Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan X-trail Tekna 4x4 cvt, ...ma scuzati, n-am gasit subtitlu haios :unsure:

Diac
post 28 Nov 2021, 23:15
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Nu ma asteptam sa fac un alt jurnal dar iata ca am ajuns si aici.

De ceva timp eram in cautare de inlocuitor pentru Megane. Chiar daca merge foarte bine, varsta incepe sa se vada. Buretele de la scaunul sofer se cam macina, plafonul incepe sa se umfle, vopseaua se exfoliaza de pe bara, zgarieturi si ciobituri sunt din ce in ce mai multe, la interior la fel copiii de-a lungul timpului si-au lasat amprenta. Am tot pus accentul pe partea tehnica, masina merge bine, a fost intretinuta decent si a tot facut vacante pe ici pe colo, fara probleme, dar incep sa se adune diverse chestii care cer mai degraba timp din partea mea. In fine, mi-e din ce in ce mai greu sa-mi justific diverse cheltuieli cu masina, mai ales pe parte estetica. Am incercat asta iarna marea cu degetul, am vazut cateva masini dintre care ramasese un Peugeot 308 sw, doar ca nu eram foarte convinsi. Plus ca si fi-miu incepuse sa planga de mama focului ca schimbam Renault-ul. Am lasat-o mai moale pana in toamna asta cand ni s-a pus pata pe un SUV 4x4. Am trecut insa fara sa vrem la un alt buget. Am tot cautat Kadjar sau Qashqai dar si X-trail si Duster, ceva mai recente toate. Vazusem si un C-Crosser bun, un Koleos mai vechi care aratau bine dar deja erau masini cam vechiute cu motoare mari. Eu cautam un 1.6 maxim cu 4x4 Renault-Nissan in principiu. Hyundai-Kia nu-mi plac mie. Singurul SUV pe care l-am condus a fost un Kadjar si am fost foarte placut impresionat. Ca pasager am mers doar intr-un Kuga. Mie mi-a placut, sotiei nu.


Sunt uimit de preturile la Duster de ocazie. Un exemplar bun e greu sa gasesti, de obicei au enorm de multi km si daca gasesti costa 80 % din pretul de nou. Mie imi ramasese gandul la un Duster nou. Cu finantare, cu garatie extinsa oferta ar fi fost foarte buna, chiar daca pana la urma dadeam peste 20k pe o masina cu tamburi pe spate si rezultate NCAP mai slabute. As fi acceptat compromisul pana la urma. Doar ca sotia mea a zis « nu-mi place » cand a vazut una mai de aproape. Intr-o doara i-am aratat un anunt cu un Nissan X-trail si apoi i-am aratat masina pe strada « Asa mai venim de acasa, asta imi place ! Asta cautam ! » « Stai asa ca eu am glumit » « E mult pentru noi, cauciucuri scumpe, intretinere, casco scumpe » Degeaba X-trail a ramas ca vrem.

Ca idee, ma uitam dupa un 1,6 dci cu cutie manuala si 4x4. Nu sunt vitezoman, conduc prudent sper eu si pentru ce concedii prin Balcani facem noi si eventual in nordul Italiei la matusa mea, ar fi fost suficient. Gasisem una in consignatie la Badsi cu km foarte putini 48.000 din 2015. Singurele mele retineri erau norma de poluare Euro 5 si pretul cam mare, nenegociabil. Nevasta-mea ajunsese si ea sa frece anunturile pe net si gasise unul ok dar vanzatorul s-a razgandit.


Tot ea l-a gasit si pe asta pe care pana la urma l-am luat. De la varianta safe si economica pe care o cautam eu, am ajuns la varianta cu motor mare si cutie automata fragila. E vorba de un Techna 2.0 dci 177 de cai cu cutie CVT 4x4. Primul proprietar a fost un domn mai in varsta, om de afaceri, care a rulat 76.000 km cu ea. Nu a avut el foarte multa treaba cu masina asta. Habar nu avea de ce functii are. Ba chiar cand am fost sa o vad, i-am comunicat ca are ITP-ul expirat. Ametit rau omul. Dar masina are reviziile facute in reprezentanta, discuri si placute noi. Mai mult, masina a stat tot timpul in garaj. De asemenea domnul respectiv mi-a spus ca a schimbat asta vara si ventilatorul de habitaclu.

