Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie AC

melisa123
post 17 Nov 2023, 09:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 23




fac aceasta postare cu gandul ca poate are cineva idee despre ce poate fi problema mea, am cautat peste tot despre aceasta problema si nu am gasit nimic. am un renault megane 2 2005, 1.9 dci, in vara anului 2022 in momentul cand opream motorul se aude un troncanit foarte urat din partea dreapta a bordului, anul acesta a inceput sa faca si in mers, dar mai nou am descoperit ca face la fel si cand dau pe recirculare aer. am dus o la mai multi mecanici, am intrebat in stanga si in dreapta nimeni nu stie nimic. aeroterma este schimbata, m am gandit sa schimb rezistenta dar nu stiu daca va ajuta cu ceva, pt ca aseara iar m a lasat clima, nu mai se aude ca invarte ventilatorul nu mai merge pe nici o treapta, dar troncanitul tot este.
imi pare rau ca nu pot pune video ul cu sunetul respectiv


--------------------
Renault Megane 2 1.9dci 2005 - BV21MLY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 17 Nov 2023, 15:49
Post #2


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




QUOTE(espacern @ 19 Dec 2011, 19:26)
Scoate mufele de la bujiile de la termoplonjon si daca nu mai da mesaj de eroare atunci este defect de la bujie....

@+
*



ai climatronic ( afisaj digital al temperaturii ) sau cu rotite climatizarea?


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melisa123
post 17 Nov 2023, 23:14
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 23




am climatronic digital
si ca un mic sfat ca sunt un pic la inceput cu masina pe partea de mecanica ca sa zic asa, na fiind fata nu ma baga nimeni in seama, ati putea sa imi spuneti unde gasesc mufele respective
plus ca acum cum am zis si in postare m a lasat iar clima si m am gandit sa schimb rezistenta ca altceva n ar fi zic eu, ca aeroterma este schimbata siguranta la fel si nu stiu ce sa ii mai fac, si la asta as avea nevoie de un mic sfat


si inca o chestie, mi a mai zis cineva ca troncanitu ala cica acum nu stiu ce sa zic ar fi se la o conducta de la instalatica de clima, nu prea am inteles eu bine dar a zis ceva de o conducta de presiune care baga aer sau ceva de genu (chiar nu mai tin minte)

This post has been edited by melisa123: 17 Nov 2023, 23:18


--------------------
Renault Megane 2 1.9dci 2005 - BV21MLY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 18 Nov 2023, 10:32
Post #4


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




dar se aude ceva in momentul in care dai pe prima treapta de ventilatie?
am patit de curand o chestie asemanatoare cu a ta , dadeam drumul la ventilatie cu si fara AC si nu mergea nici pe cald nici pe rece , dadeam maxim la aer si niciun firicel de aer nu venea pe gurile de ventilatie, i-am aplicat o usoara palma/pumn peste dispozitivul electronic(afisaj) si deodata a inceput sa functioneze !

ideea este ca la tine nu primeste comanda ventilatorul sa mearga , problema fie este la afisajul climatronic fie la vreun releu/circuit electric !

This post has been edited by martzipan2004: 18 Nov 2023, 10:38


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 Nov 2023, 11:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Totusi, nu stiu daca "aplicat o usoara palma/pumn peste dispozitivul electronic(afisaj) " este o "metoda" de rezolvare completa si definitiva a problemei nedumerire.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melisa123
post 18 Nov 2023, 12:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 23




panoul climatronic e schimbat recent, e nou si asta cu palme pumni i am mai dat si in partea de sus si in partea dreapta unde se aude troncanitu si degeaba


--------------------
Renault Megane 2 1.9dci 2005 - BV21MLY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThinkCar
post 25 Nov 2023, 18:49
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 September 23




QUOTE(melisa123 @ 17 Nov 2023, 08:53)
fac aceasta postare cu gandul ca poate are cineva idee despre ce poate fi problema mea, am cautat peste tot despre aceasta problema si nu am gasit nimic. am un renault megane 2 2005, 1.9 dci, in vara anului 2022 in momentul cand opream motorul se aude un troncanit foarte urat din partea dreapta a bordului, anul acesta a inceput sa faca si in mers, dar mai nou am descoperit ca face la fel si cand dau pe recirculare aer. am dus o la mai multi mecanici, am intrebat in stanga si in dreapta nimeni nu stie nimic. aeroterma este schimbata, m am gandit sa schimb rezistenta dar nu stiu daca va ajuta cu ceva, pt ca aseara iar m a lasat clima, nu mai se aude ca invarte ventilatorul nu mai merge pe nici o treapta, dar troncanitul tot este.
imi pare rau ca nu pot pune video ul cu sunetul respectiv
*




Troncanitul poate fi din palele motoventilatorului sau filtrul de polen.
Defectiunea e relationata cu ventilatorul ,ramane blocat.
L-a mine troncanitul era din filtrul de polen ,cine l-a montat in loc sa de-a jos torpedoul si sa bage filtrul normal,a taiat carcasa filtrului pe ambele margini ca pe un evantai si l-a introdus asa.



[attachmentid=1628154430]

Attached thumbnail(s)
CLIMA.jpg ( Size: 174.18k ) Number of downloads: 55


--------------------
Renault Megane 2 2006 131cv F9Q 804
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 06:40
Dacia