Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

juristul2000
post 23 Jun 2008, 09:52
Post #151


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Nimeni joi noaptea


Am o harta prin Smederevo astept pareri de la cei care se pricep multumesc


Attached File(s)
Attached File  ruta_serbia.bmp ( 2.25mb ) Number of downloads: 466


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Jun 2008, 21:18
Post #152


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu am facut drumul prin Pancevo, asa cum am aratat aici! Nu stiu care este starea drumului pe acea scurtatura.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lugojanu
post 24 Jun 2008, 14:23
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 10 June 07




Salutari la toti.
Duminica m-am intors din Grecia, insula Thassos (cea mai frumoasa vacanta, apa albastra, peisaj ca in filme) prin Serbia Macedonia. Pe scurt am sa va dau cateva informatii calde despre traseu.
Am plecat din Lugoj prin Stamora Moravita. Am trecut granita fara probleme nu am stat nici 10 min. Te intreaba unde mergi dai pasapoartele si apoi cartea verde. Important .... atat sarbii cat si macedonienii cer cartea verde la intrare si la iesire, sa o aveti in regula. De la Varsac am luato spre Pancevo si apoi Smederevo - Kovin de unde am iesit pe autostrada. Nu am avut probleme cu orientarea in Pancevo ...mersi bendix ceva probleme cu orientarea la portiunea Kovin - Smederavo dar am intrebat si s-a rezolvat.
Am luat autostrada in piept spre Nis apoi intrarea in Macedonia si mai departe spre Grecia pe E75, nu te poti rataci. Taxele de autostrada sunt astfel: 10 EUro la NIs apoi 3 Euro, 1 EUro, 1,5 Euro si 1 EUro. Soseaua e buna, atata autostrada cat si portiunile fara autostrada. Se lucreaza la drum in Macedonia si se sta la 4 semafoare.
Sa aveti grija la politie pe portiunile unde nu e autostrada, am intalnit echipaje si la dus si la intors, unele aveau radar altele nu. Cele mai multe sunt pe portiunea Vrsac - Smederevo dar in general se semnalizeaza cu farurile. Nu am platit taxe de drum in Grecia pana la Tesaloniki. De acolo eu am luato spre Kavala - Keramoti si nu am platit taxe de autostrada.

Nu am avut probleme la frontiera de loc, grecii m-au intrebat unde merg iar la intoarcere nici nu m-au oprit.
Cam astea sunt lucrurile mai importante dar va stau la dispozitie cu detalii.
Drum bun si bafta.


--------------------
Renault Symbol 2006 Fidji - TM 10 TDU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 24 Jun 2008, 18:33
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




pt lugojanu
cit timp ai facut pe drum pina la Salonik?


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lugojanu
post 28 Jun 2008, 12:47
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 10 June 07




pt TM09

Eu m-am oprit si am dormit 4 ore in vama greceasca.
Dar pot sa aproximez ca as fi facut cam 13 ore.
Precizez insa ca eu conduc destul de precaut, pe autostrada 120km/h iar pe sosele maxim 110 km/h in functie de traseu si de trafic. Nu uita insa de portiunea cu semafoare din Macedonia.

Am avut insa cunoscuti care au facut pana la Tesalonik cam 11 ore condus insa cu viteza mai mare 140 - 160 km/h si opriri scurte.
Depinde cat de repede ai de gand sa conduci.


28 Jun 2008, 12:52:
pt juristu2000

Si eu am mers prin Pancevo. Drumul cunoscut e cel mai scurt.

