Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

64 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie 60.000 Km, ce se schimba, cat costa ...

Laurentziu83
post 30 Nov 2005, 19:44
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca ajunge sa coste o revizie de ordinul zecilor de milioane atunci eu mai bine renunt la garantie si cu asta basta. Raman cu CASCO si gata. Pana la urma sunt masini destul de bune la care nu pica piese importante (gen chiulasa, bloc motor etc) si sa mentii garantia doar ca sa-ti schimbe casetofonul moka (daca se strica) chiar nu se merita. Eu chiar aplicasem strategia asta la cea veche si economisisem mai bine de jumatate din bani.
De exemplu "curatat frane" e un foarte simplu dat la subrat al discurilor cu un spray lichid caruia nu-i vad rostul, ca oricum pe frane n-are cum sa se puna mizerie. Si sa-mi factureze lichid de stergatoare trecand pe factura cine stie ce Campari al solutiilor de spalat parbrizul cand mergi cu apa vara si cu alcool iarna mi se pare japca pe fata.
Asadar reviziile reprezinta inca o rata platita in contul Renault, cu care eu nu sunt de acord.
Decat sa dati 26 de milioane doar ca sa fiti multumiti ca nu mai alegati dupa piese mai bine dati-mi un telefon si ma ocup eu de alergatura asta si de dusul masinii in service, cu factura cu tot, mult mai ieftin. biggrin.gif Mai scot si eu un ban in plus, ca nu-mi strica. Bine ca n-am decat 7 mii de km la masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 30 Nov 2005, 21:19
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




Stie cineva daca se poate sa cumparam consumabilele pt. revizie din magazin si sa platim manopera la service? Daca a procedat cineva asa, rog sa dea preturi si detalii despre service. Eu stiu ca in service pretul pieselor este muuuuuult mai mare decat in magazine de specialitate.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 1 Dec 2005, 09:21
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Daca ei sunt de acord cu piesele furnizate, le pot monta, dar nici asta nu se merita, ei avand un timp standard pentru o operatie. Ex. schimbat filtru benzina - 20 min, factureaza 1/3 din 14euro, cat e ora de manopera. Daca termina in 5 min, bafta lui, tie/noua tot atat ne ia.
Oricum, ca sa iti raspund la intrebare, daca ei sunt de acord cu provenienta/calitatea pieselor, le monteaza, caci ei dau o garantie pe munca depusa, chiar daca nu are nici o valoare garantia lor, iar per ansamblu eu spun ca nu se merita, poate doar la interventii majore unde conteaza experienta muncii pe reno-uri.
Eu personal, la revizia de 60k, voi suna la reno sa intreb ce piese se presupun a fi schimbate, voi cere niste preturi pentru ele, apoi voi suna pe la vreo 2 "firme de specialitate" si voi cere preturile pentru aceste repere. Le iau de unde sunt mai ieftine, si le montez la un service "no name", de-al casei ca sa zic asa.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 1 Dec 2005, 10:25
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




nu cred ca ar avea de ce sa le refuze daca cumparam piesele de la magazinul Dacia din Stefan cel Mare, unde se comercializeaza numai piese de origine. Banuiesc ca avand aceleasi motoare ca si loganul, au si acelasi kit de distributie, filtre..etc. Cand aveam dacie, imi cumparam piese numai de acolo. Au cel mai mic pret si sunt numai piese originale.

