Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Hyundai I30 2022 1.5T-GDI Highway, Marele Alb

zax
post 25 Sep 2022, 20:19
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Uzura nu m-ar fi deranjat foarte tare; pe mașina personală n-am schimbat niciodată anvelopele pe motiv de uzura iar Loganul de serviciu a mers 120k de km cu doua seturi de anvelope și trebuiau și alea schimbate pe motiv de vechime și nu de uzura. Iar din cei 120k 80 sau fost făcuți de mine in 2 ani fara vreo milă sau gând de economie pe serpentine... Mă rog, atât cât s-a putut dar pe urcări in curbe strânse flicarea mai mereu martorul de control tracțiune
Am mers pe H pentru că n-am vrut-o mai rigida (dar nici mai moale nu mă așteptam să fie) și pentru că pe symbol am avut un set de michelin-uri de iarna cu care am mers și vara (alpin 3 cred că au fost) iar consecința a fost că s-au patratit deși mergeam zilnic cu mașina. Cum acum n-am chef să mai merg prea des in traficul de oraș m-am gândit că stand nemișcată care 3-4 zile, o anvelopa mai moale at avea mai mult de suferit... No, acum timpul e trecut oricum dar următoarele vor fi probabil V

This post has been edited by zax: 25 Sep 2022, 20:25


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Sep 2022, 20:38
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Sincer..., îți faci prea multe griji. smile.gif
Cu tot respectul..., îți recomand să te bucuri de mașină și să mergi cu ea, fără să mai despici atât de mult firul în patru. Câteodată și prea multă informație strică...

Drumuri bune și multă sănătate! wink.gif

This post has been edited by Ampt: 25 Sep 2022, 20:39


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 26 Sep 2022, 11:28
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(Ampt @ 25 Sep 2022, 21:38)
Sincer..., îți faci prea multe griji.  smile.gif
*


Spune repede cu cine ai vorbit și care-i pârâciosul! radmasa.gif

Și aici doar documentez, sa vezi când chiar îmi fac probleme... smile.gif

No, mașina chiar e faina... Și vorbesc de vitezele alea nu pentru că îmi place neapărat să alerg dar îi așa silențioasă și confortabilă că la 130 mi se pare că stau pe loc. Ar fi mai ieftin sa merg cu 130 dar mă tot trage smile.gif


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 25 Oct 2022, 21:28
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




No, mare lucru nu prea am de scris pe aici, domnisoara merge bine si imi place tot mai mult.
Sambata trecuta (LE: de fapt pe 15 octombrie smile.gif ) a atins milestone-ul de 6000km (pe cel de 5000 l-am ratat la poza, a fost undeva pe la jumatatea lunii septembrie) iar consumul din poza e media de la preluarea masinii... cata incredere sa am insa in ce calculeaza ea nu stiu dar despre asta am sa scriu un alt post.
Pana acum procentul de km extraurban se mentine la 85% din total.

DSC_1490.JPG ( Size: 2.42mb ) Number of downloads: 1170


Cam dupa 5000km am simtit ca motorul parca s-a mai lasat si e ceva mai elastic, nu mai maraie asa usor la subturari. In acelasi timp parca nu mai are acelasi nervozitate in modul normal si acum este sesizabila diferenta intre modul normal si cel sport in care este in continuare sprintara... foarte posibil sa fie si o doza de subiectivism cauzata si de obisnuinta cu masina si cu faptul ca acum merg doar cu ea, pana acum mergeam si cu un polo 1.4 aspirat din 2007 si astfel simteam altfel hyundai-ul.

Am sarbatorit cei 6000 km cu un drum la Muntele Rosu si apoi in continuare pana la Brasov pe DN1A si intors la Bucuresti pe DN1. Motorul pe benzina chiar e fun iar acum parca 160cp nu-mi mai ajung, zambesc cu gandul la un N Performance smile.gif Si in plus, dupa ce am trecut la anvelope all season ca sa nu pierd vremea si spatiul cu un set de roti de iarna acum ma batea gandul sa iau niste roti pe 17 sau 18 cu roti de vara pe care sa le pun cand ies din oras biggrin.gif ... No, amandoua ideile sunt doar cochetari, realitatea e ca desi e megafun masinuta, in cea mai mare parte a timpului ma scoate din sarite traficul si senzatia ca desi as merge mai tare n-am unde... desi am alergat cat s-a putut in limita bunului simt si la dus si la intors, media a fost putin peste 50km/h iar la dus, la iesirea de pe autostrada, aveam o medie de 90km/h in conditiile in care am mers cu 160km/h cand am avut loc (plus vreo 20 de minute de oras, e adevarat)
In concluzie, sustin in continuare ca este un compromis bun intre sportivitate, pret si conditii de utilizare ca masina de zi cu zi.

