Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stergator hayon- Laguna 2 Grandtour- Atentie mare, Greseala de proiectare?

byby
post 4 Jul 2009, 21:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Am deschis acest nou topic pentru a va aduce la cunostinta o problema care se pare este des intalnita la Laguna 2 Grandtour si anume blocarea stergatorului de pe spate. Evident m-am intalnit si eu cu aceeasi problema si m-am enervat la culme pe parcursul operatiei de reparare.
Am observat la inceput ca stergatorul meu face cursa mai mica decat ar trebui, dar sincer nu m-am ingrijorat pana intr-o zi cand am vazut ca nu se mai misca deloc. Am crezut ca s-a ars vreo siguranta, verifica sigurantele, totul OK, ridic numai sticla de la hayon si stupoare , motorasul functiona.
M-am apucat sa trag de stergator si vad ca se misca foarte foarte greu. Am vrut sa il desfac pe loc, am scos numai capacul si piulita de 13 dar stergatorul nimic, nu voia sa iasa sub nici o forma. L-am frecat de cateva zeci(poate sute - nu stiu) de ori si am dat cu WD40 prin zona si intr-un final a inceput sa se miste ceva mai bine, era actionat chiar si de motoras. Am crezut ca am rezolvat problema - m-am inselat. Astazi dimineata am incercat stergatorul - mort. De data asta se intepenise mai tare. Zis si facut - i-am pus gand rau , mai ales ca citisem deja pe forum ca mecanismul coasta o caciula de bani (400 Ron - minim). Am facut rost de 2 prese si mi-am pus in cap sa scot cu orice pret stergatorul pentru a desface sistemul si a il debloca. Si uite asa m-am apucat de treaba plin de zel, pune presa , dai si strange casnd ce sa vezi- crapa carcasa stergatorului si iese dar dracul ala de bucsa de antimoniu (care intra in componenta stergatorului ) a ramas ferm pe pozitii pe tija. Am zis ca am dat de dracu, asa ca ne mai avand nici o solutie , mi-am pus in cap sa scot cu orice pret acel mecanism - indiferent daca il stric sau nu. Daca il stric, pun dop si gata. M-am chinuit cu o ptesa vreo 30 min pana in final am reusit sa scot acea bucsa. Binenteles ca antimoniul oxidase de mama dracului acolo.
Zic bine, e ca si facuta treaba. As, de unde; dau de o ditamai piulita de 22 care nu avea nici cea mai mica intentie a se desface, nici dupa insistentele mele prelungite ( a se citi ceva lucruri bisericesti - cruci, sfinti, samd). Intr-un final observ o siguranta prinsa pe ax si sub ia o saiba.Le-am scos. Din ciclul " prost, prost - dar hotarat" insist in continuare la piulita de 22 inca vreo ora- rezultat nimic. Dar in plina campanie de dezmirdare a sistemului observ ca axul meu a coborat cativa milimetri in jos. De aici astrele mi-au suras. M-am desteptat deodata, si am realizat ca acel ax culiseaza in jos, si ca nu trebuie sa desfac piulita. Ce mai- nici daca castigam la loto nu eram asa bucuros ( aici exagerez un pic, dar dupa 3 ore de munca e de inteles smile.gif ). Ajut nitel tija cu un ciocanel sa coboare si - voala - am tija in mana. Binenteles plina de un soi de calamina pe ea, realizez ca si ghidajul in care culiseaza aceasta tija este tot de antimoniu. Nu ati vrea sa stiti ce vorbe de duh am avut la adresa proiectantilor RENAULT. M-am apucat si am curatat cu smirgel fin ( granulatie 1000- de asta aveam) tija, apoi am curatat si piesa de antimoniu ramasa pe geam. In interior antimoniul respectiv , din cauza apei, a oxidat, asta ducand la blocarea axului. Am curatat cum am putut mai bine respectivul tub, am bagat vaselina in interior , si am uns si tija. Am pus tija inapoi,am fixat la loc saiba si siguranta, si mergea nemaipomenit de usor. M-am apucat de montat la loc. Am curatat foarte bine bucsa de antimoniu din stergator ( cu o surubelnita fina am refacut pe cat posibil canelura) si canelurile de pe tija. Am lipit cu superglue bucsa respectiva inapoi in stergator, am pus stergatorul la loc (in prealabil am uns bine cu vaselina canelurile si filetul) am strans piulita de 13 si am pus capacul, apoi am montat si aparatoarea mecanismului de pe spatele hayonului, si am facut o proba. BESTIAL. In urma acestei patanii, voi desface de cel putin o data pe luna stergatorul de pe spate si voi gresa filetul si canelurile pentru a scapa de chinul ce l-am avut. Primavara si iarna voi desface complet mecanismul pentru a il curata din nou si gresa.
Am facut acest simulacru de tutorial smile.gif pentru ca nu am avut aparat foto la mine- dar promit ca la urmatoarea operatie voi face fotografii si le voi posta.
Va atrag atentia tuturor care aveti aceeasi masina - puneti mana si desfaceti stergatorul, gresati cu vaselina canelura si filetul pentru a nu suferi ulterior.

