Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

martor stop aprins si engine failure hazard

Bocazma
post 27 Feb 2022, 09:31
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 October 17




Salutare,
am si eu un megane 1.5 kz euro 5 din 2012.
Brusc in mers au aparut erorile cu "failure" chei si beculete inclusiv ala de derapaj,in moment ce am ramas "in 3 pistoane" cu o mica frana de motor,am mers la un tester si mi-a dat diagnoza din poza.
Am ajuns cu ea la service de injectoare si mi-a schimbat sau reparat bobina de la injectorul 3,dimineata am vazut alte mesaje,mai putin cel cu ceck injection si failure,mesaje sterse la service.
Ma duc maine din nou la serviceul de injectoare ca cica le rescrie sau inverseaza.
Cum dracu se ingramadesc toate erorile intr-o secunda,ca cica am si problema la pilot automat,care chiar merge
Mesaj[attachmentid=1628136564] [attachmentid=1628136564] [attachmentid=1628136564] [attachmentid=1628136564][attachmentid=1628136564]

This post has been edited by Bocazma: 27 Feb 2022, 09:34


Attached thumbnail(s)
45d4cb47_3c39_4090_b41f_3fc4283f1373.jpg ( Size: 322.25k ) Number of downloads: 351
84b0b999_b925_453c_949b_3a676a3ff6c9.jpg ( Size: 274.38k ) Number of downloads: 358
4254a525_9c40_416a_91bc_d81bab87fe5d.jpg ( Size: 305.95k ) Number of downloads: 362
e5af3a48_f810_472a_9ebe_da209a08ae8a.jpg ( Size: 154k ) Number of downloads: 383


--------------------
Renault Megane 2008 1,5 DCI 106CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vilcuionel2016
post 18 Jun 2022, 16:12
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 October 21




Bună ziua, ieri pe autostrada mi s a aprins stop...failure engine hazard
Azi am descoperit că am de fapt un furtun fisurat care pierde gaze sau fum,iar deasupra se afla un senzor-martor.Ce este acea sondă??
Mulțumesc mult 👍
PS. A afumat partea de sus a capacului motorului.

This post has been edited by Vilcuionel2016: 18 Jun 2022, 16:18

Attached thumbnail(s)
IMG20220618160328.jpg ( Size: 3.11mb ) Number of downloads: 357
IMG_20220618_165913.jpg ( Size: 4.31mb ) Number of downloads: 104


--------------------
Renault Megane 3 2012 Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 Jun 2022, 18:43
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut!
Nu ai precizat ce motorizare ai (si nici in semnatura) dar din capturi globul de cristal spune ca poate ai MeganeIII 2012 1.5 dCi motor K9K(636) nedumerire.gif iar atunci senzorul acela pare sa fie senzor presiune turbo, vezi si capturile atasate (iar informatii despre el, furtune, etc. gasesti destule in aceasta sectiune) ...

This post has been edited by Gil26: 18 Jun 2022, 18:46

Attached thumbnail(s)
Megane3SenzorPresiuneTurbo1.png ( Size: 946.03k ) Number of downloads: 101
Megane3SenzorPresiuneTurbo2.png ( Size: 668.6k ) Number of downloads: 76


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzan23
post 6 Aug 2022, 14:08
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 8 January 16




CONCLUZIE... dupa ce am citit tot topicul acesta... pana la urma se pare ca problema NU este elucidata prin aparitia combinata a urmatoarelor erori pentru Megane 3, 1.5 dci 110CP - Engine Failure Hazard, STOP, lampa de control al motorului, ESP off, Cheie, Check System Injection si Check System Anti-Polution...

Personal eu NU am rezolvat... s-a rezolvat de la sine...
Am alimentat din Braila cand am plecat spre Bucuresti de la Petrom.. am ajuns ... si m-am intors... iar pe autostrada, la un mers constant de 130 pe pilot automat mi-a aparut Engine Failure Hazard, STOP ... dupa care ESP off. ... si binenteles motorul functiona in 3 pistoane (tremura)... (Daca era de la motorina zic eu ca facea mai devreme pana sa ajung la Bucuresti, deci as exclude motorina!?...). Am inteles ca ESP se dezactiveaza automat cand motorul are ceva probleme (sper sa se activeze cand totul e OK( dupa stergerea erorilor si binenteles remedierea problemei)).
Dupa ce am iesit de pe autostrada, dupa vreo 2-3 km si-a revenit total si a functionat ok pana in Braila!
Am pus pe tester si injectorul 2 avea ceva erori ceva de genu DTC02023A (ca mecanicii nu te lasa sa vezi eroare, zici ca le furi meseria! sad.gif - ce am reusit si eu sa citesc(eroarea era cu punct galben)).
Mai demult am fost la APAN Braila si mi-a aparut aceeasi chestie si mi- a spus ca ar fi injectorul 1 (ca pe el ar fi aparut eroarea, si cica ar fi ce vina partea electronica de pe injector)!
Masina functioneaza perfect in acest moment!

