Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificări cu DDT4ALL

Helloween
post 22 Feb 2022, 19:03
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 5 September 20
From: Arefu - Curtea de Arges




QUOTE
Putin cam tarziu dar incerc sa raspund intrebarilor (poate sunt de folos si altor colegi), o interfata destul de OK este o clona ca in captura atasata (desigur insa ca asta depinde si de ”preferinte”). Versiunea aceasta de ddt4all se instaleaza usor (se urmeaza pasii din ddt4all-installer.exe).

Cu interfata menționată de tine și cu DDT4ALL se pot activa/dezactiva senzorii presiune roti?
Întreb deoarece urmăresc achiziționarea uneia identice.
Referitor la clonele Canclip nu știu ce să mai cred: găsesc de la 400 la 1100, chipurile și cele gold... In orice caz, pentru utilizarea personala nu as da mai mult de 700. In schimb, cea menționată de tine, costa 90-100 de lei.


--------------------
Renault Megane III 2015 1.6, 16v Authentique
Megane III Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 22 Feb 2022, 19:26
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Sunt destui useri care au achizitionat clone CanClip ieftine iar dupa ceva timp si destul de putine utilizari acestea au "decedat". Apoi sunt si clone ELM327 USB nok (pe langa "celebrul" cip depinde si cum este scris softul interfetei).
Daca se folosesc programe dedicate Renault sau derivate ale acestora se pot activa\dezactiva senzorii presiune roti din cate stiu pe majoritatea modelelor.

PS: clona aceea ELM327 USB este ieftina si destul de OK, insa clar nu se poate compara cu una CanClip, cu un OBDLink original, etc., eu am sase interfete de toate tipurile, mai ieftine sau scumpe, toate sunt OK si sunt multumit de achizitii (unele le-am luat din curiozitate, pentru teste sau sa le folosesc cu anumite programe).

This post has been edited by Gil26: 22 Feb 2022, 19:38


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Helloween
post 22 Feb 2022, 19:48
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 5 September 20
From: Arefu - Curtea de Arges




Mulțumesc frumos Gil26, tocmai de aceea, ca utilizator casnic, mă interesează o interfață și un soft pentru detectare erori, eventual ștergerea acestora și mici activări/dezactivări. Iar pentru achizitia lor, să nu cheltui prea mult. Mă voi orienta la interfața atașată și de tine, cea cu USB. Încă odată, mulțumesc!


--------------------
Renault Megane III 2015 1.6, 16v Authentique
Megane III Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 22 Feb 2022, 20:08
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Atunci clona aceea este OK pentru ce doresti sa faci si destul de stabila, pe langa ddt4all iti sugerez sa lucrezi si cu PyRen in care se folosesc ambele baze de date CLiP si DDT2000 iar modul DDT are multe alte functii deblocate fata de ddt4all.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 22 Feb 2022, 20:11
Post #65


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ca utilizator casnic ar trebui sa te asiguri ca senzorii aia sunt functionali.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Helloween
post 22 Feb 2022, 20:20
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 5 September 20
From: Arefu - Curtea de Arges




@R19/16v senzorii sunt functionali, doar ca am doua randuri de roti, ambele cu senzori, un set recunaste senzorii, sunt ai masinii, iar celalat rand are senzori, dar nu sunt introdusi in calculatorul masinii. De aceea trebuie sa activez/dezactivez senzorii in fiecare sezon (50 de lei de fiecare data...). Nu stiu daca pot cu aceasta interfata sa si inregistrez celalalt rand de senzori, dar măcar, aia care merg, să-și facă treaba (pentru mine sunt foarte utili).
@Gil26 după ce achiziționez interfața o să încerc si softurile recomandate de tine.


--------------------
Renault Megane III 2015 1.6, 16v Authentique
Megane III Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 26 Feb 2022, 08:32
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




La unele modele Renault trebuie scrise codurile senzorilor la schimbul de roti, insa la altele nu trebuie facut acest lucrul, softul admite doua coduri de valve.
Dar da, cu interfata aceea se poate lucra in softurile amintite si implicit se pot citi\scrie codurile, atasat cateva capturi doar ca exemplu pentru un MeganeIII din ddt4all, modul DTT si PyRen (cu obs. ca la unele modele trebuie si modificat fisierul scen_appr_4valves4#scen_appr_4valves4_xxxx.xml).


