Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Viata turbinei, intretinerea ei ... si cateva sfat, mituri, sfaturi ...

Gabi
post 26 Oct 2005, 10:31
Post #61


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




@Andreir:
1. Recunosc e vina mea ca nu am spus sursele. Insa nu tot ce e acolo e de la vwforum.
2. Nu am "plagiat" asa cum spui, insa daca vrei pentru tine iti multumesc pentru informatii.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreir
post 26 Oct 2005, 22:57
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(shaung @ Oct 26 2005, 10:31 AM)
@Andreir:
1. Recunosc e vina mea ca nu am spus sursele. Insa nu tot ce e acolo e de la vwforum.
2. Nu am "plagiat" asa cum spui, insa daca vrei pentru tine iti multumesc pentru informatii.

0. Eu nu am o atitudine agresiva. Spun lucrurile astea jumate in gluma deci nu trebuie luate ca o critica sau stiu eu....
1. Normal, este adaptat la Renault si chiar adaptarea este o munca deci e ok.
2. Normal ca nu ai plagiat mai ales ca am pus intre ghilimele si smiley. Mai mult cum puteam sublinia ca e o gluma??! Sa scriu "GLUMA: ..."?
Cu placere! Ajut cu ce pot cand pot.
3. Peste tot am vazut copieri de pe un forum pe altu. De exemplu imagini amuzante sau ghidul casco care apare la voi inainte sa apara la noi pe forum deci nu e nici o noutate.

Repet, stati linistiti nu am venit pe aici cu chef de cearta sau ceva.. Pur si simplu mai schimb o idee, mai spun o parere.. Poate uneori pot avea un umor mai ciudat sau stiu eu dar in nici un caz nu critic agresiv.

Acum ref. la turbine... As avea o curiozitate: a facut cineva un upgrade (nu inlocuire simpla) la turbina pe aici?

This post has been edited by andreir: 26 Oct 2005, 22:58


--------------------
'94 VW Passat 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvici
post 27 Oct 2005, 08:48
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 August 05
From: Bucuresti




andreir: bine ai venit pe acest forum!
Din pacate schimburile de idei in cazul de fata au tenta aia pur romaneasca " S-a gasit asta cu VAG sa ne invete pe noi ce e mai bine pentru Renault ! " Nu trebuie sa negam ca exista o ostilitate cand cineva " din afara " vine si posteaza la " tine in casa "
Aceasta ostilitate este reciproca. Pe forumul VAG " frantuzistele " nu pot fi numite masini, iar aici alea germane " n-au rafinament, stil sau mama dracului ce defect or mai avea " biggrin.gif .
N-are cum sa nu ma umfle rasul citind topicuri de acest gen.
Asa cum eu m-am inscris cu placere si recunosc ca am multe de invatat pe forumul VAG sper ca si tu sa te simti bine aici si vreau sa le spun renault-istilor sa se gandeasca bine inainte de al contrazice pe andreir deoarece ideile lui sint pertinente in urma experientei acumulate pe TDI.
Iar daca cineva cade in pacatul sa ma acuze de subiectivism, nepotism sau cine stie ce alte interese nu face decit sa intre pe fagasul unui cliseu binecunoscut pe aceste plaiuri mioritice.
Ideea acestui mesaj este sa-i aducem pe alti forumisti sa-si expuna ideile, ori acest lucru nu poate fi decit benefic.
Punct.


--------------------
Renault Symbol 2005 dci 80
Megane 2014 - dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 28 Oct 2005, 14:58
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




Nu stiu daca pun o intrebare stupida dar nu inteleg ceva.
Cum evitam surge-ul cand plecam cu I-a, mai ales ca la I-a se si tureaza repede?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 28 Oct 2005, 16:45
Post #65


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Simplu. Nu pleci usor si imediat bagi "talpa" in podea. Poti sa-i dai talpa dupa ce treci de 2000rot/min.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreir
post 17 Nov 2005, 21:10
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 December 03
From: Bucuresti




1. Ma bucur ca gasesc aici o comunitate de oameni fair-play
2. La 1-a surge-ul este prea mic/inexistent pentru ca sarcina in sine este mica si poti sa o calci la 100% la orice turatie. Ca dovada ca sarcina este prea mica este faptul ca se tureaza asa repede.

