Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbat pompa de servo mecanica cu una electrica

bejanmarinel
post 24 Aug 2013, 09:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 15 February 10




Buna ziua,

Am un Kangoo 1,5 DCI fabricatie 2005. Doresc sa ii montez un compresor de aer conditionat. M-am lovit de problema pompei de servo care este mecanica si ar ocupa locul in care ar trebui sa fie compresorul de aer conditionat. Pompa de injectie este pusa tot pe aceeasi parte, asadar nu se poate face nici o modificare. Singura solutie este sa dau jos pompa mecanica si sa ii montez una electrica. In Craiova nu am gasit pe nimeni care sa se aventureze la o astfel de operatiune.
Stiti pe cineva care ar putea sa ma ajute, chiar daca se afla in alt oras? Sunt dispus sa vin cu masina o zi sau cat este nevoie pentru a face modificarile necesare.



--------------------
renault Talisman 2018 1.6dci 160 edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 24 Aug 2013, 20:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Mi se pare ca pentru asta trebuie schimbata si caseta de directie si coloana care parca are servo pe ea. Mi se pare ca nu e afacere. Stiu ca si eu am incercat sa trec la clio-ul meu de la pompa electrica-hidraulica la full electric cum e la bicorp, dar cand am auzit ca trebuei sa schimba caseta+coloana am renuntat(adica nu mai face masina cat ar insemna investitia - grossomodo


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Aug 2013, 22:11
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




La el nu e vreo inginerie. Pur si simplu pune o pompa cu actionare electrica in locul celei cu actionare mecanica. Detaliile probabil vor fi mai complicate, dar nu poate fi prea scumpa distractia.
Se pastreaza atat coloana cat si caseta.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Aug 2013, 19:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Se poate face usor modificarea.
De exemplu, diferenta dintre Symbol dci si Symbol benzinar (vorbesc de generatia 2004-2008) la partea de servo, era data de pompa de servodirectie, electrica la diesel si antrenata pe curea la benzinar, caseta de directie era aceeasi.

Practic tu doar va trebui sa modifici traseul conductelor de servo catre locul in care vei monta noua pompa electrica, si sa-i tragi o alimentare prin releu direct de la baterie, comandata prin contact. Practic, asa vei avea servo si cu motorul oprit, ca la Megane 2.

Sa ai grija la montajul conductelor, precum si la cablaje, intrucat o intrerupere a circuitului si oprire a servodirectiei intr-o curba nu e de dorit. De asemenea, trebuie sa faci o revizie a pompei electrice de servo (banuiesc ca o vei cumpara SH), deoarece in timp i se duc carbunii si nu va mai functiona decat daca ii dai 2-3 ciocane (si asta doar temporar).

This post has been edited by Laurentziu83: 28 Aug 2013, 19:00


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejanmarinel
post 28 Aug 2013, 22:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 15 February 10




De montat se monteaza in spatele aripii din stanga parca. Traseul de lichid hidraulic se poate modifica relativ usor. Problema cea mai mare era la legaturile electrice, mai precis la mufa cu multi pini, legarea firelor la UCH si activarea ei.
Este posibil sa mearga si asa, doar sa o leg cu ajutorul unui releu, care sa functioneze atunci cand merge motorul.
Se potriveste cea de logan diesel


--------------------
renault Talisman 2018 1.6dci 160 edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Holistic
post 14 Jul 2021, 12:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 9 June 19




Salutare,

Vreun update sau informatie in legatura cu operatiunea asta?
Ma intereseaza sa inlocuiesc pompa de servo mecanica de pe un Megane 1 cu cea electrica de Logan. Ar fi de dorit o recomandare de atelier sau persoana care efectueaza operatiunea.

Multumesc!


--------------------
Renault Megane 1 2002 Classic 1.6 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:32
Dacia