Iar tu, daca nu mai ai masina in garantie, nuci nu se merita sa mergi in service renault. O sa fac rost de nr. de telefon al unui tip care a fost mecanic in service renault, iar acum si-a deschis propriul service. Din cate am auzit lucreaza excelent si are preturi super.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 1 Dec 2005, 13:27
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




eu nu m-am dus in service reno decat la prima revizie, una intermediara candva si cand mi-a cazut cutia. In rest nici n-am vrut sa aud de ei, ca desi aveam masina noua, nu aveam garantie. Niste scarbe MAJORE. In schimb, e posibil sa fie unele piese mai ieftine la ei (desi nu cred). Pe de alta parte, nu stiu cu ce piese te-ar putea ajuta magazinul de pe Dacia, ca motorul tau nu e pe nici una. Oricum, iti urez bafta. Si eu ma apropii de revizie. sad.gif


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Dec 2005, 17:47
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(EL_BGD @ Dec 1 2005, 09:21 AM)
Oricum, ca sa iti raspund la intrebare, daca ei sunt de acord cu provenienta/calitatea pieselor, le monteaza, caci ei dau o garantie pe munca depusa,

Depinde de ce scarbe prinzi acolo, ei au tot dreptul sa-ti refuze piesele daca vor. Dar, eventual cu o mica "atentie" se rezolva si asta. Daca e sa pice vreo piesa dupa aceea oricum e foarte greu de depistat. Cu uleiul nu e bine sa va jucati, in caz ca exista dubii ca el ar fi "autorul" vreunei daune in garantie, se face analiza chimica a acestuia si, daca nu e ELF, de exemplu, mai platiti si costul analizei in afara de a plati reparatia din buzunar.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 1 Dec 2005, 22:22
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




elf este cel mai ieftin ulei bun, daca-l cumperi de la metro. Daca pui de la service, costa mai mult decat aral sau castrol.

EL BGD, motorul diesel de pe logan este acelasi cu cel de pe clio al meu.

This post has been edited by raszvan: 1 Dec 2005, 22:23


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 1 Dec 2005, 22:37
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Sorry,dar Logan-ul nu are motorul de 1,5 Dci de 80 c.p.,cel care este in semnatura ta la Clio !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 1 Dec 2005, 23:36
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




este acelasi motor, difera doar softul (cred ca si turbina).
Si acelasi motor mai gasesti si pe megan, cu un soft ce-i confera 90 de caluti.

This post has been edited by raszvan: 1 Dec 2005, 23:40


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 1 Dec 2005, 23:45
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Si mai are si un intercooler in plus,o presiune mai mare a motorinei.....???? Deci nu e acelasi motor,eu am dat vreo 800 de euro pe diferenta dintre motoarele astea de 65 si 80,asa ca stiu care e diferenta !!!


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 2 Dec 2005, 00:36
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




poate alte anexe, insa motorul, cu siguranta, este acelasi.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 2 Dec 2005, 08:13
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Pai daca are o presiune mai mare a motorinei mai poate fi acelasi motor???


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 2 Dec 2005, 11:36
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Sunt diferente intre motorul de 65 cp si cel de 80 cp. In primul rand, cel de 80 lucreaza la o presiune mai mare a motorinei si acest fapt a determinat mici modificari in proiectarea si constructia lui: utilizarea unor aliaje care rezista la astfel de valori ale presiunii, o alta turbina, alt soft. In al doilea rand, cel de 80 cp obtine performante dinamice mai bune cu un consum de carburant mai mic. Am urmarit rezultatele unui studiu comparativ realizat pe bicorp in Franta in 2004, concluzia fiind urmatoarea: bicorp-ul cu 80 cp (de fapt 60 kw= 82 cp) cu un plin de motorina parcurge cu 26 km mai mult decat acelasi bicorp dar cu motor de 65 cp. In al treilea rand, turbina pt motorul de 80 cp este fabricata in Franta, iar cea de 65 cp in Portugalia. Oricum amandoua sunt motoare foarte reusite. Sa le utilizati fara probleme!


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 2 Dec 2005, 16:40
Post #74


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzãu, RO




Totuşi, între 1.5 dCi de 65 şi ăla de 80, diferenţa apare doar la schimbătorul de căldură (intercooler) dintre turbină şi admisie (care nu există la 65), plus schimbări în tabelele din ECU.
ÃŽn rest, motorul e perfect identic.
Abia de la 80 la 100 apar diferenţe mai mari, altă turbină (cu geometrie variabilă), etc....