This post has been edited by Lugojanu: 28 Jun 2008, 12:52


--------------------
Renault Symbol 2006 Fidji - TM 10 TDU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 29 Jun 2008, 17:42
Post #156


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Salutare, va scriu de la greci.Drumul prin Serbia- Macedonia super OK.Am mers pe la Pancevo Belgrad avand in vedere ca am mers noaptea a fost si super lejer, tot drumul pana la Belgrad am vazut 10 masini si am prins un radar inainte de Pancevo dar din prostia mea pt ca nu am activat si banda laser la detetor.Sarbii au detectoare gen pistol cu laser.Amenda trebuia sa fie 40 de euro deoarece depasisem 80 de km inafara localitatii aceasta fiind viteza legala la sarbi.Noroc ca politistii erau deschisi la negocieri si au cerut 20 de euro dar am scapat cu 15 euro(vorbeau romana)+ ca mi-au aratat cum functioneaza detectorul, mi-au facut un test sa vedem cvum reactioneaz detectorul meu dupa ce am activat banda laser si mi-au spus ca bate pana la 2 KM si ca cel mai bun detector pt el ar fi COBRA.Din pancevo pana in Salonic nu am mai vazut politie de loc.
Pana in Salonic am facut 11H dar cu diferite opriri.


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaWasp
post 1 Jul 2008, 13:19
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 20 February 05
From: Timisoara




Salutari,

Plecam in Pelion (langa Volos, Grecia) in data de 7 iulie, dimineata, din Timisoara. Suntem 8 persoane (2 masini), cu GPS. Este a 2-a oara cand mergem prin Serbia & Macedonia.
Cine vrea sa vina cu noi este binevenit - dati un mesaj privat. Drumul trece pe langa Paralia / Olympic Beach, pentru cei care merg acolo.

Numai bine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-48-FXK
sisteme de navigatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulca
post 4 Jul 2008, 11:07
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 March 07
From: medias




Salut!
Stie cineva daca se gaseste GPL in Serbia si Macedonia? M-ar interesa la statiile de pe autostrada ca nu cobor pentru atit, mai bine merg pe banzina.


--------------------
dacia 1310+GPL 1997 - sb03kfs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 5 Jul 2008, 08:53
Post #159


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




De gasit se gaseste da nu mai stiu exact unde (pe ce portiune de autostrada)


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gilcao
post 6 Jul 2008, 07:43
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 July 08




pt."juristl2000"
cum ai activat unda laser pe detector?


--------------------
Renault Laguna II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 6 Jul 2008, 09:09
Post #161


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Se apasa select si apoi band cand nu mai clipeste si sta ledul aprins banda e activata.Daca vrei am manual


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gilcao
post 10 Jul 2008, 14:48
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 July 08




Depinde de ce detector ai.
M-am uitat la al meu si spune ca vede tot timpul unda laser! Problema e ca nu am avut unde sa-l incerc.
Maine plec spre Grecia prin Serbia si poate reusesc acolo. Sper sa nu ma prinda aia!
Multumesc pt.raspuns!


--------------------
Renault Laguna II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 10 Jul 2008, 15:42
Post #163


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Mda asa e eu am crezut ca ai cum am eu adica Maruhama CH 888 si la almeu asa se face.Ai grija la sarbi pe tronsoanele cu restrictii ca de obicei stau cu laseru.Cel mai bine este sa te tii dupa altul caci atunci ai mai mari sanse sa eviti radaru pt ca de obicei iau prima masina cu Laser gun-u.Sa ai drumuri bune


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timis1
post 10 Jul 2008, 17:22
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 May 08




Hi Salut.Am venit de curind din Greceia am mers pe la Serbia, Macedonia am plecat la 6 am din Voiteg la vama am fost singur am alimentat la prima st de benzina foarte draguti Sirbii nu am vazut politie si nici nu stiu cum arata ei am mers prin Belgrad si fara GPS pe autostrada nu are nimeni treaba cu tine la Macedonia am vazut un Politist la o st de benzina care ma salutat el pe mine politicos am crezut caci se va lua dupa mine dar nu la Greci de asemenea nu am vazut nici un Politist si pina la Kavala am facut 11.5 ore deci nu va speriati semne sint pe toate drumurile este simplu in plus de va perdeti si intrebati de directii si stiti ceva Engleza va poate ajuta.De perdut mam perdut la Bulgari pina sa citesc pe limba lor treceam de semn dar totul face parte din traseu si este mai frumos cind se mai intimpla sa te ratacesti ca iti aduci aminte deci fara griji daca mam descurcat eu care nu am calatorit prin Europa cu masina pentru voi este mult mai simplu Drum bun si bafta 'Un sfat Nu va aventurati la viteza cu care se circula pe autostrazi ginditiva la voi si la cei dragi numai bine.