Vreo idee:
1-Sa merg la Buzau sa fac un test complet de injectoare, sa vad daca am ceva probleme la ele!?
2-Ce injectoare sunt pe acest motor(codul de original este 166008052R? Eu am pe masina 8200903034 cred ca este codul vechi) (Am vrut sa atasez poza, dar nu am putut pe forum)!?
3-Sa achizitionez pe toate noi, sau merge schimbat doar unu!? (Pret nou 1300Lei/buc sad.gif )
4-Reconditionare la cele pe care le am pe masina!?

Pana la urma SUNT IN DUBII.... de aceea va scriu! Este, nu este la injectoare...........................

Daca mai este cineva care a patit asa ceva si a rezolvat sau a aflat de unde provine sigur erorile, ROG sa scrie in acest topic!

Acum sa vedem daca mai apare ceva pe parcurs(SPER SA NU!) ... va tin la curent!
Multumesc anticipat!

This post has been edited by tarzan23: 6 Aug 2022, 22:31


--------------------
Renault Megane III Break 2011, 1.5 dCi, 81 kW, kz8g
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 6 Aug 2022, 17:59
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(tarzan23 @ 6 Aug 2022, 15:08)
CONCLUZIE...
Personal eu NU am rezolvat... s-a rezolvat de la sine...
Vreo idee:
...
Acum sa vedem daca mai apare ceva pe parcurs(SPER SA NU!) ... va tin la curent!
Multumesc anticipat!
*


Nu te grabi cu investitul in injector nou .
In primul rand , personal , as schimba mecanicul "ca mecanicii nu te lasa sa vezi eroare, zici ca le furi meseria" stai ma nene ca eu platesc , cum adica sa nu ma lasi sa vad ...

Codul acela de eroare e un cod de tester universal /generic si te poate trimite in directia gresita a problemei
https://obdii.pro/en/code/P2023
https://dailydriven.ro/cod-eroare-obd2-p2023

Dupa cilindree ,putere si an de fabricatie ar fi motor K9k836 = injectoare VDO / Continental / Siemens , pretul afisat fiind bun pentru injector nou fara piesa veche in loc . Daca esti sigur
adica , mai face probleme / faci testele care trebuie in functie de greseala / tester dedicat Clip , Delfi ... in functie de service poti schimba si un singur injector .
Sa auzim de bine !


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Aug 2022, 21:21
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ ProfiBv, codul acela de eroare NU e un cod de tester universal /generic ci un cod citit destul de probabil cu unul din testerele pe care le-ai recomandat, iar cele doua link-uri pe care le-ai oferit chiar il trimit pe coleg in directia gresita a problemei (circuitului senzorului de pozitie a galeriei de admisie - bancul 2 biggrin.gif nono.gif ), codul NU este P2023, colegul a scris ” ceva de genu DTC 2023”.
Apoi dupa cilindree,putere si an de fabricatie poate sa fie un motor K9K836 dar si K9K636, pentru asta mai relevanta ar putea sa fie informatia din semnatura sa: kz8g.
Subscriu insa celor legate de injectorul nou si ”as schimba mecanicul”. up.gif

@ tarzan23, fiecare dintre acei martori \mesaje pot aparea din foarte multe potentiale cauze unele interdependente, pentru a identifica corect si rezolva problema si eu iti sugerez o diagnoza la cineva care stie sa foloseasca testerul de diagnosticare si sa iti explice \arate rezultatele (si sunt multi colegi care au facut poze cu erorile, au obtinut print-uri cu ele, etc.) apoi daca trebuie sa faca verificarile \testele necesare.
Ex. o eroare apropiata de cea pe care ai scris-o poate sa fie DTC02023A -Injectoare (dar nu neaparat, toate cifrele codului sunt foarte importante de aceea trebuie sa fie corecte) si ea poate sa fie legata si de alte erori iar in cazul ei se verifica circuitul de joasa presiune, compresia motorului, injectoarele, etc. pentru fiecare se aplica procedurile specifice.
Legat de codurile injectoarelor vezi si Link post#373 Injectoare Renault Megane3 si poti sa citesti intreg acest topic insa inainte de a schimba injectoare ar fi bine sa faci in mod corespunzator \conform verificarile aferente, poate sa fie oricare din ele sau niciunul, poate sa fie un cumul de factori, etc... de aceea este bine sa fie diagnosticata toata injectia, doar o simpla sugestie \parere atata tot.

This post has been edited by Gil26: 6 Aug 2022, 21:24


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 6 Aug 2022, 22:40
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Am scris "si te poate trimite in directia gresita a problemei" si are link-uri cu cod aproape identic spre exemplificare .
Da, nu m-am uitat si in semnatura , kz8g e cu injectie Bosch sau ce?!


