Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane3, Hai la drive-test!

clr
post 26 Apr 2009, 16:49
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu am fost la Cobalcescu la sediul nou de pe Splai. Nu aveam neaparat de gand, dar am dus-o pe fiica-mea la o petrecere la ziua unei colege chiar langa ei si daca tot eram pe acolo....

Pentru teste era un 1.5 dci. Pana a venit (ca era plecata pe traseu cu altcineva la drive test) m-am suit in in cea din showroom: impresia generala buna, ceea nu mi-a placut a fost locul pentru cei din spate (familist, ce sa-i faci, eu trebuie sa ma gandesc si la altele). Masina pe ansamblu mi-a lasat o impresie placuta la drive test, ma rog cat poti sa-ti dai seama in cativa km de trafic de Bucuresti. Poate sunt eu mai paranoic, dar senzatia mea a fost ca avea un inceput de greieras la capacul afisajului. La final, cel cu care am fost la drive test a ridicat capota sa vad motorul (asta ca sa-si faca reclama la faptul ca i-au pus telescop si nu trebuie sa te mai freci cu parghia). Mie insa ochii mi-au cazut pe faruri, iar cand le-am vazut l-am intrebat din start daca a ramas un sistem la fel de idiot pentru schimbarea becurilor arse. Mi-a raspuns cu jumatate de gura ca da.

Ca minus la drive-test: formularul de evaluare nu avea decat cateva rubrici, destul de generale, iar acestea nu aveau decat satisfacator/nesatisfacator. Senzatia lasata de formularul respectiv (cel putin pentru mine) a fost ca nu dau doi bani pe feedback-ul meu.

This post has been edited by clr: 26 Apr 2009, 16:52


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Apr 2009, 16:53
Post #32


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ThunderRa @ 26 Apr 2009, 17:45)
Nici megane-ul II nu face urat cand e noua....
Nici berlina 1300 nu face urat cand este noua.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 26 Apr 2009, 16:56
Post #33


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Absolut corect smile.gif Nu poti compara o masina noua cu una cu mii de km la activ in Romania.... smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Apr 2009, 17:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Este altceva... sa fim seriosi smile.gif Asa toate au greierasi dupa primele zeci de km prin ro.

Probabil ca mi s-a pupazat mie vazul dar eu am impresia ca masina este muult mai bine lucrata de cat MII.... nu mai spun de pozitia la volan care-mi place eu fiind destul de inalt, cutiile in 6 trepte etc.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Apr 2009, 17:17
Post #35


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ThunderRa @ 26 Apr 2009, 17:56)
Absolut corect smile.gif Nu poti compara o masina noua cu una cu mii de km la activ in Romania.... smile.gif
Pai ala este si regimul normal de lucru la orice masina. Cand isi intra in jocurile normale de functionare.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Apr 2009, 18:02
Post #36


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(clr @ 26 Apr 2009, 17:49)
Poate sunt eu mai paranoic, dar senzatia mea a fost ca avea un inceput de greieras la capacul afisajului.
*


Cu aceeasi masina am facut si eu drive-test azi pe la 2-3. Greierasii veneau din coloana de directie.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 26 Apr 2009, 18:06
Post #37


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Deci mitul absentei greierasilor la Megane III e busted... deja...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Apr 2009, 18:09
Post #38


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




De ce nu va duceti voi sa incercati masini de 30k cu greierasi tot in drive-test?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Apr 2009, 18:33
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(L!nuX @ 26 Apr 2009, 16:55)

Cand aparuse megane II si era reclama asta mie sincer mi-a ramas o alta impresit despre masina , una mult mai buna decat o am despre megane III ...
*




Pacat ca dupa cateva mii de km pe drumul ala selenar o sa-i troncane flansele. sad.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 Apr 2009, 21:47
Post #40


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am facut astazi drive test cu megane 3 hatchback 3 usi culoarea aia portocalie din reclama, 1.6 16v 110 cp.

