Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot plastic din zona motorului

CosminMCM
post 14 Jan 2023, 19:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 August 17




Salutare!

După ce am mers pe un drum pietruit, unde implicit mașina a trepidat din toate încheieturile, m-am trezit cu un zgomot ciudat din zona compartimentului motor.
Zgomotul se aude acum la toate denivelările, mici sau mari, și uneori si când motorul este rece trepidand puțin pana se încălzește, dar nu se aude atât de intens in acest ultim caz (nu am capac pe motor).
Zgomotul este ca un bălănganit de plastic sau ceva care lovește într-un plastic atunci când exista trepidații, ceva cu prinderile slăbite presupun.
Sunt sigur ca nu este zgomot produs de articulații sau de direcție. Absolut tot ce înseamnă direcție si suspensie a fost schimbat de curând.
Am verificat si cu un mecanic, dar nu am reușit sa ne dam seamănă care este sursa acestui sunet, neexistând o problema mecanica. Am tras de mai toate componentele din zona motor sa vedem dacă s-a slăbit prinderea vreunei componente care acum trepideaza, dar fără succes.

Daca cineva s-a lovit de aceasta problema sau are vreo idee de unde ar proveni sunetul, aștept cu mare drag un răspuns.

Mașina in cauza este un Megane 2, 2009, 1.6 16V, PDG


--------------------
Renault Megane Sedan 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CBb
post 20 Dec 2023, 12:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 26 April 11




Salut! Ai găsit problema?


--------------------
renault megane 3 1.5 dci, 2011, euro 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:18
Dacia