Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema keylessgo

ProfiBv
post 26 Jul 2022, 23:43
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(silviumc @ 26 Jul 2022, 17:47)
...Deci problema e undeva la senzorul cu lentile din usa.

Si daca tot am inceput sa inteleg, inca o intrebare mai am: de ce se dezarmeaza+descuie cand trag o data de maner, totusi? Daca senzorul cu lentile nu merge, ce alta componenta face asta la actionarea manerului?
*


Da problema e ca acea parghie nu actioneaza pe intrerupatorul de pe spatele modulului cu senzori sii scoate din sistem .
Faptul ca masina se descuie cand tu tragi o data de maner , este o alta functie din calculatorul de confort UCH...practic tragand manerul comanzi functia de deblocare prin actionarea unuia din intrerupatoarele aflate in incuietoare (broasca) de pe usa . Ceva de genul vei vedea in schema electrica , unde
140 = broasca usa
1122 = calculator usa
645 = calculator confort UCH
1084 = senzorul(tau)optic
1374 = antena detectie card
Superblocare_usa_sofer.PNG ( Size: 41.37k ) Number of downloads: 523
Functia_maini_libere.PNG ( Size: 67.16k ) Number of downloads: 526

Dai fata de usa jos, si cu usa deschisa , cu o surubelnita armezi incuietoarea sa simulezi usa inchisa(martorul din bord sa fie stins) si incui masina din card . In fata de usa ar trebui sa poti apasa pe parghia ce o vezi in filmulete .Ar fi bine sa te ajute inca o persoana sa bage mana prin maner (de proba) .Daca e de acolo ...trebuie sa demontezi incuietoarea (din pacate iar) .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 27 Jul 2022, 06:27
Post #32


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Sa inteleg ca voi nu aveti butonelul pe maner ? Este masina mai noua ?

La a mea are butonel pe maner ca in poza de mai jos si daca senzorii nu se citesc intre ei pot trage de maner pana il rup ca nu se deschide. Acel butonel sincer nu stiu daca doar inchide sau si deschide ca foloseam varianta introducerii mainii intre maner si senzori.

Attached thumbnail(s)
gdg.JPG ( Size: 18.67k ) Number of downloads: 504


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 28 Jul 2022, 00:04
Post #33


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(IonutGligan @ 27 Jul 2022, 07:27)
Sa inteleg ca voi nu aveti butonelul pe maner ?    Este masina mai noua ?

La a mea are butonel pe maner ca in poza de mai jos si daca senzorii nu se citesc intre ei pot trage de maner pana il rup ca nu se deschide. Acel butonel sincer nu stiu daca doar inchide sau si deschide ca foloseam varianta introducerii mainii intre maner si senzori.
*


Butonul incuie si armeaza, nu descuie. Eu nu-l folosesc niciodata, acelasi lucru se intampla cand ma indepartez de masina.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 29 Jul 2022, 09:11
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Daca gresesc sigur voi fi corectat de colegi. Inteleg ca exista varianta fara buton , cu senzori , cand bagi mana se descuie automat. exista varianta cu buton , asa am io , care se descuie apasand butonul.
La Renault e posibil orice.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mengelaus
post 29 Jul 2022, 14:30
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 22 May 09




Din cate stiu, la phase 3 s-a renuntat la senzori pentru ca dadeau prea multe batai de cap. A mea din jun2016 are doar buton cu care pot deschide si inchide. De asemenea se inchide cand ma indepartez de ea.


--------------------
Renault Megane 3 phase 2 Grandtour 2016 Dinamique - YR-BGB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jul 2022, 16:02
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mai degraba reducere de costuri, eu n-am nici o problema cu senzorii, functioneaza binemersi chiar cu un capac vopsit din greseala acum multi ani.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 13 Aug 2022, 22:23
Post #37


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am desfacut iar toata usa sa vad daca e ceva care pare in neregula ochiometric. Dar, din punct de vedere mecanic totul pare functional, inclusiv acel capacel alb cu arc. Ma gandesc ca daca ar fi o problema mecanica s-ar auzi un click, ceva, cand bag mana la maner. Dar e liniste totala, deci pare a fi o problema de electronica.

Ramane ca suspect principal acest senzor, piesa patrata cu latura de vreo 4 cm care are lentilele, cel evidentiat in poza. Pare ca nu e un reper care se poate lua separat ci doar cu tot ansanblul cod 806070033R 350 lei nou, 150 de la dezmembrari.

Voi pe acesta l-ati inlocuit ca sa rezolvati?

maner_interior_usa_stanga_fata_renault_megane_3.jpg ( Size: 210.61k ) Number of downloads: 435


Later edit
M-am uitat la pozele pe le-ati pus, e clar ca despre senzorul acela e vorba. Dar ce mi s-a parut ciudat este ca acele lentile nu se vad a fi de sticla, sunt acoperite cu ceva gri. Le-am frecat cu degetul, am dat cu alcool pe ele sa le curat, in speranta ca o sa-si revina senzorul, iar chestia gri e tot acolo, nu se duce, nu e doar murdarie. O sa ma uit daca e la fel si la celelalte usi.

This post has been edited by silviumc: 14 Aug 2022, 11:18


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 28 Aug 2022, 13:51
Post #38


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Fantastic, am luat un senzor de la dezmembrări și mi-au trimis de dreapta, deși am comandat de stânga. Eu nu știam că sunt diferiți, am demontat ușa și am aflat acum.

Cu toate astea, nu e totul rău! Am râcâit chestia gri de pe lentilele senzorului meu. A ieșit nasol, mătuit, dar se vedea sticla. Și merge!! Era vopsea, probabil pulverizata foarte fin. Nu au protejat cum trebuie la service, când au vopsit ușa. 022.gif


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 29 Aug 2022, 06:29
Post #39


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Lasa sa nu iti para rau ca te plimba-i prin service-uri si iti luau si o gramada de bani si nici nu stiau care era problema... asa mai ai o piesa de schimb... nu stiu daca nu poti schimba lensul respectiv sa il pui ala curat la al tau... dar cel mai probabil nu vujeste...


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ilie BRG
post 2 Dec 2022, 22:22
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 November 22




Salutare! Am și eu o problema cu deschiderea.
ușile de pe partea stângă nu mi se deschid nici când bag mâna sub mâner și nici când trag de maner și de pe partea dreapta doar daca trag de mâner
A mai avut cineva problema asta?

This post has been edited by Ilie BRG: 2 Dec 2022, 22:23


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 3 Dec 2022, 23:12
Post #41


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Ai facut simplul test ce l-am descris mai sus in acest topic ?

Daca da atunci alta treaba trebuie sa fie... da mai multe detalii etc


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiK87
post 12 Jan 2023, 11:50
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 23 January 22




Salut, de ceva vreme nu mai imi functioneaza functia de entry. Am keyless go/enntry si lock, lock ul functioneaza, go functioneaza, dar entry, cand bag mana la senzori acolo la usa, niciuna din 4 usi nu raspunde nici daca trag de manere...ce poate fi? Mentionez ca am si buton la usa soferului Mersi


This post has been edited by AdiK87: 12 Jan 2023, 11:52


--------------------
Renault Megane 3 2012, Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:35
Dacia