superba masina. interior de calitate ca la laguna 3. motorul trage frumos si este mai bine fonoizolata decat megane 2. nu mi-a placut tapiseria la dynamic, calitatea lasa de dorit. si lampile alea din interor parca sunt reciclate sau cam asa. arata chiar urat.

este un mare plus fata de megane 2, dar renault trebuie sa dovedeasca ca nu au repetat erorile de proiectare. flanse, joc in directie (in diverse piese), bobine de aprindere ... si lista poate continua.

si ca ultim comentariu, grila din spoilerul fata, la versiunea in 5 usi iar nu arata ok. puteau sa o faca mult mai eleganta, nu ca forma efectiva ci ca nervuri.

oricum, bravo renault, design pe masura. mie imi place.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 26 Apr 2009, 22:42
Post #41


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




M-am dat si eu cu Dynamique 1.5 105cp. Cred ca avea extra climatronic si MP3 Arkamis.

Ce mi-a placut in mod deosebit:

-modul in care suspensia filtreaza denivelarile.
-pozitia excelenta la volan.
-geamurile cu impuls fata-spate.
-finisarea interioara, sau mai bine zis feelingul de masina lucrata cu atentie.

Ce nu mi-a placut:
-spatiul limitat pentru genunchi fata-dreapta. Adica, masina e spatioasa, poti sta lejer si in fata, dar bordul e destul de ciudat proiectat, vine practic peste picioarele pasagerului daca acesta este mai inalt.
-o mica intarziere a raspunsului la calcarea acceleratiei, o pun pe seama faptului ca masina avea totusi sub 200km la bord.
-antifonarea destul de slaba.
-directia asistata electric nu-mi place si gata. Iti taie orice elan de a conduce sportiv.

Overall, o masinuta excelenta, care va avea (sper) un cuvant greu de spus in clasa compacta.


PS: m-a deranjat o chestie: domnul consilier Renault a laudat motorul 1.5dci 105CP ca avand 16V, in fisa tehnica scrie negru pe alb ca e vorba de 8V. Nu stiu a cui e vina pentru scaparea asta, oricum a lasat asa impresia de pacaleala romaneasca specifica targului auto, nu unui dealer serios.

This post has been edited by chris_t: 26 Apr 2009, 22:45


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 27 Apr 2009, 08:18
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Ar mai fi doua lucruri pe care am uitat sa le mentionez:
+ sunetul releului de semnalizare (cel de pe MII pe mine ma enerveaza la culme)
- cotiera prea in spate si nu se poate regla (practic la cum imi reglasem scaunul pentru mine era inutilizabila)


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 10:01
Post #43


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(chris_t @ 26 Apr 2009, 23:42)
-antifonarea destul de slaba
Ce termen de comparatie ai folosit si la ce anume te referi?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDaniel
post 27 Apr 2009, 10:43
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 9 October 06




Condus dci 105 cp 5 usi la IPSO Otopeni

Frumusica masina, dar nu rupe gura targului. Parca nu are acelasi sarm ca M2.

Ce mi-a placut :

- finisarea interioara e clar mai buna
- suspensia un pic mai sportiva
- motorul pare ceva mai elastic fata de dci-ul meu si trage bine.
- f buna treapta a 6 a
- ambreiaj mai moale
- pozitia soferului buna

Ce nu mi-a placut :

- e mai inghesuita in interior. In spate e cat Clio 3.
- finisarea exterioara e cam slabuta, pe alocuri chiar sub M2
- motor mai zgomotos la relanti si in demaraj. Tacane urat. Parca e tdi. Al meu dci la 80 k toarce frumos.
- posibilitati de configurare a dotarilor masinii limitate. Chiar penibile. Daca vrei dci 130 , se poate numai cu piele bej. Daca vrei 1.6 benzina cu piele , nu se poate.........
- la plecarea de pe loc mi s-a parut ( sper) ca se aud ceva vibratii pe la usi.
- franele sunt bune dar parca nu mai sunt atat de ferme ca la M2. Deh, ma obisnuisem sa dau cu capul in parbriz.