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încãlz.+Climã, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Dec 2005, 12:33
Post #75


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Oke ... am "terminat" si cu revizia de 60.000 km smile.gif ... cam asa arata hartiuta

scan60000km9fx.jpg

spalarea a fost gratis ... asa ca din suma totala s-a scazut

Totul e cat de cat ok ... mai putin

1. Un zgomot ciudat la relanti (dispare la cea mai mica atingere a acceleratiei) sau dimineata cand sta mai turata sau in mers - [mi-au spus ca o sa dispara dupa o perioada nu prea lunga ... ceva cu curelele ... nu prea cred dar mai astept]

2. Ceva atinge/freaca la bracare maxima la roata din dreapta ... [cred ca e ceva de la aripa interioara de plastic ... am mai patit]

3. Frana nu mai este la fel de "fina" ... prinde foarte bine nu sunt probleme ... doar ca nu mai e "cand o pisc ma arunca in cap" ... ori ma obisnuiesc ori ma duc la ei sa rezolve ...

Cam atat ... sper sa tina pana la 120.000 km smile.gif

P.S. daca are cineva ceva idei in legatura cu cele trei "probleme" expuse il rog sa spuna smile.gif

P.S. e totusi o diferenta intre 2.600 RON la Cobalcescu Bucurestu si 1.075 RON la Lion Tg.Mures pentru aceelasi lucru ... [toate piesele erau in portbagaj, pana si becurile arse, uleiul ramas, antigelul ramas, lichidul de frana ramas ... tot tot]


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 13 Dec 2005, 12:41
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




La problema 2 poate fi un plastic desprin pe interiorul aripii. La mine de exemplu, cam de cate ori m-am uitat, la roata di stanga era un plastic desprins, in spate stanga roata, care se poate atasa la loc manual. O parere.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Dec 2005, 12:42
Post #77


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Asta am spus si eu ca am mai patit ... inca nu am verificat dar o sa vad ... sper sa fie asa ... mersi EL_BGD

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 13:29


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 13 Dec 2005, 20:02
Post #78


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(Laurentziu83 @ Dec 1 2005, 05:47 PM)
Depinde de ce scarbe prinzi acolo, ei au tot dreptul sa-ti refuze piesele daca vor. Dar, eventual cu o mica "atentie" se rezolva si asta. Daca e sa pice vreo piesa dupa aceea oricum e foarte greu de depistat. Cu uleiul nu e bine sa va jucati, in caz ca exista dubii ca el ar fi "autorul" vreunei daune in garantie, se face analiza chimica a acestuia si, daca nu e ELF, de exemplu, mai platiti si costul analizei in afara de a plati reparatia din buzunar.

Eu inteleg ca te-ai legat la cap cu symbolul, dar trebuie sa vezi daca ti-l permiti.
Daca nu intoarce-te la Matiz. Nu toata lumea indreapta ca tine vreo janta cu ciocanul pe vreo bordura. Si nu-i nici o rautate in afirmatia mea, chiar admir persoanele pt care o masina nu are secrete.
Nu zic ca nu sunt si service-uri cu buline negre, dar in marea majoritate a lor se face treaba de calitate.

Si ca parere personala, sunt total impotriva ca un proprietar de renault sa-si cumpere piese (sa zicem kit de distributie) de la nu stiu ce srl, sa vina sa-si faca revizia de 60.000 intr-un service renault si sa-i ceara service-ului garantie pe componente.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 14 Dec 2005, 00:12
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Este adevarat ce spui tu dar numai teoretic.Este adevarat ca in ce priveste experientele mele personale cu service-urile renault nu pot sa ma plang dpdv al calitatii serviciilor.Ceea ce e insa o realitate este costul exagerat al pieselor de schimb.In cazul meu am avut de schimbat un pivot (am mai scris asta pe forum), dreapta fata.La reprezentata costa fix 1 100 000 fara manopera.Mi l-am luat printr-un "srl" al unui baiat pe care il cunosc si care imi aduce direct de la distribuitori cu 340 000 , cu tot cu comisionul lui.Piesa e germana e adevarat dar este fix de pe masina.S-a potrivit perfect si merg cu ea fara probleme.Te rog sa-mi spui si mie cum se justifica (sau cum as justifica eu) diferenta de pretz.Adica sa scot vreo 700 000 numai asa de dragu de a lua piesa de origine?
Mai mult ...asa voi face in continuare..voi lua piese de calitate la pret cit mai mic..nu mi-e rusine deloc de asta.(filtrul de motorina care in reprezentata e 2 mil 500, mi-l aduce cu 1 800 000 dar tot nu-l iau inca), iar exemplele pot continua...

