Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema tremurat intre 50-80 la ora laguna 2

TomaCristian0444
post 18 Nov 2023, 02:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 November 23




salutare forum, aceasta este prima mea postare si postez din disperare deoarece nu stiu ce imi cauzeaza urmatoarele probleme:
am un renault laguna 2 2002 1.9dci 120cp break
dupa plecarea dintr-un parc am observat ca masina in acceleratie/deceleratie/frana/condus constant la o anumita viteza, aproape pur dupa 50 la ora si pana in 80 la ora (inainte si dupa vitezele astea problema nu se simte deloc/aproape deloc, in ideea de pot accelera tare de pe loc in treapta 1 sau 2 pana aproape de 50 si sa nu tremure deloc) tremura tot botul masinii, se simte de parca de undeva din mijlocul masinii vrea sa mearga si in dreapta si in stanga deodata, tremura practic dar aproape exclusiv pe la viteza aia.

pe langa asta, am inteles ca ar putea sa fie legate problemele, am observat ca tot prin aceiasi perioada volanul a inceput sa se invarta greu, sau sa aibe anumite galme ca sa zic asa unde volanul se invarte cum trebuie > greu > putin se invarte bine > greu. destul cat sa mi se intample de cateva ori sa mi scape din maini. Cel mai evident se intampla in sensurile giratorii, unde mai ales in cele mici unde virajul este mai mare, se simte de parca trebuie sa trag destul de tare din volan ca sa mai se invarta mai mult de atat.

tin sa mentionez ca am schimbat planetarele, din alte probleme desigur, nu a schimbat nimic.
nu se aude nici un sunet de la pompa de servo.

volanul l am schimbat dupa ce au aparut problemele, iar acum nu sta drept complet, cred ca nu am pus eu volanul cum trebuie sau sa fie tot de la ce mi cauzeaza mie problemele de mai sus?

multumesc anticipat!


--------------------
Renault Laguna 2 2002 1.9 dCi 120cp Expression - GR99TMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Nov 2023, 09:06
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




uleiul de servo este schimbat?

cum stai cu flansele amortizoarelor?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:28
Dacia