Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

al trei-lea stop pe frana, stop frana

marius140872
post 26 Jul 2022, 19:58
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 16 October 08
From: Resita




Buna seara....am cumparat al 3-lea stop pe frana cu led , intunecat( cel de pe hayon ) si nu inteleg de ce nu functioneaza.Originalul merge perfect , deci mufa e ok, curent primeste smile.gif. L-am demontat si probat acasa cu un transformator de 12 volti, merge perfect. Initial am crezut ca led fiind are o anumita polaritate de alimentare, asa cum este la ledurile puse in plafoniere...dar surpriza, cu transformatorul se aprinde indiferent de cum alimentez fara sa fie vreo diferenta de luminozitate....Vreo idee ??



27 Jul 2022, 06:37:
Update....are următorul comportament.Cu pedala de frana apăsată, mufez originalul..merge.Scot originalul,bag cel pe led, merge..pot să îl scot și bag înapoi cat vreau că merge ,cu condiția că pedala sa fie ținută permanent.Eliberez pedala ,apăs din nou și nu mai merge sad.gif(....Parca ar fi citit că fiind ars și din calculator nu deschide.Pana bag din nou originalul să îl vadă vb.

This post has been edited by marius140872: 27 Jul 2022, 06:37


--------------------
2011 /2017 Renault Fluence 1.6 , 16v & Megane 3 dci 1.5 edc 2011 / 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 27 Jul 2022, 06:53
Post #2


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Are consum mai redus si simte ca e ars cel mai probabil. Pune inapoi originalul si aia e...


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 27 Jul 2022, 07:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




nu ma intelege gresit, doar intreb: cel original nu era tot pe led? daca e aftermarket(deduc din "intunecat") e f posibil sa nu fie construit cu aceleasi componente.

am incercat si eu cu unul artizanal si se aprindea doar pt f f f putin timp. o solutie ar putea fi sa ii inseriezi o rezistenta care sa mareasca consumul.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Jul 2022, 09:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Al meu e pe led, l-am desfacut anul trecut pentru ca incepuse sa intre apa pe acolo.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 27 Jul 2022, 10:36
Post #5


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Eu unul nu sunt adeptul rezistentelor puse in paralel cu un circuit sa maresc un consum deoarece
multe rezistente se incalzesc si ori pot topi in jurul lor si sa ia foc masina ori etc etc probleme.

Atunci mai bine pune lampa originala si aia e. Nu inteleg de ce ai pune led care consuma mai putin etc si dupa pui rezistenta pe post de consumator.

Stiu ca ledul ofera lumina mai buna in unele cazuri si ca nu se incalzeste ca un bec, durata de viata e mai mare etc, dar decat sa pui un alt consumator langa el parerea mea e ca nu are rost. Ne mai miram ca iau foc masini in mers.

Si eu am vrut sa pun becuri led galbene frumoase in semnalizari fata spate si pe langa ca am dat banii pe ele nici nu le-am putut folosi deoarece calculatorul sesiza consum foarte mic si clipuceau foarte repede. Nu am vrut sa pun rezistente sub nicio forma...

This post has been edited by IonutGligan: 27 Jul 2022, 10:37


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 27 Jul 2022, 18:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




Ionuț, de acord, nu e logic să pui led cu rezistență. Cel puțin dpdv consum.
De Megane 3 cu al treilea stop cu becuri nu știam să existe.

Iar cât despre luat foc, e puțin probabil. Sunt rezistențe mici, care nu se încing. In 2 min cât tii frâna apăsată, n-aș vedea vreun risc real.

Dpdv siguranță, tot original e cel mai bun, indiscutabil.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 27 Jul 2022, 20:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(IonutGligan @ 27 Jul 2022, 11:36)
Eu unul nu sunt adeptul rezistentelor puse in paralel cu un circuit sa maresc un consum deoarece
multe rezistente se incalzesc si ori pot topi in jurul lor si sa ia foc masina ori etc etc probleme.

Atunci mai bine pune lampa originala si aia e. Nu inteleg de ce ai pune led care consuma mai putin etc si dupa pui rezistenta pe post de consumator.

Stiu ca ledul ofera lumina mai buna in unele cazuri si ca nu se incalzeste ca un bec, durata de viata e mai mare etc, dar decat sa pui un alt consumator langa el parerea mea e ca nu are rost. Ne mai miram ca iau foc masini in mers.

Si eu am vrut sa pun becuri led galbene frumoase in semnalizari fata spate si pe langa ca am dat banii pe ele nici nu le-am putut folosi deoarece calculatorul sesiza consum foarte mic si clipuceau foarte repede. Nu am vrut sa pun rezistente sub nicio forma...
*


La fel gandesc si eu .
Am pus totusi bec led echivalent P21 in lampa de marsalier (fara alte rezistente , pentru ca se pare ca nu are o monitorizare a consumului din UCH ) si lampile de numar le am cu module led . Am castigat vizibilitate mult mai mare (fara a deranja colegi in trafic) si apoi e fiabilitatea superioara si consumul pe led ...
Din ce am cercetat circuitul la lampile de pozitie spate ar merge led dar fiind in acelasi bec cu stopul pe frana(acesta e monitorizat) am refuzat sa adaug rezistente ,practic am ramas cu banii dati pe becuri led ~ P 21/5 W .
Lampa de ceata la fel are circuit monitorizat , clipeste putin becul led si-i intrerupe alimentarea .
La interior am pus totusi , fara restrictie ,20 x becuri led echivalente w5w (acele becuri pana de sticla )in plafoniere , usi ...