In fine, am batut palma si la o saptamana distanta am fost sa iau masina. Primul drum cu monstrul asta a fost destul de ciudat. Inca nu m-am obisnuit cu masina. Mi se pare ca sunt un elefant intr-un magazin de portelanuri, dar pe mine m-a impresionat, mai ales ca nu prea am avut de-a face cu masini atat de puternice si dotate. Cutia e interesanta, axata mai mult pe confort. Evident pana acum nu am mers decat excesiv de incet, d-aia am scos si consumuri de 6,4 %. Imi place portbagajul imens, modularitatea data de bancheta spate care culiseaza. Scaunele sunt extrem de comode, cu reglaj electric, bancheta spate e incalzita, ca si volanul. Ma bucur ca are diverse sisteme de asistenta la condus pe care mai trebuie sa le deslusesc.

Singura mea ingrijorare e cutia de viteze cvt, despre care am auzit o gramada de lucruri nasoale, mai ales in America. Imi propun ca la anul sa-i schimb uleiul in cutie. Producatorul a zis initial ca e pe viata dar aud ca e bine sa-l schimbi. Trebuie evident sa gasesc un service de incredere cu oameni care se pricep la masinile astea. Altfel, am primit-o cu 3 pneuri de iarna pentru ca al patrulea a fost distrus recent. Ar cam trebui sa-i iau doua pentru ca unul din cele trei e cam uzat desi are DOT 2019. Iarna are Hankkok icept 2. Probabil au fost pe fata. De asemenea ar fi de luat si niste jante pe 19. Pneurile de vara se prezinta foarte bine. Trebuie sa verific daca cele de Kadjar pe 19 se potrivesc pentru ca astea se gasesc mai usor. Cele originale de X-trail se dau foarte scump. Aftermarket nu prea am gasit sau am gasit la preturi foarte mari.


Altfel eu sper sa nu o folosesc prea tare prin oras, am luat-o cu gandul la drumurile extraurbane si la concedii. Sper sa am tot timpul o masina de oras. Momentan mai folosesc Meganul in oras iar ulterior ma gandesc sa folosesc Symbolul bunicului meu care mai mult a stat in garaj si pe care ar fi pacat sa-l dam pe mai nimic. Si de asemenea logica ar fi sa merg cu transportul in comun cat mai mult. Baiatul cel mare e din ce in ce mai autonom in oras, mai ramane cel mic de plimbat.


Pe scurt asta e masina pe care trebuie sa o inmatriculez acuma si sa-i fac si CASCO. Iar, alta cheltuiala. In fine, am plecat de la ceva mai modest si pana la urma am ajuns la ditai ursul grizzly, de care sincer mi-e un pic frica. unsure.gif

Cateva poze facute zilele astea :

X_trail_1.jpg ( Size: 593.44k ) Number of downloads: 1100
X_trail_2.jpg ( Size: 665.79k ) Number of downloads: 1102
X_trail_3.jpg ( Size: 244.77k ) Number of downloads: 1081
X_trail_4.jpg ( Size: 160.86k ) Number of downloads: 1070
X_trail_5.jpg ( Size: 196.83k ) Number of downloads: 1054
X_trail_6.jpg ( Size: 163.16k ) Number of downloads: 214
X_trail_7.jpg ( Size: 270.9k ) Number of downloads: 223


This post has been edited by Diac: 29 Nov 2021, 00:05


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 28 Nov 2021, 23:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Felicitari, multi kmp fara probleme smile.gif

Si noi ne uitam la asa ceva inainte sa iau salupa, tot la varianta Tekna si tot aceeasi combinatie (cutie + 4x4), insa am decis ca era prea mare ditai dulapul asa ca am ramas in clasa turismelor clasice.

Ca fapt divers, am condus acum vreo doi ani in Spania un X-Trail automat pe benzina, masina de rent-a-car, tin minte ca mi-a placut senzatia din spatele volanului.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 28 Nov 2021, 23:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Să o stăpâniți sănătoși!
E o mașină foarte bună


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 29 Nov 2021, 07:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sa-l stapanesti sanatos.
Cat fu?
Pe masura ce mergi cu ea o sa inceapa sa-ti placa senzatia de masina mare.
Sunt si dezavantaje, ai tot timpul senzatia ca nu incapi in spatii mai mici, dar cu bagare de seama depasesti momentul.

Uleiurile din transmisii se schimba, daca vrei sa o tii si sa eviti tot felul de probleme. Nu numai la cutie ci si la diferentiale, servo si ce o mai avea. Intretinerea din reprezentnta e minimala, mai ales la noi.

