Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema inchidere portbagaj, Se deschide singur in stationare

Guardy
post 2 Jul 2010, 12:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Salutare,
Am cautat pe forum si nu am gasit nimic la referitor la problema mea.
Ieri am descuiat masina, m-am urcat in ea si cand m-am asezat in scaun am auzit deblocandu-se portbagajul singur. Am sarit ca ars crezand ca cineva vrea sa-mi fure ceva. Dupa ce am constat, evident, ca nu era nimeni, l-am inchis si m-am urcat dinnou in masina, cand, surpriza s-a deschis iar singur. Chestia asta s-a repetat de vreo 4-5 ori si a incetat cand am bagat cheia in contact dar dupa ce a inceput sa tacane ca o mitraliera timp de vreo 10 secunde. M-am gandit ca e de la instalatia electrica avand in vedere faptul ca am gasit apa la motor in partile laterale pe unde se scurge deobicei apa, si sub pedalier, iar stergatoarele merg cam cand vor ele si cum vor ele de cand cu ploile astea abundente. Am citit astazi ca asta se datoreaza scurgerilor infundate.
Daca cineva a mai avut aceasta problema va rog sa imi spuna si mie cum s-a rezolvat. Masina mai este pana pe 14 iulie in garantie deci mai am putin timp sa rezolv aceasta problema.
Multumesc.

This post has been edited by Guardy: 2 Jul 2010, 12:29


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 2 Jul 2010, 12:22
Post #2


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.826
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pai daca mai ai doar pana atunci garantie fugi la service...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 2 Jul 2010, 12:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Mi-am facut luni programare la IATSA Campina dar sunt convins ca acolo nu va mai face si vor zice ca e totul ok.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian tutuianu
post 2 Jul 2010, 13:15
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 29 August 09
From: Iasi




Salut,

Am patit prostia asta acum vreo 2 luni si tot asa tacanea de parca era ceva ars la instalatia electrica.
Dar, surpriza, am ramas fara baterie si a tb sa o schimb.

Adi


--------------------
Renault Clio 3 2006/1.4, 16V, 98CP, Euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutciocolata
post 4 Jul 2010, 16:35
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 May 10




trebuie sa scoti mecanismul de inchidere de la porbagaj si sa il cureti, pt ca este sigur oxidat!cand ai sa o faci o sa_ti vina sa razi la ce tampenie este !daca te duci in service te rup de bani !a sau tu o ai in garantie!


--------------------
renault clio 3 2006 1.5dci - dj 08 fai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 7 Jul 2010, 11:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Am fost luni in service si fac un sumar al problemelor rezolvate pe garantie.
In primul rand am rezolvat problema cu stergatoarele, am vazut ca s-a mai discutat, mi-au curatat scurgerile, au desfacut motorasul care era plin de apa si tot felul de mizerii. Am ramas masca atunci cand mi-au zis ca daca motorasul era ars nu facea obiectul garantiei pentru ca Renault mentioneaza faptul ca nu trebuie sa lasi masina sub copaci ( lol, o sa mergem pe luna de acum incolo). In fine tipii de acolo au fost foarte ok ca au curatat si uns tot ansamblul stergatoarelor pe garantie.
Apoi mi-au demontat inchizatorul de la portbagaj, l-au curatat, au strans pe acolo niste suruburi (nu stiu ce) si se pare ca s-a rezolvat cu ocazia asta si cu troncanitul din spate.
Per total au pus masina pe tester, stergatoarele si portbagajul au raspuns perfect comenzilor date din laptop.
Multumesc celor care au scris pe forum si despre probleme cu stergatoarele altfel ma trezeam ca se ardea motorasul si mai trebuia sa-l platesc tot eu.
Tot pe garantie am rezolvat si cu volanul basicat dar asta la Automarcus.
De foarte mare ajutor forumul pentru ca in felul asta stim si noi ce sa cerem cand ne ducem in service si nu ne mai plimba aia cu explicatii academice.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 21:18
Dacia