Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Incalzire motor iarna L3 (mai degraba neincalzire)

DNT
post 6 Feb 2015, 00:11
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




Am facut zilele astea o plimbare pana la Ploiesti si am avut timp suficient sa observ comportamentul motorului la temperatura exterioara de 1grad C.

Masina este 2.0L, 150 CP, automata.

1. La 80 kmh, turatia este f mica, sub 1500 rpm.
Temperatura motorului este ceva sub jumatate, vizibil.

2. Daca accelerez, temperatura motorului creste rapid. Daca schimb pe manual, bag de ex. intr-a 4-a, si tin motorul turat, motorul se incalzeste rapid, vizibil.

Concluzia imediata: aerul frontar care bate in radiator raceste foarte tare motorul, care functioneaza la turatii mici.

Intrebare: daca bag un carton, ajuta? Are cineva experienta cu "cartoane la radiator" sa dea un sfat pe subiect?
Din ce am constatat personal mai sus (teoretic), ar trebui sa ajute, adica fluxul de aer care intra in motor ar trebui sa fie oprit, motorul sa ramana mai cald si sa aiba o functionare mai corecta.
O fi o problema doar pe masina mea, sau e comportament general ?

Mentionez ca pe un Ford MOndeo 2006, 2.0L e si mai rau, nici nu prea se incalzeste motorul iarna, nu prea prinde usor mijlocul indicatorul. cool.gif

This post has been edited by DNT: 6 Feb 2015, 00:15


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexCrt
post 6 Feb 2015, 07:12
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 January 15




Din punctul meu de vedere nu cred ca este in regula.
Am un Mercedes automant si nu am genul acesta de probleme, nu stiu ce sa zic mai mult.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Feb 2015, 08:40
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Motoarele eficiente se incalzesc greu, desi cand sunt calde au randamentul maxim.

Daca faci des drumul ala cu motorul mai mult rece poti incerca un carton la radiator. Sunt convins ca va ajuta. Ideal este un sistem din fabrica cum este pe Focus 3 cu aripioare/clapete care se inchid la viteza lasand doar fluxul strict necesar pentru racire.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 7 Feb 2015, 12:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Aceasi problema o avea cumnatul pe un opel vectra din 2007. De 2 ani ii spun ca e termostatul defect....dar nu ma crezut. Acum 2 saptamani a schimbat termostatul,si acum ii sta apa la 89ºC,in conditile in care nu ajungea nici o data la 75ºC (pe timp rece).
Nu ai de ce sa pui carton! Apa nu trebuie sa treaca rpin radioatorul de racire,decat dupa ce termostatul deschide! Este clar ca termostatul deschide la temperatura mai mica,si circuitl apei da ture si prin radiator. La mine,am apa la 90º in cca 6 km,indiferent daca plec direct pe autostrada sau in oras,in drum spre scoala.
Termostatul nu e "sticat",ci e DEFECT.


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 7 Feb 2015, 14:47
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




La un megane 2 , tot de la termostat era. Nu are voie sa scada temperatura sub 90 de grade la drum lung, sau mai ales prin oras dupa ce ajunge la acea temperatura.
Nu umblati cu cartoane......... ai toata sansa sa-ti prajesti garnitura de la chiuloasa......sau te dai jos sa dai cartonul cand folosesti masina la randament maxim?
Motorul nu se raceste asa de usor pe cat crezi. Daca termostatul este "varza" este mai mult decat probabil sa-ti ajunga ulei in antigel. Se vede in "borcanul" cu antigel.


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 7 Feb 2015, 15:05
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(maytow_airis @ 7 Feb 2015, 12:58)
Aceasi problema o avea cumnatul pe un opel vectra din 2007. De 2 ani ii spun ca e termostatul defect....dar nu ma crezut. Acum 2 saptamani a schimbat termostatul,si acum ii sta apa la 89ºC,in conditile in care nu ajungea nici o data la 75ºC (pe timp rece).
Nu ai de ce sa pui carton! Apa nu trebuie sa treaca rpin radioatorul de racire,decat dupa ce termostatul deschide! Este clar ca termostatul deschide la temperatura mai mica,si circuitl apei da ture si prin radiator. La mine,am apa la 90º in cca 6 km,indiferent daca plec direct pe autostrada sau in oras,in drum spre scoala.
Termostatul nu e "sticat",ci e DEFECT.
*



OK, o sa schimb termostatul.

Am tot incercat sa o fac pe mecanicul si de fiecare data nu prea mi-a iesit, si de asta am zis sa intreb si pentru o problema "banala" ca asta pe care o rezolvam cu un ... carton radmasa.gif

Este vreun "test" care sa-mi zica "termostat defect" ?

Nu prea am inteles postul de mai sus cu "ulei in antigel". Daca ii zic unui mecanic despre asta banuiesc ca stie sa verifice..

This post has been edited by DNT: 7 Feb 2015, 15:08


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 7 Feb 2015, 15:42
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Eu la Megane 2 am avut termostatul fisurat dupa o supraincalzire a motorului. Si-mi intra pe acolo ulei in antigel. Uleiul cumva se raceste cu apa (antigel).
Toti "mecanicii" (4 SERVICE-uri cu prestigiu) cand au vazut ulei in antigel.....gata garnitura chiuloasa...... mi-au facut toti deviz de 3000-4000 Ron. Apoi am fost la reprezentanta.....cu tinichigeria pe Casco.....si mi-au spus 350 RON garnitura de la termostat fisurata.
In 40 de min am plecat cu masina perfecata.
Dupa 2 ani am avut accident grav......de mi-am rupt si termostatul.....am pus unul SH la 100 Ron deoarece costul reparatiei a fost foarte mare.
Masina si acum este la taica-meu, si functioneaza foarte bine. Nu am ulei in vasul de expansiune, dar ajunge mai greu la 90 de grade apa iarna . Si la drum lung cand cobor la vale......acul de la temperatura motorului.....scade un pic. Repet este un lucru ANORMAL, deoarece masina am avut-o de noua in 2006.......acul trebuie sa stea lipit la 90 de grade.
Dela cine am luat termostatul m-a tepuit un pic. Fiind motor mic 1.4 Benzina nu sufar de nicioforma de lipsa de caldura in habitaclu. Desi acuma am o alta masina, Laguna 3....cand o sa am mai multi bani....am sa cumpar un termostat nou si pe Megane. Daca am dat 350 Ron la reprezentanta acum 2 ani.....probabil acuma s-au mai ieftinit.

7 Feb 2015, 15:45:
Am gresit......nu garnitura fisurata.....are si garnitura......ci CAMASA DE LA TERMOSTAT.....orice defectiune la el....se schimba cu totul, inclusiv senzorul. Asa este la Megane.....la Laguna probabil la fel.

This post has been edited by solorad: 7 Feb 2015, 15:45


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Feb 2015, 16:03
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Dap au dreptate baietii.

Termostatul se verifica cu soft pentru temperatura + mana pe furtune.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 08:30
Dacia