Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme directie Laguna 3, directia se intaraseste brusc la accelerare

myx
post 5 Apr 2021, 07:38
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Salut.
De ceva timp am observat ca directia se intareste brusc la o accelerare mai puternica, si isi da drumul treptat pe masura ce ridic piciorul de pe pedala, sau ceva mai brusc daca ridic piciorul brusc. Intrucat venea la pachet cu senzatia ca masina o ia ori dreapta ori stanga, am banuit ca este rulmentul din dreapta.(pe cel din stanga l-am schimbat acum 3 ani)
Am schimbat rulmentul si a disparut destul de mult senzatia aceasta la accelerare, dar intarirea brusca a volanului a ramas.
Am facut un drum ceva mai lung in week-end, am mers un pic mai tare, si esp-ul mi s-a aprins de multe ori in curbe, si la accelaratii mai puternice, pe asfalt uscat. Pana acum, de cand am masina esp-ul mi s-a mai aprins doar de 2 ori pe asfalt alunecos.
Ce ar putea fi ?


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 9 Apr 2021, 07:33
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Sa incerc o reglare a directiei ? Cel putin pt ESP, sa fie aceasta cauza ?
In lagatura cu intarirea volanul, are loc numai la acceleratii puternice, si nu pe toata cursa. Mult mai pronuntat in momentul in care incerc sa-l rotesc. Sa fie cu probleme si rulmentul de pe stanga ?. Daca accelerez usor masina se comporta normal si nu sesizez nimic.
Unde se afla rezervorul de ulei pentru servodirectie? Din poze pe net am vazut ca pompa de servo are corp comun cu rezervorul.

This post has been edited by myx: 9 Apr 2021, 13:13


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 9 Apr 2021, 13:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Pompa servo+rezervorul este in fata rotii stanga (pozitia soferului). Pentru acces se demonteaza bara.

Daca verifici nivelul de ulei, sa-l si schimbi. Un litru este suficient pentru acea operatiune.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 17 Jun 2021, 10:50
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Rezolvat. Schimbat bucsa mica brat.
Bucsa mica de la brat avea cauciucul pe o sesime de arc iesita in afara cu mai bine de 0,5 cm. Bratul original a fost schimbat acum un 1 an jumate cu un brat Lemforder intr-un service destul de mare. Cu pandemia asta, de atunci am facut vreo 8k km.
Cel mai probabil montaj defectuos in service.
Stiind ca bratul este nou nu am banuit deloc ca ar fi problema de la el. Bucsa mica de la bratul vechi era in stare vizuala perfecta.
Nu mai calc in service-uri in care nu cunosc mecanicii. Daca si un brat il monteaza aiurea, va dati seama ce fac la probleme mai mari.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 17 Jun 2021, 13:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Dupa ce bratul original a cedat, am montat TRW - 15.000 Km si QWP - 8.000 Km. Fiindca bucsele sunt pe verticala, montajul nu este critic !


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jun 2021, 16:45
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Lamforder face piese cam de-a tranta de o vreme imcoace, baietii unde merg eu nu mai ii recomanda de cam un an ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 15:31
Dacia