Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope / Cauciucuri Tigar, a folosit cineva, merita investitia ?

UltraDrive
post 3 Dec 2010, 08:41
Post #61


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Se pare ca postarea mea a starnit contrverse iar unii colegi s-au simtit lezati.
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, nu aceasta a fost intentia.
Si da, tataie mergea cu anvelope Victoria la fel cum stramosii nostri vanau cu arcul.
Nu militez pentru nimic si nici intentia de a tine vreo lectia nu am, dar cand vad cat sunt de ridicate in slavi niste "no name"-uri ce sunt cu 30 de ron mai ieftine decat un brand recunoscut in industria gumelor....
Uitati ce am scris, fiecare face ce vrea pana la urma.
P.S. - si adidasii de "3 la 10 mii" sunt tot adidasi si poti merge/alerga cu ei, nu ?


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 3 Dec 2010, 08:47
Post #62


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




se pare ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun.. PS: conti wintersport pe o masina si gy ultragrip performance pe cealalta suna ok pt tine? asta ca ne-o masuram care o are mai mare si mai tare..

This post has been edited by semit: 3 Dec 2010, 08:56


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 3 Dec 2010, 09:55
Post #63


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nimeni nu le ridica in slavi. Pur si simplu dam cu parerea fiecare ce crede despre anvelopele astea. Unii vorbesc din auzite, altii chiar le-au folosit sau le folosesc. Daca tu consideri ca nu sunt eficiente sau nu scrie o firma bengoasa pe ele atunci nu le cumpara, nu te sileste nimeni.
Daca e sa merg numai pe principiul brandurilor recunoscute te-as intreba daca Renault e un brand recunoscut si atunci automat face cele mai bune chestii dar as fi offtopic si nu ne dorim asta.
Intradevar cu adidasii de 3 la 11 mii alergi muuuuult mai bine cu cei de 3 la 10 mii. Stai linistit, glumeam.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraDrive
post 3 Dec 2010, 10:31
Post #64


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




semit si sorin, se pare ca fiecare nu a inteles ce a vrut sa spuna celalalt.
Nu am postat nici sa "ne-o masuram" nici sa ne laudam ca folosim "branduri bengoase".
Ideea pe care am vrut sa enunt este aceea ca daca la alte componente ale masinii mai merge o carpeala romaneasca (a se citi piese ce nu sunt de "origine", echvalente, diverse DIY, samd) la gume chiar nu este cazul sa fim Hagi Tudose pentru o diferenta mica de pret.
Este parerea mea, gresita sau nu.
O analiza morfo sintactica a postului meu nu isi are sensul, va rog sa combateti contructiv numai ideea de baza.
Numai de bine.

This post has been edited by UltraDrive: 3 Dec 2010, 11:08


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 3 Dec 2010, 10:41
Post #65


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Analizeaza tu morfo-sintactic ce inseamna de origine? Astea Tigar n-au origine, sunt din flori sau cum?
De ce ti se pare carpeala o anvelopa Tigar? La mine si-au facut treaba. Nu am avut cine stie ce asteptari de la ele pentru ca nici nu conduc sportiv si nu ma pun in situatii in care anvelopa sa faca diferenta. Pentru un codus linistit prin oras eu cred ca sunt bune.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Dec 2010, 11:01
Post #66


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sorin .. eu zic ca daca o data, o singura data ... o anvelopa ok te scapa dintr-o situatie periculoasa, sau te opreste cu 1 cm inainte de a lovii ceva si o pseudoanvelopa Tigar sau alte pseudobranduri din astea nu ... se cheama ca si-a facut treaba ... poate face diferenta din viata si moarte ... si pt. ca tin la mine si la viata pasagerilor mei ... nu cumpar decat marci ok si cu review-uri bune ... am folosit si NO Name-uri deci vorbesc din experienta si nu din auzite ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ride free
post 3 Dec 2010, 11:11
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 September 09
From: bucuresti




