Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pompa ambreiaj - o solutie, Daca pedala de ambreiaj ramane jos

Steve From Oradea
post 20 Sep 2011, 09:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Buna.

De ceva vreme am avut probleme cu pedala de ambreiaj, mai exact dupa un timp a pierdut presiunea si a devenit tot mai moale, adica prindea tot mai jos si nu se ridica pedala pana cand nu mai puteam sa bag in viteza.Am desfacut, am curatat, am verificat garnitura din inauntru si am pus la loc. Totul era ok cam 2-3 saptamani, dar a inceput iar incet incet sa scapa presiunea si sa devina tot mai moale pedala. Citind articolele legate de problemele pedalei am observat ca parca acel cilindru din plastic nu are o cursa suficient de lunga ca sa traga lichidul de frana. Am studit un pic cilindrul si am scos acea siguranta care tine pistonul in cilindru. Astfel pistonul are o cursa un pic mai lunga, suficient sa traga lichid de frana si de atunci functioneaza perfect la mine. Eu zic ca merita sa incercati, decat sa cumparati alta pompa de ambreiaj si poate nu rezolvati nimica.Daca aveti ceva intrebari va stau la dispozitie.
Numai bine.

This post has been edited by Steve From Oradea: 20 Sep 2011, 10:12


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Sep 2011, 09:55
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Steve From Oradea @ 20 Sep 2011, 09:17)
ulei din rezervor.

Cred ca este vorba de lichid de frana!
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 20 Sep 2011, 10:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Oh,scuze!
Am corectat, mersi wink.gif


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 20 Sep 2011, 12:12
Post #4


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Eu nu sunt de acord cu scoaterea acelei sigurante (din proprie experienta), la mine lipsea si am cautat sa o pun la loc. Citeste AICI mesajul 1794 postat de mine si AICI .


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 20 Sep 2011, 15:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Da, ai dreptate super98. Eu insa nu am pilot automat, deci acel senzor nu ma afecteaza. In schimb m-am chinuit cu pompa de ambreiaj suficient si m-am saturat. Eventual e o solutie doar celor care nu au pilot automat.
Oricum ideea ar fi ca acel piston nu are suficienta cursa in cilindru si de acolo apar problemele (nu toate).Altfel nu prea mi-am dat seama cum as putea sa lungesc cursa pistonului. Interesant cum am scos siguranta imediat si-a revenit pedala si de atunci nu pierde presiune. Teoretic poate fi altceva de vina???


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 20 Sep 2011, 21:21
Post #6


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Sa inteleg ca tu nu ai deloc acel senzor gri acolo?


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 21 Sep 2011, 16:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Ba, am senzorul doar ca nu am pilot, deci acel senzor pentru mine e in plus smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 25 Apr 2012, 19:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Intre timp mi-am montat si cruise control si nu afecteaza cu nimica acel senzor, deci functioneaza super corect si nu am probleme cu pedala de ambreiaj.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanfan2002
post 25 Apr 2012, 22:59
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 2 February 09




sper sa nu fiu off topic insa vin si eu cu o intrebare. se poate sa patineze ambreiajul din cauza pompei? mi-a facut de cateva ori niste glume de se tura motorul in gol, insa dupa aceea nimik. mentionez ca nu s-a schimbat nimik la pedala.


--------------------
renault laguna II 2001 1,9 dci - nt 91 lor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 26 Apr 2012, 07:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Ambreiajul poate patina ori din cauza uzurii sale sau a placii de presiune sau, si mai probabil, din cauza rulmentului care pierde lichid de frana (cazul meu, simptomele initiale fiind ca cele prezentate de initiatorul topicului, iar remedierea a constat in inlocuirea rulmentului placii de presiune si a ambreiajului). Parerea mea blush.gif !


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 26 Apr 2012, 14:17
Post #11


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Steve From Oradea eu nu am zis ca am avut probleme cu senzorul in sine ci doar ca nu mai era la locul lui din cauza acelei sigurante a pompei de ambreiaj care la mine lipsea. Siguranta aceea nefiind la locul ei, pompa de ambreiaj facea o cursa mai lunga un pic, impingea in senzor si cu timpul s-au rupt urechiusele ce sustineau senzorul, acesta iesind de la locul lui. Atunci au aparut probleme.
Ca sa te convingi mai ales ca acum spui ca ai pilot (banuiesc ca absolut totul e functional ca la o alta laguna care a avut de fabrica) scoate senzorul de acolo (pune-l intr-o parte), activeaza pilotul, mergi la drum pe pilot si apoi incearca sa dezactivezi pilotul apasand ambreiajul, doar ambreiajul (nu pedala de frana - ca acolo nu am avut problema) si ai sa te convingi ca turometrul se duce undeva la 2500-3500 ture (ceva de genul din cat imi aduc aminte) si apoi revine la normal. Dupa ce am pus vestita siguranta de la pompa de ambreiaj, am schimbat si pedala de ambreiaj ca sa stea senzorul perfect la locul lui si de atunci nu am mai avut probleme.
Vezi din nou postul meu AICI si mai jos...postat tot de mine.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 26 Apr 2012, 14:33
Post #12


