Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial licitatii Belgia, Cum cumparam de pe www.carsontheweb.be

bh07xyk
post 27 Mar 2007, 17:23
Post #1


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




M-au intrebat colegi de forum care e procedura de achizitie la licitatie a unei masini din Belgia, mai exact carsontheweb.be, mai ales tinand cont ca in ultimele luni preturile pe mobile.de au cam luat-o razna.

In primul rand, exista si carsontheweb.de, respectiv licitatii din Germania (drumul mult mai ieftin si numere temporare la juma' de pret). Atat site-ul .be cat si .de listeaza toate vehiculele, e bine de tinut cont totusi unde se afla masina.

Conditiile de participare sunt publicate la: http://www.carsontheweb.com/CarSite/terms.aspx?language=en

si explicate:
http://www.carsontheweb.com/CarSite/FAQ.aspx?language=en

1. Sistemul in general:

Societatile de leasing din DE si BE ramase cu vehiculele iesite din contract urmaresc sa le valorifice rapid la un pret cat mai bun. Pentru aceasta se organizeaza licitatiile online pe www.carsonteweb.be , licitatii la care dealerii de autovehicule uzate le cumpara pentru a le revinde ulterior clientilor finali.

2. Cine poate participa la licitatii?

Orice firma dealer auto din Europa. Te inscrii pe site cu numele firmei , CIF-ul e esential (fostul CUI cu RO in fata) si ai acces la detalii masini si poti licita.
NU pot participa persoane fizice.
NU trebuie sa ai in statulul firmei obiect de activitate comert auto. Nu se verifica, te cred pe cuvant.

3. Cum se liciteaza?

Alegi vehiculul dorit din liste si te uiti la pretul minim si la pretul tinta. Minimul e orientativ, sa nu pui 2000 pe o masina pe care ei vor sa o dea cu 6800. Regula este ca licitatiile se incheie oricum la un pret sub pretul tinta. Respectiv nimeni nu vrea sa dea cat ar vrea ei sa incaseze.

Exemplu: O laguna are minimul la 4500 si targetul la 7000. Licitezi pe masina, pui 6500. Daca esti primul , va aparea pretul curent 4500. Altii vor vedea ca ai pus 4500 dar nu vor sti cat esti tu dispus sa dai, adica 6500. Altul pune 5000. Cum tu ai pus maxim 6500, sistemul pue in locul tau 5100 automat. Si tot asa...

Sa zicem castigi licitatia la 6500. In momemtul asta iti vine un mail de felicitare si in 2 zile ai confirmarea sau refuzul vanzatorului. Adica pentru ca nu ai dat 7000 cat vor ei isi rezerva dreptul sa refuze. Mie mi s-a itamplat de doua ori sa castig licitatii sisanu mi se acorde masina. Daca vrei sa fii absolut sigur ca masina iti revine, pune suma = tagetul si bifeaza "Place maximum bid immediately".

4. Am castigat licitatia, vanzatorul mi-a acorat masina, acum ce?

Primesti un email pe care il printezi, stampilezi, semnezi si il trimiti pe fax in Germania sau Belgia. Acesta este actul de vanzare cumparare. Termen 2 zile lucratoare.
Platesti suma la care ai castigat licitatia + 75 Euro taxa participare la licitatie in contul indicat de ei. Termen 5 zile lucratoare.
Posibil sa nu fie aceeasi firma, eu de exemplu am cumparat masina de la Ecadis Gmbh din Koln si am ridicat-o de la un garaj din Amberg.

Transferul banilor dureaza cateva zile asa ca nu amanati pe ultima zi.

5. Livrare

Cand au oamenii banul, te suna si te anunta cand si unde te poti prezenta dupa masina. Cazul meu: am castigat licitatia joi dimineata, joi dupamasa mi-au confirmat acordul vanzatorului, joi seara am trimis faxul de confirmare, vineri am platit, marti dimineata m-au sunat ca au primit banii, miercuri dimineata m-am prezentat dupa masina.
Acolo primesti factura fiscala, proces verbal predare primire si cheile. Factura fara TVA evident si daca nu revinzi masina nu ai treaba cu TVAul nici in Romania.

Eu luand-o din Amberg DE am facut rapid numerele rosii si asigurarea tot acolo cam 150 de Euro si 15 minute. In Belgia e cam 300 de Euro.