Ca si idee, la dus, pe DN1A, dupa Cheia, nu am reusit sa-mi dau seama cat de sportiv e motorul, inca nu-mi dau seama de viteza avand in vedere ca e mult mai silentioasa si accelereaza mai usor decat cele cu care eram obisnuit. M-am tinut usor dupa doi motociclisti chiar si in acceleratii dar nu am reusit sa-i depasesc si nici ei nu mergeau chiar cu genunchiul jos. La intoarcere insa, pe serpentinele dintre Timisul de Sus si Predeal, drum pe care l-am facut saptamanal in ultimii 2 ani, m-am simtit super fain. E un drum cu viraje oarecum intrate in sange (asteptam mereu dublarea benzii sa pot depasi) si nu doar ca am simtit ca accelereaza mai usor dar sentimentul placut a fost stabilitatea in viraje, iesirea cu viteza mult mai mare din ele si posibilitatea de a frana mult mai tarziu.

Despre all season-uri nu stiu ce sa spun. Nu par sa faca probleme la franare sau aderenta laterala. Am fortat putin in niste viraje pe DN1A si parca as spune ca rupt aderenta devreme si a subvirat dar, din nou, este o senzatie subiectiva, daca vrei neaparat sa rupi aderenta se poate si la viteze mici. Pe demaraj insa chiar au probleme, a patinat incat aproape am ratat un inceput de depasire in viteaza a doua. Depre plecarea de pe loc nu mai vorbesc, ma lasa in urma si un trabant smile.gif Ciudat e ca nu scartaie, se aude un harsait ca si cum ar fi pe praf sau mazga... poate o fi pentru ca sunt noi. Voi vedea cum se vor comporta la iarna.

This post has been edited by zax: 25 Oct 2022, 21:30


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Oct 2022, 08:50
Post #155


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu am patit sa invart rotile in gol .. dar Clio are 90 de ponei ... pana acuma feedback-ul meu pt. CC2 este unul f. ok .. sunt curios si eu la iarna cum o sa fie ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Oct 2022, 08:18
Post #156


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE
M-am tinut usor dupa doi motociclisti chiar si in acceleratii dar nu am reusit sa-i depasesc si nici ei nu mergeau chiar cu genunchiul jos.
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif pana si un harley face suta in vreo 5 secunde, singurul mod in care ii depaseai pe aia era daca te lasau ei.

This post has been edited by einstein1984: 27 Oct 2022, 09:01


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 27 Oct 2022, 08:48
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.335
Joined: 22 February 10
From: Franta




QUOTE
M-am tinut usor dupa doi motociclisti chiar si in acceleratii dar nu am reusit sa-i depasesc si nici ei nu mergeau chiar cu genunchiul jos.


Filip era in fata sau spatele tau cu laguna lui.


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Oct 2022, 08:55
Post #158


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




clar ... si o tinea asa pana se dezintegra cotetul radmasa.gif

This post has been edited by cj98czh: 27 Oct 2022, 08:56


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Oct 2022, 09:43
Post #159


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(zax @ 25 Oct 2022, 22:28)
Despre all season-uri nu stiu ce sa spun. Nu par sa faca probleme la franare sau aderenta laterala. [...] Ciudat e ca nu scartaie, se aude un harsait ca si cum ar fi pe praf sau mazga... poate o fi pentru ca sunt noi. Voi vedea cum se vor comporta la iarna.
*


Nu scartaie din cauza materialului si al profilului. Mai toate all-urile nu scot zgomote.
Cat timp nu au 'crampoane' lamelare, nu trebuie sa ai pretentia sa se comporte foarte bine. Testele au si relevat asta.

