Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 34 35 36 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce ma nemultumeste la Kadjar?, ce ar fi putut sa fie (mai bine)

Mihnea2012
post 19 Jun 2023, 15:49
Post #1051


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Dupa 6 ani si 8 luni si 114 kkm ca prim si unic proprietar am vandut Kadjarul dupa achizitia unui Renault Arkana FHEV, pt a doua viata in compania altcuiva.

in rezumat, ce nu mi-a placut:
- scutul motor din plastic trebuia inspectat periodic pt ca dupa revizii mecanicii rupeau dopurile de plastic si trebuia sa pun altele eu. Plus ca dupa o perioada faceau joc si trebuiau inspectate din nou ca sa nu dea vibratii. Cand simteam vibratii dupa 130 kmh stiam imediat cauza;
- mocheta era dintr-un material greu de curatat si prost prinsa mai ales in zona banchetei spate;
- bancheta spate imposibil de scos pentru curatenie - accesul se incepe prin portbajaj dar riscati sa rupeti separatorul din polistiren si are niste suruburi cu acces imposibil - nu incercati.
- blocarea geamului pasagerului mpreuna cu geamurile din spate - sistem Nissan;
- unghiul de atac destul de mic;
- lipsa butonului de decuplare ESP.

altele:
- retea proasta de service ; la revizii tb sa stai cu ochii pe ei, la reparatii caroserie tb sa inspectezi fiecare centimetru reparat. Surprizele apar negersit si revenirea la service de 2 sau 3 ori e ceva normal. Nu am avut evenimente deosebite dar am schimbat 2 parbrize, spoilere fata si spate in urma unor evenimente rutiere cu impact minor din vina tertilor - desigur ca nu poate fi imputat produsului aceast minus dar tine totusi de marca producatorului.
- inlocuire pe garantie a centurii sofer - problema mult reclamata si de alti posesori;
- schimbat baterie la 5 ani;

Ce mi-a placut:
- o masina fiabila la care am schimbat putine lucruri. Pe la 95kkm am schimbat bieletele antiruliu iar la 105 kmm am schimbat un senzor si o conducta catre acesta inainte de turbina pt ca s-a gripat cu calamina - avertisment in bord, diagnostic pe calculator si inlocuire la un pret decent. De aceea recomand iarna motorina de la rompetrol pt ca are 55 cifra cetanica;
- aer conditionat bun desi manual, raceste bine la turatie mica fara oscilatii la consum.
- tinuta de drum excelenta, sta bine in curbe, placuta la condus si la drum lung pe autostrada si pe drumuri virajate la munte;
- consum excelent. Nu e pentru nimeni un secret consumul bun si fiabilitatea motorului 1.5 dci. Eu mai mult de 5.8 % nu am scos la drum lung Grecia, Turcia, Ungaria, Romania, condus dinamic.
portbagaj generos cu acopris retractabil - mult mai bun in opinia mea decat cele cu capac.

In concluzie a fost o masina buna pe care m-am butut baza. Nu m-a surprins neplacut, am putut sa ma duc oriune mi-am propus cu familia.


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 34 35 36
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:59
Dacia