Atentie la:
1. Descrierea masinii: carnet de service e esential, ultima mentenanta e forte bine sa fie mentionata, mai ales daca masina are peste 120ooo. Distributia ---
2. Pozele masinii: mai ales starea interiorului este un bun indiciu despre cum a fost folosita
3. Prezenta zgarieturi lovituri la Pictures Damage. Cu cat mai multe cu atat mai bun pret vei obtine.
4. Vicii ascunse: NICI O GARANTIE. Carsonteweb nu vinde masini cu probleme de functionare. Cand se face receptia, te asiguri ca totul functioneaza. Orice apare dupa aia si nu e mentionat la Car Damage pe site, ei bine, te descurci singur.
Cazul meu: Alfa 156 cu service la zi, distributie, discuri, ambreiaj schimbate, merge perfect,nu bate nu zdrangane, interior perfect. DAR, dupa 1500 km (drumul inapoi si ceva fataiala) imi agata cea la marsarier. Desfacut cutia, schimbat un rulment cu 20 RON, acum e OK dar manopera nu a fost ieftina. La 5600 cat am dat pe ea zic bogdaproste.


Cam asta imi trece prin minte acum, daca aveti intebari, shoot.

Succes!



--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 27 Mar 2007, 17:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Eu am deschis mai demult un topic despre licitatii auto, dar nu a avut succes, eu tocmai asta vroiam, sa impartasim experiente.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Mar 2007, 19:39
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Foarte interesant...

Totuși nu am priceput o chestie: contractul de vânzare-cumpărare se semnează înainte să vezi mașina...dacă aceasta are "vicii ascunse", sau dacă ajuns la fața locului, mașina are mai multe probleme decât cele expuse pe site, ce se întâmplă?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 27 Mar 2007, 20:34
Post #4


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Daca la fata locului descoperi chestii vizibil in neregula iti iei banii inapoi. Daca nu vor, ii dai in judecata. Vei castiga sigur, vesticii nu se joaca cu treburi de astea, de aceea poti avea incredere in ceea ce citesti pe site-ul lor.

Ei au un interes major ca informatiile sa fie corecte pe site, este esenta afacerii lor si odata credibilitatea afectata cu greu si-ar putea reveni.

Astea sunt pareri personale. Inainte de a cumpara prin site-ul lor m-am informat la comisionarii care faceau tranzite in Bors pana anul trecut si mi-au confirmat ca foarte multe masini aduse erau facturate de carsontheweb. Deci samsarii cumpara asa pentru a obtine conditii bune. De ce n-am face-o si noi?


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 28 Mar 2007, 08:39
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ok, merci de lămurire...Se vede treaba că tre să plec pe mare să fac bani, și când vin îmi iau și eu o Alfa de la belgieni tongue.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 28 Mar 2007, 08:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Ai zis bine: samsarii cumpara de acolo(pe ei ii intereseaza doar revanzarea si nu exploatarea ulterioara, cat de curand vor trebui sa ofere garantie si atunci se va schimba optica), din ce am observat eu(si aici trebuie sa-i felicit ca sunt transparenti, sunt poze cu toate zgarieturile si eventuale lovituri) masinile sunt cam zgariate, au multi km, sunt masini ce au apartinut firmelor si preturile nu sunt chiar asa de mici. Bineinteles ca pot fi si exceptii sau eu sa nu am dreptate, dar asta am observat eu, si pot sa zic ca studiez frecvent oferta lor


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Mar 2007, 12:37
Post #7


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ai dreptate, exceptiile merita cumparate daca vrei sa pastrezi masina. Si bineinteles nu la pretul target.

Samsarii le dau kilometrii 100ooo inapoi si la revedere. Asta e motivul pentru care nici nu m-am gandit o clipa sa iau masina din ro.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 28 Mar 2007, 13:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Se poate lua second si din RO dar numai de la firme serioase/oameni seriosi.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 10 May 2007, 15:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Urmaresc site-ul din Belgia de ceva vreme insa mi se par extraordinar de murdare/neingrijite masinile de acolo.
Gasesti masini la 50k km lovite pe toate partile, murdare in portbagaj. Pana si olandezii sunt mai ingrijiti.

Nu cred ca au strazile asa inguste sau aglomerate gen Italia/Franta insa cred ca sunt fff prosti ca soferi si neatenti.
Asta asa, ca un comentariu legat de masinile de acolo.


