Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 18 19 20 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei 2T in motorina sau alti aditivi folositi, Discutii ...

Fan Megane
post 5 Jan 2020, 20:20
Post #571


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Nici noi cei care nu folosim nu avem probleme, prefer o motorina superioara care are 7% biodiesel destul pentru ungerea sistemului, vezi ca uleiul asta depune in timp, chiar si in benzina


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Jan 2020, 08:34
Post #572


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Vezi ca alea superioare de iarna au 0% biocombustibil. Iarna pui din aia ieftina cu 7% bio.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quinn
post 14 Jan 2020, 12:55
Post #573


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 2 August 07




Va salut!
De curand am achizitionat SH, Sandero Stepway 2015 ,motor K9K,1.5 DCI,90CP,E6 si va rog sa-mi recomandati ce ulei sa folosesc in amestec cu motorina.
Este cumva contraindicata adaugarea de ulei in motorina la motoarele cu norma de poluare Euro 6?
Va multumesc!


--------------------
Dacia 1300 berlina 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan Megane
post 15 Jan 2020, 18:35
Post #574


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Daca vrei sa termini filtru de particule baga ulei, numai la noi se intampla asa ceva. Uleiul asta se baga la masinile din 99-2004 cele cu eur. 3 fara filtru de particule, alea care scot fum ca tractoarele. Lasa masina in pace si bucura-te de ea asa cum a facut-o producatorul, ca nu inventezi tu apa calda cu rahatul ala de ulei de scuter.


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 4 Apr 2020, 09:41
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Fan Megane @ 15 Jan 2020, 19:35)
rahatul ala de ulei de scuter.

Rahatul ala de ulei de scuter a salvat multe motoare K9K la care pompa de transfer facea span, dar mnah...is multi destepti pe forum


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Apr 2020, 12:53
Post #576


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sunt multi care nu au pus veci si nici nu au avut de suferit .... deci sa zicem ca parerile sint in cel mai bun caz impartite .... nici decum demonstrat ca zeama de drujba ajuta sau nu ... personal cred ca face rau la FAP ... eu am pus vreo 3 plinuri sa vad daca intradevar se simte ceva ... raspuns ... NU ... asa ca fiecare cum crede..


postari de genul "multi destepti pe forum" nu isi au locul intr-o discutie constructiva .... asa ca mai usor cu pianul pe scari ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 15 Apr 2020, 10:05
Post #577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cj98czh @ 4 Apr 2020, 13:53)
sunt multi care nu au pus veci si nici nu au avut de suferit .... deci sa zicem ca parerile sint in cel mai bun caz impartite .... nici decum demonstrat ca zeama de drujba ajuta sau nu ...  personal cred ca face rau la FAP ... eu am pus vreo 3 plinuri sa vad daca intradevar se simte ceva ... raspuns ... NU ... asa ca fiecare cum crede..
postari de genul "multi destepti pe forum" nu isi au locul intr-o discutie constructiva .... asa ca mai usor cu pianul pe scari ..
*


Ma intreb ce te asteptai sa vezi dupa 3 folosiri?Consum mai mic?Putere mai mare?Nu.
Daca se foloseste un ulei 2T de calitate (low ash) si in cantitate potrivita (1:300) nu este nici un fundament sa sustina teoria de mai sus ca uleiul termina DPF-ul...

Acum ca unii au folosit si nu au avut probleme sau ca altii nu au folosit dar nici nu au avut de suferit...e relativ.Cati recunosc asta cu adevarat pe forum, sau in general...?

Oricum se pare ca multi nu au inteles cauza pentru care s-a pus ulei in 2T in motorina:
1.Motorina Euro 5 pe considerente de poluare are 10 ppm sulf iar cea Euro 3 avea 350 ppm sulf (adica era mai grasa)
2.au fost niste motoare K9K "nefericite" care au primit sistem de injectie Delphi cu pompa de transfer corp comun cu pompa de inatlta presiune.
Cum o piesa din pompa de transfer era de calitate "superioara", dupa ceva km a facut span.Cum intre cele 2 pompe nu era filtru, spanul s-a dus in injectoare...
Restul se stie... just google-it "span in injectoare"
Corect, fiecare face cum stie dar trebuie studiat inainte, ca factura la reparatie poate arde...

