Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare domiciliu., Certificat inmatriculare schimbat?

hedgehog
post 26 Jul 2006, 12:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 July 05




Buna,


La schimbarea domiciliului trebuie schimbat si certificatul de inmatriculare al masinii? Probabil ca da, dar poate sa-mi dea cineva detalii? Se merge la primarie? La Politie? Ambele ?

Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wallybu
post 27 Jul 2006, 08:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 28 September 05




Alti bani, alta distractie !
Trebuie schimbat si certificatul de inmatriculare si permisul de conducere.
PROGRAMUL DE LUCRU CU PUBLICUL AL SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
str. Logofat Udriste Nasturel nr. 9-11, sector 3

LUNI - JOI intre orele 08:00-20:00
VINERI intre orele 09:00-17:00
SAMBATA intre orele 08:00-12:00

Informatii complete la adresa:

http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...to/index.html#3


ELIBERAREA UNUI NOU CERTIFICAT DE INMATRICULARE - in urma modificarii unor date despre proprietar sau vehicul

Documente necesare:
Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)
Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice). Pentru modificarile care se refera la schimbarea domiciliului in cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrica diferita, fisa va fi vizata de organele fiscale.
Vechiul certificat de inmatriculare si anexa acestuia cu dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa inspectiei tehnice periodice valabile se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
Documentul care atesta modificarea datelor fata de cele inscrise in vechiul certificat de inmatriculare, respectiv:
actul de identitate pentru modificarea datelor persoanelor fizice (nume, prenume, domiciliu)
succesiune notariala in cazul atribuirii vehiculului unui membru al familiei defunctului
adresa din partea persoanei juridice insotita de documente justificative privind modificarea denumirii/sediului sau formei de organizare
Cartea de identitate a vehiculului avand inscrise de catre R.A.R. modificarile privind vehiculul
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.



PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE
Documente necesare:
Actul de identitate al solicitantului (original si copie) ;
Fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru, in dreptunghiul special destinat.
Chitanta de plata a contravalorii noului permis de conducere (C.E.C. sau B.C.R.) ;
Permisul de conducere vechi (original si copie) ;
Fisa medicala de consultatii pentru conducatorii de autovehicule completata (tip B ) ;
Copia certificatului de casatorie sau a hotararii judecatoresti de divort (in cazul schimbarii numelui)


--------------------
Renault Megane Estate - vandut 2009 2005 1.6 16v
1.6 / 16V / 115 CP - vandut
Solenza 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_T
post 27 Jul 2006, 15:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 8 June 04
From: Bucuresti




In cazul schimbarii domiciliului, pentru carte de identitate si certificat inmatriculare, la Udriste trebuie stat la ghiseul 2 (sau 3), cel care are un panou cu "duplicat carte identitate si certificat inmatriculare".


--------------------
Renault Clio 1.5 Dci, 65 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hedgehog
post 28 Jul 2006, 13:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 July 05




Buna

Multumesc pentru informatii. Am uitat sa mentionez un mic amanunt: locuiesc in Cluj smile.gif. Dar in mare am inteles cum sta treaba .... smile.gif.

Toate cele bune



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick
post 8 Jan 2007, 22:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 September 05
From: Romania




Salut!
OK, toate bune. Dar daca imi schimb domiciliul in alt judet cum sta treaba?
Stie cineva? Multumesc.


--------------------
DACIA 1310L - B01POL
SAU NU ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorb
post 9 Jan 2007, 00:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 July 05
From: Bucuresti




Tocmai asta am facut eu si sunt in plin proces de schimbare a actelor masinii.

In principiu, trebuie sa iti schimbi cartea de identitate, permisul de conducere si in cele din urma sa reinmatriculezi masina in noul judet.