O a doua problema pe care am expus-o mai sus...este ca sunt din ce in ce mai convins ca "noua regula" de la reno de a schimba la motoarele diesel filtrele de motorina la fiecare 15 000 de km este o pacaleala mare.M-am uitat de curiozitate pe un manual de service(scrie si pe forum ) de la octavia cu motor tdi 140 cp (se schimba prima data filtrul la 60000 km dar se recomanda in romania sa se schimbe la 30 000).Cind am luat eu masina (in 2003) cu motorina de atunci la renault filtrele se schimbau la fiecare 30 000 km.Eu personal am mers primii 30 000 km cu acelasi filtru fara sa fie purjat sau ceva de genu asta, masina stand afara 2 ierni dar numai cu motorina de la omv.Nu am avut nici cea mai mica problema.Acum cind m-am dus la revizia de 45 000 ,mi-au spus ca mai nou se schimba la fiecare 15000 si ca "nu merge mai mult".Am refuzat si gata.Poate n-o sa merg eu chiar 30000 cu el dar nici n-o sa-l schimb cind vor ei...


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 14 Dec 2005, 08:42
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




Parerea mea e ca afacerea Renault este una dintre cele mai profitoare la noi in tara...poate mai profitoare decat cea cu imobiliare.Iti cumperi masina si apoi esti "legat" de reviziile si de piesele lor de origine.
Eu zic ca e o problema de atitudine.Folosind piese originale din alte surse, ulei din Metro si un service de incredere, poti economisi o gramada de bani.
Cei care va duceti si le dati la mecanicii de la Renault cat va cer cu ochii inchisi, o faceti ca sa dormiti mai bine...
Exceptie fac problemele care necesita operatii specifice Reno, dar o sa le apara si lor concurenta cat de curand ( sa ne rugam pentru asta).
Intretinerea unui Renault in Israel e mult mai ieftina, comparativ cu nivelul de trai dintre cele doua tari, dar asa e romanu', daca are, da!
Si nu cred ca Renault e de vina, ci concesionarii aparuti ca ciupercile dupa ploaie care practica tarife dupa bunul plac...asta e la noi, in loc sa scada preturile o data cu cresterea numarului de service-uri si masini, ei il salta, asa cum scumpesc bisnitarii carnea de sarbatori, si in final rezulta bani multi pe servicii facute in graba, si stim noi la ce duce graba...
Asta e parerea mea, succes tuturor! cool.gif


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 14 Dec 2005, 09:13
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(ess1902 @ Dec 14 2005, 12:12 AM)
In cazul meu am avut de schimbat un pivot (am mai scris asta pe forum), dreapta fata.La reprezentata costa fix 1 100 000 fara manopera.800 000 dar tot nu-l iau inca), iar exemplele pot continua...

