Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Presiunea in anvelope si consumul de carburant

reno-cstavaru
post 2 Apr 2006, 16:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 26 March 06




Salut,

Am citit undeva ca presiunea in anvelope poate influenta semnificativ consumul. Eu acum tin 2.2 bar pe fatza si 2 pe spate. Dar culmea, mi se pare ca rotile sunt destul de "dezumflate", adica nu sunt perfect rotunde in partea de jos. Dar am zis sa las asa, daca asa scrie in carte...

Totusi, acolo zice sa umfli fata la 2.3 cand mergi pe autostrada. E ciudat.

Ma ingrijoreaza putin consumul masinii, mai ales in oras (14-15%). Am incercat sa merg mai domol, si tot consuma peste 13.5% (mers prin Bucuresti, prin niste aglomeratii moderate spre mari). Am 2500km pana acum cu masina.

Ce parere aveti ? Eu le-as face 2.3-2.4 pe fata si 2.2 pe spate. O avea ceva ? Ar putea sa nu reziste cauciucurile sau ceva ? ( Am Goodyear NCT5 )

This post has been edited by cstavaru: 2 Apr 2006, 16:36


--------------------
Renault Megane II 1.6 2005, Sedan
Megane II Sedan 1.6 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 2 Apr 2006, 16:49
Post #2


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




stai linistit..lasa consumul pana dupa 5000 km... si nu mai reseta des.... presiunea e buna..2.2 cu 2 folosesc si eu...consum mediu 5.1 biggrin.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 2 Apr 2006, 20:30
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Cauciucurile tin, la Astra pe fata pt consum minim e recomandat 2.7,iar pe spate 2.5


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 2 Apr 2006, 21:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Presiunea recomandata de Renault in functie de conditiile de drum e trecuta pe usa soferului.


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2006, 10:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu presiunea anvelopelor este un factor decisiv in determinarea consumului. Presiunea las-o asa cum a zis-o fabricantul si verific-o cat mai des. O presiune prea mare va determina o uzura pronuntata pe mijloc a desenului anvelopei iar una prea mica o uzura pronuntata pe laterale, asa ca nu castigi cine stie ce daca umfli prea tare cauciucurile si mai si iei vreo groapa neprevazuta. sad.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 3 Apr 2006, 10:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




2.2 pe fata si 2.0 pe spate. Scrie si in cartea masinii. Pentru autostrada cresti cu 0.2. Indicat este sa faci presiunea asa cum ti-o da constructorul. Senzatia ca sint putin "dezumflate" o am si eu.
Legat de consum ... este datorat aglomeratiei din Bucuresti si a traseului pe care mergi. Ca sa te linistesti, scoate-ti masina la o plimbarica prin oras duminica dupa-masa, fa un traseu de 30-40 km si calculeaza consumul pe distanta parcursa. Desi 40 km nu este o distanta "suficienta", iti poti face totusi o idee in sensul ca nu o sa mai vezi 14-15% ci 10-11%. smile.gif Succes !


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-cstavaru
post 3 Apr 2006, 10:59
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 26 March 06




@Laurentziu83
@zyppo

Am citit in "The tyre bible" la adresa: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html ca conteaza extrem de mult presiunea pentru consum. Individul care a scris asta a zis ca masina ii consuma 15% si dupa ce le-a umflat mai bine a obtinut 11.5% la un Subaru pe care il avea. Mi se pare o diferenta enorma. Cititi acolo sa vedeti. Oare minte ca sa faca povestea mai interesanta ? smile.gif Eu nu cred. Oricum, ce naiba ma costa sa incerc.

This post has been edited by cmandrei: 3 Apr 2006, 11:17


--------------------
Renault Megane II 1.6 2005, Sedan
Megane II Sedan 1.6 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2006, 11:10
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am zis si mai sus ca nu are rost sa faci suprapresiune in roti doar ca sa ai consum mai mic. Nu se stie niciodata cand poate sa-ti cedeze un cauciuc la vreun obstacol doar pentru ca ai vrut sa faci "economie".
Consumul depinde in mult mai mare masura de stilul de condus, nu de presiunea in anvelope. Eu am mers toata iarna cu anvelope de 185 de iarna pe fata in loc de 175 cat aveam normal si diferente la consum nu prea am vazut (nu sesizabile adica), mai ales in ultima perioada cand a fost cald afara.
Normal cand mergi cu anvelope ceva mai late e exact ca atunci cand ai merge cu rotile cu o presiune mai scazuta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 3 Apr 2006, 11:12
Post #9


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Eu doar la drum lung le "umflu" mai mult adica 2,3 si 2,1 dar mare lucru nu se castiga la capitolul consum.


