Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.973 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6085
16 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce facem cu banii, a trecut criza?

maho
post 6 Feb 2021, 17:23
Post #331


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu vad nici o poza, e un pdf informativ de la banca. Ceva alimentare cont pt. cumparare actiuni BRK probabil.

Vezi cu datele personale, iti apare cnp-ul acolo.

This post has been edited by maho: 6 Feb 2021, 17:25


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2021, 17:55
Post #332


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




UUPS, mersi de atentionare, am pus alt atasament din greseala. Am corectat.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Feb 2021, 21:02
Post #333


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




O sa incep cu dreapta: e piata pe niveluri de pret pt. actiunea BRK (Broker); in aceeasi casuta ai cu negru cantitatea si cu albastru pretul (aferente cumpararii, respectiv vanzarii, coloanele aferente).
De ce zic "niveluri", pt. ca sus e pretul cel mai apropiat de ultimul pret la care s-a facut tranzactia precedenta (s-ar cumpara 5.500 actiuni cu 0,0906 lei/buc. si s-ar vinde 8.000 actiuni cu 0,0924 lai/buc.);
randul 2 din coloane e pretul urmator (cu cantitatile aferente), fiecare se pozitioneaza unde vrea.
Daca de ex. vrei sa vinzi rapid, fara sa astepti un pret mai bun, vinzi instant cu cat ofera primul (primii) cumparator din coloana stg., adica cu 0,0906. Daca vrei sa cumperi, fie te grabesti si iei cu 0,0924 (maxim 8.000 actiuni, daca plusezi treci in pretul urmator cu ce depasesti 8k), fie (daca astepti) te pui cu un pret mai mic (si cantitatea pe care o vrei) in stanga, pe nivelul aferent pretului, si astepti sa fii "servit" de aia care vand mai repede.
In stanga iti apare la toate simbolurile "close", pt. ca piata e inchisa deci ai 0 si la preturi si la cantitati tranzactionate acum. Dupa aia ai ultimul nivel de cerere si oferta (cumparare si vanzare) - acelasi din dr., si pretul la care s-a realizat ultima tranzactie.

Da, punctul ala e de fapt virgula, si invers, ca la americani.

Pare complicat, dar te obisnuiesti repede.

Imagineaza-ti o piata, cu tot ce implica ea: cumparatori (unii cu banii la vedere, altii si cu o parte in buzunar), tarabe, vanzatori, marfa pe tarabe (dar poate fi si o cantitate sub taraba), pretul final il face cererea si oferta.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2021, 21:10
Post #334


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Multumesc de explicatii. Am de rumegat...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Feb 2021, 21:23
Post #335


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Oricand, cu placere.
Daca ai de gand s-o faci doar ocazional spre rar, n-are rost sa te incurci cu nivelurile inferioare de pret, mai mult te derutezi.
Mai e si varianta sa imputernicesti un broker s-o faca pt. tine, dar e cam riscant, ei traiesc din comisionul pe tranzactie (indiferent ca-i cumparare sau vanzare, indiferent daca e profit sau pierdere, deci sunt interesati sa ruleze banii cat mai des).
Spor! Si daca cumva pretul unei actiuni nu creste imediat dupa ce-ai cumparat tu (sau nu scade imediat dupa ce-ai vandut), nu te impacienta, e normal, nu esti "God-all mighty". smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Jul 2021, 09:31
Post #336


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




criza nu a trecut, dar ultimele 3 actualizari de dobanda la creditul ipotecar au fost in jos, de la 4,4% a ajuns la 3,5%. Din pacate si dobanzile la depozite au luta-o in jos, à,4% la un cont de economii si 1,2% pe an la depozit pe un an...
Tocmai ce am facut o rambursare anticipata la creditul ipotecar (platit pricipalul pe 2 ani, a scazut durata creditului cu 4). Daca in 3 luni tot asa sta situatia, as cam incepe sa explorez niste ETFuri cu capitalizare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 5 Jul 2021, 12:17
Post #337


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu zic sa mai astepti anul asta cu ETF-urile.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 14 Jan 2022, 15:53
Post #338


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




No, cum îi cu statu si asteptatu ? biggrin.gif
Cum zic inteleptii: "Time in market beats timing the market !"