This post has been edited by byby: 4 Jul 2009, 21:03


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
conzerva
post 4 Jul 2009, 22:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 8 January 09
From: Oradea




am si eu nevoie de o mana de ajutor............. daca a mai aschimbat cineva.
vreau sa schimb diuza din spate (cea de la luneta) cu una care stropeste ca acelea de la parbriz (perdea de apa, nu jet de apa), daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi.
scuze pentru offtopic, dar am cautat si nu am prea gasit smile.gif
sau daca exista vre-un topic, ajutatima cu un link. multumesc


--------------------
Renault Laguna2 1,9dci 2002 Privilege 120CP - BH 86 VSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 6 Jul 2009, 11:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(byby @ 4 Jul 2009, 21:01)
Am deschis acest nou topic pentru a va aduce la cunostinta o problema care se pare este des intalnita la Laguna 2 Grandtour si anume blocarea stergatorului de pe spate. Evident m-am intalnit si eu cu aceeasi problema si m-am enervat la culme pe parcursul operatiei de reparare............
*



Ma bucur ca macar tu ai reusit... Eu, din pacate, nu am avut atata rabdare si am stricat atat bratul stergatorului, cat si ansamblul care vine pe luneta si acum caut unul pe la dezmembrari, dar nu gasesc... Toate masinile pe care le-am gasit sunt fara deschiderea lunetei separat de hayon, iar la Renault am intrebat eu si ansamblul+brat=550 RON... Am si postat mai demult pe forum ...Oricum, felicitari!


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheorghita88
post 7 Jul 2009, 12:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 25 November 08
From: pitesti




motorasul meu scartia urat si se misca greu am desfacut bulina de la stergator am dat nu s-a desfacut bretul(i-am dat cu toate solutile posibile) si pana la urma am dat suruburile jos si am desfacut din interior motorasul si i-am pus putin ulei si nu mai scartie asa


--------------------
renault laguna 2 grandtour 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
conzerva
post 5 Sep 2009, 11:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 8 January 09
From: Oradea




vreau sa schimb diuza de la luneta cu una care stropeste perdea de apa nu jet.......... a mai schimbat cineva? ce ma sfatuiti? huh.gif


--------------------
Renault Laguna2 1,9dci 2002 Privilege 120CP - BH 86 VSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 5 Sep 2009, 11:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Si crezi ca mai are vreun efect jetul de apa sub "perdea" la viteza de peste 50 km/h?
Siroiul ala de apa e special facut ca sa poti sa cureti luneta si la 100 km/h.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
conzerva
post 6 Sep 2009, 07:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 8 January 09
From: Oradea




ma gandeam ca e mai eficienta perdea de apa, la masini mai noi asa am vazut, intradevar au si o alta forma la spate (vb de 407 sw), dar ma gadesc ca is face treaba si la laguna2 huh.gif , parerea mea........................... ma sfatuiesti sa o las asa?


--------------------
Renault Laguna2 1,9dci 2002 Privilege 120CP - BH 86 VSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
covidiu2001
post 7 Sep 2009, 09:39
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 24 April 09




Salutare,

Am si eu o problema cu diuza de la stergatorul lunetei. Nu ajunge lichidul de spalare a lunetei si imi curge lichidul pe roata din spate dreapta unsure.gif , probabil ca furtunul care aduce lichidul la diuza este rupt sau a iesit din diuza.

Rugaminte: puteti sa-mi "aratati" cum pot sa ajung la acel furtun ca sa-l pot inlocui sau repara - sau sa ma indrumati cum sa ajung la ace furtun. Am incercat sa scot acea diuza din caroserie dar nu am reusit si nu as vrea stric oaresceva daca trag mai tare de ea.

Multumesc. smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002 - CJ 24 TGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calincrt
post 11 Mar 2010, 12:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 19 February 10




La mine stergatorul de pe spate merge fara incetare. Am fost nevoit sa-i scot mufa de la motoras, dar asta e doar o rezolvare de moment.
Am demontat maneta care comanda stergatoarele sa vad daca e ceva in neregula acolo. In loc sa rezolv problema m-am ales cu una noua... Stergatorul din fata nu mai functioneaza pe pozitia tempomat. Vreau sa-l desfac din nou sa vad daca am lasat ceva neconectat, dar inainte sa o desfac astept sa vad daca are cineva vreo idee.