Adica va trebui sa iti faci un dosar de inmatriculare.
Trebuie sa te duci la administratia financiara in vechiul judet sa te scoata din evidenta la impozit si sa de duci la fisc in noul judet sa te ia in evidenta.
Pe urma platesti vreo 2 taxe si te duci la politia din noul judet cu vechile numere de inmatriculare si cu tot dosarul. Dupa un numar variabil de zile iti vor da noile numere si vei putea circula iar cu masina.
Am zis un numar variabil de zile pt ca se pare ca in Constanta se sta pe dreapta doar 1 zi pe cand in Bucuresti va trebui sa stau 5 zile 251.gif (si cred ca sunt lucratoare - deci 1 sapt fara masina plange.gif )


--------------------
Renault Megane 2 2005
Megane II Bicorp 1.6 16V 115cp Confort Dynamique
Bleu Encre - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 9 Jan 2007, 09:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Nu poti sa-ti iei numere provizorii?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorb
post 9 Jan 2007, 16:32
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 July 05
From: Bucuresti




de cand cu noul cod rutier nu se mai dau numere rosii decat inainte de prima inmatriculare.
Dupa cum a zis politistu', ramane cu numere permanente pana cand se duce la casare.

La vanzare, poate ramane acelasi numar. Daca se vrea schimbarea, masina ramane fara numere pana se fac noile placi.


--------------------
Renault Megane 2 2005
Megane II Bicorp 1.6 16V 115cp Confort Dynamique
Bleu Encre - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 9 Jan 2007, 16:58
Post #9


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




In timpul studiilor in afara judetului aveam numere de VN...nu mai tin minte daca era trecuta vreo mentiune pe certificat referitoare la noua adresa,ideea e ca nu am facut altul nou.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorb
post 10 Jan 2007, 21:00
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 July 05
From: Bucuresti




Pai in timpul studiilor ti-ai schimbat toate actele pe noua adresa? sau doar ti-ai pus viza de flotant, pastrand domiciliul stabil acolo unde era si masina?

Eu m-am mutat definitiv in alt judet - deci mi-am schimbat buletinul si permisul de conducere. Din cauza asta trebuie sa schimb si numerele masinii, ca sa fie toate pe aceeasi adresa.


--------------------
Renault Megane 2 2005
Megane II Bicorp 1.6 16V 115cp Confort Dynamique
Bleu Encre - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 11 Jan 2007, 08:52
Post #11


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Da,am mers cu viza de flotant 6 ani,cit am fost la studii.
Pe vremea aceea erau buletine nu carti de identitate.Permisul si certificatul de inmatriculare nu au necesitat vreo viza (dar nu mai sint sigur de talon,era din acela gri si parca avea ceva scris pe el)...
Oricum am vizat actele in primele 2 saptamini cum cerea legea.Daca te-ai mutat definitiv tb sa faci alte acte.Asa am facut cind ne-am stabilit dupa facultate in Focsani.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 1 Jul 2008, 20:16
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti





Datorita unui accident de tip 'talon in masina de spalat' trebuie sa-mi schimb talonul (pana Joi musai). Stiu ca era vorba ca ghiseele sa se mute de la Udriste undeva in Pipera. Stiti cumva daca s-a produs 'nefericitul' eveniment?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 2 Jul 2008, 15:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Da s-au mutat in sos. Pipera nr. ... (nu mai stiu se vede mare sediul), si se elibereaza mai nou in 2 ore de la depunerea actelor (daca se depune pana la ora 18:00).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 12 Apr 2010, 20:05
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Salutare, stie cineva care mai sunt procedurile la schimbarea domiciliului (in alt judet) pentru actele masinii si carnetul de sofer?

Multam fain.

This post has been edited by the_tavi: 12 Apr 2010, 20:05


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Apr 2010, 20:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ciao,Tavi! smile.gif
Poti sa-mi spui mai exact ce doresti sa faci?
Vrei sa-ti schimbi domiciliul in alt judet si sa-ti reinmatriculezi masina in judetul respectiv?
Cu permisu' n-ai nici o treaba!Din moment ce-i valabil nu te doare capu' pe unde bantui cu el!
Nu stiu cum e treba cu alea "de Pitesti"! laugh.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 12 Apr 2010, 20:50
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




smile.gif No servusz, Marian. M-am facut banatzan cu acte in regula, adica am binevoit in ceasul al doisprezecelea sa imi fac buletin de TM. Amu, masina mea e inca de MH, cu actele aferente. Si carnetul de sofer... Si vreau in legalitate! In plus, noi de cand eram mici am fost crescuti sa ajungem sefi in Banat. Amu, ca sunt aici, sa circul cu masina de MH? Pai nu-i rusine?!? tongue.gif