Daca iti pui la firma din Romania ca obiect de activitate vanzare/cumparare orice, nu neaparat auto, cum faci sa bagi masina pe firma cand o iei de afara si s-o scoti in Romania? Mai ales spre o persoana fizica.

Si inca o intrebare legata de licitatii: dupa ce ai pus un pret la o masina, mai poti sa te razgandesti? Adica am pus 6500 pe masina dar dupa 5 ore imi dau seama ca merita si 7000. Se mai poate modifica?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 10 May 2007, 15:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Dupa parerea mea daca esti pretentios cu greu poti cumpara de acolo, nici preturile nu sunt prea mici, ca daca erau, se mai merita, mai vopseai o aripa, mai inlocuiai o oglinda sparta, mai indreptai o usa si aveai o masina "pt. oras" fara mari pretentii, dar asa....doar sa prinzi o ocazie, dar acolo se liciteaza mai mult, e cerere pt. ea....


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 10 May 2007, 16:07
Post #11


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




@ rmg. Marea majoritate sunt masini de firma, conduse ca atare. In Germania mai ok, in Belgia mai ca la noi. Ar mai fi o chestie. Astia scot masinile la vanzare "as is" nu le boxuiesc/ferchezuiesc inainte ca dealerii de pe mobile.de . Faptul ca sunt scoase in evidenta mai degraba decat ascunse zgarieturile etc. eu il vad ca pe un lucru bun.

2. O bagi si o scoti din firma ca orice alta marfa. Nu e nici o scofala.
3. Da, poti sa iti actualizezi bidul oricand pe parcursul licitatiei.

@traffic Evident nu toate sunt cine stie ce ocazii. Cele care au pret prea mare de obicei le vezi relicitate. Cele care au pret prea mic au diferite probleme. Dar problemele sunt enumerate la descrierea masinii, nu afli de ele numai cand mergi dupa ea.

This post has been edited by bh07xyk: 10 May 2007, 16:10


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 10 May 2007, 16:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




bh07xyk: De acord, dar ceea ce am zis am spus cu parere de rau, eu n-am gasit ceva care sa-mi convina, sistemul e bun, stii din start care e treaba cu masina, numai ca preturile sunt cam mari pentru ce au ei pe acolo(o masina cu zgarieturi are de obicei un pret scazut, nimeni nu are chef de vopsit aripi, usi, bari, etc) eu am multe experiente negative cu masini prezentate super pe internet si chiar la telefon si cand te duci sa le vezi fugi repede de acolo...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 11 May 2007, 10:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Asta mai ales ca la noi asa se vinde masina: nu conteaza ce optiuni are, nu conteaza cum se aude motorul, istoric etc. Conteaza sa arate bine, sa aiba culoarea "misto", jante de aliaj si sa fie VW! Daca se poate Passat! Dar merge si Golf 4 Variant.

Sunt multe masini care se re-liciteaza, pt ca nu se vand sau e vanzatorul pretentios la pret.
Ca o observatie, poti gasi masini cu motoare mici, pe benzina bune la pret. Cel putin mai bune decat preturile pe mobile.de. Ma refer la acele preturi "mici" de pe mobile nu la preturile care apar pe site de regula. Alea "mici" nu le prind decat 3% sa le vada! biggrin.gif
Cand ziceam de masini ca sunt neingrijite, ma gandeam la faptul ca ele CICA sunt verificate inainte de a fi vandute pt a se afla diversele probleme dar de curatat nexam. Atunci verificarea aia nu e la fel NEXAM?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 11 May 2007, 10:51
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(bh07xyk @ 10 May 2007, 16:07)
2. O bagi si o scoti din firma ca orice alta marfa. Nu e nici o scofala.
*



Ce vorbesti? Iti intra cu x euro si iese cu y euro. Pt microintreprinderi platesti impozit 2% din y. Pt restul, platesti impozit pe y-x.
Daca o faci de mai multe ori si nu ai comert cu automobile in domeniul de activitate poti avea probleme.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 11 May 2007, 13:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




@alx: la asta ma gandeam si eu. Nu stapanesc mecanismele economice bine, asa ca intreb si eu ce si cum!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 11 May 2007, 14:17
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




rmg: sunt verificate tehnic(frane, lumini, gaze, nu sant sigur in cazul lor daca si jocurile in articulatii) si nu estetic, asta e treaba cumparatorului, asta ziceam eu mai devreme, daca pretul e bun, o iei asa, o mai bibilesti...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 11 May 2007, 15:50
Post #17


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Jocurile in articulatii nu cred ca intra la verificarea respectiva... Dar sa fim seriosi, in vest la masini de 3 ani asta nu e o problema. Mai ales daca are si carte completa de service, a fost intretinuta ok.