off off ce va mai certati nono.gif
hai sa va spun si parerea mea: am vrut sa imi cumpar Tigar (nu neaparat pt ca erau mai ieftine) pentru ca o anvelopa de iarna in primul rand o alegi pentru ceea ce vrei sa faci cu ea. Daca mergi doar prin oras (unde se da cu antiderapant si se deszapezeste iar vitezele nu sunt f mari) nu am nevoie de mama anvelopelor de iarna....si cum m-am enervat pe magazinul de unde vroiam sa cumpar am luat Debica....(da stiu nu sunt bune ca sunt Debica)
as vrea sa stiu si eu daca se poate cati dintre cei care ati postat aici ati incercat anvelope Tigar si ati avut probleme cu ele? (intuiesc raspunsul)
eu pot sa va dau 2 exemple concrete:
1. pe megane am folosit toata iarna trecuta anvelope de vara continental si nu am avut nici cea mai mica problema (cum zicea cineva depinde foarte mult de sofer)
2. am urcat pana la 1400 in Sinaia (cand drumul era inchis si erau -15 grade afara) cu un opel echipat cu anvelope de iarna chinezesti.... nici nu stiu sa pronunt firma si nu am avut probleme...

asa ca ar fi cel mai indicat sa isi dea cu parerea (despre orice in general) DOAR cei care au folosit produsul respectiv .... nu cei care AU AUZIT ca ar fi asa si pe dincolo!

stima!


--------------------
renault megane bicorp 1.5 85 Cp 2007
Daca esti pe locul 2 inseama ca esti PRIMUL care pierde!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraDrive
post 3 Dec 2010, 11:18
Post #68


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Sorin,se pare ca nu intelegi sensul denumirii "de origine" si daca citesti mai atent nu ma refeream la anvelope ci "la alte componente ale masinii"
Esti foarte vehement referitor la acest brand si te-ai simtit vizat si lezat in amorul propriu de postul meu; din partea mea poti sa iti pui si gumarii lu' bunicu resapati.
Numai de bine.
De aici in colo pentru mine este subiect inchis.

This post has been edited by UltraDrive: 3 Dec 2010, 11:22


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Dec 2010, 11:28
Post #69


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ride free - sunt foarte de acord ca poti sa urci cu anvelope de iarna no name oriunde urci cu anvelope ok .... nu aici este marea diferenta intre ele ... diferenta se face cand prinzi o portiune cu polei in curba, cand trebuie sa franezi de urgenta, cand circuli pe ud, etc, etc ... si raspunsul la intrebarea ta ... am venit din Hamburg pana in Romania cu o masina cu anvelope de iarna Tigar .... deci am avut timp sa-mi fac o idee si o parere .... zgomotoase, franeaza destul de prost pe asfalt umed, acvaplaneaza foarte repede in comparatie cu un Michellin, Pirelli, Dunlop, etc ... este ok acum?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ride free
post 3 Dec 2010, 11:47
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 September 09
From: bucuresti




da ai dreptate la partea cu acvaplanatul si cu franarul pe ud sau pe "fleoscaiala" insa cred ca pe polei in curba te pot fura la fel de bine si anvelopele de marci consacrate aici intervine dibacia soferului cum ziceam si mai sus. Despre zgomot intradevar sunt mai zgomotoase dar nu deranjant daca se folosesc sub 7 grade.

PS: eu sunt de pare ca anvelope foarte foarte bune trebuie cele de vara... ianra mai merge si un mic "compromis" (se circula mai putin si mult mai atent)
Iar cel mai important: Chiar daca aveti anvelope de iarna fie ele de marca sau nu, NU FITI ZMEI!


--------------------
renault megane bicorp 1.5 85 Cp 2007
Daca esti pe locul 2 inseama ca esti PRIMUL care pierde!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Dec 2010, 12:08
Post #71


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Exact cum se comporta mai prost la franare pe ud si acvaplaneaza mai repede decat una ok, ..... asa se comporta si pe polei ... proportiile se pastreaza ...