This post has been edited by IRONICK: 27 Oct 2022, 09:43


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 27 Oct 2022, 11:04
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 27 Oct 2022, 09:18)
*


QUOTE(tomageorgian @ 27 Oct 2022, 09:48)
*


QUOTE(cj98czh @ 27 Oct 2022, 09:55)
*


Iaaaaa.... Fix aici va apucară glumele!

QUOTE(IRONICK @ 27 Oct 2022, 10:43)
[...] nu trebuie sa ai pretentia sa se comporte foarte bine. Testele au si relevat asta.
*


E știut din start că AllSeason-urile sunt un compromis și nu pot fi considerate "foarte bune" în condițiile în care exista variante dedicate. Oricum alegerea asta trebuia făcută, era prea dificil sa țin doua seturi de roti. Ar fi fost mai bine daca puteam folosi mai mult timp anvelopele de vara, as fi putut avea o comparație mai competenta dar dacă atât s-a putut, asta e...
Momentan sunt ok cu ele, sunt silențioase și line, ok la aderenta laterala cu precizarea sesizată si spusa încă de când le-am montat, anume că sunt ceva mai puțin rigide decât cele de vara. Ca frânare la fel, datorita talonului mai rigid păreau puțin mai bune cele de vara dar nu sesizez, momentan cel putin, o diferență semnificativa. Cat timp n-o sifonez din cauza lor cum am pățit într-o primavara cu niste anvelope de iarna ce au decis sa se comporte aleator pe parcursul zilei nu ne injuram. Demarajul rămâne singura problema dar mai puțin acum. Important este sa nu se agraveze la iarna. Vom vedea.

Am sa repet: acestea sunt impresiile mele la acest moment, bazate pe informatiile, experiențele și nevoile mele din aceasta etapa a vieții. Mai mult de atât n-are tata de unde că v-ar da.

This post has been edited by zax: 27 Oct 2022, 11:08


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 27 Oct 2022, 11:28
Post #161


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Amu' sincer, inteleg, m-am pus si eu o data cu aia din semnatura contra unui fost campion national la motociclism, si l-am facut de n-avea aere. Bine, lumea zice ca i-a ramas mopedul fara benzina, si a fost nevoit sa pedaleze, asa ca de acolo lipsa de aer.

This post has been edited by bucatzel: 27 Oct 2022, 11:28


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Oct 2022, 11:46
Post #162


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(zax @ 27 Oct 2022, 11:04)
Iaaaaa.... Fix aici va apucară glumele!

*


fara suparare dar tu ai inceput

Nu-i supărare dar citește mai atent ce am scris și lasă preconceptiile

This post has been edited by zax: 27 Oct 2022, 13:04


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Oct 2022, 11:50
Post #163


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(zax @ 27 Oct 2022, 12:04)
E știut din start că AllSeason-urile sunt un compromis și nu pot fi considerate "foarte bune" în condițiile în care exista variante dedicate. Oricum alegerea asta trebuia făcută, era prea dificil sa țin doua seturi de roti.
*



Am zis foarte bine, ca sa nu zic execrabil. smile.gif

Sunt allseason care stau mai bine pe zapada, dar se taie din alta directie (gen pe wet sau handling). MCC2 nu au profil central lamelar ca cele de iarna. Totusi, alte tipuri de allseason au.

Este bine ca iti plac. O alta chestie referitor la allseason, cu ele ai avantaj cand iesi de pe asfalt (nu in cazul masinii tale). Cu cele dea vara simple, patinezi la prima urcare.

This post has been edited by IRONICK: 27 Oct 2022, 11:51


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 27 Oct 2022, 13:17
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 27 Oct 2022, 12:50)
Sunt allseason care stau mai bine pe zapada, dar se taie din alta directie (gen pe wet sau handling). MCC2 nu au profil central lamelar ca cele de iarna. Totusi, alte tipuri de allseason au.
*


Băiatul ăla in review zice că se comporta deosebit de bine pe zăpadă... Vom vedea. Nu-mi fac iluzii că n-ar putea că acel test sa fie sponsorizat de Michelin.
Momentan nu-mi plac, nu le urăsc și oricum am fost la impuse din cauza lipsei de spatiu. No, in viața facem compromisuri, asta e... Vom vedea, procesul este totuși reversibil oricând smile.gif