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 14 Jan 2022, 16:29
Post #339


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Se zumzaie ca vine un market crash, inflatia e la cote mari, cate unii isi inchid portile, altii vand securities, io nu m-as avanta ca fierbe de multicel oala cu pandemia.
Plus colapsul imobiliar din china...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 14 Jan 2022, 16:44
Post #340


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Tot timpul se zumzaie. Atata timp cat banii investiti nu sunt banii din care trebuie sa iti asiguri nevoile de zi cu zi nu vad asta ca pe o problema. Nu te pot contrazice in legatura cu ce va fi in viitor dar din 5 iulie 2021, de la ultimul tau comentariu, se puteau obtine randamente de 100 % pe actiuni ale unor companii serioase. Lejer smile.gif


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 14 Jan 2022, 17:07
Post #341


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu sunt advisor financiar, imi dau cu parerea ca orice roman bun la toate biggrin.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Jan 2022, 15:37
Post #342


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(r_vlad @ 14 Jan 2022, 16:44)
Atata timp cat banii investiti nu sunt banii din care trebuie sa iti asiguri nevoile de zi cu zi nu vad asta ca pe o problema.

Corect.
QUOTE(r_vlad @ 14 Jan 2022, 16:44)
din 5 iulie 2021, de la ultimul tau comentariu, se puteau obtine randamente de 100 % pe actiuni ale unor companii serioase. Lejer smile.gif
*


Care-s alea? Ca e "lejer" sa te uiti pe grafice la trecut, dar mai greu sa intuiesti viitorul.
Asta-i lista mea, as zice ca toate-s serioase (dar poate ca ai alta parere), niciuna nu se apropie de +100% incepand cu 5 iulie '21:
ATB, BRD, SIF5, SNG, TEL, TLV (de Teraplast nu zic, ca am luat prin octombrie, cam neinspirat).
Da, mai sunt cateva (f. putine) care au avut randamente f. mari, dar... timingul e totul.
Per total, anu' trecut BET a crescut cu vreo 33% si BET-TR cu vreo 40%. Eu am iesit pe plus, dar nu chiar atat (nici n-aveam cum, ca o buna parte din loz am tinut-o cash, ca nu se stie niciodata ce vine).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jan 2022, 08:41
Post #343


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 5 Jul 2021, 09:31)
criza nu a trecut, dar ultimele 3 actualizari de dobanda la creditul ipotecar au fost in jos, de la 4,4% a ajuns la 3,5%.
*


si a revenit la 4,82% dar la economii tot nu urca.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 17 Jan 2022, 11:06
Post #344


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




QUOTE(maho @ 15 Jan 2022, 15:37)
Care-s alea? Ca e "lejer" sa te uiti pe grafice la trecut, dar mai greu sa intuiesti viitorul.
Asta-i lista mea, as zice ca toate-s serioase (dar poate ca ai alta parere), niciuna nu se apropie de +100% incepand cu 5 iulie '21:
ATB, BRD, SIF5, SNG, TEL, TLV (de Teraplast nu zic, ca am luat prin octombrie, cam neinspirat).
Da, mai sunt cateva (f. putine) care au avut randamente f. mari, dar... timingul e totul.
Per total, anu' trecut BET a crescut cu vreo 33% si BET-TR cu vreo 40%. Eu am iesit pe plus, dar nu chiar atat (nici n-aveam cum, ca o buna parte din loz am tinut-o cash, ca nu se stie niciodata ce vine).
*


Ai dreptate, am exagerat. Nu e 100 % din iulie pana in prezent dar 50-70% se putea. Pentru 100% trebuie mers cu 2-3 luni mai in spate.
O parte semnificativa din portofoliul meu la BVB este concentrat pe TRP si M. Mai mult de 60 %. Le-am adaugat in portofoliu din feb-mar 2021 si am acumulat pe parcursul anului cand au fost scaderi. Pentru astea doua sunt bine peste 100 % randament la care se adauga dividendul substantial al TRP.
Nu, nu sunt un investitor priceput. Chiar deloc. Am facut de-a lungul timpului greseli imense. Ce am vrut sa spun prin postarea la care faci referire este ca investitiile nu trebuie amanate in momente ca acestea prin care trecem. Trebuie doar aleasa o strategie investitionala compatibila cu apetitul de risc al investitorului.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Jan 2022, 15:11
Post #345


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Atat decizia de a investi sau nu, cat si timingul si retul detaliilor, apartin fiecaruia.
Nu cred ca exista vreun investitor care sa fie "priceput" mereu, poate doar inspirat sau mai putin, in diverse momente.
Unii (de ex. un fost (se pare) coforumist) nici macar nu accepta ideea de investitie prin intermediul bursei, o considera "specula", de parca institutia bisericii (oricare din ele) nu ar specula sentimentele religioase ale unora, sau necesarul de voturi al altora.
Daca stau sa verific, ultima vanzare de actiuni am facut-o in vara trecuta (sif4, ultimele actiuni la astia cumparate prin 2013 - mooama, ce "speculatie"! icon_mrgreen.gif ).