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Apr 2010, 21:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Trimite-mi te rog pe pm nr. tau de telefon.
Acuma e prea tarziu sa incep sa dau telefoane.
Maine dau cu clopotelul pe unde e cazul si te sun apoi sa te informez punctual asupra demersurilor necesare.
Off
Bine bre ca vi-s voi dastepti si v-ati gasitara sa ne colonizati! tongue.gif
Ce dreaq ne faceam noi fara sefi! radmasa.gif

This post has been edited by marian-j: 12 Apr 2010, 21:02


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 15 Apr 2010, 12:09
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




QUOTE(marian-j @ 12 Apr 2010, 20:42)
Ciao,Tavi! smile.gif
Poti sa-mi spui mai exact ce doresti sa faci?
Vrei sa-ti schimbi domiciliul in alt judet si sa-ti reinmatriculezi masina in judetul respectiv?
Cu permisu' n-ai nici o treaba!Din moment ce-i valabil nu te doare capu' pe unde bantui cu el!
Nu stiu cum e treba cu alea "de Pitesti"! laugh.gif
*



Permisul trebuie schimbat ori de cate ori iti schimbi domiciliul.
Adica, daca te muti cu adresa din Mh in TM, si iti faci buletin de TM, atunci pe permis va trebui sa fie scrisa aceiasi adresa ca cea din noul buletin. Cu alte cuvinte, tr preschimbat si buletinul si permisul.
Daca te prinde Garcea altfel, te amendeaza rau de tot nono.gif .

This post has been edited by theodor2004: 15 Apr 2010, 12:10


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 15 Apr 2010, 17:44
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Pe noile permise nu mai este mentionata adresa titularului.Daca iti schimbi adresa in cadrul aceluiasi judet n-ai nici o treaba.
Intradevar,daca schimbarea de domiciliu se face in alt judet atunci este necesara si preschimbarea permisului impreuna cu celelalte acte(CI,talon,etc).
Imi cer scuze pt. confuzie! blush.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 15 Apr 2010, 18:01
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




E clar acum, asa stiam si eu. Multam de lamuriri.


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 8 Jul 2010, 08:06
Post #21


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Poti sa detaliezi, te rog, care sunt pasii de urmat atat pentru talon cat si pentru permis?
M-am decis sa ma fac si eu banatean cu acte in regula.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 8 Jul 2010, 11:43
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




experienta mea pt a deveni banatean cu acte:
Pt. Permis:
- mers la CEC si platit taxa 60 ron
- in fata biroului de inmatriculari auto din Iulius Mall este o persoana care vinde fisa detinatorului permisului de conducere; pe care o copletezi
- copie buletin si buletinul in original
- permisul vechi
Cu toate astea mergi la mall la inmatriculari auto, la ultimul birou. Acolo iti va face o poza , si gata . Permisu vine acasa prin curierat. Pe mine nu ma gasit acasa si a trebuit sa merg la posta de la gara de nord.

Pt schimbare numar auto (multa bataie de cap am avut)
- la ghiseul din fata serviciului de inmatriculari (de unde iei si fisa de permis) iti va completa fisa de inmatriculare auto
- mergi la primaria de unde esti si ceri sa-ti puna stampila pe fise si certificatul fiscal al auto. Mie mi-au cerut si adeverinta ca este platit impozitul.
- mergi la Iulis Mall la evidenta auto (deasupra de Ocean) cu certificatul fiscal , copie carte auto, copie buletin si o sa-ti mai dea ceva de complectat si o taxa de 2 lei
- de la evidenta auto trebuie sa puna stampila pe fisa de inmatriculare
- platesti la CEC 37 ron taxa certificat
- la posta din mall am platit 60 (nu mai stiu exact suma) taxa numere
- mergi la serviciul inmatriculari cu urmatoarele: cartea masinii original + copie; buletin original+copie, copie asigurare auto, fisa de inmatriculare , o cerere pe care o iei tot de la ghiseul din fata si numerele vechi
- daca vrei preferentiale mai platesti 80 ron la ei
Numerele le primesti ziua urmatoare
Certif de inmatriculare vine tot prin curierat