Nu cred ca va avea succesul lui M2. Poate break-ul si sedanul vor salva situatia insa cred ca acest lucru se va intampla numai daca M3 va avea preturi similare cu M2.

Sa vedem cu ce discounturi se vor prezenta. Multi se plimbau cu ea, insa putini se inghesuiau sa o comande.


--------------------
Renault Megane 2005 1.5 dci 100 cp Influence
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hotshoted
post 27 Apr 2009, 10:55
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 April 09




Concluzii drive-test Megane III coupe 1.9 dci 130 cai

Inca de la aparitia primelor poze "furate" de pe net cu noul Megane coupe am fost clar vrajit de design. Am fost sa o vad si in realitate fiind interesat de masinile din clasa hot hatch coupe.

In carne si oase, este la fel ca in poze, poate chiar mai atragatoare, masina asta te face sa te gandesti cum sa strangi banii mai repede sa o cumperi, insa ceea ce m-a interesat mai mult a fost tinuta de drum si motorul, pentru ca de la o masina atat de agresiva trebuie sa ai unele asteptari de performanta.

Am vazut ca nu se prea vorbeste despre motorizare si tinuta de drum in acest topic, se pune mai mult accentul pe design-ul interior/exterior , cat loc e pe bancheta din spate, cat loc e in protbagaj, cat de mica e luneta etc.

Parerea mea este ca trebuie sa auzim si concluzii referitoare la motor/tinuta de drum.

Concret:

Cand am plecat eram 4 persoane in masina , trecand peste nesimtirea dealerului care era cu mine in masina si nu vroia sa isi puna centura ( se stie, Serus bd. Timisoara) si ne-a lasat pe toti sa ascultam bipaitul stresant de avertizare, care cand saream de 3000 de ture zicea las-o mai incet, incerc sa adaug aici minusurile ca astea sunt cele mai importante:

-directie neasteptata pentru o astfel de masina, volanul se misca cu un deget fiind pe loc si pana la viteze de 20 Km/h (da , stiu este hidraulica dar totusi..)
-usoara tendinta de subvirare , directie usor imprecisa , dar ok per total
-suspensii putin cam moi pentru o masina sport
-frana si cursa ambreajului setate ca pentru orice alta masina de familie

-motorul de 130 cai mergea ca unul de 90 (diesel) , treapta I moarta, treapta II mai ok , si treapta III unde aveam cele mai mari asteptari m-a dezamagit. Tin sa zic ca am mers intr-un regim de acceleratie constant pana la 4500 rot/min apoi schimbam treapta. Treptele sunt scurte ceea ce nu e un lucru neaparat rau, la fel si cursa schimbatorului de viteze.Masina era rulata 2500 km.

-pozitia la volan este la fel ca intr-o masina de familie

-din cate stiu renault nu s-a concentrat pe un anumit sunet al evacuarii pentru acest model , se pastreaza pentru varianta sport, nu se auzea nimic de afara si nici dinauntru (cat am putut sa aud din cauza centurii)

Pret model testat 18000 Euro (piele, navigatie etc)

Celor interesati de aceasta masina le recomand sa incerce si alte modele, cum ar fi scirocco fie el si in varianta 1.4 TSI 122 cai -17000 Euro sau daca sunteti fani diesel pe o masina sport 2.0 TDI 140 cai undeva pe la 22 000 Euro, numai asa poate veti sesiza diferentele pe care le-am scris mai sus.









--------------------
Opel Astra H 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Apr 2009, 10:59
Post #46


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nene, dacă vrei sport mergi cu un Megane RS nu cu un tractoraș.

PS. Merg greu vânzările la Volkswagen?

This post has been edited by ssilviu: 27 Apr 2009, 11:02


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 11:00
Post #47


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(hotshoted @ 27 Apr 2009, 11:55)
Celor interesati de aceasta masina le recomand sa incerce si alte modele, cum ar fi scirocco fie el si in varianta 1.4 TSI 122 cai -17000 Euro sau daca sunteti fani diesel pe o masina sport 2.0 TDI 140 cai undeva pe la 22 000 Euro, numai asa poate veti sesiza diferentele pe care le-am scris mai sus.