Attached thumbnail(s)
Megane3SSPP1.png ( Size: 227.48k ) Number of downloads: 1401
Megane3SSPP2.png ( Size: 107.93k ) Number of downloads: 1406
Megane3SSPP3.png ( Size: 420.02k ) Number of downloads: 1372
Megane3SSPP4.png ( Size: 98.5k ) Number of downloads: 1283


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DR.TCV
post 22 Mar 2022, 07:44
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 February 22




Salut!Am un Megane 4 fabricație 2016....am reușit să activez AA cu ddt4all....problema e că după activare afișajul este culcat...,.nu mai este portret(tableta de 8.7).Daca sunteți dragutzi ,mă puteți ajuta și pe mine cu pașii necesari remedierii problemei?


--------------------
Renault Megane 4 2016 bose - Bv06Tca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Mar 2022, 07:01
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Pentru a modifica orientarea ecranului cu ddt4all vezi si postul Link post topic R-Link
Atasat si o captura doar ca exemplu (grija la alegerea RADNAV sa fie cel de pe masina). Si in PyRen este un macro rlink2-rotate-screen.cmd facut pentru schimbarea orientarii. Orice modificare se face pe propriul risc cu asumarea raspunderii.
LE: foarte mare atentie si la butonul Hard Reset, acesta NU se apasa (recent a fost un caz pe forum cu Hard Reset si a rezultat o caramida din R-Link), valabil si pentru orice alte comenzi daca nu se cunosc\inteleg ce executa si mai ales efectele atunci mai bine nu se lanseaza.

This post has been edited by Gil26: 25 Mar 2022, 08:23

Attached thumbnail(s)
ModificareOrientareDtt4all.png ( Size: 102.63k ) Number of downloads: 1245


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 10 Jul 2022, 07:54
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




A aparut si o versiune PyDDT pentru Android (similara modului DDT din PyRen dezvoltat de Shr-lnm), o consider interesanta si o buna optiune \varianta pentru ddt4all sau EcuTweaker ale lui Cedric Paille, are multe alte optiuni si posibilitati plus multe lucruri deblocate din DDT2000, atasez si cateva capturi ca exemplu, cu multumirile de rigoare dezvoltatorului acestei aplicatii.

This post has been edited by Gil26: 10 Jul 2022, 12:20

Attached thumbnail(s)
PyDDT1.jpg ( Size: 91.31k ) Number of downloads: 262
PyDDT2.jpg ( Size: 58.34k ) Number of downloads: 214
PyDDT3.jpg ( Size: 72.99k ) Number of downloads: 189
PyDDT4.jpg ( Size: 97.93k ) Number of downloads: 175


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 31 Jul 2022, 10:21
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Pentru cine doreste am urcat aplicatia PyDDT pe: Link aplicatie PyDDT
Aceasta se poate instala pe versiunile Android mai mari de 4.2, este similara modului DDT din PyRen dar are si cateva ”add-on” interesante, respecta drepturile de autor (nu are ”legatura” cu DDT2000) cu multumirile de rigoare dezvoltatorului toata stima si respectul pentru munca sa.
PS: Baza de date este insa este proprietatea Renault si nu am oferit-o (nici autorul nu a facut asta), dar se foloseste o arhiva DDT2000data_xx_yyyy.zip corespunzatoare ce se pune in folderul aplicatiei pyddt.
Lucru pe CAN cat mai util!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 31 Jul 2022, 10:51
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salutare Gil26 si mii de multumiri. Daca o sa fie ceva nelamuriri tot la tine o sa apelam.

Cu stima.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 14 Sep 2022, 17:32
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Referior la versiunile vechi ddt4all acestea ruleaza sub Python2 si nu vor mai avea dezvoltare ulterioara, acum se lucreaza doar in Python3, Cedric Paille a facut si un release pentru asta dar contine multe bugs (nu recomand sa se foloseasca) si se pare ca a renuntat sa mai dezvolte ddt4all.
In schimb pentru PyRen si PyClip au aparut noile versiuni Pyren3 care foloseste Python3.7+ , deasemenea si Pyclip care ruleaza sub Qpython3 mult mai bine \usor iar instalarea este mult mai simpla (decat vechea cu instalarea separata SL4A, etc.) acum este o aplicatie .apk care se ”ocupa de toate” trebuie pusa doar baza de date atata tot (ultima baze de date aparuta este V220).