--------------------
bmw 313I 2000 - cfs199
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
furceag
post 16 Jul 2008, 15:47
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 10 September 05




O intrebare; nu stiu daca s-a abordat aceasta problema: la ce acte se uita cei de la frontiera Mecedoniei si Serbiei atunci cind te intorci in tara?
Intreb asta pentru ca am masina cumparata in leasing si am acceptul lor pentru a circula prin uniunea europeana. Voi pleca vineri in Grecia prin Bulgaria si mi-am propus sa ma intorc prin Macedonia - Serbia (as fi vrut sa ramin doua zile in Timisoara). Astazi am cerut acceptul societatii pentru Macedonia si Serbia dar mi s-a raspuns ca este posibil sa nu soseasca pina ce plec.

Ca urmare, va rog sa-mi spuneti daca s-a solicitat cuiva si actele masinii la granitele Serbiei si Macedoniei.


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 16 Jul 2008, 15:51
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




eu unul nu m-as risca . cel putin vb despre serbia . pur si simplu e pe toane .. cand au chef iti cer aia cand nu au chef nu iti cer ... cum spuneam... loterie


ar fi bie macar sa le ai macar pe fax ... cumva


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
furceag
post 16 Jul 2008, 19:42
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 10 September 05




Mda... exact de ce imi era teama. Nu vreau sa ma risc chiar avind imputernicirea fax. Ma gindeam ca poate ca iti cere daca vii dinspre Romania si le trece cu vederea daca vii din alta directie si mergi spre Romania.

Multumesc pentru raspuns. Era interesant, din ce spuneau cei de pe forum iar drumul pare mai lejer si mult mai rapid. Plus ca scapam de Brasov - Timisoara si retur... aveam doar returul.


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timislugoj
post 17 Jul 2008, 10:21
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 July 08




M-am dus si am venit din Grecia prin Serbia Macedonia. Am urmarit acest forum inca de anul trecut si pot sa afirm ca m-a ajutat foarte mult. Asa ca ma simt dator sa informez si eu pe cei ce au de gand sa faca acest drum. Am ajuns in 14 ore si m-am intors in 13 ore . Granitele si vamile sunt doar formale . Nimeni nu mi-a facut nici o problema. Se circula civilizat si nu m-am simtit deloc stresat la volan.
Am cheltuit mai putini bani decat anul trecut la saturn si m-am simtit minunat. Daca voi mai merge "la mare" Grecia este destinatia. Distanta Lugoj Paralia este de 871 km , am circulat prin Moravita Pancevo Smederevo Predejane Negotino Evzoni Katerini. La greci marea e calda, nisipul curat, serviciile ireprosabile si climatul este mediteranean. Merita sa incercati. Drumul l-am invatat de pe acest forum asa ca le multumesc tuturor celor care au comunicat cate ceva in legatura cu aceasta. Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.


--------------------
dacia logan dci 2005 - tm-17-adm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Jul 2008, 10:32
Post #169


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bine-ai venit pe forum!
Ne bucuram ca ti-am fost de folos si iti multumim pentru informatiile care, speram noi, nu vor fi ultimele!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniducipal
post 22 Jul 2008, 22:26
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 July 08




ma intereseaza daca in serbia, macedonia si grecia sunt legale aparatele antiradar.
daca poate sa zica cineva de free shop-urile pe acest traseu serbia, macedonia si grecia, cat sunt de bine aprovizionate. cand am fost acum 3 ani in grecia prin bulgaria era un free shop cum intrai in grecia spre seres foarte mare, aveau si haine si incaltaminte, la preturi decente.
multumesc


--------------------
audi A4 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Jul 2008, 07:05
Post #171


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Aparatele antiradar sunt interzise !
Atata vreme cat pe autostrada limita este 120 Km/h in Serbia, nu vad la ce ti-ar trebui mai mult, doar esti in concediu. Drumul este chiar placut iar peisajul frumos.
La granita Greco-Macedoniana, pe stanga spre Grecia, exista un freeshop destul de mare, cu de toate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 23 Jul 2008, 09:53
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




dutty free ...