Si te-ai inscris pe forum sa spui asta? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Au scazut vanzarile la tractoare? Asa de rau au ajuns dealerii de germane? Isi fac reclama pe forum reno? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by IRONICK: 27 Apr 2009, 11:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Apr 2009, 11:07
Post #48


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(hotshoted @ 27 Apr 2009, 11:55)
o masina sport 2.0 TDI 140 cai


Eu aș remarca această replică. Este senzațională. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 11:09
Post #49


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




habar nu ai tu ce insemna rafinament ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 27 Apr 2009, 11:11
Post #50


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Pentru unii sport inseamna ca este coupe..chiar daca motorul este 1.5 80 cai.. biggrin.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Apr 2009, 11:21
Post #51


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




da, dar nu de fabrica biggrin.gif

QUOTE(hotshoted)
-directie neasteptata pentru o astfel de masina, volanul se misca cu un deget fiind pe loc si pana la viteze de 20 Km/h (da , stiu este hidraulica dar totusi..)


nu stiu cu ce marca de masina ai facut drive test, dar in nici un caz nu era un M3.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 27 Apr 2009, 11:28
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 944
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Am facut un drive test Megane III 1.6 110 cp.
plusuri:
-aspect exterior si interior placut, copie laguna o fi noua imagine renault
-scaunul de la sofer mult mai confortabil, insa manetele de reglare is de toata jena
- cutia mi sa parut mai scurta in rapoarte si mai precisa si nu agata
- bordul chiar mi-a placut ca e facut dintr-o singura bucata, turnat cum zicea consilierul, insa plasticul arata mai misto la m II

minusuri:
-spatiu pentru genunchii soferului mic, te lovesti cu genunchiul drept de bord, cotiera este prea in spate nu prea poti sa te rezemi de ea, au scos manerul de la portiera, mie imi placea probabil sa nu se mai ia vopsea de pe el, pentru pasagerii din spate poate au lasat spatiu doar pentru copii practic nu e spatiu.
- motorul de 1.6 benzina cu 5 pasageri ingramaditi in masina abia sufla, nu se simt cei 110 cp, eu avind in 1.5 dci 85 cp
- franarea mi s-a parut un pic prea elastica probabil masina fiind noua nu se uzasera un pic placutele dar totusi si a mea a fost noua si nu am avut senzatia asta
- si totusi la viteza mai mare in afara orasului 110km/h la o pala de vant am avut o usoara senzatie de barca
- claxonul este greu de utiliza, e mult prea in centru si prea mica cocilia pe care apesi sa claxonezi fata de m II, da probabil e chestie de obisnuinta.

Astept sedanul, cica intai apare brekul si poate pe la sfirsitul lui 2009 inceputul lui 2010 apare si sedanul


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 11:34
Post #53


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Cred ca este mai mult o senzatie, avand in vedere franarea agresiva pe care o are M2. Mult mai comunicativa pedala, chiar daca franeaza mai bine decat M2

27 Apr 2009, 12:36:
QUOTE(AlexV @ 27 Apr 2009, 12:21)
in nici un caz nu era un M3
hidraulica nu mai are de 2 generatii ...


This post has been edited by IRONICK: 27 Apr 2009, 11:36


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gongutza
post 27 Apr 2009, 12:00
Post #54


Forumista si Consilier Comercial dar nu Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 24 April 07
From: Bucuresti