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 14 Nov 2022, 15:51
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Sâmbătă am avut o semi-ocazie de a testa anvelopele în condiții de semi-iarna pe drumul către Padina. Pentru cine nu-l știe este un drum al naibii de îngust, in special pe zona de la Bolboci la Padina pe malul stâng, atât de îngust încât în multe zone nu au loc două mașini, cu porțiuni de coborâre ce se încheie cu viraje strânse și fără vizibilitate, nu se vede daca vine vreo mașină din fata și dacă vine prea tare nu e loc nici de oprit nici de evitat. Spun semi-ocazie pentru că, in aceste condiții, n-a fost loc de joaca iar eu, neavând obișnuința suficientă nici a anvelopelor și nici a mașinii, am cam mers cu morcovul... Ba încă, atunci când a fugit în lateral, a mai intrat și iepurele dand din picioare.

Temperatura a variat pe traseu intre 0 și +4°C. In general asfalt uscat dar în multe zone umede, in special prin curbe. De mers am mers destul de încet, mult sub ce as fi vrut eu sa merg dar nu chiar cel mai lent de pe drum, am depășit câteva mașini care chiar se târau.
Pe umed anvelopele s-au comportat as spune asemănător cu situația de asfalt uscat: practic au rupt aderenta la tracțiune și au și fugit puțin în exterior la accelerări mai bruște in curbe dar în limitele așteptărilor. Practic conform așteptărilor pe umed, prost pe uscat in ceea ce privește aderenta la tracțiune.

In vreo doua zone asfaltul arata că și cum ar fi avut polei iar mașina a fugit în lateral strict din forța centrifugă, fara a pișca accelerația, o senzație deloc plăcută. Fără a creste accelerația mașina a mers constant și a revenit pe traiectorie fara a părea că pierde aderenta la tracțiune. Din păcate n-am avut unde opri, as fi vrut să verific cu piciorul exact aderenta asfaltului dar daca era polei așa cum mi s-a părut mie din mașină as spune că nu s-au comportat rău.

Momentan nu pot da un verdict dar doar după aceasta scurtă experiența nu pot spune că sunt nemulțumit, s-au comportat ok, cel puțin pentru stilul meu de condus. Regretul rămâne în continuare că nu am luat V sau XL, sunt totuși mai moi decât primacy-urile


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 14 Nov 2022, 16:00
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.052
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Daca fuge toată mașina în lateral la mine esp ul nici nu intra.
Doar daca fuge de spate o readuce pe traiectorie
Cat despre cauciucuri eu am avut bfgoodrich g force winter 2 foarte mulțumit, dar acum au 4 ani s au mai tocit, s au mai întărit, deja și eu trebuie sa fiu atent. Presupun că sunt echivalente cu niste all season uri


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 24 Dec 2022, 23:55
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Sa mai scriu cateva ceva pe aici ca am ajuns pe pagina 2 smile.gif
Am sa deschid un nou capitol, "Features". Va contine tot felul de chestii si caracteristici, pe care descopar ca le are sau nu le are, interesante dar care nu apar in fisa de dotari. Inainte insa am sa ma mai plang putin... de anvelope, de oras si in general, sa ma plang smile.gif

In seara asta am iesit putin prin oras, dupa ora 19:00. Pentru posteritate, este 24 decembrie, orasul este super-liber, temperatura 7gradeC si pe la pranz a picurat nitel asa ca plimbarea asta s-a facut pe asfalt ud. Ca sa imi calmez nervii mediei de 18km/h din cauza coordonarii totalmente impotriva traficului a semafoarelor din mizeria asta de oras am trecut-o in sport si am alergat putin, atat cat s-a putut (3 intersectii succesive prinse pe rosu si am revenit la descarcare prin injurat pe oricine se ocupa de semafoare si trafic). Anvelopele rup aderenta la demaraj ce nu-i adevarat, si in treapta 1, si in 2 si in 3... la 4 n-am ajuns. La franare nu am simtit probleme, pare ca sta bine dar nici n-am fortat, aveam doua baxuri de apa libere prin portbagaj si n-as fi vrut sa le bag in masina. In schimb ma dispera cat de flexibile sunt anvelopele desi diferenta este totusi infima fata de celelalte. Este inceredibil cat de repede mi-a schimbat masina asta perceptia fata de sportivitate si ceea ce inseamna un motor pe benzina de putere mare fata de diesel. Trebuie neaparat sa pun mana pe un tdi de 2l si 180+ cai sa vad cum e. Iar cu anvelopele mi-e tare teama ca la vara ma scap la un set de roti de 17 sau 18... Ar fi o prostie din partea mea dar ma cam macina curiozitatea.