This post has been edited by andreir: 17 Nov 2005, 21:10


--------------------
'94 VW Passat 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 18 Nov 2005, 18:14
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




Multumesc andreir. Bine ai venit pe la noi smile.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puk
post 7 Dec 2005, 10:42
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 22 November 03
From: targu mures




eu sunt cam in ceata aici
am citit aici ca turbo ar fi antrenat de gazele arse, si ca e dupa evacuare...
pe de alta parte am vazut op schema pe un site la turbo unde era asa..turbo baga aer rece in motor prin intercooler, nicidecum nu e pe la evacuare..deci pana la urma care e rolu turbo, nu sa bage aer rece in motor fortat pentru a inlesni arderea???


--------------------
cine stie??...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 7 Dec 2005, 11:05
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




deci pana la urma sa stii ca sunt doua(2) turbine, cate una pt evacuare/admisie!


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 7 Dec 2005, 11:58
Post #70


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




http://www.rtec.ch/turbo_basics.html
http://www.turbo-kits.com/how_turbos_work.html (Next Page >>> Next Page >>> Next Page >>> Next Page >>> )


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imagecam
post 2 Jan 2006, 19:29
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 25 November 05
From: Cluj




Subscriu la "clubul celor care nu merg subturat".
Am un TDI PD, alta marca si pina nu demult credeam ca-l menajez daca merg subturat. Adevarul e ca majoritatea asociaza motorul diesel cu turatiile mici si astfel, urcarea lui la +3500 rpm sa para o crima.
Intimplarea face ca am un prieten f bun, inginer la Audi - Ingolstadt si el m-a luminat.
De un an, il exploatez corect si sint f multumit. Asta presupune sa astepti ca motorul sa atinga temperatura optima de lucru (90 grc) si apoi sa schimbi la 2700-3000.
Am vazut turbine desfacute, pline de funingine si calamina si abia atunci mi-am dat seama ce inseamna de fapt "menajarea" la turatii mici.
Pe un alt forum, exista o solutie de intretinere-curatare, sa-i zic, a turbinei: mersul constant timp de 4-5 minute (unii recomanda si mai mult) cu treapta a 3 a de viteza la 4000 rpm. Nimeni nu garanteaza curatarea turbinei, insa multi sustin ca au efectuat operatiunea si au observat schimbari in bine...


--------------------
Renault Megane Cabrio 1.6 16v + Peugeot 308 1.6HDI 2008
imagine motor-sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
groowe
post 20 May 2006, 14:22
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 8 April 06
From: Cluj - Napoca




apropo de turbouri, valve EGR si alte chestii, azi pe un drum nitel mai lung, am incercat a 4-a si nu vroia sa se tureze peste 3500. cand ajungea la 3500, cobora la 2800... din vreo 6-7 incerc ari, de vreo 2 ori o trecut peste 3500 si asta dupa cate 2 rateuri...
ce credeti ca ii: turbina sau valva EGR(sau altceva)
mentionez ca in panta nu urca nicicum peste 3200, si amandoua 'reusitele' o fost pe drum drept


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Expression
Renault Laguna II 2002 1.9 DCi 120cp Expression
Dacia Solenza 2003 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 9 Jun 2006, 17:19
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




nu mai bine va luati voi o Honda pe benzina, fara turbine si alte alea. Simpla si turata asa cum merge ea bine...

smile.gif)

mama cate probleme de la turbine.
Am un var care are un tdci mondeo care are 150k si nu are nici pe draq si tot la noi in tara si cu motorina noastra se da...

cam sensibile renaulturile astea...