Eu zic ca din contra ... anvelopele bune trebuie iarna (sa nu zic tot timpul) pt. ca iarna te intalnesti cu situatii dificile ... nu vara ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 3 Dec 2010, 12:14
Post #72


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




zilele astea mi s-a taiat fata de 2 ori si a trebuit sa bruschez masina... poti sa mergi cat vrei de linistit, dar e deajuns sa iti taie unu o data fata tu sa il eviti si sa intri intr-un pom sau stalp pentru ca nu te-au ajutat anvelopele si ai derapat.

Mai bine renunti la un plin sau doua de benzina si iei anvelope mai ok, ca oricum mergi cu ele 4 ani / 50.000 - 60.000 km... nu le schimbi in fiecare luna.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ride free
post 3 Dec 2010, 12:29
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 September 09
From: bucuresti




ca sa fac si o gluma biggrin.gif daca imi taie fata il pocnesc... de ce sa il evit? e problema lui... Aveti mare grija cum conduceti ca daca el e de vina si tu il eviti si te opresti in pom (sau oriunde altundeva) esti bun de plata pt avarii, si politia spune " daca nu v-ati atins nu am ce sa ii fac" am patit o odata si de atunci daca nu pot evita in deplina siguranta nu mai evit nimic 017.gif
dar gata ca suntem off topic


--------------------
renault megane bicorp 1.5 85 Cp 2007
Daca esti pe locul 2 inseama ca esti PRIMUL care pierde!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Dec 2010, 12:39
Post #74


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ride free @ 3 Dec 2010, 12:29)
daca el e de vina si tu il eviti si te opresti in pom (sau oriunde altundeva) esti bun de plata pt avarii
*




Corect! dar pt. asa ceva platesc anual la CASCO pt. 2 masini ... asa nu ar fi chiar o tragedie ... biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 3 Dec 2010, 15:42
Post #75


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(cj98czh @ 3 Dec 2010, 12:28)
ride free - sunt foarte de acord ca poti sa urci cu anvelope de iarna no name oriunde urci cu anvelope ok .... nu aici este marea diferenta intre ele ... diferenta se face cand prinzi o portiune cu polei in curba, cand trebuie sa franezi de urgenta, cand circuli pe ud, etc, etc ... si raspunsul la intrebarea ta ... am venit din Hamburg pana in Romania cu o masina cu anvelope de iarna Tigar .... deci am avut timp sa-mi fac o idee si o parere .... zgomotoase, franeaza destul de prost pe asfalt umed, acvaplaneaza foarte repede  in comparatie cu un Michellin, Pirelli, Dunlop, etc ... este ok acum?
*


Da ma dar voi faceti si drumuri serioase cu masina. In oras eu nu simt nevoia de mama aderentei. Cand nu sunt conditii normale merg mai prudent si am grija sa franez din timp. Daca imi taie unu calea imi plateste el reparatia sau ma folosesc de casco.
Dar repet, eu am doar de vara Tigar si am fost multumit de cum se comporta prin balti si pe uscat. Cum nu ii dau in goarna la semafor si nu ma intrec cu ursuleti nu simt si nevoia de ceva mai bun.
Stiti voi vorba aia, pana nu o patesti pe pielea ta nu crezi. Daca o voi pati vreodata sa fiu la mila anvelopelor ma voi gandi mai mult la ce sa cumpar.
Nu am nimic cu nimeni doar ca mi se pare absurd ca cineva sa ii condamne pe alti soferi ca folosesc anvelope ieftine si nu marci foarte cunoscute si din aceasta cauza isi risca ei viata.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 3 Dec 2010, 15:49
Post #76