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Jul 2022, 22:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu inteleg care este rostul monitorizarii daca nu te avertizeaza cand se arde vreun bec.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trailrunner2019
post 9 Aug 2022, 19:26
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 August 22




Buna.imi spuneti va rog si mie cum se schimba bacul ars de pe al treilea stop pe frana ? Cum se demonteaza stopul ? Multumesc !


--------------------
RENAULT MEGANE 3 2009 / FULL - AB 74 HLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 10 Aug 2022, 08:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Acolo nu exista "un bec", ci este un circuit cu mai multe leduri. Trebuie schimbata toata lampa, sau mergi la un electronist sa-ti verifice componenta si daca poate fi reparata iesi mai simplu. Altfel toata lampa costa vreo 250 de lei. Deasemenea au fost cazuri in care era un fir intrerupt in mansonul de cauciuc ce face legatura intre caroserie si haion. Oricum o diagnoza pe BCM/UCH spune daca ai scurt sau fir intrerupt sau altceva.

@Laurentziu83, daca ai posibilitatea sa arunci o privire in ddt4all, observi la BCM/UCH ca la becuri poti bifa "cu management" sau fara. Daca bifezi cu management atunci uch-ul acorda o atentie deoasibita becului respectiv, altfel, doar fail safe.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Aug 2022, 14:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Deci poti fi avertizat in bord referitor la becurile arse?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mareleurs
post 11 Aug 2022, 19:34
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 May 18




Salut! Ce tensiune trebuie sa am la intrare în placa cu cele 3 leduri la megane 3 break din 2010? Am demontat lampa aditionala stop, am măsurat tensiunea în mufa din haion...am 9V indiferent dacă apăs sau nu frana...dacă ma poate ajuta cineva cu un sfat, mulțumesc anticipat!*

This post has been edited by Mareleurs: 11 Aug 2022, 20:11


--------------------
Renault Megane 3 2010 1.5dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 12 Aug 2022, 08:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




@Laurentziu83, sincer nu stiu sa-ti raspund, dar presupun ca daca bifezi "with management", atunci e posibil sa-ti apara eroare de bec ars in bord. Eu le aveam pe toate debifate.

@Mereleurs, nu stiu ce tensiune ar trebuii sa ai acolo, dar parca nu suna bine 9V permanent si nici nu pot sa masor sa te ajut pentru ca eu am schimbat ledurile, zic eu cu unele cu viata lunga si am izolat bine lampa la montaj sa nu intre apa. Nu as vrea sa umblu acolo.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mareleurs
post 12 Aug 2022, 20:14
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 May 18




@costas...am probat individual ledurile, sunt bune, am alimentat placa la 9V și la 12V, nu se aprind, placa este bulita...am dat comanda de alta lampa...oricum, mulțumesc pt răspuns.


--------------------
Renault Megane 3 2010 1.5dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 16 Aug 2022, 10:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




vineri seara am constatat ca nu-mi merge nici mie al 3lea stop de pe haion.
aveti idee, defectul cel mai des intalnit este arderea lampii (parca sunt 3 leduri acolo...) ??
sau intreruperea cablajului ??


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Aug 2022, 14:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cred ca ar trebui sa o dai jos ca sa iti dai seama si apoi sa verifici cu un voltmetru daca vine curent la ea, cu ohmetrul daca e intrerupta sau nu, etc.

Sa te pregatesti cu ceva silicon daca umbli pe acolo, e posibil sa se duca garnitura avand in vedere varsta masinii, eu a trebuit sa etansez.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 24 Aug 2022, 12:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




rezolvat, nu era cablul intrerupt, aveam 12v in mufa pe haion, era un led dezlipit (exact ca in videoclipul de pe youtube)
fiecare led are 4 picioare : 3 cu minus si unul cu plus
ajutat de o lupa , am refacut lipiturile de plus la fiecare led si bareta s-a aprins.
deci datorita trantelilor la care e supusa , posibil sa apara lipituri reci, intrerupte...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumo79
post 5 Jul 2023, 10:24
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 5 March 13




salutare!
Am constatat ca nici mie nu mi se mai aprinde al 3-lea stop.

Exista cineva priceput din Bucuresti care ar putea arunca un ochi pe banda led? Personal, sunt depasit.
Sau vreo solutie sa pot inlocui banda respectiva cu un bec normal?

Multam mult


--------------------
Renault Megane III 2014 facelift
megane III, 2014 facelift, 110 CP
IASI, Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 20 Jul 2023, 18:48
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




E o placa cu 3 LED-uri, câteva rezistente și o dioda. Dacă nu merge, cel mai probabil s-a dus un LED, îl schimbi și va merge.
Degeaba pui bec, nu o sa ai lumina uniforma, stopul are vreo 30cm lungime

This post has been edited by azaghorth: 20 Jul 2023, 18:49

Attached thumbnail(s)
IMG_20230720_194608.jpg ( Size: 2.72mb ) Number of downloads: 128


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin1979
post 13 Oct 2023, 13:02
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 17 March 23




Va salut! Unde găsesc asa ceva? Soclu stop haion 20231013_134415.jpg ( Size: 2.11mb ) Number of downloads: 41


--------------------
Renault Megane 3 2011 hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:29
Dacia