In alta ordine de idei, avand in vedere aderenta anvelopelor la demaraj, m-as cam asigura cu niste bride antiderapante ca acestea pentru a le folosi strict in caz de necesitate pe undeva pe la munte. Chestia e ca prin cam toate comentariile se cam vaita lumea ca se rup repede. Ati folosit? Aveti recomandari?
bride_antiderapante.jpg ( Size: 76.06k ) Number of downloads: 744



Acum, capitolul de FEATURES:

Incep cu ce n-are: Highway-ul nu are incarcare wireless pentru telefon, imi pare ca este doar pe Exclusive. Desigur ca nu putea sa fie totul normal, ala are incarcare wireless dar Android Auto nu merge wireless asa ca activitatea care consuma cel mai mult bateria telefonului necesita oricum conectarea cablului smile.gif
Ma rog, avantajul meu e ca fara wirless am scapat de schimbat telefonul care abia de are un an si ce am gasit cu wireless si sa-mi placa nu scade sub 1000 de euro smile.gif

Ce are:
- Geamurile se pot inchide din telecomanda. Tinut apasat lung butonul de incuiere ridica geamurile. Geamurile nu pleaca in sus pana la capat, se ridica atat cat este tinut butonul apasat. Din pacate nu merge sa le si deschida.
- O alta chestie faina legat de geamuri e ca daca este vreunul deschis la oprirea motorului face scandal si semnalizeaza in bord care geam este deschis. Era foarte putin deschis geamul din spate, nici nu iesise de sub cheder, apasasem din greseala pe buton dar a chitatit.
- In modul SPORT face revmatch la downshifting, dupa scaderea de treapta tureaza singura motorul asa incat cuplarea ambreiajului e super lina. In modurile NORMAL si ECO nu face asa. E o chestie chiar faina. Ce e cam aiurea e ca motorizarile astea nu prea fac frana de motor, cateodata am senzatia ca in lipsa alternator-demarorului pentru sistemul MHEV nu ar face deloc; de tinut cont pentru cine ar vrea kia care vine cu TGDI si cu si fara MHEV, cele fara MHEV nu au cele 3 moduri deci probabil ca nici functia asta din modul sport.

Cam atat deocamdata. Parca mai era ceva dar acum nu-mi mai amintesc...

LE: Mi-am adus aminte de o faza de saptamana trecuta cand am descoperit chestia cu revmatch, o combinatie a functiei asteia si anvelopele vietii: mergeam spre Brasov, modul sport dar nu exageram, asfalt uscat. Dupa Comarnic pe la Posada, e o curba dubla cu prima la stanga, drumul este relativ orizontal. Am scazut din principiu treapta inainte de a intra in curba, a facut revmatch pana pe la vreo 3-4000rpm, am ridicat abreiajul si am accelerat moment in care a luat-o inainte, subvirare. Nu mai stiu ce trepte au fost, probabil 4 in 3 sau 3 in 2. N-a fost cu emotii, sunt 3 benzi late acolo, curbele nu sunt prea stranse si eram singur pe drum iar chestia a fost foarte scurta, nici o secunda; nu stiu daca a pus-o esp-ul pe traiectorie sau s-a revenit ca i-am taiat eu gazul dar a fost suficient sa o simta totusi si pasagerul. Treaba e ca am cumva senzatia ca daca nu facea revmatch nu se intampla asta, nu as fi accelerat atat de tare... Trebuie sa fiu ceva mai atent.

This post has been edited by zax: 25 Dec 2022, 00:29


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 8 Jan 2023, 16:39
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Ieri, rechinul a atins milestone-ul de 10.000km. Am apucat sa-l pozez.