O a doua problema pe care am expus-o mai sus...este ca sunt din ce in ce mai convins ca "noua regula" de la reno de a schimba la motoarele diesel filtrele de motorina la fiecare 15 000 de km este o pacaleala mare.


explica-mi te rog si mie ceva: cum ai reusit sa schimb doar pivotul cand el este prins (nituit) pe bascula? la mine la service au spus ca trebuie sa schimb bascula cu totul. m-am interesat si intr-adevar asa este. pretul basculei difera de la 350roni la "meridian", 270roni la "al padrino", 540 roni la "augsburg" (am inteles ca are si cele doua bucse). totodata la "paneuro" mi-au spus ca-mi dau pivotul cu 40roni dar trebuie sa-l prind cu suruburi si parca nu m-as baga. cica la versiunea pe benzina pivotul este independent.

in ceea ce priveste filtrul, am aceeasi parere. io am mers 30k km cu acelasi filtru. am fost la 2 revizii inainte (la 10k si 20k) si nu mi s-a spus nici macar de curatare. la 45k l-au schimbat din nou, spunandu-mi ca asta scrie in carte. le-am aratat cartea mea si s-au facut ca ploua. probabil ca asta e politica firmei mama si nu avem ce face. daca dupa 100 ani de "createur de automobile" ei mai fuck prostii d'astea, nu pot decat sa accept.... si sa-mi cumpar o octavia.

@cmandrei: pe factura ta nu apare uleiul de motor? nu ai schimbat si cureaua de accesori? "col antrenare distributie" este cureaua de distributie?
te intreb pt ca ma apropii cu pasi rapizi de revizia 60k. unsure.gif
multumesc


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 14 Dec 2005, 10:16
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Nu te lasa pacalit de cei de la service.Daca este busit si bratul inferior sau/si bucsele poate ar trebui sa o schimbi cu totul.DAR din cite vad din semnatura avem acelasi tip de masina. Pivotul se schimba independent desi aparent nu e asa.Are 3 suruburi (nu e nituit) ..inclusiv cel original. Pivotul are un fel de "tabla"atasata de el (acolo se prinde de bratz cu 2 suruburi) iar al treilea se gaseste in plan orizontal si strange discul cum ar fi (nu stiu exact cum se cheama si din pacate nu am nici poze).Cert este ca pivotul 100% se schimba si costa ffff putin.
Deci cind am cumparat pivotul nou in cutie avea cele 3 buloane + si aici atentie un fel de garnitura de plastic care trebuie neaparat schimbata (tre sa vina in kit).Aia se pune acolo unde intra pivotul in discul rotii (repet ..scuze pt exprimare!!).

In leg cu filtrul acum sunt convins ca il las pana inca 30 000 km. Este clar ca e o smecherie de service.Te sfatuiesc sa faci la fel avand in vedere ca masina nu e in garantie. (Am mai aflat o kestie offtopic ...la skoda deci se schimba la 30000..la vw passat , acelasi motor, sunt service-uri la care se schimba obligatoriu la 15 000.Deci si la ei au ajuns de la 60000 km practic..la 15 numai de dragul de a lua banii oamenilor de pomana.


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 14 Dec 2005, 11:31
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




deocamdata nu m-am lasat pacalit.bine ca inainte de revizie am precizat "nu se schimba nimic fara a ma intreba". cand mi-au spus de bascula am sarit in sus (cum ca stiu ce e aia o bascula) si au rectificat: "de fapt pivotul". "aha". mi-au si aruncat si pretul informativ de vreo 350roni (manopera din parti - mi-e frica sa ma gandesc). dupa accea am fost la magazine si am aflat. din pacate pe dieseluri pivotul vine nituit pe bascula, deci schimbi tot. la benzina, sigur e diferit, cum spui tu adica.
dupa cum spuneam doar "paneuro" mi-au spus ca in realitate se potriveste si merge cu suruburi. pe masina mea sunt nituite. mi-e cam frica sa schimb doar pivotul. oricum service-ul autorizat nu va face asta.

filtrul... a fost jumate din toata revizia (la pret ma refer). nu mai comentez.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 13:30


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 14 Dec 2005, 11:42
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




QUOTE(hellcat @ Dec 13 2005, 08:02 PM)
...
Si ca parere personala, sunt total impotriva ca un proprietar de renault sa-si cumpere piese (sa zicem kit de distributie) de la nu stiu ce srl, sa vina sa-si faca revizia de 60.000 intr-un service renault si sa-i ceara service-ului garantie pe componente.

