Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5dci nu trage dtc2263 pressure loss, rezolvat

davidut5
post 13 Jul 2023, 20:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 9 July 09
From: Alexandria




Nu-i dau de cap la motorul asta, trage cand vrea ea, in general dupa 3k rpm. Am probat geometrie turbo este ok, actuator tine vacuum. Eroarea este cu tester autocom, masina este din 2013 cred cu motor k9k.636. Masina nu e inscrisa in RO si am decat seria de sasiu la ea, fiind vf1kzx40649124610.
La ralanti actuatorul la turbo ba e tras, apoi se elibereaza, timp in care se aude si ceva clapeta clantanind. Acum m-am apucat si am demontat egr inalta si egr joasa, cel de joasa e foarte curat, cel de inalta e ok, nu pare blocat. Maine incerc sa dau activare sa vad ce cursa au.
Furtunul spre senzor presiune galerie evacuare nu are teava infundata, senzorul de presiune diferentiala are furtunele bune.
Presiunea diferentiala in mers nu sare de 100mb, relanti este in jur de 10mb. Toti senzorii de presiune cu contact pus citesc bine +-1000mb.

<span class='edit'>14 Jul 2023, 20:43:</span>
S-a rezolvat, a fost de vina electrovalva ce comanda turbina, se pare ca tot ea facea zgomotul de care am zis ca este de la o clapeta.
Dupa ce am pus osciloscopul pe alimentarea ei mi-am dat seama imediat ca este defecta. Initial ma gandeam ca din management asa primeste informatia sa regleze turbina.
Mda, se pare ca a facut postmerge automat, era mai frumos daca ramanea post de sine statator!


This post has been edited by davidut5: 14 Jul 2023, 20:47


Attached thumbnail(s)
k9k.636.png ( Size: 1020.25k ) Number of downloads: 166


--------------------
Volkswagen Jetta 1991 wolfburg, 19e - TR-01-LOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 15 Jul 2023, 08:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.116
Joined: 10 May 20




Salut,
Regret ca nu avem un buton “like” asa ca doresc sa scriu asta: am citit cu interes acest post\topic, multumim pentru informatiile oferite si bine detaliate, este bine cand se revine si cu rezolvarea iar experienta ta poate sa fie de folos si altor colegi, plus ca ai oferit detalii atat despre masina cat si despre problema (seria VIN, captura cu erorile, etc.) si nu in ultimul rand tin sa te felicit pentru modul de abordare al problemei (este un bun exemplu de ASA DA): diagnoza apoi verificari mecanice si electrice necesare si bine facute, masurarea presiunii, verificarea cu osciloscopul, etc. iar acest video este bine realizat si il consider foarte util.
Un sincer BRAVO!

PS: nu am avut timp sa postez mai repede, dar daca tot am pregatit-o atasez si procedura de diagnosticare a erorii DTC2263 (practic la asta se refera, electrovana pilotare turbo si turbocompresor, iar in timp poate genera chiar erori in cascada), valorile de referinta (presiunile in diferite conditii) si procedura de control a electrovanei, poate sunt de folos si altor colegi, dar repet ca filmuletul facut de coleg poate sa fie de referinta.


Attached thumbnail(s)
DTC2263ElectrovanaTurbo1.png ( Size: 287.94k ) Number of downloads: 134
DTC2263ElectrovanaTurbo2.png ( Size: 198.33k ) Number of downloads: 128


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 15:50
Dacia