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




ar fi insemnat sa am 2 masini facute praf in acest moment daca mergeam pe ideea asta. Stiu pe ce ma bazez cand fac manevrele respective, daca pot sa il evit o sa o fac. Daca am pe cineva langa mine... ala clar n-are nici o vina asa ca frana si ce-or vrea fortele supranaturale aia se intampla. Am fost si in situatia asta si am oprit in cele din urma biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 6 Dec 2010, 00:59
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 3 Dec 2010, 12:28)
Hamburg pana in Romania cu o masina cu anvelope de iarna Tigar .... deci am avut timp sa-mi fac o idee si o parere .... zgomotoase, franeaza destul de prost pe asfalt umed, acvaplaneaza foarte repede  in comparatie cu un Michellin, Pirelli, Dunlop, etc ... este ok acum?


Si tu si altii de pe aici faceti confuzii grave...o anvelopa de iarna fie LingLong fie Michelin nu acvaplaneaza. Un profil de anvelopa de iarna de orice brand nu poate ajunge la acvaplanare decat in conditii extreme...strat mare de apa si viteza mare.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 6 Dec 2010, 19:14
Post #78


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Eu sunt de aceeași părere cu Sorin: decât să mergi iarna cu anvelope de vară, iei ceva NOU și mai ieftin și, știind că ai ceva IEFTIN, ești mai prudent.
Eu mi-am luat 2 Kormoran Snowpro, de asta am avut bani acum, și de când a înghețat, țin frumos distanța pe care o simt eu sigură, merg lejer pe bandă inferioară ca să nu deranjez torpilele de pe banda 3/linia de tramvai și aia e.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 10 Dec 2010, 00:51
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Eu mi-am luat Continental WinterContact 830 TS, la oferta in Metro, facute in Franta, proaspete. Cica ar fi pe locul I prin unele topuri mai rasarite... N-am nici 500 km cu ele, dar am fost nevoit sa pun cateva frane mai bruste, vreo trei datorita pietonilor care sar aiurea pe trecere luandu-ma la tinta...in toate cazurile mi-a intrat abs-ul, scartait de roti, parca sa zic ca masina s-a dus pe-o parte, in conditiile in care nu franam de la viteze mai mari de 50 km/h, iar pe jos era uscat, temperaturi variind de la 11 la 5 grade.

Cu cele de vara, in trei ani, n-am patit asa ceva decat iarna pe zapada sau chiar mai rau, pe gheata, sau pe sine de tramvai umede...

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 10 Dec 2010, 01:08


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 10 Dec 2010, 09:01
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Cred ca ti-ai luat cauciucurile alea care rastoarna masinile chiar si cand stau pe loc, ai grija ! blush.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 10 Dec 2010, 09:49
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Suprafata de contact cu solul a unei anvelope de iarna e mult mai mic decat al uneia de vara.
ORICE cauciuc de iarna va frana mai rau decat unul de vara pe uscat/apa. Cauciucul de iarna e pentru zapezi, noroi, gheata, temperaturi mici si nu permite viteze mari de deplasare.



--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Dec 2010, 10:01
Post #82


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Depinde de anvelopa .... cu Michellin si Pirelli nu simt diferenta intre Yokohama de vara si astea ... franeaza la fel, stabilitate la fel .... zgomot putin mai mare dar nu deranjant .... eu zic ca profilul anvelopei conteaza mult ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 10 Dec 2010, 10:05
Post #83


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




dantes sunt firme care au anvelope de iarna si pentru viteza continental winter sport, wintrac de la vredestein... depinde de fiecare cati bani vrea sa dea si unde vrea sa intre cu masina.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Dec 2010, 10:08
Post #84


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai nu degeaba au indici de viteza anvelopele ... T, H, V, W ...etc ... atat de iarna cat si de vara ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 10 Dec 2010, 11:16
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




Vesnic_nemultumitu' orice cauciuc nou are nevoie de o perioada de rodaj de minim 500 km, dar inclin sa cred ca nu ti-au facut presiunea corecta la vulcanizare


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 10 Dec 2010, 11:48
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu s-a inteles ideea... Pot avea indice de viteza mare adica garantat nu se vor rupe/deforma/exploda/etc pana in viteza indicata de indice.