Am instalat ambele programe si le-am testat ”in vivo” pe masina mea fara probleme si totul este OK cu toate interfetele, pot spune ca se lanseaza mai rapid si ruleaza mai fluent, au cateva modificari bune fata de versiunile vechi plus ca vor avea permanent update, cu multumiri dezvoltatorului dar si tuturor celor care au lucrat \lucreaza la imbunatatirea Python3, recomand folosirea acestor programe pentru diagnoza \diagnosticare dedicata.

PS: noua versiune se instaleaza separat si nu "interfereaza" cu cea veche (eu deocamdata le folosesc pe ambele, insa apoi va ramane doar cea cu Qpython3). Atasez si o captura din program.

This post has been edited by Gil26: 15 Sep 2022, 05:46

Attached thumbnail(s)
Qpython3.png ( Size: 284.75k ) Number of downloads: 208


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 15 Sep 2022, 14:00
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Salut, cine ma ajuta si pe mine, sunt proaspat utilizator de ddt4all si pyren. Le-am buchisit pe ambele bine de tot si constat ca multe lucruri ma depasesc, drept pentru care ma limitez sa observ si sa analizez. Asa ca apelez la cunostintele voastre, poate stie cineva cum intru in service mode pentru inlocuire discuri si placute spate pentru frana electrica. Am schimbat franele, suspensiile si directia la toate masinile pe care le-am detinut pana cum, ar fi pacat sa ma impiedic de o frana electrica. Pe fata a facut operatiunea weekendul trecut si chiar a fost mai simplu decat ma asteptam.
Multumesc.

P.S. In calculatorul de injectie nu gasesc unde pot vedea capacitaea electrica a elementului piezoelectric din injector si nu stiu de ce cand scanez calculatoarele imi gaseste Sid310 in loc de Sid307, asa ca aleg manual sid307.

This post has been edited by costas78: 15 Sep 2022, 14:01


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 15 Sep 2022, 16:48
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, iti raspund la prima parte, cu modul service pentru schimbarea placutelor spate. Pasii sunt urmatorii: Megane3/Scenic3 - APB - Alegi modulul de pe masina ta - Configuration - Process Usine si in partea de jos ai optiunea To be used to change pads only, vezi poza atasata. Mai departe te descurci.

This post has been edited by grig1960: 15 Sep 2022, 16:57

Attached thumbnail(s)
image_2022_09_15_174834308.png ( Size: 169.62k ) Number of downloads: 229


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 15 Sep 2022, 17:36
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Salut, incerc sa iti raspund la ultima parte:
QUOTE(costas78 @ 15 Sep 2022, 14:00)
...si nu stiu de ce cand scanez calculatoarele imi gaseste Sid310 in loc de Sid307, asa ca aleg manual sid307.
*


In ddt4all cautarea si identificarea fisierelor din baza de date se face dupa patru criterii ex DiagVersion="XX" Supplier="xxx" Soft="xxxx" Version="xxxx", in alte programe derivate din DDT2000 dupa mai putine si\sau altfel, in PyRen \PyClip doar dupa doua. Pentru ddt4all sunt doua metode, fie se modifica in program fie in fisierele din baza de date, atasat un exemplu din ddt4all in care pentru masina mea sunt modificate fisierele din baza de date (iar baza de date cu care lucrez contine doar 12 fisiere conforme \modificate) dar si programul este modificat mai prietenos \dedicat (si se poate observa ca si in aceasta captura sunt conectat ”in vivo” la masina si nu in Demo), la fel am procedat si cu celalalte programe pe care le folosesc pe masina mea, dar cand doresc sa ajut pe altcineva folosesc alte versiuni de program si baze de date complete.
Este foarte important sa se foloseasca fisierele corespunzatoare versiunii din softul masinii excl.gif

This post has been edited by Gil26: 15 Sep 2022, 18:11

Attached thumbnail(s)
ddt4allModificat.png ( Size: 78.9k ) Number of downloads: 216


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 16 Sep 2022, 07:37
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Multumesc @grig1960, am gasit.

