Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei 2T in motorina sau alti aditivi folositi, Discutii ...

Iuiu
post 25 Apr 2009, 22:15
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Am facut si asta. Dupa ce am citit pe mai multe forumuri topicuri cu acest subiect am hotarat sa pun si eu la un plin ulei 2T in motorina. Dupa ce am rulat un plin de motorina amestecat cu 200 ml de ulei pot spune ca nu am observat nici o diferenta in mersul motorului si nici la consum. Cei care au mers cu acest amestec spun ca motorul a devenit mai silentios si consumul a scazut. Am procedat la aceasta metoda dupa ce am amestecat putin ulei 2T in 2 litri de motorina intr-o sticla si nu am observat schimbari majore la motorina din sticla, nu precipita, uleiul se amesteca perfect omogen cu motorina. Deci nu consuma mai putin, nu este motorul mai silentios si nici nu scoate mai mult fum cum ma asteptam. Credeti ca uleiul amestecat in motorina ajuta pompa de injectie si injectoarele sa suplineasca lipsa de ungere a motorinei e5?


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Apr 2009, 07:43
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cred ca o prostie mai mare nu reuseai sa faci. Poate doar sa pui ulei de transformator.
1) Ala e facut sa se amestece cu benzina, nu cu motorina
2) Cand o sa ti se otraveasca catalizatorul, sa nu te miri de ce
3) Ce legatura are ungerea pompei cu consumul?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 26 Apr 2009, 20:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Cine a zis ca pompa de injectie are legatura cu consumul? Catalizatorul nu cred sa aiba de suferit de la o cantitate asa de mica de ulei folosita odata la 3-4 plinuri. Exista motoare care ard 200ml de ulei la mia de km din cauza uzurii sau chiar de noi(2.0 TDI de la vw) si nu au probleme cu catalizatorul. Poate apareau probleme daca aveam filtru de particule. Singurele care ar putea avea de suferit sunt injectoarele, cu toate ca nu cred sa le strice si lor o ungere mai buna. Cu motorina e5 nu reusesc sa scot consum extraurban mai mic de 4,4% iar cu e4 scoteam frecvent 3,8-4. Banuiesc ca e mai "subtire" si se injecteaza mai multa pe un ciclu de injectie. Motorul asta e gandit pentru motorina e3 care era mai uleioasa, cu mai mult sulf.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 26 Apr 2009, 22:39
Post #4


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Iuiu @ 26 Apr 2009, 21:40)
Singurele care ar putea avea de suferit sunt injectoarele, cu toate ca nu cred sa le strice si lor o ungere mai buna.
*



radmasa.gif Recomand in continuare sa folosesti combinatia asta...prea tare..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 Apr 2009, 22:45
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Iuiule, neamtu' stie ca-i papa ulei tractorul si a luat masurile necesare.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2009, 07:00
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Iuiule, una e sa arzi ulei 1oW40 de diesel, care e formulat special sa nu otraveasca catalizatorul, si alta e uleiul de 2T.
Tu ai avut cumva trabant pe vremuri?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 27 Apr 2009, 07:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Uleiul pentru motoare in 2 timpi este proiectat special sa arda cu cat mai putine reziduuri si in acelasi timp sa asigure lubrifiere motoarelor in 2 timpi care nu au baie de ulei.

Asadar, in opinia mea, uleiul 2T care arde curat, aproape complet si are proprietati de ungere superioare, nu are ce sa dauneze unui motor diesel.

Despre diferente in comportamentul masinii nu o sa simtiti absolut nimic. Cine zice ca simte, este sub efectul placebo. Uleiul respectiv se foloseste in motorinele cu continut foarte scazut de sulf, ceea ce ii(le) scade coeficientul de lubrificare, afectand pompa de inalta presiune si injectoarele.

Filtrul de particule oricum intra intr-un regim de autocuratare periodic.

Deci uleiul asta ajuta pe termen lung si foarte lung.

This post has been edited by Thanatos: 27 Apr 2009, 08:02


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2009, 14:27
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Maestre, filtrul de particule e una, catalizatorul e alta. Ala odata otravit (adica platina,rhodiu si paladiul din el formand compusi stabili) se regenereaza prin inlocuire.
Se chinuie rafinariile sa scoata sulful din motorina, si vii tu sa-l aditivezi. Foarte bine! Numai sa nu te plangi ca nu stiai de ce nu mai ia masina testul de noxe dupa aia.
daca era bun, se gasea unuld estept sa-l vanda ca aditiv de diesel, insa pentru ca uleiul ala nu e facut pentru motoare cu catalizator (pentru tractoare si rabe in schimb e perfect), nu prea se risca nimeni.

This post has been edited by einstein1984: 27 Apr 2009, 14:33


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 27 Apr 2009, 14:44
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Si ce te face sa crezi ca aditivii de motorina au alti compusi decat uleiul 2T?


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2009, 15:09
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Faptul ca uleiul de 2 t are Zn Calciu si Magneziu prin compozitie. Metale foarte reactice si care iubesc compusii activi din catalizator.
Lubrefierea in pompa de inalta presiune e cu totul alta provocare decat in motorul in 2T in camera de ardere.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 27 Apr 2009, 15:48
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




O gramada de scutere cu motor 2T au catalizator.