@alx. Ideea topicului este cum sa ne cumparam masini pentru noi, nu pentru revanzare. Samsarii stiu treburile astea si oricum au firme cu comert auto pe statut.

@rmg Daca te gandesti sa o iei pe firma altuia care sa ti-o vanda tie, problema majora este TVAul. Firma nu plateste TVA in DE sau BE dar trebuie sa il adauge la pret cand o vinde mai departe in RO.
Ex: Eu am luat Alfa pe firma cu 5600 Euro. Daca vreau sa mi-o trec pe fizica, mi-o vand cu 5600 + TVA.
Impozitul de 2% la pretul de vanzare la microintreprinderi se adauga de asemenea.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreno_g2003
post 26 May 2007, 11:03
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 May 07




salut tuturor,
sunt nou pe acest forum dar site'ul carsontheweb.com il urmaresc de ceva vreme si numai aici am vazut posturi despre masini cumparate de acolo .
intrebarea mea este: daca dupa ce s'a terminat lic , eu am castigat masina si mi s'a si spus ca mi se va vinde , pot merge in acel interval de 5 zile cu bani cash sa o achit .. transfer bancar nu imi suna prea bine si in plus o inspectie la locul masinii nu strica niciodata (te trezesti ca la iesire din autohouse iti curge tot uleiul sau pica turbina.. eu zic ceva minor smile.gif ) ??

astept cu nerabdare un rasp .


--------------------
bmw 520d 2002 / limousin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris-auto
post 6 Jun 2007, 21:38
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 June 07




Salut,

E greu sa plateati o masina inainte sa o vezi, nu credeti? Doar daca nu va intereseaza decat pretul, iar restul ramane de vazut.
Cat despre recuperarea banilor in cazul unor defecte neanuntate pe site, nu va recomand sa incercati. Cititi bine conditiile.



--------------------
Mercedes-Benz S 55 AMG 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 5 Jul 2007, 11:42
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Cu ce te-ai dus dupa masina? si cat a costat drumul?

Am vazut acum pe site ca face si transport in Romania pentru 480 de euro. Le duce in Bistrita.

This post has been edited by sexyrat: 5 Jul 2007, 11:59


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 5 Jul 2007, 14:11
Post #21


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




M-am dus cu un prieten cu masina lui. Amberg DE. Motorina dus intors a lui, plus a mea plus numerele si aisigurarea germane, alte nimicuri, total 500 euro. Cam ca si transportul lor. Am preferat sa o preiau eu acolo ca sa pot enunta eventuale reclamatii inainte de a semna de primire. Evident nu a fost cazul.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Jul 2007, 14:43
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.012
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Ex: Eu am luat Alfa pe firma cu 5600 Euro. Daca vreau sa mi-o trec pe fizica, mi-o vand cu 5600 + TVA.

Daca vrei s-o treci pe persoana fizica trebuie sa ti-o vinzi cu 5600 cu TVA inclus, adica cu 4705,88 plus TVA, mai exact platesti TVA la suma din factura, care poate fi mai mica decat cea initiala, daca a mai trecut ceva timp, se mai scade amortizarea, valoarea masinii poate sa scada f. repede in cazul unor zgarieturi, faruri sparte, motoare care incep sa bata, etc, deci situatia nu e chiar asa neagra, atata timp cat nu o faci frecvent, daca o faci o data pentru tine, merge.
Dar ceea ce spun eu acum e valabil mai ales daca vrei sa vinzi masina altuia, sa ti-o vinzi tie nu e nici o afacere, mai bine o tii pe firma, se deduc reparatiile, combustibilul, etc.

This post has been edited by traffictours: 5 Jul 2007, 14:45


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 5 Jul 2007, 18:45
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Dupa ce m-am inscris astazi m-au sunat si mi-a spus o domna sa ii trimit certificatul de inregistrare al firmei. bh07xyk ai trimis ceva?