PROFILUL unui cauciuc de iarna e unul adaptat sezonului, adica mult mai adanc, cu striatii mai dese, etc. Un cauciuc de vara are un profil cat se poate de slick, nu foarte adanc dar suficient sa elimine apa bine, striatii mult mai rare, etc. Asta se traduce in final cat cauciuc atinge pamantul in final... Cele de iarna pun mai putin cauciuc pe asfalt decat cele de vara...

Ca si comparatii, un cauciuc de off-road nu va frana niciodata ca unul de strada pe asfalt, insa in noroi va frana mult mai bine.... cam aceeasi situatie si aici...
Sau alta comparatie...de ce la formula 1 acum sunt cauciucuri slick (contact maxim cu solul) iar cand ploua au alte cauciucri cu profil pe ele (contact mai mic decat slickurile) iar dupa ce ploaia a stat pilotii se chinuie pe astea cu profil de ploaie? Ptr ca franeaza mai prost, derapeaza mai repede cand ar vrea sa faca la fel ce fac cu cauciucurile slick tocmai din cauza ca e mai putin cauciuc pe asfalt.

MARCA nu conteaza ci PROFILUL in faptul ca nu franeaza asa cum franeaza cele de vara. Cu cat profilul e mai adanc si mai adaptat ptr. zapada, franarea pe uscat/ploaie va fi mai rea, dar se va descurca mult mai bine pe zapada si valabil si reciproca.

Si ca tot veni vorba de Tigar, am avut asa ceva pe megane si pe zapada au fost EXCELENTE. Pot spune ca-si merita banii cu varf si indesat.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spinuletz
post 10 Dec 2010, 21:16
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 July 08




Am cautat opinii despre aceste anvelope, deoarece vreau sa-mi echipez masina anvelope Tigar si am nimerit aici...

Am citit toate posturile, si nu pot sa zic ca m-am decis dar totusi as vrea sa fac cateva precizari:
- pe unde ati acvaplanat, cred ca nu intelegeti destul de bine fenomenul de acvaplanare....
- apa ingheata de pe la 4 grade C
- caucicurile de "iarna" sunt facute pentru zapada nu pentru polei sau gheata


--------------------
Renault symbol 2007 Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Dec 2010, 22:34
Post #88


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cu respect ... parerile sunt pareri si cam atat ... cat desprea apa care ingheata la 4 grade ... oricand pun pariu cu tine ca stam 2 zile non stop la 4 grade langa o sticla de 2L de apa plata bucovina si daca ingheata o inghit cu totul ... aceste exagerari fiind notate, fenomenul sau cum vrei sa-i spui de acvaplanare este bine definit si nu cred ca cineva il incurca ... ca se mai incurca omul e posibil dar acvaplanarea e destul de clara ... sunt anvelope de iarna facute pentru polei sau gheata deci nu sunt de acord cu generalizarea. Tonul pare rautacios dar nu este. Spor,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 10 Dec 2010, 22:50
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Andrei apa incepe sa inghete de la +4 grade Celsius.

http://www.roenciclopedia.ro/apa-chimia-moleculei-de-apa.htm


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 11 Dec 2010, 00:48
Post #90


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Din cate stiam eu cauciucurile de iarna sunt facute in general pentru temperaturi scazute, nu neaparat pentru zapada sau gheata. Intr-o iarna "uscata", fara zapada sau ploi eu zic ca e cea mai mare nevoie de anvelope dedicate. Eu am citit ca anvelopele de iarna nu se intaresc la temperaturi scazute ca cele de vara si fiind mai moi au o aderenta mai mare cu asfaltul.
Pana la urma daca e oglinda pe jos poti sa ai tu si cele mai tari gume de iarna ca tot sanie te duci.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:31
Dacia