Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot la balama

ralu_ralu
post 3 Sep 2009, 19:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 September 09




Salut. Am un Renault Megane 2 din 2003 si scoate un sunet ciudat cand deschid usa soferului. Ca si cum s-ar rupe ceva. La fiecare treapta de deschidere scoate acel sunet ca si cum acum se rupe balamaua. Stie cineva un remediu ( altul decat schimbatul balamalei) ?

p.s. imi cer scuze ca am deschis alt topic dar nu am gasit aceasta problema prin nici un alt topic.


--------------------
Renaulr MEgane Sedane 2 2003 - CT 15 WVW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 3 Sep 2009, 23:15
Post #2


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




icon_mrgreen.gif

Attached thumbnail(s)
wd_40.jpg ( Size: 17.74k ) Number of downloads: 611


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 4 Sep 2009, 07:00
Post #3


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




wd 40 o fi bun, numai ca daca omul are problema la balama, spune-i si cum sa bage wd40 in ea, avand in vedere ca e capsata...


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 4 Sep 2009, 08:20
Post #4


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Zgomotul il face sistemul acela de oprire al usii in trepte, nu balamaua (cutiuta de langa balamaua situata jos). In interior are ca o stea, care blocheaza usa in diferite trepte. Dintii de la steaua ai sunt varza si din cauza asta face zgomot. In principiu merge reparata, dar cutiuta aia este capsulata si in momentul in care vrei s-o deschizi se distruge...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 4 Sep 2009, 08:40
Post #5


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




wd 40 nu face nimic in cazurile de genul... din pacate se schimba balamalele..si costa destul de mult..si am impresia ca se gasesc numai la dealer..DA DA ...la megane pica si balamalele...ele tin aprox 5 ani..sau >170 k...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 4 Sep 2009, 08:52
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Eu am deschis-o fara sa o distrug, e cam greu ce-i drept, dar nu ai ce sa repari, nici daca bagi vaselina acolo nu faci nimic, are deja si capacul e lipit si etansat cu un material ca cel cu care se lipeste parbrizul. Problema e ca dintii stelei aleia se uzeaza, dupa un timp nu mai face zgomot o perioada, apoi iar face.
S-a mai discutat aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=988...dpost&p=1222583
MHY: tu ai avut noroc, la mine dupa 3 ani si <40k a inceput sa faca si culmea, la usa dreapta fata, cea mai putin folosita. Acum face cea de la sofer.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:08
Dacia