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvi
post 12 Jun 2006, 11:05
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 18 November 05




@imagecam

Ok, dar: la mine intr-a doua la 3000 am fix 50km/h si daca schimb a treia deja e clar ca va sta pe la 2000-2300, presupunand ca merg legal (ceea ce si fac wink.gif). A doua problema e ca se aude urat/tare motorul...


--------------------
Renault Symbol Fidji dCi 80CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 12 Jun 2006, 11:10
Post #75


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




ti se pare ca se aude urat.. schimba asa cum scrie in mesajul citat de tine si nu vei avea probleme.. iti dai seama ca nu poti schimba mereu la 3000.. dar in treapta superioara incearca sa tii turatia la minim 2000rpm.. parerea mea smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Jul 2006, 05:47
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Eu nu inteleg un lucru... Taica'miu are un Mercedes 320CDI automatic. Cand merg normal, se schimba vitezele pe la 2000-2200. Acum ce sa zic...nemtii aia nu s-au gandit la faza pe care o spuneti voi cu "mersul subturat nu este sanatos pt turbina", cand au construit cutia aia de viteze ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 12 Jul 2006, 16:31
Post #77


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.510
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Subturarea nu se referă la a nu merge sub o anumită turație și nici la a nu schimba sub o anumită turație, ci la necorelarea sarcinii cu turația motorului.
Când efortul cerut motorului e mare (ex: accelerare de la o viteză mică la una mare) treapta de viteză trebuie selectată astfel încât turația motorului să se afle în zona optimă (care e în funcție de motor, de obicei în jurul turației de cuplu maxim).
Dacă efortul cerut motorului e mic, atunci poți rula la turații mici fără absolut nici o problemă (ex: mașina a atins viteza dorită și schimbi într-o treaptă superioară, pentru economie).
Asta e tot.
Motivul pentru care trebuie evitată sarcina mare la o turație mică este simplu: la sarcină mare cantitatea de combustibil necesară se mărește foarte mult (de 2-3 ori, chiar și mai mult) iar o mare parte din ea nu arde decât parțial, ce rămâne nears ajunge să fie evacuată în turbină și catalizator, lucru care dăunează foarte mult în timp. Cam același lucru se întâmplă și la supraturare (mers "forjat", talpă grea...), iarăși trebuie evitată.
Turbinele cu geometrie variabilă sunt mai sensibile la funinginea rezultată din cauza arderii parțiale, din cauza complexității mai mari a mecanismului de ajustare a fluxului de aer către turbină.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2006, 17:02
Post #78


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Plus presiune/debit de ulei mici la turatii mici (si sarcini mari) - care inseamna lubrefiere si racire (racirea datorata uleiului, pt. ca are si acest rol) deficitare in raport cu incarcarile/sarcinile la care sunt supuse diferitele piesulici din motorel sau turbinuta smile.gif

Ce nu a precizat andu911 este ce face cutia aia automata cand tatal lui merge constant, la o turatie relativ mica si, la un moment dat, o calca sanatos pe coada. Anume ca respectiva cutiuta retrogradeaza fara consimtamantul respectivului tatic intr-o treapta inferioara (poate chiar 2 trepte). Abia atunci se vede cum a avut grija conu' Mercedes ca respectivul posesor, tatic, mamica sau nici una nici alta, sa nu-si subtureze motorul, implicit obtinand si ce vrea de la masina.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Jul 2006, 20:17
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




pai da...dar aici se scria de schimbat pe la 2500-3000 rpm

Ma refeream strict la schimbatul vitezelor, nu si la accelerare...aia e alta mancare de peste. Am si specificat "cand merg normal"...ca cine se apuca sa-i dea talpa de la 1700 rpm...mai bine isi ia automatica. Ca nu strica numai turbina.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2006, 20:59
Post #80


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mers "normal" e o chestiune relativa. Ce e normal pentru unii poate fi anormal pt. altii. Dar nu despre asta e vorba.
Iar un 2500-2600 rot/min pentru un 1.5 dCi e la fel ca un 2200 rot/min pentru un 320 cdi, deci cam tot pe acolo se invarte ca regimuri. Nu mai vorbesc ca una e sarcina unui motoras mai mic, in speta 1.5 dCi, care trebuie sa traga "normal" o caruta de 1.3 tone si alta e sarcina unui motor de peste doua ori mai mare care trage o caruta de 1.7 tone la acelasi mers "normal". E clar ca sarcina 320cdi - ului e net mai mica si poate schimba mult mai jos.