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 5 Jul 2007, 20:40
Post #24


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Asta o fi pentru ca firma nu a fost la finante in ianuarie sa-si scoata "certficatul RO" respectiv sa fie inregistrata ca platitoare de TVA in UE. Trimite-i-l pe fax si gata. Si du-te la finante sa-ti scoti RO-ul.

@traffic: in cazul meu normal ca ramane pe firma


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicukla
post 31 Aug 2007, 21:46
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 November 06
From: .




Am cumparat si eu de la licitatii zilele astea o Laguna 2.2 DCI Initiale din 2003 iulie.
Masina e full-full,cu piele,xenon,navigatie,trapa,scaune electrice ,climaautomata.
La carsontheweb am castigat mai multe licitatii dar nu accepta vanzatorulpretul meu.La un Passat chiar pretula fost peste target price si tot nu a acceptat pretul.
Eu am luat masina din Belgia de la ALD Automotive.Am platit prin baca si luni m-am dus sa o ridic,marti am plecat din Belgia si joi dimineata eram in Bucuresti.
mai erau cativa cumparatiori care tot asa erau dezamagiti de carsontheweb ca nu prea accepta pretul licitat.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicukla
post 4 Dec 2007, 19:49
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 November 06
From: .




Deja au inceput cati mai multi romani care stiu sa se descurce si au cumparat masini de la licitatie,un prieten a cumparat 2 audi de la carsontheweb, alt prieten a castigat de la ALD un Land Rover si a ridicat masina din Luxemurg.
Eu am mai cumparat impreuna cu actuali propietari din Romania 2 audi si un peugeot de la licitatii .
Un audi A4 2005 de la ALD si Peugeot 407 si audi A6 de la carsontheweb.
Am fost impreuna cu propietari masinilor sa le luam, au licitat de pe firma mea.
Masinile le-am platit prin banca si din Brussel si Leuven le-am luat.
Cei de la ALD sunt foate profesionisti in schimb cei de la carsontheweb nu prea se comporta bine cu clienti din Romania, masinile noastre erau parcate afara in ploaie si exteriorul si interiorul foarte murdar in schimb celelalte masini din hala erau curatate , polishate de zici ca erau noi masinile.Langa ei la cateva sute de metri este o spalatorie profesionala si cu 30 de euro au curatat interiorul si au dat un polish profesional si aunci ne-am schimbat si noi la fata fiind multumiti de rezultat.
Multe laguna si megane erau acolo, chiar cat am stat noi acolo descarcau vreo 30 de megane cu 2 locuri si fara bancheta si pe toate scriau vandut Romania.
Chai langa ei e un service unde am schmbat cauciucurile la Peugeot ca erau foarte tocite si cauciucurile au fost 35 euro de bucata si 10 euro manopera.

This post has been edited by nicukla: 4 Dec 2007, 20:32


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 5 Dec 2007, 10:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




si cat ai dat pe masini? pret


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 5 Dec 2007, 10:49
Post #28


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Pe mine m-au tratat absolut corect, si Alfa era curata bec smile.gif Locatia Amberg DE.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicukla
post 5 Dec 2007, 19:57
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 November 06
From: .




in Germania stiam ca se poarta corect cu orice client.
Eu din Belgia din Leuven langa Brussel le-am luat.Masinile aveau cam 1 cm de praf pe ele nu erau miscate din luna iulie de cand se terminase leasingul la ele.
A4 de la ALD era insa impecabil si cu plinul facut.
A4 a fost 13200 euro pret fara tva, echipare de baza plus jenti modelul cu face-lift.
A6 a fost 16500 euro pret fara tva motor de 2.0 tdi de 140CP la 120.000 de km cu piele beige si jenti.
407 a fost 1.6 hdi la 8500 euro pret fara tva.
propietari au fost cu mine si sunt foarte multumiti de masini.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 12 Dec 2007, 00:47
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Care-i faza cu Transportation Cost? Variaza in functie de locatia unde se afla masina? Sau e costul pe care-l iau daca trebuie sa ti-o trimita ei direct in tara (Bistrita)? Daca mergi sa iei masina personal din locatia unde te anunta ei, mai pui acel cost?
La vreo 8000euro costul masinii fara tva, cam cat platesti in plus prin transferul bancar? Banuiesc ca transferul se face din contul bancar al firmei cu care licitezi.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:58
Dacia