DSC_2131_copy_2016x1134.jpg ( Size: 161.15k ) Number of downloads: 598


Totul ok, îmi place. Ma gândeam să o vând când face un an și să-mi iau o Mazda 3 automata dar și dacă aș lua 20k pe ea parca tot nu merita diferența de bani... Nu in sensul ca mazda nu ar justifica banii cu dotari dar prefer sa ma plimb de banii aia. M-am gândit și la un ceed cu ceva dotări in plus dar până la urmă singurul optional care îmi lipsește este senzorul de ploaie. In plus m-am învățat cu sistemul mhev si-mi place modul sport, n-aș renunța la el.

Mazda 3 plus 150cp AT este acum pe site 28300 din care s-ar putea scădea maxim 2000e rabla ( 3000 - prețul tichetelor) deci 26300e. Cu transmisie manuala se mai scad 2500e => minim 23800e

Consumul pare că a mai scăzut în oraș dar este posibil sa fie o iluzie și să țină mai mult de modul de condus/trafic. Săptămână trecută, fiind foarte liber in oraș, am fost in fiecare zi cu ea la munca: 140km, viteza medie ~20km/h consum declarat ~8/100km (7.9). Asta vara sub 11-12 nu scoteam dar viteza medie semnificativ mai mică.

LE: S-a rezolvat si cu impresia despre consum: astazi 10 ianuarie, dimineata, 4grade, 8.4km in 35 de minute (14.4km/h media) consum 11l/100km. Bag picioru' in traficul si semafoarele din Bucuresti.

This post has been edited by zax: 10 Jan 2023, 09:07


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Jan 2023, 17:28
Post #169


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Cu bicla mai mergi?

QUOTE(zax @ 25 Dec 2022, 00:55)
In alta ordine de idei, avand in vedere aderenta anvelopelor la demaraj, m-as cam asigura cu niste bride antiderapante ca acestea pentru a le folosi strict in caz de necesitate pe undeva pe la munte. Chestia e ca prin cam toate comentariile se cam vaita lumea ca se rup repede. Ati folosit? Aveti recomandari?
bride_antiderapante.jpg ( Size: 76.06k ) Number of downloads: 744

*

Te piși pe ele. Eu am reușit să întind lanț de 12 mm. Astea-s frecție la picior de lemn dacă vrei să-i dai și șpan.
Pune în portbagaj o pereche de lanțuri de 9 mm, alea se mulează și mai bine și n-ating de caroserie dacă n-ai zone generoase de degajare...
http://youtube.com/clip/UgkxEzevXj9MmPp_S6woVW0qLOvzE1jTttz5


QUOTE(zax @ 25 Dec 2022, 00:55)
LE: Mi-am adus aminte de o faza de saptamana trecuta cand am descoperit chestia cu revmatch, o combinatie a functiei asteia si anvelopele vietii: mergeam spre Brasov, modul sport dar nu exageram, asfalt uscat. Dupa Comarnic pe la Posada, e o curba dubla cu prima la stanga, drumul este relativ orizontal. Am scazut din principiu treapta inainte de a intra in curba, a facut revmatch pana pe la vreo 3-4000rpm, am ridicat abreiajul si am accelerat moment in care a luat-o inainte, subvirare. Nu mai stiu ce trepte au fost, probabil 4 in 3 sau 3 in 2. N-a fost cu emotii, sunt 3 benzi late acolo, curbele nu sunt prea stranse si eram singur pe drum iar chestia a fost foarte scurta, nici o secunda; nu stiu daca a pus-o esp-ul pe traiectorie sau s-a revenit ca i-am taiat eu gazul dar a fost suficient sa o simta totusi si pasagerul. Treaba e ca am cumva senzatia ca daca nu facea revmatch nu se intampla asta, nu as fi accelerat atat de tare... Trebuie sa fiu ceva mai atent.
*


Adică dă șpriț singură pe retrogradare?
Eu îi dau "manual", că n-am mașini d-astea care merg singure și mai ales la motociclete, că-i și mai ușor. Acolo nici nu mai trag de ambreiaj...
Eu cred că dacă te-a prins în curbă, e vina ta. Trebuie să schimbi pe frână cât ai roțile drepte și să dai repede drumul la ambreiaj. Posibil că te-a prins cu roata de pe interior "în aer" adica fără aderență și a smucit când s-a îndreptat...