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 3 Apr 2006, 14:50
Post #10


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




Baga frate 2.4 pe fata si sigur pui masina pe butuci in cateva luni (garantat in Bucuresti)
P.S. consumul o sa fie ceva mai mic laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexander_A4ever
post 3 Apr 2006, 15:27
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 31 March 06
From: Timisoara




Pentru un raspuns cat mai clar, ne spui te rog care sunt dimensiunile anvelopelor tale, pentru ca presiunea difera in functie de aceste dimensiuni.


--------------------
Audi A4 2001, 1.9TDI PD
2000 Audi A4 1.9 TDI 135HP tuned by TCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 3 Apr 2006, 15:31
Post #12


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Presiunea pre amare poate duce la uzura prematura a diverse chestii pe la trenul de rulare... bucse si alte alea. Cel putin asa am auzit, nu am incercat personal. Plus confortul scade destul de mult daca rulezi in Bucuresti unde ai gropi si linii de tramvai si santuri si ce nu ai... Asa ca mergi linistit cu presiunea asa cum spune producatorul si consumul desi e un pic cam mare nu e chiar exagerat. Eu stiu ca la Megane 2 1.6 16v consumul in Bucuresti este in jur de 13% in conditiile in care vezi si aglomeratie, nu numai drumuri libere. Consumuri de 10-11 in aglomeratie cu motorul pe benzina sunt povesti de adormit copii. Am condus 3 asemenea masini si cu toate am scos cam acelasi consum in oras: aprox 13 l/100km.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 3 Apr 2006, 16:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Voi cand faceti presiunea la o vulcanizare le ziceti baietilor sa "bage" 2.2 pe fata? Eu am observat ca cei mai multi lasa 2 si pe fata si pe spate.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 3 Apr 2006, 17:13
Post #14


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cei mai multi lasa asa de obicei daca au de circulat pe drumuri proaste, si cum asa sunt mai toate... Tocmai ca sa nu strice prea multe pe "deasupra" rotilor. Adevarul este ca un cauciuc e mai ieftin decat o planetara de obicei.

later edit: eu mi-am incaltat masina cu anvelopele de vara si mi-au pus azot in gume: 2.2 pe fatza si 2 pe spate.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-cstavaru
post 3 Apr 2006, 23:27
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 26 March 06




Care e avantajul cu azotul ?

This post has been edited by cmandrei: 4 Apr 2006, 08:25


--------------------
Renault Megane II 1.6 2005, Sedan
Megane II Sedan 1.6 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 3 Apr 2006, 23:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Nu-ti variaza presiunea in anvelope in functie de temperatura exterioara (azotul nu de dilata la caldura)


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 4 Apr 2006, 10:23
Post #17


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Mie mi-au spus la centrala de cauciucuri ca azotul este mai usor decat aerul si nu se dilata asa mult.


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Apr 2006, 13:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si are moleculele mai mari si nu mai iese asa usor prin porii microscopici, adica nu prea mai ai pierderi de presiune.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Herbas_
post 4 Apr 2006, 14:22
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 March 06




Presiunea in anvelope e calculata in functie de numarul de pasageri si dimensiunile cauciucurilor. E adevarat un cauciuc mai lat asigura o suprafata mai mare de contact cu asfaltul, deci si o rezistenta mai mare la inaintare, lucru care se traduce prin consum crescut (desi castiga foarte mult la stabilitate si manevrabilitate)...constructorii afiseaza de obicei o lista cu modificarile care pot surveni...mie cauciucurile imi maresc consumul cu aprox 0.9 L/100, asta dupa calcule proprii pe baza valorilor oferite de carte, intrucat dimensiunile cauciucurilor pe care le am nu sunt acceptate de producator biggrin.gif. O presiune prea mare va insemna resimtirea vibratiilor la nivelul suspensiei, si uzura ei creste. Presiunea poate determina nivelul si zonele de eroziune ale cauciucului, precum si aderenta, tinuta de drum..etc... E recomandata folosirea presiunii cu azot pentru a evita modificarea presiunii in urma schimbarilor termometrice si pentru uniformizarea repartitiei moleculelor in cauciuc.