Mai multe : http://www.prefecturatimis.ro/servicii.php?nivel=12


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy_G
post 14 Aug 2010, 07:22
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 10 March 07
From: Bucuresti




Salutare,
Stie cineva.. dupa schimbarea domiciliului.. din sectorul 3 in sectorul 2.. ce trebuie facut si in ce ordine pt. a fi in regula la administratia financiara si cu talon-ul masinii... pe care este trecuta adresa veche..?
banuiesc ca trebuie mutata masina de la sect.3 la 2.. la administratie.. si schimbat talon-ul.. dar unde gasesc mai multe info. despre actele necesare, procedura, etc..
Multumesc


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 Lux Privilege 1.5 dCi 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shnndr
post 23 Feb 2012, 20:35
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 February 12




Ghid complet schimbare permis si talon la schimbarea domiciliului:

Odata cu schimbarea buletinului am decis sa imi schimb si domiciliul trecut in buletin, si drept urmare a trebuit sa imi schimb si permisul de conducere si certificatul de inmatriculare (talonul si placutele cu numere). Ceea ce veti citi mai jos se aplica pentru schimbarea domiciliului din Calarasi in Bucuresti (pentru alte localitati, presupun ca procedura este foarte asemanatoare, daca nu identica).

Iata ce trebuie sa faceti:

Preschimbarea Permisului de Conducere:
-platit taxa CEC (68 lei); nu platiti taxele la BCR - mi-au zis dupa ce am stat la coada ca au conturile gresite blink.gif
-completat Fisa Detinatorului Permisului de Conducere (o gasiti la SRPCIV la biroul de informatii si pe site-ul lor - cred ca o puteti folosi si pe cea de pe site-ul lor - ; SE POATE COMPLETA DE MANA; nu trebuie completata la masina, nu va lasati pacaliti de birourile de acte auto ca sunt niste jegmanosi care ar face orice ca sa mai faca rost de un client; pe ghiseele de la SRPCIV scrie clar ca actele se pot completa olografic)
-facut copie dupa buletin
-luat toate astea si cu permisul vechi si mers la SRPCIV, unde va va face o poza
Permisul e gata in 2 ore.