Gil26, in DDT4all(varianta 184 .exe si baza de data din 2019) nu am probleme la scanare in afara de faptul ca unele calculatoare apar cu rosu la scanare. Probabil nu gaseste un corespondent exact si asociaza cea mai apropiata versiune, chiar daca in baza de date exista si varianta Megane III/ Scenic III Ph2 (stiu ca ph3 nu exista si este aproape identic cu ph2). Chiar si asa am modificat intervalul de service la 10k in cluster, acesta fiind gasit cu rosu.
Pyren in schimb este mai complex si mai clar, chir si in modul ddt, il folosesc pentru erori si monitorizare parametrii, dar aici dupa scanare imi gaseste calculatorul de injectie SID310 in loc de SID307, eu avand k9k636.
Am inteles ca exista si o baza de date mai noua, poti sa-mi indici un loc de unde sa o pot procura si eu. Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 Sep 2022, 07:58
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Ultima baza de date DDT2000 care se "gaseste" este din 2022, dar NU mai ofer link-uri. Apoi repet ca este foarte importanta comunicarea conforma cu softul masinii, scriu asta cat se poate de "constructiv" si din EXPERIENTA, programele acestea de diagnoza sunt foarte utile simplu de folosit si intuitive dar trebuie atentie\grija in lucrul cu ele (mai ales cu DDT), desigur insa ca pana la urma fiecare procedeaza asa cum stie\doreste, dar cred ca este mai bine \usor sa se evite problemele decat sa se "repare"....

This post has been edited by Gil26: 16 Sep 2022, 09:17


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 16 Sep 2022, 10:19
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Exact, de aia am si spus ca ma limitez sa observ si nu ma hazardez sa fac modificari sau setari unde nu stiu. Multumesc inca o data.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Sep 2022, 06:46
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Exact, si este bine ca nu te hazardezi sa faci modificari sau setari unde\cand nu stii, plus ca intrebi si te documentezi si folosesti modul Demo inainte de a face modificari (despre utilitatea Demo am scris de nenumarate ori chiar daca vreun cunoscator down.gif habar nu are si nici nu doreste sa inteleaga \invete asta). Strict in cazul de fata ai intrebat cum se intra in service mode pentru a schimba placutele spate, colegul @ grig1960 up.gif cu generozitatea binecunoscuta ti-a raspuns si ti-a atasat ca ex o captura (tot din Demo, pentru ca nici nu avea cum altfel nefiind conectat la masina ta, si din nou se dovedeste ca modul Demo este de folos), dar cred ca este important si cum te descurci mai departe, chiar daca ai gasit ecranul respectiv trebuie urmati in mod corespunzator toti pasii pentru schimbarea placutelor spate. Asa cum am mai scris ddt4all foloseste baza de date DDT2000 program creat pentru inginerii de dezvoltare Renault si trebuie avut grija cand se lucreaza cu acesta pe masinile de serie, pentru unele lucruri uneori este mai usor \indicat sa se foloseasca CLiP sau programele derivate, ex si in cazul acesta la schimbarea placutelor se poate intra in modul reparatie si dezactiva modul de intretinere, pentru masina ta se poate executa VP017 = Activati modul intretinere (aceasta comanda trebuie sa fie rulata inainte de efectuarea oricarei operatii asupra sistemului de franare ex discuri, placute sau etriere de frana spate, in timpul acestei comenzi calculatorul FPA efectueaza slabirea in intregime a sistemului) respectiv VP018 =Dezactivati modul intretinere (in timpul acestei comenzi calculatorul FPA efectueaza o strangere maxima apoi o eliberare, este obligatorie deoarece activeaza sistemul si trebuie utilizata dupa terminarea operatiilor de intretinere), AC003 =Desfacere (inainte de a executa această comanda se verifica daca starile ET045 \ET046 =Mecanism actionare etrier spate dreapta \stanga sunt ”Activat” sau ”Activat la max”) respectiv AC002 =Strangere (ET045 si ET046 sunt la ”Eliberat”), deasemenea se mai pot vedea starile ET011 ET024 ET044 parametri PR033 PR034 PR035 PR036 PR037 PR038, etc.....
Am ”lungit” putin acest post pentru ca este un caz\ex in care aceste programe de diagnoza sunt necesare si AJUTA, inclusiv modul DEMO, orice informatie corecta o consider ”constructiva”, acelasi lucru se poate face in mai multe feluri \moduri iar detaliile cred ca pot ”face diferenta” si conteaza.
Toate cele bune si lucru pe CAN cat mai util \fara probleme tuturor! cheers.gif

This post has been edited by Gil26: 17 Sep 2022, 06:51


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 17 Sep 2022, 16:41
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




@ costas78 - Clar ? Cristal ! Daca nici acest post nu te ajuta , atunci doar Dumnezeu o poate face !
Doamne ajuta ...

