Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cauciucuri run on flat, se pot pune pe clio?

zax
post 2 Nov 2007, 11:02
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Intrebarea s-ar pune cam asa: se pot pune run on flat pe jenti de tabla sau trebuie schimbate? Plus de asta am citit pe undeva ca pentru run on flat iti trebuie senzori de presiune. Cam la cati banuti ar duce o asemenea imbunatatire?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 2 Nov 2007, 11:06
Post #2





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




si la ce folosesc senzorii aia? sa te anunte ca e roata sparta? simti oricum lucrul asta. nu cred ca senzorii sint obligatorii.
am vazut mai demult un test facut in italia cu mai multe masini. au pus cauciucuri run-flat fara sa faca alte modificari pe toate masinile. (o singura modificare totusi: au batut cuie in cauciucuri inainte pentru a le gauri)
daca ai cauciucuri de dimensiunile potrivite poti sa le pui. diferenta nu e la marginea care se prinde pe janta ci la "umerii" cauciucului, ranforsati in interior.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 2 Nov 2007, 11:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(Rimio de Vassur @ 2 Nov 2007, 13:06)
si la ce folosesc senzorii aia? sa te anunte ca e roata sparta? simti oricum lucrul asta. nu cred ca senzorii sint obligatorii.
*



Pai tocmai asta e ca nu prea vezi daca pierde presiune! Si de simtit nu stiu daca il simti la viteze pana la 50-60km/h adicatelea Bucuresti. Si daca mergi prea mult cu el cu presiune mica il strici.

Si oricum, sunt bine venite si pareri despre care gume sunt mai bune si pe unde se gasesc mai ieftine

This post has been edited by zax: 2 Nov 2007, 11:25


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 2 Nov 2007, 11:23
Post #4





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




tot te dai jos din masina la un moment dat si vezi. in testul de care spuneam au mers citeva sute de kilometri cu ele sparte si apoi au analizat rezultatele.
sint de acord ca senzorii ajuta, dar nu cred ca sint obligatorii.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 2 Nov 2007, 11:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Nu ne intelegem. Tocmai ca nu vezi pentru ca acest cauciuc nu se lasa. Nu mai stiu unde am citit despre faza cu senzoriii dar mai incerc sa caut si daca gasesc pun link-ul aici. Acolo zicea ca se mai poate citi presiunea si cu ajutorul senzorilor de ABS si ESP dar clio nu are ESP... si nu-mi vine sa cred ca au vrut sa spuna ABS sau ESP... mi se pare prea simplu

Tu zici ca au mers cateva sute de km.... si care au fost rezultatele?

This post has been edited by zax: 2 Nov 2007, 11:31


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 2 Nov 2007, 11:42
Post #6





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




de vazut se vede putin. nu se lasa de tot dar nici nu sta ca o roata umflata.
articolul era intr-o revista auto romaneasca, dar facuta in italia, nu ii retin numele. rezultatele au fost ca au mers relativ fara probleme. s-a facut comapratie in privinta uzurii cauciucului, comportamentului sub/supra virator, stabilitatii in mers, pe diferite tipuri de drumuri, de la autostrada la macadam. nu imi amintesc mai multe detalii. daca regasesc revista o sa iti transmit rezultatele. scopul era sa afle care sint cele mai bune cauciucuri si daca ese poate merge cu ele dezumflate pe distante mari. unele s-au comportat mai bine, altele mai putin bine, dar toate au ajuns la final fara probleme.

uite aici, da click pe play si o sa vezi o prezentare de la bridgestone. vazind prezentarea imi aduc aminte ca unul din scopurile testului de mai sus a fost sa vada ce se intimpla daca merg cu ele dincolo de limita recomandata de producator (max 80km la bridgestone).
Prezentare tehnologie runflat

ok, acolo zice ca trebuie sa ai senzori ca sa nu mergi prea mult cu roata dezumflata. inseamna ca am crezut prost mai sus.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 2 Nov 2007, 11:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 2 Nov 2007, 12:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




1. din animatie (cea cu sectiunile rotilor puse alaturi) se pare ca s-ar vedea dar in film nu se vede, imaginea e prea mica... dar ma rog, sa zicem ca nu am nevoie de senzorii astia, insemna ca e foarte simplu sa schimb gumele... Te rog poate reusesti sa gasesti revista aia sau macar sa iti amintesti care firma a iesit mai bine.