Schimbare Certificat de Inmatriculare si placute numere sau 'unde treaba incepe sa se imputa':
-In localitatea unde aveti masina inregistrata, de la Directia Taxe si Impozite va trebui printre altele sa cereti un Certificat Fiscal pentru Persoane Fizice privind Impozitele si Taxele Locale (NU AVETI NEVOIE DE VIZA DE LA EI PE FISA DE INMATRICULARE, ACEST CERTIFICAT FISCAL TINE LOCUL ACELEI VIZE).
-Inafara acestui Certificat Fiscal, trebuie sa faceti rost de dosarul masinii dumneavoastra tot de la Directia Taxe si Impozite a fostei localitati. Trebuie sa o rugati cat puteti de frumos pe tanti de acolo sa va caute dosarul in arhiva si sa va completeze cateva foi (ii ia cam jumatate de ora sa faca treaba asta). Daca nu o rugati frumos, s-ar putea sa va cheme in alta zi sau sa va spuna ca dureaza mult mai mult decat dureaza in realitate doar ca sa scape de voi. Dupa ce tanti va scoate din arhiva dosarul, trebuie sa scrieti de mana o cerere de transfer dosar in care specificati fosta adresa, actuala adresa si faptul ca doriti transferul dosarului autoturismului marca cutare, cc* cutare, ss* cutare, sm* cutare; o sa mai completati inca o foaie tip cu datele personale si tanti de acolo va scoate din evidenta fiscala, va face certificatul fiscal, va face o cerere oficiala catre primaria noii localitati si va inmaneaza dosarul.
*cc = capacitate cilindrica; ss = serie sasiu; sm = serie motor;
-Tot in fosta localitate trebuie sa va platiti impozitul masinii. Eu am fost pe data de 22 februarie si doamna de acolo m-a sfatuit sa nu platesc pentru tot anul, pentru ca o sa trebuiasca sa platesc din nou cand trec masina in evidenta in noua localitate. Asa ca am platit doar pana pe data de 29 februarie, urmand sa platesc restul in noua localitate, dupa ce ma vor trece in evidenta, ca sa nu platesc de 2 ori. Cel mai bine o intrebati pe doamna de acolo cat sa platiti din impozit. Cert e ca trebuie sa fiti la zi cu taxele ca sa puteti primi Certificatul Fiscal.
-Asta e tot ce trebuie sa faceti in vechea localitate. NU AVETI TREABA CU POLITIA.
-In noua localitate, trebuie sa va completati Fisa de Inmatriculare (puteti sa o completati de mana!). Va mai trebuie niste copii xerox dupa: Certificat Fiscal, buletin, cartea de identitate a vehiculului, actul de proprietate (factura fiscala) si Certificat de Casatorie (!) in caz ca sunteti casatoriti/(-te) si mergeti cu toate astea, plus Cartea de Identitate a Vehiculului in original, actul de proprietate in original (adica factura fiscala), Fisa de Inmatriculare completata si Certificatul Fiscal din vechea localitate in original la Directia Impozite si Taxe a noii localitati ca sa va treaca in evidenta. Trebuie sa aveti la voi si dosarul din fosta localitate, care cuprinde: cererea scrisa de Directia Taxe si Impozite din fosta localitate catre primaria noii localitati, Decizia de Impunere de la fosta localitate, Declaratia Fiscala de la fosta localitate, copia dupa buletinul vechi si tot ce v-a mai dat doamna din fosta localitate(tot dosarul vechi). La Directia Taxe si Impozite din noua localitate am mai primit un formular de completat: o 'Declaratie fiscala/Decizie de impunere' (din care veti completa doar Sectiunea 1; puteti lua ca model acelasi formular pe care l-ati completat tot domniile voastre cand ati intocmit dosarul din fosta localitate; il aveti in dosarul vechi).
-La Directia Impozite si Taxe o sa va puna o viza pe Fisa de Inmatriculare si va intocmeste o decizie de impunere noua, in dublu exemplar, unul vi-l adauga in noul dosar fiscal (care va ramane in evidenta lor), iar pe celalalt il veti primi voi. Puteti alege sa platiti restul impozitului pentru autoturism(daca ati mers pe varianta mea, cu plata partiala in vechea localitate) acum sau puteti alege sa il platiti altadata, pana la termenul scadent. Veti primi inapoi factura fiscala a autoturismului (originalul), cartea de identitate in original, fisa de inmatriculare vizata si certificatul fiscal in original.
-Platiti chitanta CEC pentru certificat de inmatriculare (CEA IN VALOARE DE 37 DE LEI, NU SI CEA IN VALOARE DE 50 DE LEI; AIA E PENTRU INMATRICULARE VEHICUL, VOI VRETI DOAR SA VA SCHIMBATI TALONUL SI NUMERELE).
-Va prezentati inapoi la DRPCIV, cu urmatoarele acte (asezate in ordinea asta): chitanta CEC, fisa de inmatriculare pe care v-au vizat-o la Taxe si Impozite, cererea tip catre SRPCIV completata de mana (de obicei e pe spatele formularului fisei de inmatriculare), Certificatul Fiscal din fosta localitate in original si copie, copie buletin, copie carte de identitate a vehiculului, talon in original, cartea de identitate a vehiculului in original.
-Platiti la SRPCIV taxa pentru numere de inmatriculare (40 lei), si taxa suplimentara pentru numere preferentiale (45 lei) daca doriti sa va alegeti personal numerele, pentru care veti primi o chitanta. Cartea de Identitate in original ramane la ei pana cand va ridicati numerele.
-Va intoarceti in 2 ore cu chitanta si buletinul pentru certificat de inmatriculare si placute cu numere.

