Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane Estate vs Renault Scenic, vreau sa iau dar nu ma pot decide

teddycarebears
post 11 Sep 2008, 14:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 September 08




salut,


ma bate gandul sa imi iau fie un Megane Estate fie un Renault Scenic dar sincer nu stiu ce sa aleg.

criteriile prioritare sunt:

1. siguranta pasagerilor. va fi masina de familie si nu vreau sa pun cu ceva in pericol viata copiilor.

2. costuri intretinere.

3. consumul.

daca aveti vreun sfat va rog nu ezitati.


multumesc anticipat,
teddy

This post has been edited by teddycarebears: 11 Sep 2008, 14:49


--------------------
x x 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Sep 2008, 14:31
Post #2


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cred ca sunt cel mai in masura sa-ti dau sfat pentru ca am ambele masini...

"1. siguranta pasagerilor. va fi masina de familie si nu vreau sa pun cu ceva in pericol viata copiilor."

Masinile sunt amandoua sigure, ambele au 5 stele la EuroNCAP deci asta nu ar trebui sa intre in discutie, ori Megane, ori Scenic, e acelasi lucru.

"2. costuri intretinere."

Sunt aceleasi, nu e nicio diferenta...

"3. consumul."

Consumul e putin mai mare la Scenic. Masina e mai grea (cu vreo 100 kg cred) si mai putin aerodinamica, deci clar un Megane consuma mai putin. Dar diferenta, zic eu, e relativ minora, in sute de mii de km o vei simti cu adevarat... Din nou, nu cred ca e ceva ce ar trebui sa te intereseze...

Diferentele sunt altele... Depinde de ce motor vrei sa alegi. 1.5 de 85 de cai e un motor mic, care pe un Megane Estate se va simti cat de cat ok, chiar si cu masina full, pe cand pe Scenic cam simti ca nu face fata. Asa ca la Scenic, te-as sfatui sa iei 1.5 de 105 sau daca ai bani, 1.9, ca e un motor mai adecvat.

Apoi, mie unul imi place mai mult Megane-ul ca feeling cand il conduc. Scenicul e inalt, are o pozitie ciudata la volan si iti da o senzatie asa, de dubita. Acum depinde ce gusturi ai si tu. Eu zic sa te duci la test-drive.

Ah si, Megane-ul Estate are portbagajul muuult mai mare decat un Scenic, si cred ca e mai mult loc in spate, la pasageri, decat la Scenic. Deci daca ai o familie numeroasa, cu multe bagaje, etc.. e mai bine...

Cel mai frumos la Scenic e ca e o masina mai speciala... E muuuult mai rara in Romania, ca Megane-uri sunt peste tot. Interiorul e mai SF asa si per total e mai haioasa masina, Megane-ul fiind "fumat" de multa vreme... Dar e mai putin practica, zic eu, deci lasand aspectul, un Megane Estate e mai incapator, consuma mai putin si are o tinuta de drum mai ok....




--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teddycarebears
post 11 Sep 2008, 15:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 September 08




eu am vazut pe strada zilele trecute un Scenic si mi s-a parut interesant insa si eu tot catre Megane Estate inclin (si in general catre genul asta de masina) ... iar ca motorizare ma gandeam sa iau fie varianta pe benzina de 1,6 16 V 110 CP, fie 1,5 dCi 100 CP ... pretul pentru motorizarea pe benzina e mai avantajos insa eu am condus mai mult pe masini cu diesel si de cateva ori la inceput, conducand pe benzina, m-am oprit ca fraierul in mijlocul intersectiei ceea ce mi-a cam taiat pofta de masinile cu benzina ...


--------------------
x x 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edv_ro
post 28 Sep 2008, 18:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 7 May 05
From: Hamburg




Un portbagaj cu o capacitate mai mare decat Scenic-ul gasesti la Grand Scenic. Poti opta intre acel portbagaj cu o capacitate mai mare sau 7 locuri. Bineinteles, pretul unui Grand Scenic este putin mai mare decat al unui Scenic.



This post has been edited by edv_ro: 28 Sep 2008, 18:39


--------------------
Skoda / Renault Octavia 3 FL Combi / Twingo 3 1.4TSI 150CP 2017 / 1.0 SCe 70CP 2017 - HH / HH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 16 Oct 2008, 07:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Sfatul meu e Megane.

Dar poate intre timp ai si cumparat-o..........

Ne spui si noua care a fost alegerea facuta?

Numai bine!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:25
Dacia