Vezi ca masinile 4x4 sunt sensibile la diferente intre cauciucuri, cauta sa le ai pe toate la fel, atat ca tip cat si ca dimensiune si grad de uzura. Sa nu te arunci la cea mai mare dimensiune de jante cu cel mai mic balonaj, merge bine pe sosea cu asfalt impecabil, dar fiind 4x4 o sa vrei sa o bagi si prin ceva macadam, nisip, zapada si acolo o sa cam sufere.

This post has been edited by YRX: 29 Nov 2021, 07:50


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 29 Nov 2021, 07:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Xtrail asta fiind condus de un moș n ar trebui sa ai probleme la cutie.
Până la urmă nu e nici măcar o mașină de offroad deci forțată să fi fost doar când a urcat vreo bordura.

După cum arată pare in stare foarte buna, n ar trebui sa ai probleme.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Nov 2021, 08:18
Post #6


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Mulți kmp fără probleme!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Nov 2021, 09:14
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sa o stapaniti sanatosi!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Nov 2021, 09:39
Post #8


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




S-o stapaniti sanatosi si sa va poarte pe unde vreti voi fara probleme!


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Nov 2021, 09:51
Post #9


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Să o stăpâniți sănătoși! E o mașină reușită, și are și motor corect pentru ea.

Legat de cauciucuri, și eu zic să ai grijă mare cu anvelopele și sa faci un efort sa fie toate 4 la fel ca profil și cât de mult posibil la fel ca uzură. Sunt destul de sensibile sistemele astea la cauciucuri diferite și o reparație la sistemul 4x4 costă la fel ca câteva seturi de anvelope de top...nu e locul unde să te zgarcesti. Cât despre cvt...cred că contează mult și modul de exploatare (dacă a mers în off-road sau a tractat) și întreținerea...deci un schimb de ulei de cutie eu zic că e indicat, dar făcut la un service care a mai făcut asta. Că abuz în off-road și tractat nu cred că e cazul.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 29 Nov 2021, 10:34
Post #10


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Foarte misto, si masina si culoarea, sa o stapaniti sanatosi!
Pe langa sfaturile de mai sus, adaug si eu unul. Verifica scurgerile de apa ale trapei, daca se infunda te poti trezi cu balta de apa in masina.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2021, 10:36
Post #11


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Sa o folositi sanatosi.



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 29 Nov 2021, 12:51
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Felicitări și să o stăpânești sănătos!
Atenție la uleiul de cutie, trebuie pus un anumit tip și un volum specific la o temperatură dată, nu cunosc valorile dar altfel strici cutia. De asemenea trebuie să respecți recomandările colegilor de mai sus legate de uzura și tipul anvelopelor pentru a proteja cuplajul de 4x4


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2021, 13:05
Post #13


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Nu exagerati?

Cred ca e o confuzie. La subaru...poate...conteaza inclusiv presiunea...la awd.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 29 Nov 2021, 13:08
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Nop, este valabil și pentru cuplajele electromagnetice (faza cu roțile)


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2021, 13:10
Post #15


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pai atunci de ce am 135/90/16 pe rezerva vs 215/55/17.

Limitarea de vit 80km/h e de la anvelopa ca sare de pe janta...

Inteleg pe aceeasi axa...poate....ca sunt rotatii diferite

This post has been edited by wolfin: 29 Nov 2021, 13:13


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Nov 2021, 13:37
Post #16


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Roata de rezerva e ca să ajungi la prima vulcanizare...câțiva km. Dacă mergi mii de km cu roti diferite poți strica cuplajul, diferențiale etc. Și la Cx-7 și la Discovery scrie mare în carte să folosești același tip de anvelope și să le rotești periodic...Mazda avea și reminder in bord la un număr de km pentru treaba asta


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2021, 13:54
Post #17


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ma scuzati...4x4 parca se decupla la peste 40-60 km h..atunci de unde uzura

icon_mrgreen.gif

This post has been edited by wolfin: 29 Nov 2021, 13:54


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Nov 2021, 14:36
Post #18


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Depinde de la mașina la mașina, unele sunt cu shaishpe permanent. La alea clar iese boroboață daca ai roti diferite pentru suficient de mult timp. La tine macar e aceeași raza de rulare, chiar daca rezistenta la rulare e.diferita. La mine e și mai rău, că RAR-ul știe doar de 165/70R14 pe tigaia mea, și roata de dimensiunea aia nu încape în oala. Acolo încape doar ceva pe dimensiunile pentru 4x2, adică 155/70R14 sau 165/60R14.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Nov 2021, 14:58
Post #19


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(wolfin @ 29 Nov 2021, 13:54)
Ma scuzati...4x4 parca se decupla la peste 40-60 km h..atunci de unde uzura

icon_mrgreen.gif
*



Dacă e lăsat pe auto se cuplează și decupleaza în funcție de nevoi și la viteze mari...se decupleaza doar dacă e în Lock peste o anumită viteza.