--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Jan 2022, 17:34
Post #346


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(maho @ 17 Jan 2022, 15:11)
Unii (de ex. un fost (se pare) coforumist) nici macar nu accepta ideea de investitie prin intermediul bursei, o considera "specula"
*
Mai este unu de rangu' patru, care cica daca iti vinzi masina la pretul pietei, este specula.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Jan 2022, 16:12
Post #347


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(r_vlad @ 17 Jan 2022, 11:06)
O parte semnificativa din portofoliul meu la BVB este concentrat pe TRP si M. Mai mult de 60 %.

Sper ca te-ai impiedicat de cablu si ai scos calculatorul din priza. mellow.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Aug 2022, 14:01
Post #348


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Isărescu ar putea scumpi iar leii vineri. Indicele ROBOR la 3 luni și la 6 luni a trecut de 8%. Anul trecut pe vremea asta era de circa 1,5% (cel la 3 luni ) și 1,64% cel la 6 luni.

Cât câștigă Mugur Isărescu și viceguvernatorii BNR

BNR - Guvernator „pe viață”, Isărescu câștigă lunar peste 20.000 de euro, viceguvernatorii, 15.000 euro

În conducerea BNR se află un post de guvernator, un prim-viceguvernator, două posturi de viceguvernator și cinci membri ai Consiliului de Administrație.

Mugur Isărescu a înregistrat venituri în 2021 de 1.216.064 de lei, în medie 101.300 lei pe lună, adică peste 20.000 euro.

960.752 lei - indemnizație BNR - 80.000 lei pe lună (16.000 de euro)
30.612 lei - membru titular Academia Română
224.700 lei - pensie

În declarația de avere, Isărescu și-a trecut o casă de locuit, o casă de vacanță și un apartament. De asemenea, deține bijuterii, tablouri, numismatică în valoare de 210.000 euro. A acordat împrumuturi în nume personal de 1.147.529 lei (aproximativ 230.000 de euro) și deține acțiuni în valoare 1.159.557 lei (231.000 euro) și titluri de stat în valoare de 1.010.817 lei.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Aug 2022, 22:01
Post #349


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sad.gif

Cam sarac...sincer...dupa 30 ani de smecherie.

Amu..cine stie ce mai are prin swiss.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Aug 2022, 09:40
Post #350


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(IRONICK @ 4 Aug 2022, 15:01)
BNR - Guvernator „pe viață”, Isărescu câștigă lunar peste 20.000 de euro

Cam cat o vedeta de la fcsb. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Jun 2023, 18:26
Post #351


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Hidroelectrica. Prezintă interes de discuții?
Văd că brokerii sunt extaziați, cică-s multe conturi noi de tranzacționare deschise pt. asta, comisioanele lor vor curge.
Cum am zis-o și în privat, o zic și public: deocamdată nu mă bag.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Jun 2023, 22:18
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Cifrele n-arata rau, insa nici minunea de la maglavit nu e, cum o prezentau astia. M-am uitat pe prospect si pare sa fie o investitie buna. Eu sunt in dubii, in niciun caz n-as renunta la SNG luate la 32-33 lei, ca sa iau H2O doar pt publicitate + c-ar trebui sa plateac si impozit. La 90-95 pret maxim era o treaba, dar la 112, cu tot cu 3% discount tot mi se pare mult, mi-e greu sa cred ca se duce spre 94 la cat de dorita e. Si nici speranta de crestere spectaculoasa in urmatorii ani nu se prea vede, piata e limitata l a hidro, desi e cea mai sigura din astea verzi.

Dar pentru cineva cu mult cash disponibil acum nu e o varianta de neglijat, dividendul o sa fie ok si dupa lansare pe liber s-ar putea sa mai fie fomisti sa creasca artificilal pretu.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Jun 2023, 23:06
Post #353


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(maho @ 23 Jun 2023, 19:26)
Hidroelectrica. Prezintă interes de discuții?
Văd că brokerii sunt extaziați, cică-s multe conturi noi de tranzacționare deschise pt. asta, comisioanele lor vor curge.
Cum am zis-o și în privat, o zic și public: deocamdată nu mă bag.
*


Si eu am zis pauza. Este rost doar de bijnitza la dividente.