This post has been edited by azaghorth: 15 Apr 2020, 10:19


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Apr 2020, 13:34
Post #578


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si zici tu ca motorina a fost devina nu proiectarea proasta a ansamblului ... culmea ca alti producatori nu au avut problema asta cu spanul ... numai Delphi ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 15 Apr 2020, 15:50
Post #579


User


Group: Members
Posts: 607
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Eu inteleg ca punctul 1 a dat "erori" la unele motoare de EURO 3.
Am folosit 5 ani+ la motorul HHDA de conceptie PSA fara sa fi avut probleme.
De 10 ani+ folosesc la motorul BMM de conceptie VAG fara probleme la DPF.
La motorul R9M nu voi folosi nimic pana nu apare o motorina cu 2 clase peste cea actuala.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 Apr 2020, 09:45
Post #580


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cj98czh @ 15 Apr 2020, 14:34)
si zici tu ca motorina a fost devina nu proiectarea proasta a ansamblului ... culmea ca alti producatori nu au avut problema asta cu spanul ... numai Delphi ...

Ambele...
Pai mnah daca Delphi au gherlit-o cu pompa aia...asta e.
Si la Insignia au gherlit-o cu pompa de ulei pe 2.0CDTI/160CP...
Si la BMW motor 2.0D N47 au gherlit-o cu o patina de la distributie...
Si VAG a gherlit-o cu injectorul piezo Siemens-VDO care intra in scurt...Si axul imbus pompa de ulei la B6...biggrin.gif

Span la VAG
Vad ca si la grupul VW is probleme...

QUOTE(janos @ 15 Apr 2020, 16:50)
De 10 ani+ folosesc la motorul BMM de conceptie VAG fara probleme la DPF.

Parerea mea ca DPF-urile se duc mai degraba din cauza mersului subturat si in oras, ca sa iasa consum 5% ca sa se laude unii pe ici colo.
Ca romani, eram obisnuiti cu masini pe benzina, nu prea avem cultura motorului diesel: cum se conduce si cum se intretine.
Unii au inteles asta si au probleme minime, altii nu...si au preteni buni mecanici.

Sarbatori fericite!

This post has been edited by azaghorth: 18 Apr 2020, 10:14


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 19 Apr 2020, 14:49
Post #581


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ma stai putin ca nu vad bine, e drept ca e prima mea masina diesel, daaaaa, voi bagati ulei in motorina? What?
Si vad ca aveti diesel-are din 2011-2014.
WTF? Nu-i Mercedes Cobra.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 19 Apr 2020, 15:00
Post #582


User


Group: Members
Posts: 607
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




QUOTE(mark`` @ 19 Apr 2020, 14:49)
...Nu-i Mercedes Cobra.
*


Daca mi-ar sta una in garaj --->cu siguranta ar vedea ulei 2T smile.gif

19 Apr 2020, 15:08:
QUOTE(azaghorth @ 18 Apr 2020, 09:45)

Parerea mea ca DPF-urile se duc mai degraba din cauza mersului subturat si in oras, ca sa iasa consum 5% ca sa se laude unii pe ici colo.
Ca romani, eram obisnuiti cu masini pe benzina, nu prea avem cultura motorului diesel: cum se conduce si cum se intretine.
Unii au inteles asta si au probleme minime, altii nu...si au preteni buni mecanici.

Sarbatori fericite!
*



Si eu scot consum mai mic doar daca ma duc mai in forta...subturat nu am nici o treime din cai pana ajung la limita inferioara a cuplului si ma taresc ca maxi-taxi-urile.
Iar din cand in cand acul de RPM vede zona rosie, asta asa ca sa nu uite de ce a fost proiectat biggrin.gif

This post has been edited by janos: 19 Apr 2020, 15:08


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 18 19 20
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:47
Dacia