, 07:32
Post #12545


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




QUOTE(vallixx @ 9 May 2024, 08:58)
Asta in afara de marketing, nu stiu daca are neaparat si o importanta/relevanta atat de mare. Statistic cata lume tine telefonul 7 ani?
*


Păi daca îl ții 3-4 ani (eu așa l-am ținut pe ultimul), când îl dai, îl dai cu 80% capacitate baterie și încă 3 ani de update-uri. Are alta valoare, nu devine obsolete așa de curând. Vezi valoarea de revânzare la Apple.

De asemenea, dacă îl iei la un an de la apariție, cu 30% discount (se practică inainte de lansarea modelelor noi), știi că mai ai încă 6 ani de update-uri.
Dpmdv e o chestie de confort, țin să am tot timpul device-urile patch-uite la zi pe parte de securitate.

Mai e o chestie, marea majoritate a chestiilor de AI se muta oricum in cloud computing, deci evoluțiile hardware nu vor mai fi așa de mari pe device-uri. Astea de generație nouă vor putea fi folosite mult și bine. La fel și camerele sau mai știu eu ce, diferențele de la generație la generația devin doar incrementale.
Producătorii vor face bani mai multi din software și servicii adiționale decât din device-uri.

This post has been edited by Habba: 10 May 2024, 08:03


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 10 May 2024, 10:35
Post #12546


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Dependenta de servicii de date ca sa iti accesezi chestiile tale mi se pare cea mai nasoala.
Stiu ca incolo se merge, stiu ca serviciile astea sunt ieftine acum si mega convenabile, dar am ramas cu sechele de cand incercam sa imi deschid un xls pe telefon in Serbia cu datele mobile oprite si primeam mesaj de eroare "sorry, no internet connection".
Pentru un fisier local, din memoria telefonului...ca sa ma documentez ulterior si sa vad ca de fapt excelul de pe telefon nu e capabil sa "decodeze" informatia, asa ca trimite fisierul la un server, apoi primeste plain text pe care il afiseaza. De ce am o aplicatie numita excel atunci? Daca nu e capabila sa faca task-ul pentru care a fost construita? (de atunci am WPS office care stie sa decodeze local)

Ce vreau sa spun e ca toate sunt bune si frumoase cand functioneaza, dar nu imi place ca datele mele sa depinda de altii, iar pe masura ce majoritatea a migrat cu increderea totala incepe mulsul de bani si eventual restrictiile pe baza de orice woke movement ca a descoperit un AI ca aveam o poza cu fata pictata in negru. De ce? Pentru ca pot si au monopolul, nu mai exista metodele clasice hardware ca sa iti refaci tu ce vrei (vezi scosul microSD si limitarea memoriei la 128 sau 256 giga).
Iar cu mufa jack mi se pare cel mai mare downgrade din istoria device-urilor mobile si vine ca o copie de la apple. Adica daca vrei sa asculti la casti muzica ori iti iei bluetooth (consum aditional de energie + grija cu bateriile castilor sa ai destula, etc) ori conectezi la singurul port usb niste casti care te impiedica sa faci incarcare pe aceeasi mufa (exista accesorii care splituie, apple style)
Stiu ca se poate incarca wireless, folosesc zilnic functia, dar vorbesc de restrictionarea unor feature-uri fara sa existe un motiv intemeiat in spate inafara de mulsul de bani. Pe partea de ecologie, mufa jack iti permite sa folosesti castile vechi si sa nu consumi cu altele care se strica tot in 1-2 ani ca nu mai schimba nimeni bateria in ele. Eu folosesc aceeasi pereche de casti din 2010 ca se aud bine si le pot purta toata ziua fara nici un fel de jena. Daca vreau sa continui sa le folosesc pot sa imi iau un adaptor usb to jack: alti bani alta poluare
Inchei aici manifestul pentru libertate smile.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2024, 11:50
Post #12547


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.882
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(psychoo @ 10 May 2024, 10:35)
limitarea memoriei la 128 sau 256 giga).
*



cred ca te referi la spatiul de stocare .. unde este limitare ca cam toti iti ofera si variante de 512 sai 1TB ??? eu nu vad deloc limitarea asta ..

cate despre faptul ca tu iubesti jack, pe mine ma enerveaza sa am fire atarnate .. asa ca pt. mine BT a fost ce trebuie ..

Faptul ca imi salveaza mie si familiei pozele direct in cloud este iar un avantaj, nu am grija lor .. dar periodic mi le salvez si local .. sa fie, in rest .. am orice informatie cu mine oricand am nevoie, pt. poze photos, pt. date Drive, etc ... 100 euro/an mi se pare f. acceptabil pt. 2T spatiu de stocare

nevoi si nevoi, gusturi si gusturi ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 10 May 2024, 13:06
Post #12548


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




S24 are maxim 256GB, despre asta vorbeam
S24+ e prea mare si merge pana la 512
S24 ultra merge pana la 1TB dar e cel putin hidos, eu asa ceva nu pot sa port in buzunar


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2024, 14:01
Post #12549


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.882
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




dupa S22 Ultra, S23 Ultra si acum S24 Ultra ... nu as zice, dar chestie din nou de gusturi si nevoi ..

Conform lui astia, cica este si de 512GB

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...&idPhone3=12771

S24 este mic si tine bateria putin, macar un S24 Plus daca tot vrei .. am inteles S24 Ultra iese din discutie pt. tine. dar S24 si S24+ dsca nu esti din state vine cu procesorul ala naspa ..

This post has been edited by cj98czh: 10 May 2024, 14:02


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 10 May 2024, 16:58
Post #12550


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu stiu pe ce baze zic aia dar nu e asa, nici pe site-ul samsung nu poti alege mai multa capacitate.
Apoi era doar ca fapt divers, pentru mine au iesit din discutie dispozitivele astea, raman cu S8 si mai am inca unul in sertar daca va fi necesar.

Pentru mine plictiseala e ceva ce imi doresc. Telefonul e un tool, trebuie sa ma pot baza pe el si sa il pot folosi eficient. Daca la fiecare update imi schimbi amplasarea si aspectul butoanelor si a OS-ului in general ma oftic.
Timpul meu trebuie consumat pe chestii ce imi fac placere, am trecut de varsta la care abia asteptam sa vad noutatile la un gadget, efectiv ma lasa rece toate "inovatiile" anuale facute doar ca sa aiba justificare un departament ca face ceva altfel se inchide.

Un telefon pe care am dat banii fara sa imi para rau este un iHunt cyberfalcon thermal pro cu camera termica, card microSD, android 12 din cutie (bleax), protectie la cadere, la zgariat, protectie la apa, procesor snapdragon, baterie de 6000mAh
Dar nu e un telefon daily, e o unealta.

Cand s8-ul va trebui sa fie retras am sa decid ce voi face dar pentru mine in momentul de fata telefoanele noi nu ma atrag cu absolut nimic, nu ofera nimic in plus ci doar in minus


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 May 2024, 18:38
Post #12551


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




up.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
419 Pages « < 417 418 419
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 17:54
Dacia