Si eu si DFA ti-am raspuns la intrebarea cu "nemtii aia...." pe care ai pus-o. Nu ne-am referit neaparat la turatii. Si am mai facut-o cu alta ocazie, si eu si el, intr-un alt topic: SUBTURARE.




--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 13 Jul 2006, 10:27
Post #81


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(DFA @ 12 Jul 2006, 17:31)
Când efortul cerut motorului e mare (ex: accelerare de la o viteză mică la una mare) treapta de viteză trebuie selectată astfel încât turația motorului să se afle în zona optimă (care e în funcție de motor, de obicei în jurul turației de cuplu maxim).
Dacă efortul cerut motorului e mic, atunci poți rula la turații mici fără absolut nici o problemă (ex: mașina a atins viteza dorită și schimbi într-o treaptă superioară, pentru economie).
Asta e tot.

pai.. ce fac la honda?? accelerez doar in jur de 10mii?? ca acolo e turatia de cuplu maxim.. icon_mrgreen.gif
partial glumeam, ai zis bine ce ai zis! wink.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctudose
post 28 Aug 2006, 19:24
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 January 04
From: Bucuresti




Am postat si eu pe un forum cate ceva despre turbosuflante

http://smart.masini.ro/forum/viewtopic.php...56c9fd9239be8cc

am desfacut o turbosuflanta.
ce am gasit akolo:
- se compune din 2 parti majore: partea care vine la iesirea din galerie si care are niste palete (mototul turbosuflentei) vine in dreapta cum te uiti la ea si in stanga priza de aer (palete care comprima aerul.
-cele doua palete sunt prinse de un ax.
-axul culiseaza pe o bucsa striata pentru ungere.
-ca elemente de etansare are 2 segmenti de metal care nu lasa uleiul sa intre in galerie sau sa iasa le la priza de aer.
-turbosuflanta este alimentata cu ulei direct din pompa de ulei si uleiul se varsa direct in baie.
-este racita cu antigel/lichid de racire.

ce se strica la ea:
1. in primul rand segmentii de metal se tocesc si se prelinge ulei.
2. uleiul prelins intra in galerie se arde si se depune pe pale sau la baza axului.
3. uleiul ce intra prin stanga (priza de aer) poate duce la acumularea prafului pe pale.

pentru punctul 1 nu prea exista remediu deoarece segmentii respectivi sunt foarte mici (diametru 10mm aprox.), sunt facuti dintr-un material foarte rezistent si nici nu prea poti sa ii scoti din locasul lor. cu ei se intampla egzact cam cum se intampla cu segmentii de la masina. datorita uzurii creste fanta dintre capetele segmentului de unde si rezulta scurgerea de ulei. aici este problema principala. cum se rezolva?
pentru punctele 2, 3 problema e simpla: se spala cu solutie de spalat carburatoare (60 mii litrul). problema ca materialul depus, funinginea si praful dezechilibreaza palele si probabil ca incetineste rotatia turbinei.
imi pare rau ca nu am facut poze dar aveam telefonul descarcat can am facut aperatiunile.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Confort Expression
1,5 dci 100cp, 11/2005, 150.000km la 29.05.10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 11 Sep 2006, 11:37
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




daca ai desfacut turbosuflanta inseamna ca ai si montat-o la loc biggrin.gif . Este complicat sa faci operatiunea asta intr-un garaj echipat minim, de unul singur?
Punt aceste intrebari pentru ca am probleme cu turbosuflanta de la Clio: a luat ulei si nu prea mai functioneaza (sau nu o face bine) decat uneori. Ca sa o schimb, cred ca este pripit (mai ales la cat costa). Pentru reparat, mi-e greu sa gasesc pe cineva care sa o faca bine (daca aveti sugestii ... ). De aceea, nefiind chiar la primul fier desfacut si montat la loc, mi-a trcut prin minte varianta cu reconditionatul in "regie proprie".