--------------------
Ford Fiesta 2003 Coupe
Perpedes Benz S klasee 2.0 carnivor, tractiune bipeda....
fost sofer M1 Coach 1.4 16v 95 cp (SOLD)
Ford Fiesta 1.4 tdci (in service)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-cstavaru
post 5 Apr 2006, 12:23
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 26 March 06




Apropos, ce-ar fi sa descoperim ca presiunea recomandata pentru Romania e mai mica decat cea pentru alte tari, ca sa nu solicite suspensia asa mult prin gropi smile.gif

Sunt curios daca are cineva un manual in alta limba decat romana, sa verificam smile.gif


--------------------
Renault Megane II 1.6 2005, Sedan
Megane II Sedan 1.6 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 5 Apr 2006, 18:35
Post #21


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(cstavaru @ Apr 2 2006, 04:35 PM)
Totusi, acolo zice sa umfli fata la 2.3 cand mergi pe autostrada. E ciudat.

Ma ingrijoreaza putin consumul masinii, mai ales in oras (14-15%). Am incercat sa merg mai domol, si tot consuma peste 13.5% (mers prin Bucuresti, prin niste aglomeratii moderate spre mari). Am 2500km pana acum cu masina.

Ce parere aveti ? Eu le-as face 2.3-2.4 pe fata si 2.2 pe spate. O avea ceva ? Ar putea sa nu reziste cauciucurile sau ceva ? ( Am Goodyear NCT5 )
*



Nu este deloc ciudat... Pe autostrada se circula cu viteze mai mari, care necesita o rigiditate mai mare a trenului de rulare. Din ce stiu eu, producatorul dä presiunea care optimizeasa stabilitatea, uzura gumelor si consumul... (luate impreuna, nu fiecare in parte)

QUOTE(cstavaru @ Apr 3 2006, 10:59 AM)
@Laurentziu83
@zyppo

Am citit in "The tyre bible" la adresa: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html ca conteaza extrem de mult presiunea pentru consum. Individul care a scris asta a zis ca masina ii consuma 15% si dupa ce le-a umflat mai bine a obtinut 11.5% la un Subaru pe care il avea. Mi se pare o diferenta enorma. Cititi acolo sa vedeti. Oare minte ca sa faca povestea mai interesanta ? smile.gif Eu nu cred. Oricum, ce naiba ma costa sa incerc.
*


Nu stiu daca e aceeasi poveste, dar stiu ca el le avea unflate prost initial... chiar foarte prost


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-cstavaru
post 6 Apr 2006, 09:37
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 26 March 06




QUOTE(sandman_ @ Apr 5 2006, 07:35 PM)
Din ce stiu eu, producatorul dä presiunea care optimizeasa stabilitatea, uzura gumelor si consumul... (luate impreuna, nu fiecare in parte)


Adica vrei sa zici presiunea care realizeaza compromisul cel mai bun intre cele trei (din punctul lor de vedere).



--------------------
Renault Megane II 1.6 2005, Sedan
Megane II Sedan 1.6 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 6 Apr 2006, 11:58
Post #23


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Da, ceva de genul asta...
Cresterea presiunii ar duce la scaderea consumului, pana la o limita, dupa care consumul ar incepe sa creasca din cauza lipsei de aderenta, ar duce la scaderea aderentei/stabilitatii, iar anvelopele s-ar uza doar pe mijloc.
Odata cu scaderea presiunii, ar creste consumul, ar creste aderenta pana la un punct, dupa care ar scadea aderenta, datorita deformarii "tälpii anvelopei", care s-ar "ridica" la mijloc.
In principiu este bine sa se cam stea in zona presiunii data e producator.

E o problema de gusturi: eu prefer sa folosesc notiunea de optim, in defavoarea celei de compromis (in asemenea cazuri) biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Apr 2006, 12:01
Post #24


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




eu nu inteleg ce atata fassss.... bagati cat zice producatorul..iar pentru cel care are consuma 14 in Bucuresti..schimba si tu mai sus viteza..3000-3500 si o sa mai scada.. wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-costel
post 21 Apr 2006, 12:14
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 April 06