Am fost si eu ieri sa fac drive test. Am mers asa cu o senzatie ciudata...cu ciuda parca. Se lanseaza M3 si eu nu mai sunt acolo decat in calitate de vizitator, de posibil cumparator.... Ma urc in masina, benzina 1.6. Motorizarea mea preferata rolleyes.gif Toate sunt asa de familiare, acelasi sentiment de masina "primitoare". Ma astept totusi sa ma dezamageasca ceva, poate ca e puturoasa, poate ca nu am vizibilitate buna cand dau cu spatele. De fapt eu m-am dus mai mult asa sa caut defecte, ca sa nu imi para rau ca acum reprezint tabara adversa, a masinilor germane.
Nu am gasit absolut nimic care sa imi displaca. Din contra, nu m-as mai fi dat jos din masina...as fi luat-o acasa wub.gif


This post has been edited by gongutza: 27 Apr 2009, 12:02


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.6
Consilier Comercial
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Apr 2009, 12:29
Post #55


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




exact Ironick biggrin.gif


inca o remarca apropo de test. toata lumea pe strada se uita dupa masina.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 27 Apr 2009, 12:41
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Bine, asta e normal. Gandeste-te ca e o masina pe care nu am vazut-o pe soselele patriei pana acum, e normal sa fii curios.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 27 Apr 2009, 12:56
Post #57


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(hotshoted @ 27 Apr 2009, 10:55)
Concluzii drive-test Megane III coupe 1.9 dci 130 cai

.... masinile din clasa hot hatch coupe.


Cred ca trebuie sa iti setezi anumite repere corect ca sa poti sa ai niste asteptari corecte si sa nu fii dezamagit degeaba. Hot hatch ar fi urmatoarele (200-250CP): Megane RS, Golf GTI, Civic Type R, Audi S3 (desi are 265CP nu-l pot pune in categoria very hot), Astra OPC, Focus ST, etc.
Very hot sunt Golf R32, Focus RS.
Megane 3 diesel 130 CP este doar o masina mai rapida, cu o usoara tenta sportiva, in nici un caz nu este hot hatch si niciodata o "sportiva".

QUOTE(hotshoted @ 27 Apr 2009, 10:55)
-pozitia la volan este la fel ca intr-o masina de familie

Este o masina de familie, chiar daca varianta coupe are doar 2 usi laterale.


QUOTE(hotshoted @ 27 Apr 2009, 10:55)
sau daca sunteti fani diesel pe o masina sport 2.0 TDI 140 cai undeva pe la 22 000 Euro
*



Am scris si mai sus dar reiterez si sub alta forma. Masini sport sunt altele care probabil au puteri de la 280-300 CP in sus... si sasiu sport, forma sport, majoritatea au 2 locuri, etc.
140CP diesel inseamna doar o tenta sportiva, o masina mai rapida, mai fasneata, nimic mai mult.

later edit: cineva mi-a atras atentia, foarte corect, ca Audi S3 este foarte hot, din experienta proprie. revin si adaug la foarte hot si S3 alaturi de R32 si Focus RS. Si mentionez ca mai sus este o clasificare facuta de un amator de reviste si emisiuni auto, nu de un fin cunoscator si posesor ph34r.gif

This post has been edited by padre: 27 Apr 2009, 13:46


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 27 Apr 2009, 13:39
Post #58


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




@Ironick:

Comparativ cu Focusul meu. Si nu ma refer la motor, scuze daca nu am fost suficient de explicit. Dupa mine Reno face unele dintre cele mai rafinate si finute dieseluri, ci ma refer la zgomotul facut de rezistenta la vant. Nu stiu prea multe despre Cx-uri si alte alea, dar mi s-a parut ca e un pic cam zgomotoasa.



This post has been edited by chris_t: 27 Apr 2009, 13:40


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 13:50
Post #59


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Din pacate desi am testat si Focus 1.8 L Duratorq TDCi, cu nici una din ele (Megane sau Focus) nu am iesit din oras sa vad cum se comporta la zgomotul aerodinamic. Ai reusit sa mergi cu peste 130km/h ca sa iti dai seama?

This post has been edited by IRONICK: 27 Apr 2009, 13:57


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 27 Apr 2009, 15:00
Post #60


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Am mers undeva un pic peste 100kmh cu Meganescu, zgomotul era undeva la nivelul Focusului la 130kmh.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 08:22
Dacia