This post has been edited by IRONICK: 23 Jun 2023, 23:07


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Jun 2023, 08:55
Post #354


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Plusurile si minusurile o sa se vada dupa listare, mai devreme sau mai tarziu.
Ce vad eu ca minusuri:
-pretul (112) e marisor, la profitul de anul trecut ar iesi un PER de 11,3 (cam dublu fata de alte companii din energie);
- dupa ce ca "free-float"-ul e mic, lichiditatea o sa fie tot mai redusa, pt. ca institutionalii nu vor vinde prea curand;
- Dividendele: da, teoretic ar trebui sa fie f. bune (avand in vedere profitul si anii trecuti, dar pana acum aia de la FP puneau presiune pe stat pt. dividende mari, ca statul are prostul obicei sa suga banii din companiile lui si sub alte forme in afara de dividende; legea aia cu "minim 90% din profit sub forma de dividende" e doar pt. fraieri, se gasesc anual exceptii ("avem investitii de facut, ne trebuie cashflow"). Acum, cand aia aproape 20% din "alti actionari" vor fi si mai fragmentati, mai pune puleaspataru presiune, face guvernul ce vrea.

Romgaz: da, la pretul ala e bun, da' ma gandesc ca au un imprumut baban de platit, si pana curg banii pe gazele din Neptun Deep mai e destul.
Poate gandesc eu pe termen prea lung, da' deocamdata avem "cel mai performant guvern"... upgradat.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2023, 07:49
Post #355


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La hidroelectrica ziceau un coleg (si un articol de blog dealtminteri https://bvbromania.substack.com/p/de-ce-nu-...-hidroelectrica ) ca pretul va scadea imediat dupa IPO pentru ca F propietatea va vinde participatiile sale . Deci daca e de cumparat poate mai tarziu... Scaderea de pret s-a mai vazut si la alte IPO
problema e ca nu stiu ce va fi de cumparat mai tarziu, vad asta ca o actiune de vanat pentru fonduri mutuale si alea de pensii de exemplu

This post has been edited by einstein1984: 26 Jun 2023, 08:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 26 Jun 2023, 07:57
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




cica s-a castigat la loto, vreo 10 mil euro ... cred ca problema nu ar fi cum sa-i cheltui ci sa nu iti cada vreo caramida in cap sa nu apuci sa-i mai cheltui


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 Jun 2023, 09:43
Post #357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(maho @ 24 Jun 2023, 08:55)

-pretul (112) e marisor, la profitul de anul trecut ar iesi un PER de 11,3 (cam dublu fata de alte companii din energie);

*



PER-ul e ok ca valoare, problema e ca la 2022 e la nivelul asta datorita conjuncturii favorabile, daca te uiti la anii anteriori e diferenta majora.

Daca in week end aveam o intentie pt H2O, acum e certitudine, nu e de luat pentru ca imi pare o specula a FP, cred ca s-a tras intentionat de timp ca sa-si bazeze pretul pe rezultatele din 2022. Astept peste 6 luni sau un an cand vor avea astia (FP) voie sa vanda.

Momentan raman tot pe SNG, sper sa se ajusteze pretul dupa ex dividend la vreo 37-38 (tehnic ar trebui sa scada cu 3.4) cand pt mine inca-s ok. Astea de stat sunt investitii pe termen lung.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Jun 2023, 13:11
Post #358


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Per-ul e elocvent doar in comparație cu altele din același sector. Transelectrica de ex. are cam 3 (la zi, între q2/22 - q1/23). Ăștia distribuie "50% din profitul distribuibil ", adică vreo 10% din netul total. Alți țepari.
Pe moment (și pe termen mediu) sunt ~70% pe titluri de stat. Cu acțiunile aș ieși în pierdere dacă aș vinde.
Majoritatea ipo-urilor (și ăsta nu e chiar un ipo, mai degrabă un spo) s-au dus în jos după listare, deci s-a speculat momentul. Românii nu gândesc pe termen lung.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2023, 13:14
Post #359


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




am zis mai sus de unde pare sa vina scaderea la 2 luni dupa IPOurile alea

This post has been edited by einstein1984: 26 Jun 2023, 13:34


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 Jun 2023, 14:44
Post #360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(maho @ 26 Jun 2023, 13:11)
Per-ul e elocvent doar in comparație cu altele din același sector. Transelectrica de ex. are cam 3 (la zi, între q2/22 - q1/23). Ăștia distribuie "50% din profitul distribuibil ", adică vreo 10% din netul total. Alți țepari.

*



D-asta se si calculeaza, nu asta e problema. Comparatie doar cu altele din energie, dar mai relevant e cand il compari cu altceva tot hidro, sau doar comparatie pe linie de business energie verde (poate o fi vreun raport, n-am cautat) daca vrei sa compari. Specific in cazul H2O e bula.

TEL tepari? eu le zic baeti dajtepti, altii m...i; a mers strategia pe anu asta sa zica ca distribuie dividend de 2.88 dupa ce anu trecut au dat gaura la covrig, s-apoi surpriza 0.71.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:05
Dacia