This post has been edited by AndreiMR: 29 Nov 2021, 14:59


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2021, 15:10
Post #20


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




4wd la xtrail
Primul bulet si al 2 lea dupa note.

This post has been edited by wolfin: 29 Nov 2021, 15:12

Attached thumbnail(s)
nissan_x_trail_xx.jpg ( Size: 189.99k ) Number of downloads: 200


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 29 Nov 2021, 15:42
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Felicitări pentru achiziție și mulți km fără probleme !


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 29 Nov 2021, 19:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Multumesc tuturor pentru urari si vorbele bune.

Cred ca masina a mers o vara cu pneuri de iarna. Proprietarul are dubla nationalitate si isi petrecea cate sase luni in strainantate. Unul din cauciucurile de pe fata e mai afectat, celalalt a fost taiat, fiind de nerecuperat Doua din ele sunt in stare foarte buna insa. Ma gandesc sa iau doua la fel, mai ales ca astea au DOT 2019 si ar fi pacat sa le pensionez. Pneurile de vara arata perfect: fara crapaturi si uzura minima.

Ideea ar fi insa sa caut niste jante cu balon mai mare pentru rotile de iarna. Merg si pe 17 si acolo macar am preturi mai omenesti la cauciucuri. Dar cum iarna e deja la usa, nu stau acuma sa caut jante de Qashqai sau Kadjar desi cred ca merg si de Duster pe 17.

Sistemul 4x4 il vad in felul asta : cea mai mare parte a timpului va merge 4X2, daca vine zapada sau zloata pun pe 4x4 AUTO si daca e sa urc ceva la munte sau mai stiu eu ce pun pe 4x4 LOCK. Probabil ca va mai merge pe 4x4 prin Grecia cand voi coborî la diverse plaje pe drumuri mai nasoale sau poate prin România. Voi vedea. Comutatorul e ca la Duster, cred ca si sistemul nu e mult diferit. Pana atunci ma mai obisnuiesc cu ea. Avem o rezervare la sfarsit de ianuarie undeva la munte unde e de urcat pana la pensiune. Cred ca apuca sa se uniformizeze pneurile pana vine zapada. Imi imaginez ca 95% din timp 4x4 e inutil, mai ales ca nu prea mai avem iarna, dar daca tot am cautat SUV, am zis sa iau si 4x4.


In alta ordine de idei am mers un pic si pe autostrada la fel de cuminte de la Câmpina la Bucuresti. Pus pe cruise control si activat modul ECO ca altfel trebuie sa fiu atent cu pedala si cu vitezometrul ca ma fura repede. Cutia e interesanta pe parte de acceleratie. Tine turatia fixa mult timp in timp ce masina prinde viteza si abia tarziu se simte cum schimba vitezele. Trebuie sa te obisnuiesti cu ea. Dar oricum e diferita fata de ce automata am mai condus eu. Consumul pare similar la ce am mai avut. 7-8 afara, poate mai mult pe autostrada. In oras nu am apucat sa merg si sper sa nu prea apuc. Ca idee Opelul sotiei consuma 13-14 urban, Meganul 11-12.


Chestie interesanta. Masina e EURO 6 si scoate 162 gr de CO2 la 100 km in timp ce Meganul e EURO3 si scoate 163 gr de CO2. Ce ti-e si cu normele astea de poluare ! Ma gandeam ca e mai curata la Euro 6.


<span class='edit'>29 Nov 2021, 19:20:</span>
QUOTE(Fratzica @ 29 Nov 2021, 10:34)
Foarte misto, si masina si culoarea, sa o stapaniti sanatosi!
Pe langa sfaturile de mai sus, adaug si eu unul. Verifica scurgerile de apa ale trapei, daca se infunda te poti trezi cu balta de apa in masina.
*




Masina a stat in garaj pana acuma. Mecanismul trapei e perfect curat si gresat. Cred ca e vaselina din fabrica. Partea nasoala e ca de acum masina va sta sub niste copaci. Deci trebuie sa vad cum functioneaza sistemul de drenaj al trapei.

<span class='edit'>29 Nov 2021, 19:22:</span>
QUOTE(YRX @ 29 Nov 2021, 07:47)
Cat fu?

