Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Acte Renault Laguna, Am nevoie de ajutor pentru a cumpăra în siguranta

Adrian3016
post 25 Mar 2021, 20:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 21




Salut! Sper ca nu am procedat greșit creând acest topic aici, dar nu mai știu unde sa caut, am rasturnat internetul după informații. smile.gif Doresc sa cumpar o Laguna, dar nu stiu sigur 100% ce acte am nevoie pentru a o putea inmatricula liniștit după achizitionare. Mașina a fost la licitație în Franța, actualul proprietar fiind o firmă, nu o persoană fizică. A intrat in țara in luna întâi, autorizatia de circulatie provizorie fiind făcută de pe 28/01/2021 pana pe 26/02/2021. Are asigurarea expirata, are numere rosii, dar si pe cele vechi din Franța, factura cu care a cumparat-o, iar in principal doresc sa știu de ce am nevoie clar, daca eu ca persoana fizică, o cumpar de la el, persoană juridica, care el la randul lui a cumparat-o de la licitatia din Franța. Mâine are loc intalnirea cu proprietarul, iar in cazul in care ma decid sa o cumpăr, vreau sa fiu sigur de acte. Am văzut ca sunt anumite treburi si cu TVA-ul in situatiile de genul acesta și sunt puțin cam amețit intre atatea acte. Am cautat 2 ore jumătate despre actele necesare înmatriculării pe mai multe site-uri, inclusiv DRPCIV (nu sunt bine pus in temă cu acest subiect, pentru ca nu am mai inmatriculat nicio mașină, actuala o am de la un unchi, de cand am luat permisul acum 3 ani jumatate), mi-am facut o idee, dar tot am "o frică". Mulțumesc mult pentru orice ajutor!

P.S. Am si poze cu actele lui daca este nevoie (mi le-a trimis la pachet cu pozele suplimentare pentru mașină).

This post has been edited by Adrian3016: 25 Mar 2021, 21:14


--------------------
Opel Vectra 2001 - PH-12-EZJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Mar 2021, 06:26
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




De ce nu o cumperi gata înmatriculata cu RAR efectuat si Carte de identitate?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 26 Mar 2021, 11:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ai nevoie de actele masinii + numere de franta, dovada cumpararii de catre firma din Romania( contract de vanzare-cumparare/ factura), contractul de "instrainare-dobandire a unui mijloc de transport" incheiat intre tine si cel de la care o cumperi, certificat de atestare fiscala de la actualul proprietar. Dupa ce ai toate aceste acte iti faci programare la RAR pt CIV nou de Romania, traducere legalizata a tuturor documentelor de franta pt ANAF( pt eliberarea unui "certificat de atestare platii taxei pe valoare adaugata TVA''), dupa ce ai CIV-ul de Romania te duci sa o declari la impozit, nu uita de asigurarea RCA, de aici mai ai un singur pas, depunerea actelor la politie. Succes.

This post has been edited by xmisterx: 26 Mar 2021, 11:14


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian3016
post 29 Mar 2021, 07:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 21




Multumesc de raspunsuri. Din fericire, am reușit sa o achizitionez, iar cat despre acte se pare ca sunt in regula. smile.gif Drept curiozitate: am gasit legea 55 din 15 mai 2020, acolo este un alineat in care specifică prelungirea actelor emise de institutiile publice pe perioada de alerta din Ro. Amintesc despre asta pentru ca masina are nr roșii provizorii (primul set) expirate de acum o lună, dar conform legii as avea voie sa circul cu numerele astea. Cu asigurare facuta pe numele meu oare pot merge liniștit cu masina pentru a-i schimba anvelopele, uleiul si a onora programarea de la RAR?


--------------------
Opel Vectra 2001 - PH-12-EZJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Mar 2021, 07:37
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.711
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mai bine suni la inmatriculari si intrebi acolo decat sa primesti dosar penal pentru un raspuns de pe forum.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian3016
post 31 Mar 2021, 08:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 21




QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2021, 07:37)
mai bine suni la inmatriculari si intrebi acolo decat sa primesti dosar penal pentru un raspuns de pe forum.
*


Da, foarte corect spus. smile.gif Am sunat la IPJ, m-au redirectionat la secția de circulatie, iar acolo mi-au spus că este in regulă să circul cu numerele expirate, atat timp cat am dovada achizitionarii vechiului și RCA valabil. Deci legea aceea este valabilă, asta cat va tine starea de alertă.


--------------------
Opel Vectra 2001 - PH-12-EZJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Mar 2021, 08:53
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.711
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Drumuri bune si merci ca ne-ai zis si noua, asta nu o stiam.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:39
Dacia