Pai, din cate stiu eu, service-ul ofera doua tipuri de garantii: garantie pe piesa si garantie pe montare. Daca iau piesele de la alt comerciant, el imi ofera garantia pe piese iar service-ul garantia pe montaj. E adevarat ca daca se intampla ceva o sa fie mai complicat, ca trebuie sa te duci in doua locuri. Insa eu cred ca merita efortul, mai ales daca le gasesti la pret semnificativ mai mic decat la service.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 14 Dec 2005, 12:37
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




cele orginale vin nituite pe bascula. regula e insa ca cele noi sa vina cu suruburi. asa e si la Opel nu te speria...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 Dec 2005, 20:52
Post #86


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Din fabrica pivotii vin nituiti, cei care se schimba vor fi prinsi in suruburi sau se pot nitui la loc.
Referitor la subiectul filtru de motorina, mie personal imi pare rau ca posesorii de dci-uri nu au grija de motoarele lor (cei care nu-si schimba filtrele la timp).
La cat de pacatoasa e motorina la noi in tara, pe mine m-ar strange in spate gandul sa-mi crape sistemul de injectie. Financiar e un dezastru.
Dar, ce stiu eu, poate motorina de la o vreme e de super calitate.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 14 Dec 2005, 21:11
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Eu la garantia de un an aveam numai 10.000 de km.Am vorbit cu cineva sa faca revizia fara sa schimbe filtrul de motorina.Acesta doar a fost desfacut un surub de sub filtru si a scurs motorina din el.Chiar m-a intrebat de unde alimentez,ca nu avea nici un fel de impuritati.
Parerea mea e ca trebuie schimbat intr-adevar pe la 30.000 de km.Normal sa se bata sa-l schimbe cat mai des,ce-l schimba pe banii lor ?


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 15 Dec 2005, 08:30
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




@hellcat si kata
piesele pe care le-am vazut erau nituite (la magazine). service-ul nici pe departe nu schimba doar pivotul.

filtru... @hellcat: explica-ti(mi) cum de 30k km am mers la ipso la revizie si nu mi-au schimbat filtrul (nici curatat macar), masina fiind in garantie. cum au scris aia de la reno altceva in carte, cum gata, nimeni nu mai gandeste, nimeni nu mai alege. sau o fi totul relativ?

apropos: daca am schimbat la 30k si la 45k, insemna ca schimb din 15k in 15k. fara sa vreau m-am afiliat la finantatorii showroom-urilor reno. urmeaza 60k. cred ca vand masina pana atunci... biggrin.gif

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 13:30


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 15 Dec 2005, 20:38
Post #89


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Sincer iti spun ca n-am inteles: ai schimbat filtrul de motorina la 30.000 km sau nu?
Daca va uitati intr-o carte de intretinere, acolo scrie clar cum ca "filtrul de motorina se schimba la 30.000 sau daca nu este schimbat sa se elimine apa din carcasa acestuia".
Din ce-am mai auzit si eu, e ca datorita numeroaselor pb cu motoarele dCi de la comercializarea lor in Romania s-a luat la un moment dat decizia ca poate schimbarea filtrului de motorina mai des, ar mai prelungi viata sistemelor de injectie.
Oricum, multe service-uri renault, multe obiceiuri, la noi clientului explicandu-i-se programul de vizite in service si revizii de intretinere, iar in final tot el avand ultimul cuvant. La 15.000 daca proprietarul nu vrea sa-i fie schimbat filtrul, nu i se schimba, eventual este intrebat daca il doreste curatat...


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 15 Dec 2005, 20:43
Post #90


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




da hellcat, daca nu vrei nu-l schimbi, da' you can kiss your garantie goodbye dupa asta. Pai ce crezi ca-s prosti? Ti-l baga pe gat vrei nu vrei!


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
64 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:00
Dacia