This post has been edited by calincrt: 11 Mar 2010, 12:31


--------------------
Renault Laguna II 2001 - AR 99 RAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 2 Aug 2010, 08:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Si eu am aceeasi problema. Stergatorul de pe hayon merge fara intrerupere. Chiar si cu cartela scoasa si masina incuiata. Acum sta cu mufa scoasa.
Am incercat sa desfac motorasul si sa il curat de vaselina topita pe acolo, insa nu s-a rezolvat. Am desfacut si verificat maneta de comanda a stergatoarelor si functioneaza perfect pe toate pozitiile (verificate conform schemei din manualul de reparatie).
Nu prea ma pricep la schemele electrice ale sistemelor multiplexate, de aceea am atasat aceste scheme. Poate este cineva care ne poate ajuta. Releul 15 este pentru comanda stergatorului din spate (integrat in cutia de sigurante si relee 260, deci nu se poate verifica), iar 1041 este stergatorul din spate.

Are cineva idee cum putem rezolva prostia asta de stergator?

Attached File(s)
Attached File  PLATFUSI.pdf ( 903.08k ) Number of downloads: 681
Attached File  0035_A3.pdf ( 60.81k ) Number of downloads: 441
Attached File  0087_A3.pdf ( 46.17k ) Number of downloads: 409


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yra_mihail
post 17 Dec 2010, 23:33
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 September 10




QUOTE(andrei1302 @ 2 Aug 2010, 08:47)
Si eu am aceeasi problema. Stergatorul de pe hayon merge fara intrerupere. Chiar si cu cartela scoasa si masina incuiata. Acum sta cu mufa scoasa.
Am incercat sa desfac motorasul si sa il curat de vaselina topita pe acolo, insa nu s-a rezolvat. Am desfacut si verificat maneta de comanda a stergatoarelor si functioneaza perfect pe toate pozitiile (verificate conform schemei din manualul de reparatie).
Nu prea ma pricep la schemele electrice ale sistemelor multiplexate, de aceea am atasat aceste scheme. Poate este cineva care ne poate ajuta. Releul 15 este pentru comanda stergatorului din spate (integrat in cutia de sigurante si relee 260, deci nu se poate verifica), iar 1041 este stergatorul din spate.

Are cineva idee cum putem rezolva prostia asta de stergator?
*





Salut. Daca vrei ne putem intalni intr-o zi si putem rezolva problema si cu scemele elctrice. Cu siguranta o scoatem la capat cumva.


--------------------
Renault Megane II 2006
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 12 Aug 2011, 20:15
Post #12


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




salutare,o indrumare si mie va rog,nu merge stergatorul spate la o laguna 2 break care o am de 4 zile.Am ridicat doar geamul sa vad daca merge motorasul dar tot nu merge.sfaturi ceva,unde sa verific.


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 27 Aug 2011, 15:30
Post #13


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




salut cine stie daca fac bine?Sau daca mai este alta solutie pe care nu o vad?Motorul imi este la rebobinat,ca era ars..Daca nu mai am motorul in portbagaj nu ar trebui sa pot misca stergatorul cu mana,sa se invarta pe ax.Mie daca misc de el se misca cu tot cu mecanismul care este pe geam inclusiv cu tot cu plasticul gri care acopera?Este blocat ?

Attached thumbnail(s)
27082011674.jpg ( Size: 279.02k ) Number of downloads: 2989


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Answerul
post 23 Sep 2011, 08:45
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 10




Salut, stie cineva cum se desface diuza de la stergatorul spate?...la mine nu ajunge apa deloc la el si as vrea sa stiu cum se desface ca sa nu rup ceva p-acolo, ideal ar fi sa stiu si traseul complet al furtunului...Multumesc smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2001
Renault Laguna 1.8 2001 Privilege - TR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puitzimd
post 29 Nov 2011, 19:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 August 09
From: deva romania




am patit o si eu .am parcurs toti pasi care i ai descris in primul post dar imi este frica sa bat mai tare pe ax . Nu vrea sa miste deloc am curatat in jurul axului pe deasupra si i am dat spray de m-am urat(se vede ca o bucsa de cupruin interior) ,dar nu vrea sa miste deloc si nici piulita aceea (de 22) nu vrea sa miste . totusi care este rolul ei?? ce as mai putea face