This post has been edited by vis-a-vis: 8 Jan 2023, 17:42


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Jan 2023, 11:55
Post #170


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ai si quickshifter la pemfeu? Sau e doar skill?

This post has been edited by einstein1984: 9 Jan 2023, 11:55


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Jan 2023, 18:30
Post #171


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




E V-Stromu'. Nu trebuie quickshifter la secvențiale dpmdv... Merge ață când te prinzi cum stă treaba.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 9 Jan 2023, 23:50
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jan 2023, 18:28)
Cu bicla mai mergi?

Deocamdată doar promit. Dar pe cuvânt că o scot când vine căldura biggrin.gif

QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jan 2023, 18:28)
Pune în portbagaj o pereche de lanțuri [...]

Nu vreau lanțuri. Nu vreau sa mai fac mașina debara, nu vreau sa merg cu lanțuri (la symbol am schimbat caseta de direcție la scurt timp după ce am mers cu lanțuri. O fi de la ele, n-o fi, la asta nu mai vreau), risc sa zgârii jantele și lanțurile trebuie puse preventiv, daca rămân în zăpadă deja e târziu. Oricum, nu vreau s-o mai bag in nămeți că pe symbol, n-are nici garda nici motorizarea pentru asta.

QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jan 2023, 18:28)
Adică dă șpriț singură pe retrogradare?
Eu îi dau "manual", că n-am mașini d-astea care merg singure și mai ales la motociclete, că-i și mai ușor. Acolo nici nu mai trag de ambreiaj...

Exact, da sprit singura. Mhev-ul asta are 3 moduri selectabile din buton: eco, normal si sport. Eco e o mizerie care cică economisește benzina apăsând ambreiajul și oprind motorul când o lași să curgă spre semafor de exemplu. Absolut inutil, in oras arareori ai unde sa mergi cu ea "pe liber", afara nu este necesar. Parametrii motorului sunt că la normal. Normal e ala normal că la orice mașină și așa merg mai mereu. In sport ii face ceva din soft, e mai nervoasa si face ghidusia cu șprițul. In modul normal ii dau si eu acel spirit "manual" dar e mai fain când o face singura mai ales că există acel lag la accelerare și apoi (asta tine de obișnuința) eu o mai greșesc că-s obișnuit că la diesel unde nu trebuia ridicata turația atât de mult. Și chiar și In modul sport spritul trebuie dat tot "manual", primul sprit mai exact, daca turația e mare și vreau să fac schimbare cu dublu ambreiaj

QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jan 2023, 18:28)
Eu cred că dacă te-a prins în curbă, e vina ta. Trebuie să schimbi pe frână cât ai roțile drepte și să dai repede drumul la ambreiaj. Posibil că te-a prins cu roata de pe interior "în aer" adica fără aderență și a smucit când s-a îndreptat...

Nu știu exact cum s-a întâmplat pentru că mergeam adaptat la drum și nu eram prea atent. Eram pe ieșire din curba, de aia am accelerat dar nu-mi dau seama de ce am schimbat atât de târziu. Oricum, curba e larga acolo și g-ul lateral nu s-a simțit, nu am intrat deloc tare pentru raza curbei. Adevarat ca si eu am accelerat că Berilă uitând că benzinarul nu-i ca dieselul de pe logan și rupe hamul la 4000 de ture dar și anvelopele au rupt aderenta prea ușor

This post has been edited by zax: 9 Jan 2023, 23:52


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin21_yo
post 5 Mar 2023, 19:56
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 December 22




Salutare! Felicitari pt achizitie! Cati mai multi km fara incidente, iti doresc!
Am urmarit cu mare interes jurnalul tau de bord fiind si eu la randul meu proaspat proprietar de i30 wagon 1.5 tgdi cu sistem mild hybrid. Masina este fabricata in octombrie 2022 si a fost achizitionata de catre mine la sfarsitul lui 2022, mai exact pe 26 decembrie. De curand m-am gandit sa verific nivelul uleiului si am descoperit cu uimire ca este peste nivelul maxim aratat pe joja (cam cu aproximativ 1 cm). Am masurat nivelul cum este recomandat in cartea automobilului (adica la 10 minute dupa ce a fost oprit) si l-am mai masurat si cu motorul rece si rezultatul a fost aceelasi (nivel peste limita maxima). Stiu ca cel mai bine este sa merg la reprezentanta cu ea si fix asta o sa fac, dar ma intereseaza daca tu sau alt coleg de forum care are modelul acesta de masina a patit asa ceva.