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctudose
post 3 Oct 2006, 16:10
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 January 04
From: Bucuresti




este posibil daca ai sculele necesare. la smart cam totul este pe totx si m-am dus la un service ca trebea ridicata si pe elevator ca sa ai pozitie. daca da ulei inseamna ca lagarele sunt duse. in afara de faptul ca pierde ulei, scote mai mult fum si poate infunda evacuarea (cred), mai consuma si motorina/benzina mai multa. poti sa faci o reconditionare dar trebe neaparat echilibrata dinamic. mai multe detalii pe www. turbopower.ro (parerile sunt si pro si contra). eu am dato jos, am curatat-o, am incercat o largire a lagarelor si am pus-o la loc. am facut 2000km si am obs urmatoarele: nu mai da ulei (oricum la mine curgea putin) consuma mai putina benzina (cu 1-1,5l/100 mai putin) si parca se simte mai devreme surplusul de putere data de turbo.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Confort Expression
1,5 dci 100cp, 11/2005, 150.000km la 29.05.10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44ef
post 3 Apr 2007, 17:22
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 30 November 05




Salut,

Pentru cei care au experienta: ce inseamna jos la axul turbinei ?
Am fost la un service pentru o alta problema si a trebuie sa scoata furtunul care vine de la filtru de aer si intra in turbina.
Baiatul de acolo mi-a zis ca am joc cam mare in axul turbinei.
Am verificat si eu si jocul e in jur de 1mm. E normal acest joc sau trebuie sa ma astep sa cada curand ? sad.gif



--------------------
Renault Megane 2002 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 6 Apr 2007, 11:31
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




Jocul axului poate fi axial-tragi de ax inainte-inapoi si el joaca,vertical-sus-jos,dar mai este joc normal pe care orice turbo il are.Daca tie nu-ti baga ulei in admisie iar motorul merge bine nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.Eu sunt un proaspat "patit" in ce priveste turbo dar nu sunt atat de mandru deoarece a trebuit sa o schimb cu alta noua.Din brosura atasata ei reiese ca un joc al axului e normal...


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 6 Apr 2007, 12:44
Post #87


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




QUOTE(boozywoozy @ 6 Apr 2007, 12:31)
Eu sunt un proaspat "patit" in ce priveste turbo dar nu sunt atat de mandru deoarece a trebuit sa o schimb cu alta noua.

Detalii? Ar fi utile in cadrul topic-ului. unsure.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44ef
post 6 Apr 2007, 23:32
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 30 November 05




are un joc vertical-sus-jos. nu-mi consuma ulei si de aici zic eu ca nu imi baga ulei admisie (e corect nu ?). motorul merge foarte bine. nu scoate fum decat cand accelerez puternic.
@boozywoozy: cat a costat turbina si de unde ai luat-o ?

Merci


--------------------
Renault Megane 2002 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 10 Apr 2007, 14:06
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Am pus si eu o intrebare aici.
Cine doreste sa raspunda? Mersi.


PS. Unde gasesc o curba de cuplu pt acest motor?

This post has been edited by SwatKat: 10 Apr 2007, 16:09


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 21 May 2007, 13:34
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




daca am mers subturat, de frica rodajului, ce trebuie sa fac ca sa curat turbina? tongue.gif chiar habar n-am. daca o forjez de acum inainte se mai curata de funingine? astept sfaturi. multumesc


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:12
Dacia