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Aug 2022, 23:22
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Codul NU este "aproape identic" biggrin.gif , P2023 nu are absolut nicio legatura cu DTCx2023y, este o foarte -foarte mare diferenta intre cele doua coduri de eroare.
Iar doar "Dupa cilindree ,putere si an de fabricatie" pentru MeganeIII poate sa fie si un motor K9K636 si sunt cateva diferente fata de K9K836 (inclusiv codurile injectoarelor).
Numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 6 Aug 2022, 23:33


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 6 Aug 2022, 23:38
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Omul a spus "...avea ceva erori ceva de genu DTC02023A " ce trebuia el sa inteleaga , e sa fie atent la ce cod e la urmatoarea diagnoza daca mai are probleme.
...si ma opresc aici "poate fi de ajutor si altor colegi " .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzan23
post 10 Aug 2022, 15:38
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 8 January 16




Eroarea era ceva de genu DTC02023..... ca nu am apucat sa vad ca a sters o repede! Am retinut prima parte, nu stiu la sfarsit ce era ... banuiesc ca era A...
O voi scoate la drum, in weekend si sper sa nu mai faca nimic...
Am luat mufele pe rand de la injectoare si le-am dat cu spray special de contacte, le-am lasat sa se usuce aprox. 20 min si am remontat!
Masina functioneaza normal!
Am bagat un tester ELM 327 si am o singura eroare P0AA pe care am sters o si reapare, dar testerele acestea sunt generalistice, cele de la reprezentanta sunt OK(mai exacte)!
Multumesc de raspunsurile colegilor, de aici, de pe forum!
Va tin la curent, daca mai apar erori ceva!

10 Aug 2022, 20:56:
In aceasta dupa amiaza am fost la o diagnoza profesionala si se pare ca eroarea de mai sus, a fost ramasa de la @ HAZARDul @ ala mai vechi, si anume era de la ABS! Este singura eroare ramasa din cele 4, acum nemaiavand nicio problema...
Alimentarea o voi face de la OMV!

Deci, recomand diagnoza profesionala cu soft dedicat RENAULT! (da aproape toate informatiile despre tot ce ai pe masina!!!)

Injectoarele au urmatoarele corectii:
1 - 1.1
2 - 0.9
3 - 1.0
4 - 0.9

This post has been edited by tarzan23: 10 Aug 2022, 20:56


--------------------
Renault Megane III Break 2011, 1.5 dCi, 81 kW, kz8g
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzan23
post 10 Feb 2023, 20:38
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 8 January 16




Salut .. vin in continuarea subiectului (CHECK ENGINE FAILURE si STOP)...

Am descoperit ca aveam cel putin un injector defect(prin testele facute la reprezentanta APAN BRAILA).... ASA CA AM DECIS SA SCHIMB INJECTOARELE, TOATE!!!

Asa am si facut... Am achizitionat injectoarele cu 1281lei/buc (epiesa.ro) in septembrie 2022 (Cod Injector 166008052R , la voi verificati bine CODUL!!!... in functie de motor!!!... nu luati dupa ureche !), , montat la reprezentanta APAN BRAILA!
Aici as avea o remarca... dupa schimbarea injectoarelor, numerotarea lor, in calculatorul masinii(ptr acea calibrare)... au facut-o de la stanga la dreapta, cum te uiti la motor din fata masinii (eu stiam ca din dreapta catre stanga se incepe numerotarea lor(adica din spatele motorului catre partea cu rolele si distributia) ... !?!? ) (De la APAN au spus ca masinile dupa anul 2010 parca numerotarea se face asa , si ca inainte de acest an se facea invers !...)
(Am gasit si ceva cu motivul rescrierii codurilor in ECU link aici https://www.youtube.com/watch?v=nurVi9ql8fs )

DACA MA AJUTA CINEVA SA CAUT RASPUNS CORECT, LA ACEASTA INTREBARE ? (ce se poate intampla daca se pune invers, calculatorul nu mai stie sa faca corectie sau o face aiurea?...)

in fine...Dupa schimbarea injectoarelor, cu cele vechi, ducandu-ma la un alt service de verificat injectoare, am constatat ca unul era mort pe parte electrica(partea mecanisa functionand), inca unul care-si schimba valoarea in timp, la partea electronica, deci nu era bun nici asta (am inteles ca trebuie sa aiba anumita rezistenta in ohmi , nu sunt electronist, deci nu le am..., in fine, la injector avea o anumita rezistenta apoi in timp de 30 de sec scadea catre 0 rezistenta acestuia...) , inca unu era ok, si ultimul era ok...

Deci la mine a dat CHECK ENGINE FAILURE si STOP din aceste cauze... acum masina mergand perfect... si am ceva mii de km cu ea!!!

SPECIFIC ... SI CONSUMUL MEDIU A SCAZUT DE LA 6,5-6,7l/100km cat aveam, la 4,6l /100km , asta dupa 1000-1500 de km parcursi!

SPER SA VA FIE DE FOLOS!!!... si sa nu patiti ca mine!...
NUMAI BINE!!!..

This post has been edited by tarzan23: 10 Feb 2023, 20:52


--------------------
Renault Megane III Break 2011, 1.5 dCi, 81 kW, kz8g
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:42
Dacia