Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kardjar - martor usa deschisa in mers, Problema contact martor usa deschisa

Alexandru Costache
post 15 Apr 2022, 21:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 October 12
From: Brasov




Salutare,

Deschid acest topic in urma unei probleme care am avut-o la Kadjar imediat dupa ce am cumparat masina.
Problema este data de contactele de la usile fata, ale caror arcuri cred ca se slabesc in timp. La mine, cand luam curba la dreapta, in special in sensurile giratorii, mi se aprindea martorul de usi deschise + luminile in interior si se auzea cum se descuia / incuia masina (am activata incuierea automata in mers a usilor) pentru o fractiune de secunda.
Pentru a verifica usor daca exista aceasta problema se poate impinge din interior in usa fara a o deschide. Daca masina se descuie si apare martorul de usa deschisa in bord, atunci este foarte probabil sa se intample si in mers acest lucru.

Ca si rezolvare, trebuie pusa o "saiba" pentru a indeparta acel contact de usa.
Personal, am facut primul fix cu niste bucati de plastic pe care le-am prins intre contactor si caroserie. Am observat in acel moment si faptul ca usa soferului deja primise aceasta "imbunatatire" de la fostul proprietar.

Ulterior, mi-am fabricat la o imprimanta 3D niste saibe speciale care sa se potriveasca exact pe forma contactului de usa. Las atasat 3 modele de astfel de saibe in cazul in care sunt de folos cuiva, cu grosimi de 1mm, 1,5 mm si 2 mm. Atasez si cateva poze. Montajul se face extrem de simplu, se scoate contactul respectiv (e prins cu un surub in caroserie), se decupleaza conectorul electric, se pune saiba, se cupleaza contactul electric inapoi si se monteaza inapoi pe masina intregul ansamblu.

Pot ajuta si cu printarea saibelor contra cost daca doreste cineva. Pentru asta va rog sa ma contactati in privat.


Attached File(s)
Attached File  Poze_Saiba_Kadjar_usa.zip ( 5.05mb ) Number of downloads: 13
Attached File  Saiba_Kadjar_usa.zip ( 9.46k ) Number of downloads: 7


--------------------
Renault Kadjar 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:00
Dacia