--------------------
renault megane 1,9 dTi break 2000 laguna 2 1,8 16V break privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puitzimd
post 14 Dec 2011, 21:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 August 09
From: deva romania




Astazi fiind mai cald am reusit sa imi fac din nou putin timp sa ma ocup de stergator. Am incercat din nou cu tot felul de solutii degripante dar tot nu a vrut sa coboare nici macar o sutime de milimetru. am apelat pana la urma la ultima solutie , anume sa tai acea piulita cu flexul, bine inteles dupa ce am acoperit geamul cu niste carpe sa -l protejez........., si cu o mana de chirurg am inceput sa tai cat mai aproapa de filetul suportului de la stergator si incuietuare ,astfel cu piulita demontata si suportul intr-o menghina am incalzit axul si bucsa cu o lampa(atentie! ....nu prea tare ,caci acel antimoniu nu rezista) , cu un ciocan si o bucata de lemn a batut in varful axului pana a inceput sa iasa (cu simt e destul de casant suportul). Piulita am dus-o la un strungarsi mi-a facut alta din alama pt doar 5 lei fiindca avea filetul cu pas marunt 16/1


--------------------
renault megane 1,9 dTi break 2000 laguna 2 1,8 16V break privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PuscasMarin
post 9 Feb 2012, 11:52
Post #17


Membru cotizant


Group: Members
Posts: 398
Joined: 26 February 08
From: Brasov




Imi poate confirma\infirma careva, daca bratul stergator spate se potriveste de pe modelul cu hayon rabatabil pe cel cu hayon fix ???

Vreau sa cumpar de la dezmembrari un brat si eu am luneta fixa.

Merci !


--------------------
Renault Laguna Expression Grandtour 1.9 dci 2004 F9Q670
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 24 Feb 2012, 23:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




imi este tare frica de momentul in care va trebui sa fac si eu operatia asta


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puitzimd
post 25 Feb 2012, 10:31
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 August 09
From: deva romania




cred ca merge si cu un spargator de piulite. Am vazut asa ceva in la un magazin gen praktiker . Nu cred ca sunt asa de mari riscurile ca si cu flexul.


--------------------
renault megane 1,9 dTi break 2000 laguna 2 1,8 16V break privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 2 Jun 2013, 14:11
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




A reusit pana acum vreun coleg sa rezolve problema cu stergatorul care nu se mai opreste ? Am desfacut motorasul si mecanismul , dar problema nu este de acolo... ramane releul de comanda ! Stie cineva unde este situat ???


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 7 Jun 2013, 10:43
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Am rezolvat stergatorul naughty.gif ! Problema era de la manunchiul de fire care iese din masina si intra in haion ! Trei fire erau intrerupte exact unde se cuta la inchidere . Asa am rezolvat si incuietoarea portbagajului si stergatorului smile.gif


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 6 Feb 2014, 21:23
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




buna am si eu o problema la stergatorul din spate mi s-a blochat. am vrut sa il desfac azi sa il curat dar fara rezultat. am demontat mufa de la motoras sa vad daca primeset curent si am vazut ca pe firele din mufa cele de pe lateral am curent +/-(am cautat cu lampa control) si in momentul in care e scoasa cartela. o fi ceva defect sau e normal sa am curent.stie cineva cum pot sa verific motorasul daca merge ?


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 22 Oct 2018, 20:28
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 882
Joined: 29 September 06
From: Brasov




"Acest mesaj a fost editat de byby: 4 Jul 2009, 20:03"
byby, m-am apucat sa-mi schimb luneta la grandtour (nu mai functiona rezistenta de incalzire) si mi-a iesit bucsa din bratul stergator.
Spune-mi daca lipitura cu superglu rezista si acum.
Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 25 Oct 2018, 09:29
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 882
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Spre deosebire de bolegul byby, a trebuit sa dau jos tot mecanismul sa-l pun pe noua luneta si sa gresez axul dar am gasit inca 2 garnituri( de cauciuc si burete) in plus fata de garnitura din poza anexata.Garniturile erau deformate,rupte si in parte topite de wd ul meu.
A demontat cineva mecanismul si cu ce garnituri ?
Multumesc.


Am constatat ca garniturile in plus au fost puse pentru a asigura orice patrundere de apa in mecanism.
cod de piese pentru reparatie:
10-8200001919
11-7703032160 piulita M16 X 1 ,h =5 ,s= 22
5-7700840937

This post has been edited by bigigi: 26 Oct 2018, 06:15

Attached thumbnail(s)
BRAT_STERGATOR.jpg ( Size: 88.39k ) Number of downloads: 241


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:21
Dacia