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2009, 16:02
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cum sa nu. 2 gramezi. Ti-a trecut prin cap ca alea cateva au catalizator facut pentru mersul cu uleiul ala si trateaza alte noxe decat alea de pe un motor diesel.
Si ce te face sa crezi ca daca uleiul ala de 2T era bun pentru masina nu-l puneau direct din rafinarie in motorina?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 27 Apr 2009, 16:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Din acelasi motiv pentru care nu pun nici aditivi de motorina la rafinarie wink.gif


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
schluppi
post 27 Apr 2009, 17:45
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 11 June 07




Am un Renault Clio diesel cu motor 1,5 dci din noiembrie 2001 si am studiat problema aditivarii motorinei cu ulei 2T pe diferite forumuri de masini din Germania (motor-talk etc.) Exista acolo inclusiv rezultatele unor studii pe termen lung cu astfel de aditive. Se raspunde pertinent si la intrebari de tipul "de ce nu pune rafinaria, de ce nu a rezolvat producatorul de masini problema fiabilitatii pompei de injectie etc.". Dupa ce doi prieteni au patit problema cu spanul de la pompa de injectie si au stricat masina (injectoarele s-au astupat), am inceput sa pun la fiecare alimentare ulei 2T in proportie de 1:200 si uneori chiar mai mult. Am facut astfel peste 40000 km, am fost recent la verificare tehnica si totul este perfect. Motorul are peste 100000 km si merge ca ceasul, nu raporteaza erori cu toate ca este unul din primele serii dci.


--------------------
renault clio B 1,5dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 27 Apr 2009, 20:03
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Useri care au folosit pe termen lung aceasta metoda astept si eu sa posteze cu impresii pro sau contra. Deocamdata mai am in bidonas ulei pentru inca 4 plinuri si intentionez sa il folosesc.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2009, 20:13
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Thanatos @ 27 Apr 2009, 17:23)
Din acelasi motiv pentru care nu pun nici aditivi de motorina la rafinarie wink.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 27 Apr 2009, 20:46
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Nu ai inteles ce a vrut sa spuna. Intelegi numai ce vrei, ce iti convine.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marsel
post 19 Jun 2009, 19:17
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 4 March 07
From: Cluj Napoca




Dupa ce am studiat in amanunt acel forum din Marea Britanie, respectiv sfaturile lui "Yokohama", am inceput sa folosesc si eu uleiul 2T in motorina.
Uleiul pe care il folosesc este Mol Dynamic Sprint, specificatii Jaso FC ISOL-E GD. Se gaseste in orice benzinarie Mol (14-15 lei/litrul). Motorina folosita este Mol Tempo Diesel, iar masina Renault Megane 2.2, 1,9 dci, 2008. Ca si efecte:
1. Zgomot motor: mult mai silentios, toarce ca un motan!!!
2. Elasticitate motor: urca mai usor in ture, este mult mai sprintena masina, ca si cum ar merge cu motorina cu cifra cetanica mai mare.
3. Fum: in prima faza, la accelerari "blana" incepand de la 2000 de ture, fumega impresionant, la accelerari "soft", nu fumega deloc. Cu siguranta ca dadea afara ce era pe-acolo adunat in timp, cu toate ca nu o subturez niciodata. I-am aplicat o "curatare", in treptele 3 si 4 pana in 4000 de ture, dupa care a inceput sa scoata din ce in ce mai putin fum, iar acum mai deloc.
4. Consum: mi-a scazut cam cu 0,3 litri/100km, dar nu bag mana in foc daca din cauza amestecului. Poate fi si din cauza drumului, nu stiu... O sa mai vad in timp.
Deja sunt la al doilea plin (900 km facuti) si masina se comporta in continuare exemplar, adica mai bine ca inainte de "tratament". Voi mentine reteta in continuare: proportie amestec 1/200, ulei Mol Dynamic Sprint, motorina Mol Tempo Diesel.
Daca a mai folosit cineva amestecul, sunt curios sa mai aud pareri.
Drumuri bune!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,9 dci, Privilege, 2008, Tuning by TCM - CJ xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 22 Jun 2009, 15:31
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Pana acum am 6000 km cu ulei 2T in motorina fara probleme si fara fum. Consumul a scazut si la mine acum dar poate din cauza temperaturilor exterioare ridicate.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Jun 2009, 15:55
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Voi credeti ca daca trebuia pus nu il recoamnda producatorul.... pun pariu ca merge motorul tau bine si cu ulei de rapita... nu stiu cat timp insa... mi mila de aia care vor cumpara masinile de la voi... vor incepe sa scrie pe forum ce motoare proaste face Renault...

