Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noi prevederi in noul cod rutier

klaus
post 14 Dec 2006, 14:56
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




made, asta a fost noutate in 2002 cand a aparut codul alalat, ca aceeasi prevedere era si in ala. Acum nu mai e noutate de vreo 4 ani...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 14 Dec 2006, 15:13
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Am vazut ca e si-n celalalt, poate n-am postat corect aici, la noutati. Insa ma intriga de ce acum este evitata linia de tramvai in conditiile mentionate mai sus? Poate fi interpretata ca depasire a coloanei la semafor daca esti pe linie?


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 14 Dec 2006, 15:34
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Pentru ca nu ai voie sa mergi pe linia de tramvai intre peroane. Asa ca trebuie sa intri in coloana inainte de a ajunge la peron, unde este pus un indicator de ocolire prin dreapta.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 14 Dec 2006, 15:40
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Eu aveam in minte situatia doar cu linii de tramvai, fara statie / refugiu (de ex. cand vii pe Dudesti la intersectie cu M. Bravu; acolo e o banda pe sens + linia de tramvai).


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 14 Dec 2006, 15:42
Post #35


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




http://www.politiaromana.ro/DPR/nou_legislatie.htm

Acolo zice (la art. 108, aliniatul (1), litera c.) că se premiază cu 4 puncte amendă:

QUOTE
6. Conducerea unui autovehicul pe spațiul destinat circulației tramvaiului atunci când drumul public este prevăzut cu mai mult de o bandă pe sens în afara căii de rulare a tramvaiului;


Dar în ordonanță nu există un astfel de paragraf. Primele 5 se regăsesc exact așa în ordonanță. Al 6-lea... twilight zone.

LATER EDIT: în Regulament, la Art. 103

QUOTE
Art. 103. — Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens și cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligația să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.


Ca în alte cazuri deja celebre, nu există sancțiune pentru încălcarea acestui articol.

This post has been edited by egox: 14 Dec 2006, 16:13


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 14 Dec 2006, 16:04
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




chiar si asa; ma refer la exemplul pe care l-am dat mai sus: deci nu e decat o banda + linia tramvai, nu exista nici un refugiu.
Nu ca as tine sa merg pe linie, insa ar fi bine sa-ti stii drepturile. Daca-l vad pe unul ca merge sa stiu daca e smecher sau are/ am si eu dreptul? Plus ca n-ai mai sta la coada la semafor kilometri. De ce nu pot fi legile astea clare si la noi? Sau sa zica clar: interzis. M-as bucura sa vad in statia de tramvai un panou pe care scrie "urmatorul tramvai vine in 2 minute" (adica la ora xx si xx minute). As lasa bucuros masina acasa si as lua tramvaiul...
Ma enerveaza la maxim ceata (sub toate formele) mad.gif


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 14 Dec 2006, 16:06
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(made @ 14 Dec 2006, 15:40)
Eu aveam in minte situatia doar cu linii de tramvai, fara statie / refugiu (de ex. cand vii pe Dudesti la intersectie cu M. Bravu; acolo e o banda pe sens + linia de tramvai).
*



"Art. 107. (3) Daca în intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe rânduri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rând, lasând liber traseul tramvaiului."

Deci poti circula/depasi pe linia de tramvai, dar in intersectie nu trebuie sa fii pe linia de tramvai. Iar in apropierea intersectiilor e linie continua pe acolo.

This post has been edited by thecagero: 14 Dec 2006, 16:11


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 14 Dec 2006, 16:19
Post #38


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




Iar amenda pentru art. 107 (din Regulament) e stabilită (prin Ordonanță, la Art. 100, aliniatul (1), poziția 9) la clasa a II-a de sancțiuni (4-5 puncte-amendă).


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 14 Dec 2006, 16:35
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Inteleg acum de ce-ti taie calea unii si revin pe prima banda la intersectie, tu faci spume la gura iar celalalt iti multumeste din avarii mad.gif


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 15 Dec 2006, 09:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(egox @ 14 Dec 2006, 15:42)
http://www.politiaromana.ro/DPR/nou_legislatie.htm

Acolo zice (la art. 108, aliniatul (1), litera c.) că se premiază cu 4 puncte amendă:
Dar în ordonanță nu există un astfel de paragraf. Primele 5 se regăsesc exact așa în ordonanță. Al 6-lea... twilight zone.

LATER EDIT: în Regulament, la Art. 103
Ca în alte cazuri deja celebre, nu există sancțiune pentru încălcarea acestui articol.
*



E diferenta intre aceste 2 paragrafe. Unul interzice circulatia sub orice forma, iar celalalt e mai permisiv.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Dec 2006, 10:22
Post #41


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




punctul 6 nu este in coul nou... au grrsit cei care au facut selectia si materialul ala cu noutatile... corect este doar ce e in monitorul oficial... nu luati in seama alte materiale/documente


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rappaman
post 11 Jan 2007, 20:40
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 November 06




Salut. Am si eu o mica rugaminte la cineva care are rabdare, si este destul de indulgent sa ma ajute... Nu am timp deloc de cautat pe net, asa ca din aceasta cauza apelez la voi. Practic, ce as dori? Poate cineva sa scrie clar, si in termeni simpli ( nu genul OG care te lasa sa interpretezi! ), deci oarecum explicat, care sunt diferentele dintre codul nou si cel vechi, din 2002?
Ce inteleg eu prin modul simplist? ex.:
Viteza: inainte - 50 km/ora -> localitati
130km/ora -> autostrazi
100 .... drumuri national-europene
.
.
.
Viteza: noul cod - ....
....
....


Pls, e cineva care vrea sa posteze? Mai ales pt cei care doresc sa sustina examen auto pt obtinerea categoriei C, C+E.
In speranta unui raspuns clar, multumesc!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 04:10
Dacia