2. tot din animatie se pare ca tehnologia RF intra in lucru dupa ce cauciucul pierde o cantitate substantiala de aer. Eu aveam impresia ca din cauza acestei tehnologii cauciucul este ma dur ceea ce determina si o rigiditate mai mare a masinii => castig la stabilitate, pierdere la confort. Impresia mea chiar e gresita? Are cineva asemenea gume pe masina sa ne spuna cum e?

3. Senzorii aia poate n-or fi obligatorii dar daca nu costa prea mult nu m-ar deranja sa-mi pun. Se poate si daca da ce implica asta? Vazusem cred ca tot acolo unde spunea ca e nevoie ca ar costa 2-300 de euro dar nu stu daca toata instalatia sau numai o roata. Daca ar fi toata nu ar fi chiar f, f scump si mi-ar da tema de gandire.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 2 Nov 2007, 19:05
Post #8


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- de montat se pot monta pe orice... de rulat (aci incepe baiu') doar pe drumuri similare tarilor civilizate... in categoria bananiere din care facem parte nu prea... spargi o janta cu pneul plin de aer... fara...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 2 Nov 2007, 20:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(laguna_2_interceptor @ 2 Nov 2007, 21:05)
- de montat se pot monta pe orice... de rulat (aci incepe baiu') doar pe drumuri similare tarilor civilizate... in categoria bananiere din care facem parte nu prea... spargi o janta cu pneul plin de aer... fara...
*



Mergi usor si f atent. Ideea e ca daca e roata desumflata intr-o dimineata ploioasa si mai esti si imbracat la costum, macar te duce pana la prima vulcanizare sau la benzinarie.

am gasit cate ceva pe la vecini: http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=25129

se pare ca am avut dreptate cu faptul ca-s mai rigide... ramane de aflat daca asta face bine sau rau pe clio.. poate are cineva deja puse... si poate ne spune si cum e cu senzorii aia de presiune cat costa si cam cum se pot pune

later edit: Pana nu am scris aici nu am gasit nimic... 022.gif
acum imi gasesc singur raspunsuri: http://www.albanirom.com/pdf/senzori.pdf

This post has been edited by zax: 2 Nov 2007, 20:44


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 3 Nov 2007, 08:45
Post #10


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pai treaba cu senzori e ca nu sunt speciali pt run flat... senzori sunt si pe laguna 2 si fara a avea pneuri run flat... ce ai gasit tu sunt aftermarket si exact ca si senzorii de parcare si alte gadgeturi iti face viata mai frumoasa... in schimb ai grija ce cumperi sa nu ai bataie de cap... chinezariile sunt peste tot si la treburi de astea gen masuratori de precizie iti cam dai seama cat de buni sunt... ieftin si bun=niciodata, scump si prost/bun=50/50...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GARDIANUL PUBLIC
post 8 Nov 2007, 07:24
Post #11


Utilizator Renault


Group: Members
Posts: 47
Joined: 4 April 07
From: Bucuresti




QUOTE(zax @ 2 Nov 2007, 12:02)
Intrebarea s-ar pune cam asa: se pot pune run on flat pe jenti de tabla sau trebuie schimbate? Plus de asta am citit pe undeva ca pentru run on flat iti trebuie senzori de presiune. Cam la cati banuti ar duce o asemenea imbunatatire?
*



Poti incerca cu PAX-uri (Michelin PAX sau Good Year), anvelopele au o constructie speciala diferita de cele clasice, autoturismul nu mai are roata de rezerva <<<Michelin a introdus sistemul PAX in 1998. Acesta include anvelopa, o roata asimetrica, un suport flexibil montat in interiorul anvelopei si un sistem de monitorizare a presiunii din pneuri. In momentul pierderii presiunii din pneu, automobilul ruleaza pe suportul circular interior. Astfel mai pot fi parcursi inca 200 km cu o viteza maxima de 90 km/h.>>> - NOTA: comentariul nu-mi apartine, e al unui user de pe un forum.