P.S.: masina are 1900 de km

multumesc anticipat pt raspuns!

This post has been edited by florin21_yo: 5 Mar 2023, 20:18


--------------------
Hyundai i30 Wagon 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 8 Mar 2023, 20:08
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Salut.

Nu mi-a dat prin cap sa verific uleiul pana acum dar acum, ca am vazut mesajul, am mers la masina. Nivelul este ok dar vezi si pe care parte a jojei te uiti, pare important. smile.gif Asa arata la mine (n-am reusit sa focalizez dar se intelege situatia smile.gif

DSC_2370.JPG ( Size: 2.55mb ) Number of downloads: 261
DSC_2369.JPG ( Size: 4.54mb ) Number of downloads: 72


Cat conteaza: masina n-a mai fost pornita de 24 de ore, si are 12k de km. Desigur ca am sters joja inainte de a verifica si a face pozele.

Daca ajungi la service, desi oricum daca este o problema este de garantie, tine cont ca ai o verificare tehnica gratuita pe an, nu trebuie sa-ti ceara bani.

Succes.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 20 Apr 2023, 13:27
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Ma vad nevoit sa deschid un nou capitol, pe care mi-as fi dorit sa nu-l deschid vreodata: EVENIMENTE

Astazi, la 12700km, pe centura Ploiestiului, am incasat o poatra in parbriz. 80k de km in 2 ani cu masina de munca, n-a avut o ciobitură, asta n-a apucat anul... Ma rog... Depaseam un camion, n-aveam viteza, a sarit din roata aluia. Pe calitatea parbrizului nu prea pot da vina, chiar a sunat tare lovitura.

DSC_2426.JPG ( Size: 1.58mb ) Number of downloads: 58
DSC_2423.JPG ( Size: 1.62mb ) Number of downloads: 66


Intrebari:
1. Recomandati vreun reparator bine pregatit? Am casco dar nu-mi vine sa schimb parbrizul.

2. Cum iese la reparatie? Pozitia e destul de urata, oarecum imediat deasupra volanului si un sfert de diametru la dreapta fata de axul lui. Nu stiu daca pe mine ma va deranja, posibil noaptea, dar mai rau, e posibil sa ma respinga la itp?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Apr 2023, 13:50
Post #176


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.902
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pune scoch pe spartura sa nu intre mizerie apa.

Si o scoate cu rasina.

Sau daca vrei sa il schimbi...apa fierbine dimineata.

Eu vad o ciobitura nu 20 cm in camp vizual sa pici itp.

This post has been edited by wolfin: 20 Apr 2023, 13:51


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Apr 2023, 15:21
Post #177


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(wolfin @ 20 Apr 2023, 13:50)
Pune scoch pe spartura sa nu intre mizerie apa.
*


sau autocolant, pana la reparatie
50-70 era o reparatie de parbriz

nu dispare de tot, dar se acopera in procent destul de mare gaura aia
cat sa nu mai fie deloc deranjanta


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Apr 2023, 15:30
Post #178


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.902
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




autocolant am la logan. Alb. vad ca a trecut iarna #. oricum ciobitura are ceva ani...dar am avut asa un feeling sa pun. e stanga sus in colt.

de reparat...nici atat.

la suxi acu 2 ani mi au cerut 100 lei la service de cartier.


This post has been edited by wolfin: 20 Apr 2023, 15:33


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Apr 2023, 15:36
Post #179


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




deh, suxi, masina scumpa


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Apr 2023, 15:38
Post #180


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.902
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




si nu l am reparat. dupa ceva luni a pocnit singur cand am dat drumul la caldura.

QUOTE(IRONICK @ 20 Apr 2023, 15:36)
deh, suxi, caruta scumpa
*



fii atent! tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 20 Apr 2023, 15:40


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Intrucat topicul devine deja aglomerat am decis sa incerc mentinerea unui cuprins cu cele mai importante puncte de discutie. Cuprinsul va fi AICI


--------------------
Go to the top of the page
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:11
Dacia