Va recomand sa preschimbati permisul si sa va schimbati certificatul de inmatriculare odata, ca sa le ridicati odata si sa economisiti timp. Eu am descris pasii separat, dar puteti sa faceti voi legaturile. Nu exista o ordine in care trebuie schimbate aceste acte intrucat nu exista nicio legatura intre permis si certificat de inmatriculare, ci doar intre buletin si permis, respectiv buletin si certificat de inmatriculare.


Alte note:

ASIGURAREA OBLIGATORIE (RCA-ul) NU TREBUIE SCHIMBAT! Pe mine era sa ma pacaleasca niste indivizi de la un birou de acte auto. Noroc ca am intrebat la informatii la DRPCIV inainte sa iau o decizie. Chiar daca polita de asigurare e facuta pe numarul vechi de inmatriculare, este facuta si pe seria sasiului. In fapt seria sasiului conteaza pe polita de asigurare, si nu numarul de inmatriculare.

Rovigneta are de asemenea pe dovada trecuta seria sasiului, deci cred ca nici in cazul asta nu trebuie schimbata (cei de la politie mi-au zis ca nu tine de ei, dar mergand pe aceeasi analogie cu RCA-ul, nu ar trebui nici aceasta schimbata).

This post has been edited by shnndr: 24 Feb 2012, 14:50


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 24 Feb 2012, 21:24
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Link-ul pe care l-am folosit intotdeauna cand m-a interesat ceva legat de inmatriculari sau permise.
Inmatriculari
Am respectat tot ce era acolo si n-a trebuit niciodata sa fac doua drumuri.
Aspect important de subliniat: formularele pot fi descarcate de acolo si completate de mana. Cine doreste sa faca economie de 10-20 lei relativ la dactilografiere poate. Desi dupa parerea mea nu merita.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Dec 2012, 22:38
Post #26


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Dupa anul nou o sa ma pasca si pe mine toata birocratia asta. Imi voi schimba domiciliul in alt judet. Am citit experientele voastre si am cateva nelamuriri.

Din ce am inteles, treaba sta asa: Ma duc direct la politia din noul judet, imi fac buletinul, apoi am 30 de zile la dispozitie sa schimb permisul si sa inmariculez masina.
Imi trebuie niste vize de la taxele din vechiul judet, apoi ma duc la taxe/politie in noul judet.
- e nevoie de identificare rar? de aici reiese ca nu, dar am auzit unele persoane ca da...
- e nevoie de examen medical pt permis?
- cam cat e costul total al distractiei? sunt tot felul de taxe care se aduna.

Merci!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 17 Dec 2012, 10:47
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Permisul nu este nevoie sa il schimbi. Pe noul permis de conducere nu scrie adresa de domiciliu. Daca totusi doresti sa il schimbi, incepand cu anul viitor va fi obligatoriu examenul medical.

Obligatoriu este sa iti schimbi cartea de identitate a ta si certificatul de inmatriculare al masinii.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyu
post 16 May 2013, 08:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 697
Joined: 14 March 09
From: Iasi




salut,
o mica intrebare ... daca imi schimb domiciuliul in acelasi judet si taxa de prima inmatriculare nu o am platita ( am cumparat-o inainte de taxa) o sa fie nevoie de plata taxei sau ceva de genul?:-? mersi

This post has been edited by gabyu: 16 May 2013, 08:57


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 May 2013, 09:48
Post #29


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




daca nu se schimba proprietarul, poti schimba domiciliul in acelasi judet sau in alt judet fara a plati taxa de timbru/mediu
se plateste taxa doar la schimbarea de proprietar!

info de la cineva care face sute de inmatriculari, lucrand in leasing


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyu
post 21 May 2013, 15:04
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 697
Joined: 14 March 09
From: Iasi




multumesc pentru raspuns!


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:53
Dacia