Pot sa-ti spun ca a echipat cu jante de 15' prima generatie de Megane Scenic si RX4.
Eu personal am 4 jante noi de aliaj, de acest fel, pe care nu le folosesc. Scumpe nu au fost, daca nu ma inseala memoria erau pana in 200 eur bucata Problema este ca anvelopele sunt foarte scumpe si in general vin doar pe comanda.
Dar banuiesc in unele situatii merita sa ai asa ceva.


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2002 / Privilege, 1.9 dci 120 CP 6tr ESP 16'
Nu tot ce zboara se mananca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 9 Nov 2007, 15:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Bun... deci nimeni nu si-a pus pe clio run flat! pai cred si eu... la clio merg roti R14 sau R15 si din ce am gasit eu pe net (si mi-a zis asta si un nene de la un service de roti de pe Barbu Vacarescu) run flat nu exista decat de la R16 in sus.... sad.gif

Totusi inca astept, poate cineva gaseste si imi spune si mie... as prefera sa fie R14 dar pana la urma ma multumesc si cu R15 daca gasesc. Si la fel si cu senzorii de presiune... inafara de cei de la albani nu am gasit pe nimeni sa comercializeze asa ceva. daca cineva si-a pus astfel de senzori aftermarket e rugat sa ne comunice si noua cum se descurca cu ei.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 14 Nov 2007, 16:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Am mai vorbit cu cineva la o vulcanizare mai "de fite" si mi-a zis ca nu exista run flat pe 14...
Inainte sa caute daca exista sau nu mi-a zis ca nu fac bine sa pun run flat ca ii omor articulatiile pe drumurile din bucuresti, cauciucurile run flat fiind f rigide. Voi ce parere aveti?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi@n
post 14 Jul 2008, 09:38
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 11 July 08




salutare,
am un set de jante cu cauciucuri michelin technologia PAX.pt.cei cunoscatori,daca sunteti interesati sa dati un mesaj.am vazut discutandu-se aici despre ele,cum nu e la intelegerea oricui ce e cu paxurile acestea,mi-am permis sa scriu aici un mesaj.sunt originale renault megane scenic,masina fabricata in 2001.


--------------------
dacia logan 2008/14MPI - 884156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Jul 2008, 22:02
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




nu mi-as pune sistemul PAX..nici in ruptul capului,costa si mult (atat cauciucul cat si janta) si cauciucurile nu au viata lunga(in sensul ca fac galme),raman la cele clasice
si de ce zic asta...am un amic cu un A8,masina facuta pe comanda,a durat 6 luni sa vina de la fabrica,era echipata la acalea de rulare cu sistemul PAX,anvelopele nu au rezistat decat un sezon,ca anul acesta le-a schimbat(au facut galme,cei drept doar 2 dintre ele mai exact cele de pe fata), a facut comanda de 2 anvelope(doar o singura anvelopa a costat 23mil+kitu de montaj)pana aici totul ok,acum hai sa le schimbe..in toata Constanta,nu am gasit o vulcanizare sa aiba masinaria pt sistemul PAX,a trebuit sa mergem pana la Bucuresti pt a schimba 2 anvelope...si ca se le schime a costat 160 lei ambele bucati radmasa.gif mai mult a costat benzina


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi@n
post 16 Jul 2008, 10:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 11 July 08




am intrebat la michelin romania,nu e chiar asa de dezastruos pretul,o fi pt cauciucurile ce le avea amicul tau pe a8.se poate verifica,sunt pana in 900lei,vulcanizari sunt mai multe in tara,s-a nimerit sa nu fie in constanta...stiu ca sunt putini cei care cunosc sistemul PAX,dar poate totusi sunt amatori sau persoane care l-au folosit si au fost multumiti.


--------------------
dacia logan 2008/14MPI - 884156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 7 Apr 2012, 20:10
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




cu run flat,de ex. firestone,se poate parcurge pe pana o distanta egala cu 80 de km dar fara sa depasesti 70-80km/h.asa se lauda ei deci,nu dati cu pietre in mine


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 02:45
Dacia