http://www.vanzarianvelope.ro/dateanvelope.php#5
Aici sunt cateva explicatii legate de presiunea din pneuri.
Avantajele azotului sunt:
• Azotul este folosit la umplerea avnelopelor, pentru a reduce riscul unei explozii in cazul supraincalzirii cauciucului sau oxidarea accelerata a anvelopei, la solicitari mai intense
• Mareste gradul de siguranta al tuturor anvelopelor prin asigurarea unei presiuni constante un timp mai indelungat, ceea ce ar micsora riscul de a face pene in rulaj
• In absenta oxigenului, lipseste umiditatea care, in timp, influenteaza imbatranirea amestecurilor, a structurii interne a cauciucului si a elementelor metalice ce duce la incetinirea formarii de ruginå pe jante, deoarece nu contine pulberi, ulei, umiditate sau substante care pot intr-un fel sau altul sa compromita viata cauciucurilor
• Acest gaz este mai putin influentat de variatiile de temperatura, spre deosebire de anvelopele umplute cu aer care isi modifica destul de mult presiunea intre starile de frig si de cald
• Un alt avantaj este faptul ca anvelopa din cauciuc este mai putin permeabila la azot decat la oxigenul din aer, azotul prezentand o molecula mult mai mare, deci pierderile de presiune in anvelopele cu azot sunt mult mai mici decat cele din anvelopele umflate cu aer si in acest mod se obtine o uzura redusa a caii de rulare a pneului, creste durata de folosire a anvelopelor se reduce considerabil consumul de carburant ceea ce genereaza cheltuieli de intretinere mai mici a autovehiculelor.
• azotul este mai stabil decât aerul care este sensibil la salturile de presiune si temperatura si in consecinta, aceastå stabilitate are repercursiuni pozitive asupra prizei la drum a pneurilor si a sigurantei vehicolului
• Azotul este foarte util si pentru vehiculele care stationeaza vreme indelungata ca: remorci, caravane sau motociclete. Stationarile indelungate in timpul anului pot altera „mecanica” cauciucurilor accelerând imbatranirea structurala si astfel reducand siguranta în utilizare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 26 Apr 2006, 23:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Ca tot e vorba de presiune in roti, aveti incredere in pompele electrice ce se gasesc in Metro/Selgros ? Arata corect presiunea in roti? Sunt fiabile?

Nu de alta, dar sa presupunem ca esti la cucuietii de munte, ai pana, dar nu ai verificat presiunea in roata de rezerva (ca nu ai avut treaba cu ea de cateva luni/mii bune de km). Te poti baza deci pe manometrul pompelor electrice de prin Metro pt. a-ti verifica presiunea in roata + pt. a o umfla corespunzator (daca-i cazul)?


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Apr 2006, 23:43
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu prea, nu sunt. Mai degraba pui ceva deoparte si iti iei manometru de calitate. Sau bagi aer ochiometric in cauciuc.
O metoda buna de a verifica manometrul pompei este sa te duci la o statie Lukoil (la cele cu pompe cu indicator electronic), cuplezi manometrul la anvelopa si apoi pompa electrica si vezi ce diferenta e. Apoi faci presiunea corecta cu manometrul benzinariei si cuplezi din nou pompa ta si vezi daca se mentine aceeasi eroare. Daca nu ai eroare atunci ai nimerit un manometru bun. Daca se mentine aceeasi eroare inseamna ca manometrul e bun, cat de cat, adica doar acul e fixat aiurea. Daca nu atunci e prost facut. In orice caz e bine sa notezi la ce indicatie ai presiunea recomandata ca sa stii in caz de nevoie. Sa ai grija ca pompele electrice din metro de umflat cauciucurile se uzeaza segmentii pistonasului in timp din lipsa de ungere si capacitatea de umflare scade.
Eu am de la Lada un manometru rusesc cu buton de resetare, adica ramane acul exact pe presiunea masurata. Pe manometrele din metro nu se merita sa arunci banii.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 27 Apr 2006, 08:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Stie cineva, din Galati,poate fi si Braila, unde as putea pune azot in anvelope si cat costa?


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 27 Apr 2006, 09:34
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Herbas_ @ Apr 4 2006, 04:22 PM)
E recomandata folosirea presiunii cu azot pentru ... uniformizarea repartitiei moleculelor in cauciuc.
*


??????
wacko.gif
imi explici cum vine asta te rog ca eu nu inteleg nimic


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 4 Apr 2007, 10:14
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




La mne presiunea de pe usa soferului este diferita de cea din manual si anume mai mica cu 0,1 - 0,2 bari. Pe usa soferului scrie de 1,9 - 2,1 pe fata in functie de incarcare iar in manual scrie de 2,2 - 2,1 nu mai stiu exact.

Care este presiunea corecta? Cea de pe usa sau cea din manual?


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 14:24
Dacia