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




@ Steve From Oradea

Cum ai demontat pompa de ambreiaj, poti detalia mersul de lucru, te rog.
De kilometrii buni (30.000) stau cu picioru sub pedala si deja e obijnuinta....bag piciorul sub pedala si la alte masini.... laugh.gif


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 26 Apr 2012, 16:03
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




super98. Eu inteleg ce zici tu, dar eu mi-am montat cruise si am si acea siguranta scoasa si totul functioneaza ca la carte. Deci teoretic daca altcineva scoate siguranta nu inteleg de ce nu ar merge asa cum merge si la mine.
Adr!@n, de unde esti?


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 26 Apr 2012, 20:25
Post #14


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Eu stau in Timisoara.
As vrea doar sa imi spui cam ce si cum se desface... Am citit pe aici pe forum ca trebuie dat la o parte vasul de apa si filtrul de aer, se scoate tija pompei din pedala. Dar nu stiu cun se desface sau cum e prinsa pompa...pe unde iese...prin compartimentul motor sau pe sub bord?


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi.
post 28 Apr 2012, 19:17
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 3 February 10




Am exact aceeasi problema cu pedala de ambreiaj care nu revine...va rog din suflet detaliati si eventua puneti cateva poze ca sa inteleg si eu ce trebuie sa fac... Va multumesc si va doresc o seara buna!


--------------------
renault laguna 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 28 Apr 2012, 21:15
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Ok, deci pompa iese prin compartimentul motor, dupa ce desfaci de pe pedala de ambreiaj. Efectiv pompa iese daca il rasucesti intr-o parte cam un sfert de tura. Sincer nu mai stiu in care parte, dar o sa iti dai seama, daca te uiti cu o lanterna sub bord. Atasez si o poza, ca sa fie mai usor. Dupa ce il rotesti si se elibereaza, si bine-nteles ai desfacut in compartimentul motor filtru de aer si eventul dai deoparte vasul de apa, FARA sa desfaci conductele care intra in pompa il scoti spre botul masinii. Fiindca nu desfaci conductele o sa fie mai greu, dar iese, trebuie doar manevrat pana cand reusesti sa-l scoti, mai exact sa-l ridici cu tija in sus aproximativ langa cutia cu sigurante.Binenteles daca vrei sa-l desfaci , trebuie sa desfaci acele furtune, atentie la furtunul care vine de la lichidul de frana, ca sa pui un vas sau o sticluta pentru lichid. siguranta respectiva desre care am mai vorbit si am mentionat si pe poza, ori scoateti inainte de toate si incercati sa-i dati cateva pedale sa vedeti daca isi revine. Daca nu si vrei sa scoti nu uita sa pui inapoi siguranta pana cand demontezi pompa. Sper ca am reusit sa va ajut pe toti. Daca mai aveti intrebari va ajut cu placere.
Weekend placut!
P.S.: Pentru a rasuci pompa eu am folosit un cleste mai mare.

This post has been edited by Steve From Oradea: 28 Apr 2012, 21:20

Attached thumbnail(s)
pompa.jpg ( Size: 116.78k ) Number of downloads: 2155


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 30 Apr 2012, 20:09
Post #17


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Am incercat faza cu siguranta dar nu a dat rezultate, doar daca faceam 3-4 pedale se simtea o imbunatatire dar dupa ce tineam vreo 30 de secunde pedala apasata.
Asa ca am desfacut pompa de ambreiaj.....am constatat ca cilindrul nu inchide perfect pe camasa pompei, nu am vazut nici o garnitura nimic, cred ca peretele interior pompei s-a uzat si de ai nu mai tine presiunea.

Cu alte cuvinte am nevoie de alta pompa.

Multumesc pentru sfaturi, mi-au fost de mare ajutor.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 1 May 2012, 20:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Cand am desfacut eu pompa mea, am vazut ca are o garnitura inauntru cam la jumatatea pompei. Eventual dupa ce desfaci pompa si scoti uleiul din pompa sa bagi un ac indoit la capat 90 grade si o sa simti cum se agata de acea garnitura. Singura problema este ca daca scoti garnitura e destul de greu sa-l pui la loc, pentru ca pompa are un sant acolo unde sta garnitura.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 05:59
Dacia