Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prima mea afacere, Ajutati-ma va rog!

kodrix
post 20 Aug 2006, 21:52
Post #1


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Vreau sa fac un contract cu o firma care furnizeza televiziune prin satelit gen Digi Tv, insa nu am firma inca (si pt. a face contractul respectiv am nevoie neaparat de firma). Firma respectiva opereaza instalare gratuita (decodor+antena) si de aceea a facut in judet la mine deja 500 de contracte. Problema acestei firme e ca nu are logistica necesara sa instaleze acele antene (masini, apartura specifica, oameni) asa ca a hotarat sa faca un contract cu o firma specializata care sa instaleze antenele respective. Afland toate astea intervin pe langa o cunostinta care are o asemenea firma si care a mai facut montataje de acest gen (avand si aparatura necesara) sa intru impreuna cu el in afacere.
Pe montaj firma care ofera serviciile de televiziune prin satelit ofera cate 20 USD. Avand deja 500 de contracte ar iesi 10000 USD.

Cat as putea cere de la cunostinta cu firma per montaj avand in vedere ca il voi ajuta la fiecare montaj si ca practic contractul cu firma ce ofera serviciile de tel. prin satelit i-l asigur eu? Mentionez ca prietenul cu firma are echipamentul propriu si ca cel mai probabil deplasarea se va face cu masina lui.

As putea face un contract cu el inainte de incheierea contractului cu firma ce ofera serviciile de tel prin satelit ca sa nu ma trezesc pe urma cu ochii in soare? Daca da cum ar trebui facut?

Se preconizeaza ca s-ar depasi cu mult cele 500 de contracte in urmatoarele zile, deci vor iesi bani si mai multi. smile.gif


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 20 Aug 2006, 23:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




cel mai bine ar fi sa ceri niste procente din valoarea tuturor contractelor care vin de la tine. cred ca undeva pe la 8% e ok (tinand cont ca pe piata se practica asemenea tarife undeva intre 3 si 12%)


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 21 Aug 2006, 06:58
Post #3


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Eu zic ca 50/50 este rezonabil pentru ambele parti. Daca tu nu ai contractele el nu are ce lucra in plus si invers. De asemenea, cheltuieliele (ex, benzina) le impartiti.

Cat despre contract inainte... trebuie sa vorbesti cu un jurist/avocat. El stie mai bine ce si cum.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 21 Aug 2006, 09:37
Post #4


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




50/50 dintr-o instalare de 20 USD....nu-ti va oferi nimeni. Din experienta mea in domeniu. (detin cateva retele mici de CATV) la 20 USD, un instalator de antene de satelit este....cumva la limita. Mai ales daca instalarile se desfasoara pe o raza mai larga, care presupune si deplasari mai mari. Nu te gandi neaparat la costurile de deplasare (benzina....etc) ci la timpul pierdut. Un 8-10% ar fi rezonabil...


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 21 Aug 2006, 10:03
Post #5


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Reactualizez: pe antena se plateste acum 25 USD.
Eu m-am gandit sa-i cer cam 8 USD de antena (el ar ramane cu 17 USD din care trebuie sa-si plateasca motorina).

Mentionez ca el vine cu aparatul de orientat, si cel mai probabil si cu masina insa eu voi fi langa el la fiecare montaj. Antenele sunt cam cate 60 intr-o localitate.

E bine sa-i cer atata?



--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 21 Aug 2006, 10:15
Post #6


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Daca participi shi tu activ la instalare, atunci da. E rezonabil.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 21 Aug 2006, 10:22
Post #7


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Multumesc la toti pt. sfaturi. Am sa va anunt daca imi iese afacerea!

Ma mai gandeam la o varianta: el sa-mi dea echipamentul si sa rulez contractul pe firma lui si eu sa fac instalarile cu masina mea cu un alt prieten.

In cazul acesta cat as putea lua pe contract?



--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 21 Aug 2006, 21:30
Post #8


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai....invers tongue.gif


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:04
Dacia