vi le spune baiatu ca le frecventeaza destul de des ( eu de-acolo imi cumpar tigari )


romanai - serbia
drobeta turnu severin - sunt vreo 5 asemenea magazine . aprovizionate asa si-asa , ins pecial cu bautura si tigari . ce-i drept foarte ieftine . exemplu 1 cartus (10 pachete) marlboro = 10 euro , 1 sticla wisky johnie walker (eticheta rosie) =10 euro, eticheta neagra = 26 euro .
motivul pt care spun ca sunt aprovizionate asa s-asa este ca acolo se practica la rang de arta contarbanda cu tigari si bautura si deobicei cele mai cautate tigari si bauturi se termina f repede .
parfumuri sunt doar intr=un singur dutty free, ultimul inainte de a intra pe baraj

moravita - aici sunt mai multe si mai bine aprovizionate
sunt vreo 3 care au si parfumuri si dulciuri


mai este unu dutty free imens la granita grecia macedonia .. si ala este imens .. un carefour la scara mai mica ( mi-a trebuit juma de ora sa le scot de-acolo pe maicamea si pe nevastamea tongue.gif )




--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniducipal
post 23 Jul 2008, 10:21
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 July 08




merci de informatii. si cel dinspre seres ce era inainte de a intra bulgaria in comunitate era tot ceva de genul acesta. cat despre graba nu e asa mare ca mergem din cluj si facem din doua bucati, dar orisicum.


--------------------
audi A4 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniducipal
post 27 Jul 2008, 22:06
Post #174


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 July 08




vroiam sa intreb daca merita sa ocolesti belgradul, ca am citit pe forum pareri si intr/un sens si in celalalt. mergem din cluj, moravita pana mai jos de salonic. avem si navigator.

27 Jul 2008, 22:07:
mai precis pe varianta prin kovin, scria cineva ca se economiseste jumate de ora.

This post has been edited by daniducipal: 27 Jul 2008, 22:07


--------------------
audi A4 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jul 2008, 06:49
Post #175


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Depinde de ora.
Daca ai navigatie cu harti actualizate nu va fi o problema sa traversezi Belgradul dar in functie de ora tot vei intarzia ceva timp, mai mult sau mai putin.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bsebi
post 30 Jul 2008, 12:38
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 July 08




buna.... biggrin.gif ,si noi mergem din satu mare la marea grecilor pentru prima oara... cool.gif ,avem ceva emotii pentru ca avem un pitic de 2 ani,si am vrea sa alegem drumul cel mai in siguranta, de cateva zile va urmaresc parerile si se pare ca pe la serbia e cel mai calm,daca avetii sfaturi... idei.. santem deschisi la orice ne puteti informa,mergem vineri pe 1.. noaptea... pe la moravita,mai e cineva?
blush.gif console.gif


--------------------
vwpolo vwpolo 2004tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmariushd
post 4 Aug 2008, 21:33
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 June 08
From: Hunedoara




Este obligatoriu sa ai la copil ( 7 ani + ) inaltator sau scaunel auto la granite ?


--------------------
Hyundai / Renault Accent crdi / Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC 2007 / 2020
Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Aug 2008, 12:44
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Vreau sa reeditez vara aceasta iesirea pe litoralul grecesc. Am auzit unele vesti nelinistitoare cu privire la vamesii macedoneni. Pe scurt, intrebarea mea, adresata celor care s-au intors din Grecia, este:
- trebuie sa pregatesc 20 euro (bacsis/spaga/mita) la intrarea in Macedonia ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Aug 2008, 16:55
Post #179


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu inca nu am fost dar mai multi colegi au fost in iulie si nu mi-au semnalat nimic de acest gen !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmariushd
post 10 Aug 2008, 21:26
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 June 08
From: Hunedoara




Am colegi care au fost prin Macedonia in perioade diferite si n-au avut probleme .


--------------------
Hyundai / Renault Accent crdi / Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC 2007 / 2020
Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 10:37
Dacia