*




Enorm ! 18k euro. N-as fi dat in viata mea atatia bani pe o masina second hand. Ne-a cam luat valul. Sper sa nu mai fac din astea.

<span class='edit'>29 Nov 2021, 19:25:</span>
QUOTE(cristic1982 @ 29 Nov 2021, 12:51)
Felicitări și să o stăpânești sănătos!
Atenție la uleiul de cutie, trebuie pus un anumit tip și un volum specific la o temperatură dată, nu cunosc valorile dar altfel strici cutia. De asemenea trebuie să respecți recomandările colegilor de mai sus legate de uzura și tipul anvelopelor pentru a proteja cuplajul de 4x4
*




Ulei se pune Nissan, scrie peste tot. Am gasit in Bucuresti un service de Nissan 4X4. Ma rog, sunt specializati mai mult pe masini de terren adevarate : Patrol, Navarra, Pathfinder, dar vad ca fac si SUV-uri. Probabil la vara o sa ma ocup.

This post has been edited by Diac: 29 Nov 2021, 19:27


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Nov 2021, 20:55
Post #23


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Este mai curat, cu mult, la chestiile care chiar contează. CO2-ul îți spune doar cat de mult consuma. Adică asteapta-te la consum similar Megane-ului (dacă-s ambele pe același tip de zeama de dinozaur).

This post has been edited by tatabobu: 29 Nov 2021, 20:58


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 29 Nov 2021, 23:03
Post #24


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nu i aceeasi zeama

Multi km fara probleme


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 30 Nov 2021, 00:49
Post #25


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Curios cum te vei împăca cu transmisia CVT. În offroad mie mi se pare mai eficientă față de manuală, filtrează mult mai ok spike-urile de cuplu și socurile trimise-n transmisie de controlul tracțiunii. În plus, pe zăpadă, polei, noroi, iarba udă, nu ai cum doza la fel de finom din ambreiaj.

Culoarea-i interesantă.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Nov 2021, 01:45
Post #26


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Va contrazic, Argon ar fi dozat mai bine din ambreiaj decat orice CVT. Domnul Doctor, ce trebuie facut ca sa il aducem pe Argon inapoi pe forum? Va rog, avem nevoie de el inapoi (eu cel putin ii simt lipsa).

This post has been edited by Filip: 30 Nov 2021, 01:47


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 7 Dec 2021, 14:08
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Am facut o "româneasca" cu cauciucurile de iarna. Cum aveam 3 Hankook winter Icept Evo 2 in stare buna si recente (DOT 2019) care insa nu se mai produc (s-a trecut acuma la evo ) am gasit 2 Hankook second similare atat ca DOT, cat si ca uzura. Asta ar fi cat sa trec iarna asta, eventual si urmatoarea, in functie de cum arata si se comporta.

Solutia asta imi da ragazul sa cumpar jante pe 17 in timp, fara graba.


P.S. Am vrut digitalizare la taxe si impozite, ei bine am capatat asa ceva. La mine in sector se depun actele pentru a te incarca cu masina la impozit exclusiv online. Au termen 10 zile lucratoare. Daca pe vremuri stateai la coada cum iti era norocul, dar macar rezolvai cu impozitele intr-o zi, acuma astepti 10 si cand depui nici nu sti daca ai depus ce trebuie.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Dec 2021, 14:24
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Multi kmp fara probleme. la 4X4 pneuri diferite fata spate (ca circumferinta din cauza uzurii, chiar daca acelasi model) sunt o solutie sigura pentru a omori cuplajul de 4X4. Si asta poate sa apara si de la nerotatia anvelopelor fata spate, ajungi la 1 cm diferenta pe circumferinta. Iar sa o ti un 4x2 fix iarna.....

imi plac argumentele astea "nu am luat duster ca siguranta pasiva" si dupa aia isi ia o masina cu minim 3 ani mai veche care nici macar nu a facut un test FW50. Zi macar ca era scumpa si ai zis ca nu merita banii.

This post has been edited by einstein1984: 7 Dec 2021, 14:26


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Dec 2021, 14:34
Post #29


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E 4x4 permanent? Ca am impresia ca si in auto merge majoritar 4x2 oricum.

Edit, am vrut sa intreb daca e 4x4 permanent. De altfel reiesea asta din a doua parte.

This post has been edited by MuciX: 7 Dec 2021, 14:46


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Dec 2021, 14:40
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




scrie in titlu . Insa la 400Nm sau cat o avea o sa simta nevoia sa dea si pe spate.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:27
Dacia