Fostul R25 a ajuns la 540.000 km fara a fi folosit nici un aditiv ... doar ulei recomandat de producator si motorina buna... + consumabile de calitate si revizii facute la zi... atat... la tine nu cred ca va mergr nici jumate din km astia...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 22 Jun 2009, 16:03
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Eu nu va contrazic pt. ca nu ma pricep cum sta treaba cu uleiul asta in motorina, insa sunt sigur ca sunteti sub efectul Placebo de care amintea un coleg intr-un post anterior!
Va intreb oarecum retoric:
1) cum va dati seama ca masina este mai mult sau mai putin silentioasa? Banuiesc ca diferenta(daca exista) nu e de 2-3-4 decibeli astfel incat sa percepeti diferenta.
2) cum va dati seama ca v-a scazut consumul? Consumul masinii variaza in functie de multi factori(conditii meteo, stil condus, AC). Daca se produce o schimbare de 0.1-0.2L/100km datorita uleiului 2T, ea nu se poate sesiza pentru ca este "mascata" de aceasta variatie fireasca a consumului.
Poate dauneaza, poate ajuta(desi sunt foarte sceptic)...eu nu va inteleg insa de ce va scarpinati invers!

This post has been edited by papa_mulo: 22 Jun 2009, 16:09


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marsel
post 29 Jun 2009, 19:32
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 4 March 07
From: Cluj Napoca




Sunt la al 5-lea plin! Masina merge brici, motor elastic, fum deloc, reteta.....aceeasi!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,9 dci, Privilege, 2008, Tuning by TCM - CJ xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jun 2009, 19:46
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sa ne spui cand crapa injectoarele sau pompa... spor..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 14 Mar 2010, 12:05
Post #24


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Alte pareri?


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
schluppi
post 14 Mar 2010, 12:28
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 11 June 07




Am 65000 km cu ulei 2T. Masina are 130000 km. Totul merge perfect. Nu sustin ca masina ar fi mai putin zgomotoasa sau ca ar consuma mai putin. Un lucru este insa sigur: pompei de injectie ii face bine. In rest e loc de discutii, dar nu am observat efecte negative.


--------------------
renault clio B 1,5dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucif3r
post 14 Mar 2010, 12:52
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 12 March 10




voi kiar nu va ganditi deloc la injectoare? aveti in cap numai silentios si consum? crezi ca daca ti-a scazut consumul extraurban de la "4.4 la 3.8" e o kestie de extraordinara?...(poate nu ma sa te lauzi la vecinii de bloc ca tu ai consumul cel mai mic)
nu mai folositi ulei 2T in loc de aditiv...ca e posibil sa va laudati la vecinii de bloc si cu cele mai mari facturi de la service...
vreti sa prelungiti viata motorului? alimentati numai de la ROMPETROL (este motorina aditivata)..si pt o protectie mai buna a ainjectoarelor...ati putea turna in rezervor si o cutie de aditiv pt motorina DURALUBE(pt curatarea injectoarelor)
feritiva sa maergeti cu masina "la consum"... adica subturat(kiar daca vi se pare ca masina merge ok...)asta e valabil mai ales pt cei cu motoare de 1.5 DCI(in special la cele de 74KW).


--------------------
Renault Megane II 2004 Grand Tour 1.5 dci, 74KW/101 Cp - NT-07-GPS
Lucif3r
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 14 Mar 2010, 13:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Lucif3r Scrie corect, fara k, tz, si alta dracovenii.

Iar cat despre Rompetrol, nu numai ei au motorina aditivata, au si cei de la Petrom, Omv, Mol etc.

Cat despre Duralube, acesta este frectie la picior de lemn, cauta pe forum si ai sa te convingi.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dggy
post 15 Mar 2010, 20:59
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 24 August 07




Imi plac sfaturile astea de "garaju' din spatele blocului". Mi-a facut cineva o prietenoasa sugestie sa pun putin lichid de frane la fiecare plin, pentru ca curata foarte bine impuritatile din rezervor. Sper ca n-am dat idei nimanui. Nu cred ca scrie degeaba Diesel pe clapeta de la rezervor, din pacate n-am avut curiozitatea sa bag altceva decat motorina pana acuma.


--------------------
Renault Megane 2006 Privilege 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 17 Mar 2010, 14:02
Post #29


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Super tare paranoia asta cu uleiul 2T, cosiderati ca daca ati facut 60, 70 de mii de km e suficient sa vedeti daca motorul are ceva?, eu cat sa mai astept daca am 150 de mii cu logan disel si nu am bagat niciodata aditivi(si va spun eu merge de rupe) Deci intr-un cuvant eu zic ca doar daca ati trecut de 700 de mii sa va laudati ca ati facut ceva bun cu uleiul ala la motor, ca oricum motoarele duc si fara el km astia, daca bagi motorina de unde trebuie si nu la galeata.


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 17 Mar 2010, 15:34
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




E merg numai cu ulei de floarea soarelui. E mai ECO. radmasa.gif
Glumesc bineinteles. Dar acum, serios vorbind, producatorii de automobile interzic adaugarea de aditivi in ulei sau in carburant. Eu am pus mai demult Liqui Moly pt curatarea injectiei dar se pare ca nu se recomanda.
Feriti-va de carburanti de la benzinarii no name.
Ulei la motor: doar ELF am pus.
Si merge Megane-ul. Am cu ea spre 215.000 km.
Drum bun si succesuri! - cum spune prima domnisoara (cu numele doar) a tarii.


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:05
Dacia