This post has been edited by georgstelsib: 17 Sep 2022, 16:42


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Sep 2022, 16:51
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Nu stiu postul acesta al tau (la fel ca toate celelalte de pe acest forum in care ai scris clar ca NU vei mai posta) pe cine si cu ce ajuta, doar offtopic polemica flame si totul pe invers....(cum si cu ce l-ai ajutat tu acum pe colegul @ costas78 cu modul service la frana electrica de pe masina sa cred ca este "limpede cristal" pentru toata lumea)...

PS: plus ca ai "harul" acesta de a distruge orice topic \forum in care postezi down.gif post-336-1110552475.gif

LE: @ costas78 daca doresti scrie si iti pot trimite (urca undeva) pe PM ultimele baze de date pe care le-am compilat (si a luat ceva timp asta) atat pentru ddt4all cat si pentru PyRen si modul DDT (pe forum nu se poate, vezi si Regulamentul), dar folosirea lor si restul depind de tine (pe propria raspundere)....

This post has been edited by Gil26: 17 Sep 2022, 17:43


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 17 Sep 2022, 18:15
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




De , "darul " de "a bate apa in piua" nu-l au multi . Dar si cei care-l au ... ajung "vedete".


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Sep 2022, 18:29
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




radmasa.gif radmasa.gif post-336-1110552475.gif
(totul pe dos, esti "vedeta" la "a bate apa in piua", strici si topicul asta)
Q.E.D.

This post has been edited by Gil26: 17 Sep 2022, 18:37


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 18 Sep 2022, 15:07
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




@ Gil26 , poti sa spui te rog frumos , care-i faza cu "baze de date pe care le-am compilat" ?
Am vazut de multe ori ca zici ca dureaza mult , dar ce faci mai exact , pentru ce , la ce ajuta ?
Extragi doar ce e necesar unei anume masini , dupa win , pentru a fi mai rapida diagnoza ?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 Sep 2022, 15:15
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Bazele de date trebuie extrase, compilate si modificate pentru a putea sa fie folosite in mod corespunzator cu ddt4all, PyRen\Pyclip, modul DDT, .... iar acest lucru ia ceva timp, pentru ce si la ce ajuta vezi mai sus...

This post has been edited by Gil26: 18 Sep 2022, 15:16


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 18 Sep 2022, 17:40
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Sunteți răutăcioși, omul încearcă să ajute. Luați informațiile de care aveți nevoie și lăsați interpretarea printre rânduri. Mie personal mi-au folosit.
Mulțumesc Gil26.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 18 Sep 2022, 18:49
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




Fara pic de rautate !
Sunt mai greu de cap si am mai spus ca in android nu ma pricep .Am pe laptop cu Windows Pyren cu DDT instalat de mine si pe android nu reusesc, asta e , sunt mai prost .
1. De fiecare daca cand dau scanare , dureaza mult si unele calculatoare le vede cu rosu , incercam sa ma lamuresc cu acea "compilare" , de care tot spune , daca pot schimba ceva .
2. Strict pe android cu baza de date am incercat N variante de locatii , arhivata dezarhivata tot nu reusesc sa pornesc pyrenul pe motiv ca nu gaseste baza de date .

#85 chiar nu era la misto sau de dragul postarii ca numar si adresez intrebarea tuturor colegilor , pentru ca "mai sus" nu m-am lamurit . Un PM , ca sa nu monopolizam spatiu aici , multumesc anticipat .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 23 Sep 2022, 10:11
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




As dori sa activez video in mers pe Megane RS cu EasyLink?
Se poate?


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncomfortably_numb
post 27 Nov 2022, 16:46
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 November 22




QUOTE(Gil26 @ 16 Sep 2022, 07:58)
Ultima baza de date DDT2000 care se "gaseste" este din 2022, dar NU mai ofer link-uri.


Salut! Sunt nou pe forum si in ale modificarii masinii prin DDT4ALL folosind DDT2000. Intentionez sa-mi modific parametrii ECU ai Daciei Spring si am tot cautat baza de date a Renault din 2022 pe care o mentionai tu, dar n-am gasit-o niciunde. Esti sigur ca exista? Daca da, imi poti da un hint de unde o pot gasi, sau chiar un link? M-am tot uitat prin forumuri de entuziasti Dacia/Renault si, in afara de faptul ca n-am gasit nimic, utilizatorii mai si spuneau ca nu s-a lansat inca DDT2000 mai recent de 11.2021.


--------------------
Dacia Spring 2021-2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:24
Dacia