Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme relanti la cald 1.6 16v, Subturat sau rareori moare

AlexFirstCar2
post 16 Jan 2021, 13:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 October 20




Am o problemă la mașină de câteva luni și am tot mers pe la service-uri din Constanța și doar și-au dat cu părerea pe banii mei și nimeni nu îi dă de cap.

Problemă pe scurt : când motorul este cald sunt probleme la relanti și turația motorului scade foarte mult și se chinuie să nu moară, câteodată se întâmplă să moară mai ales atunci când fac multe manevre ca să o parchez. Și în anumite cazuri turația scade mult se aprinde martorul de stop și cel de ulei. În momentul când accelerez și cresc turația dispare. Când se întâmpla asta motorul tremură, dar nu exagerat.

Mașina : Renault Megane Classic 2001
Motor: 1.6 16v
Combustibil: benzină

Piese schimbate recent :
- fișe Beru, noi;
- buji Renault noi;
- clapetă accelerație Renault , nouă;
- Motoraș pas cu pas, nou VDO;
- Senzor turație schimbat;
- s-a pus și altă rampă de injectoare cu toate cele 4 și au fost curățate si cele pe care le aveam eu, fără nici o diferență;
- garnituri galerie admisie schimbate noi;
- ecu verificat și resoftat, este în parametrii;

Verificări aditionale:

- a fost verificată distribuția dacă motorul este pus la punct și este în regulă;
- compresia motorului : 12.2 , 11.5 , 12.5 , 12.5 (adică este bună)
- pe tester nu au apărut ultima dată probleme.

A fost dusă pe la multi mecanici si electricieni din Constanța. Ultima oară am lăsat-o 3 săptămâni la unul din cele mai bune probababil service-uri din Constanța ( dacă ne luam după nr de review-uri de pe google și recomandările apropiaților) și nu i-au dat de cap s-au lăsat păgubași.

Cineva mi-a spus de valva PCV sau o pierdere de vaccum. Valvă PCV nu știu dacă are masina asta si pe unde e. Dar în ceea ce privește pierderea de vaccum au cautat-o și cei de la service si nu au găsit pe unde ar putea să fie.


PS:
pompa de benzină a fost verificată și este ok;
in mers nu am absolut nici o problemă . Doar în momentul în care ajung la semafor și este la relanti atunci motorul deja se chinuie.
în momentul în care mașina este la relanti și se chinuie, dacă rotesc de volan turația se ridică și revine la normal.

Am făcut și câteva video-uri pentru a vedea exact care e problema :

De la volan: https://youtu.be/n0fgt2wvAAc
De la motor: https://youtu.be/9d7hSJTde30


--------------------
Renault Megane 2001 Classic 16.16 V - CT13EBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Jan 2021, 19:53
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ai verificat si MAP-ul...si restul cablajelor/mufele la MPP/Clapeta/etc.?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexFirstCar
post 19 Jan 2021, 20:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 January 19
From: Constanta




Senzorul MAP a fost curățat și verificat. Iar pe tester presiunea, din cate mi-a spus băiatul de la service, este în parametrii normali. Cablajele nu stiu dacă au fost verificate exact, nu am vazut pe nimeni să verifice cu un multimetru vre-un cablu. Pe tester nu apărea nici o eroare.

This post has been edited by AlexFirstCar: 19 Jan 2021, 20:32


--------------------
Renault Megane Classic 2001/1.6 16V - CT07PAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Jan 2021, 08:34
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Mufele,la mașina ta,nu se verifica cu testerul ci vizual....caută coroziune sau trage/mișcă de fire pentru inceput.
MAP curățat.....sunt foarte curios cum s-a facut asta fara sa-L distrugi?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexFirstCar2
post 20 Jan 2021, 21:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 October 20




Verificate vizual au fost , mașina a trecut pe la 3 electricieni si 6-7 mecanici (service-uri) Senzorul MAP a fost curățat cu un fel de spray special de curățat din câte am înțeles (nu cu WD-40 sau altceva) .

O chestie interesantă, când a fost dat jos senzorul MAP am observat că este un pic ciupită garnitura aceea. Băieții de la service au zis că e ok acest senzor pentru că pe tester compresia arată în regulă. Acum nu știu ce să spun, dacă totuși ar putea să fie de la acest senzor chiar dacă pe tester compresia afisată este în parametrii, voi cumpăra un senzor nou.

Ce părere aveți? Merită să incerc și asta ?


--------------------
Renault Megane 2001 Classic 16.16 V - CT13EBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:40
Dacia