Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Kangoo 4x4 1.6 16v 2008, Ramane turat la 2500 rpm

cosmin1502
post 9 Feb 2022, 12:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 February 22




Salutare! Sunt nou pe forum, ajuns la limita puterilor, dupa o lupta seculara cu Kangurul meu caruia nu ii da nimeni de cap. Problema este ca uneori raman turat la 2500 rpm si nu mai simpte pedala de acceleratie, se aprind martori in bord "serv" si "spirala". Uneori dupa oprirea motorului isi revine, alteori nu isi revine (am parcurs 800 km fara nici cea mai mica problema).
Masina a fost la cel putin 10 mecanici, si electronisti, nu isi dau seama de problema.
Am schimbat : clapeta acceleratie (2 ori), pedala acceleratie (2 ori), verificare cablaj, senzor MAP, senzor temp. aer admisie, switch frana (si cel de la ambreiaj). Ca si coduri de eroare : DF 254, DF 002, DF 024, DF 235.
Va rog ajutati-ma, am 1 an de zile de cand ma chinui cu ea....
Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Kangoo 2008 4X4 1.6 16v E5 - TR15URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arny_34
post 2 Nov 2023, 08:47
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 October 18
From: Bucuresti




Salut, nu stiu daca ai reusit sa remediezi problema dar vezi ca deasupra pedalei de accelereatie in afara de mufa pedalei, mai sus pe circuit mai ai o mufa mare, desfa-o si curat-o cu sprai de contacte.


--------------------
Renault Kangoo 1.6 16v 2007 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:36
Dacia